Гарячі теми в регіонах: правління та філії Суспільного мають різне бачення щодо висвітлення кримінальних подій

Гарячі теми в регіонах: правління та філії Суспільного мають різне бачення щодо висвітлення кримінальних подій

18:37,
28 Лютого 2020
2809

Гарячі теми в регіонах: правління та філії Суспільного мають різне бачення щодо висвітлення кримінальних подій

18:37,
28 Лютого 2020
2809
Гарячі теми в регіонах: правління та філії Суспільного мають різне бачення щодо висвітлення кримінальних подій
Гарячі теми в регіонах: правління та філії Суспільного мають різне бачення щодо висвітлення кримінальних подій
У правління Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) є претензії до роботи деяких регіональних радіо. Зокрема, керівники Закарпатської та Миколаївської філій отримали дисциплінарні стягнення за неоперативне висвітлення кримінальних подій у своїх регіонах. У Миколаєві вважають, що не повинні перетворювати свої програми на кримінальні хроніки.

Про претензії правління до регіональних філій стало відомо на засіданні наглядової ради 11 лютого. Член правління НСТУ, генеральний продюсер «Українського радіо» Дмитро Хоркін сказав тоді, що не завжди працівники регіональних радіо відповідають сучасним викликам та оперативно повідомляють про резонансні події у своїх регіонах.

Спершу він навів успішні приклади, коли колектив «Українського радіо. Вінниця» миттєво вийшов в ефір з інформацією про вибухи на арсеналі під Калинівкою 2017 року. Так само свого часу оперативно повідомили на чернігівському регіональному радіо про вибухи складів з боєприпасами у Чернігівській області.

Далі Дмитро Хоркін сказав, що є прикрі випадки, коли працівники радіо через добу й пізніше повідомляють про резонансні події чи надзвичайні ситуації, що загрожують громадській безпеці.

Мова йшла про потрійне вбивство на автозаправній станції (АЗС) у Миколаєві 18 вересня 2019 року та затримання в той же день підозрюваного; та стрілянина в Мукачеві (Закарпаття) 7 лютого 2020 року, подальша спецоперація і затримання сімох членів злочинного угруповання.

За даними внутрішнього моніторингу НСТУ, у дні, коли сталися ці події, регіональні радіо мали програми про культурне життя регіону, а про резонансні події повідомили через добу. На думку правління НСТУ, такий підхід регіональних радіо суперечить місії суспільного мовлення та інтересам слухачів.

Член наглядової ради Суспільного Лаврентій Малазонія запитав у менеджерів НСТУ, чи були кадрові рішення щодо керівників та працівників філій, які не організували вчасне висвітлення важливих подій у регіоні. Він зауважив, що у зверненнях до наглядової ради щодо збереження регіонального мовлення такі випадки чомусь не згадуються.

Голова правління НСТУ Зураб Аласанія відповів, що до працівників були застосовані дисциплінарні стягнення, про звільнення не йдеться.

У Закарпатській і Миколаївській філіях «Детектору медіа» розповіли, що інформували слухачів про стрілянину і потрійне вбивство протягом дня у новинах. А повноцінні програми з опитуванням свідків, адвокатів, поліції та всіх інших причетних до резонансних подій вийшли через день.

За словами продюсера «Українського радіо. Закарпаття» Михайла Івченка, про стрілянину в Мукачевому «Українське радіо. Ужгород» повідомило через дві години після скоєння злочину в новинах о 12:10 і далі інформувало о 17:10 та 20:10, а «Тиса FM» – у новинах о 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 та 18:00.

На «Українському радіо. Миколаїв» була аналогічна ситуація. Та правління цього не зарахувало, від редакторів радіо чекали повноцінних програм. Працівники «Українського радіо. Миколаїв» отримали усні догани.

Лінійна продюсерка радіо Миколаївської філії Оксана Хмельова каже, що їй образливо не за себе, а за колектив, який Дмитро Хоркін згадує тільки в негативному ракурсі: «Таке враження, що ми вже стали "притчею" про неоперативність радіо». Вона вважає, що кримінальні новини – це не єдине, чим живе місто і що цікавить людей. «Ми колегіально вирішили, що ми не "Кримінальна хроніка", щоб розповідати про п'яні розбірки без необхідних коментарів», – пояснила лінійна продюсерка.

Окрема програма, присвячена потрійному вбивству в Миколаєві, вийшла в ефір дійсно через добу. «Колеги в радійному випуску новин відразу ж повідомили про потрійне вбивство, тому радіослухачі оперативно отримали інформацію про те, що сталося. Завдання ж редакторів радіо – розібратися в причинно-наслідкових процесах, вивчити усі обставини події, аргументи всіх учасників конфлікту. Повнота інформації, тільки перевірені факти – саме цього вчили нас на Суспільному, а не нагнітати паніку, ретранслюючи чиїсь чутки та домисли. Саме в цьому напрямку і працювали редактори протягом доби, докладаючи максимум зусиль, аби добути усю інформацію. І наступного дня після вбивства вийшла в ефір "Тема дня" з усіма коментарями експертів та поліції. А за кілька днів з нашої ініціативи ця тема обговорювалась у програмі "Вся країна"», – розповіла Оксана Хмельова.

Вона згадала інший випадок. У січні 2019 року біля входу в приміщення суду розстріляли подружжя. Тоді редактори радіо в той же день провели ефір, маючи коментарі всіх причетних до події (адвоката вбитих, судді, яка вела справу, адвоката підозрюваного). «Чомусь тоді нас ніхто не похвалив за оперативну і професійну роботу», – зауважила пані Хмельова.

Варто зазначити, що регіональні радіо – не самостійні медіа з цілодобовим мовленням. На сьогодні в кожній області України регіональне суспільне радіо мовить у певні відрізку часу в ефірі «Українського радіо»: 07:10 – 8:00, 12:10 – 13:00, 17:10 – 18:00, 20:10 –20:50. Зазвичай у ці відрізки виходять програми, до яких ведучі готуються заздалегідь: записують сюжети по обраній темі, запрошують гостей.

Член правління НСТУ Микола Чернотицький на засіданні наглядової ради сказав, що є філії, які вже працюють за новою концепцією і дають рекомендації правлінню, що треба вдосконалити. За нашими спостереженнями, одна з таких філій – Чернівецька. Вони вже практикують глибоке занурення в гарячі теми по слідах певної події. Маємо свіжий приклад – перший підтверджений в Україні випадок зараження коронавірусом у Чернівцях 3 березня. Дмитро Хоркін у Facebook похвалив «Українське радіо. Буковина» за те, як воно спрацювало 3 березня.

Фото: пресслужби Національної поліції України 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
npu.gov.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду