Служба внутрішнього аудиту виявила непрозорий розподіл преміального фонду між підрозділами НСТУ

Служба внутрішнього аудиту виявила непрозорий розподіл преміального фонду між підрозділами НСТУ

11:25,
12 Березня 2020
9821

Служба внутрішнього аудиту виявила непрозорий розподіл преміального фонду між підрозділами НСТУ

11:25,
12 Березня 2020
9821
Служба внутрішнього аудиту виявила непрозорий розподіл преміального фонду між підрозділами НСТУ
Служба внутрішнього аудиту виявила непрозорий розподіл преміального фонду між підрозділами НСТУ
Служба внутрішнього аудиту провела дослідження ефективності організації та управління людськими ресурсами Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ, Суспільне) з 1 січня 2018 року по 30 вересня 2019 року. Аудит провели на виконання доручення наглядової ради НСТУ після звернення профспілкової організації працівників «Українського радіо». Аудитори виявили низку проблем, серед яких дисбаланс при розподілі премій, перевага в преміюванні надається керівному складу центральної дирекції.

Результати аудиту представила начальниця Служби внутрішнього аудиту Наталія Степанова на засіданні наглядової ради від 28 лютого. Вона розповіла про виявлені проблеми, які опубліковані у протоколі засідання наглядової ради НСТУ на корпоратвиному сайті Суспільного. 

Наталія Степанова зазначила, що аудиторське дослідження виявило одну з проблем – це нерівномірний розподіл премій при мінімальному рівні окладів працівникам (при цьому перевага в преміюванні надається керівному складу центральної дирекції).

Аудитори виявили, що розмір отриманої за 8 місяців 2019 року премії працівниками керівного складу в середньому в 9 разів більше за премії працівникам некерівного складу; має місце незбалансованість співвідношення величини розміру премій (9 разів) та посадових окладів (1,5 – 3,4 рази) працівників керівного та некерівного складу центральної дирекції ПАТ «НСТУ».

При відсутності планового преміального фонду премія носить постійний характер нарахування (в середньому 25-30%) та має місце хаотичне визначення її розміру, пояснила начальниця Служби внутрішнього аудиту.

За словами пані Степанової, 73% суми премій за 8 місяців 2019 року правлінням спрямовано на преміювання працівників центральної дирекції і 27% – на регіони; при цьому, некерівним складом центральної дирекції (1995 осіб) отримано 56% з цих коштів, а керівним складом (175 осіб) – 44%.

Аудитори виявили, що станом на 1 вересня 2019 року мінімальні посадові оклади мали 53% працівників центральної дирекції та 84% працівників філій.

Середній розмір нарахованої зарплати працівникам ПАТ «НСТУ» за серпень 2019 року за окремими самостійними структурними підрозділами центральної дирекції найменший у департаменті сервісу та дирекції «Українське радіо», йдеться в аудиторському звіті.

Середня заробітна плата одного штатного працівника ПАТ «НСТУ» в цілому по товариству за серпень 2019 року майже в 2 рази менше за середньоринкову заробітну плату по Києву, додала Наталія Степанова.

Секретар наглядової ради Вадим Міський нагадав, що даний аудит проведено Службою внутрішнього аудиту на виконання доручення Наглядової ради після звернення профспілкової організації працівників «Українського радіо» щодо встановлення умов та розмірів оплати праці працівникам радіо.

Аудит, проведений кваліфікованими працівниками Служби внутрішнього аудиту, виявив низку проблем, серед яких комітет звертає увагу на наступні: відсутність необхідних документів на рівні компанії, які б мали регламентувати управління людськими ресурсами, встановлені факти недотримання вимог Кодексу законів про працю України, відсутність єдиного алгоритму формування організаційної структури ПАТ «НСТУ», неврегульованість процесу залучення фізичних осіб за умовами ЦПУ, а також непрозорий розподіл преміального фонду між підрозділами ПАТ «НСТУ», що здійснювався без достатнього обґрунтування досягнутих структурними підрозділами показників ефективності, у зв’язку з чим найбільший рівень заробітної плати виявився у працівників адміністративного напряму, а найменший – у працівників радіо, зацитовані у протоколі засідання наглядової ради Суспільного слова пана Міського.

Дисбаланс у розподілі преміального фонду між підрозділами, виявленим за результатами аудиторської перевірки вразив члена наглядової ради НСТУ В’ячеслава Козака.

Він закликав правління компанії виправити цю ситуацію та звернув увагу, що працівники каналів радіо весь продукт виробляють своїми силами, в той час як на телебаченні переважно транслюється закупний контент.

Голова наглядової ради НСТУ Світлана Остапа звернула увагу на дисбаланс і в розподілі преміального фонду для філій ПАТ «НСТУ».

За словами члена правління Миколи Чернотицького, аудит був закінчений у вересні, з того часу змінився склад правління та вже вжиті кроки для виправлення ситуації.

Пан Чернотицький зазначив, що преміальний фонд для дирекції «Українське радіо» в січні 2020 року був збільшений на 50 тис. грн. Крім того, у січні відбулося підвищення посадових окладів некерівного складу центральної дирекції.

Він пообіцяв, що вже з березня преміальні фонди радіо та телебачення будуть зрівняні.

Із вересня 2019 рокупоступово частка преміювання працівників дирекції «Українське радіо» збільшується, підтвердив член правління НСТУ Дмитро Хоркін.

Він додав, що аудит був завершений до того часу, як радіо набуло представництва в правлінні.

Члени наглядової ради за результатами аудиту ефективності організації та управління людськими ресурсами НСТУ за період з 1 січня 2018 року по 30 вересня 2019 року доручити правлінню Суспільного розробити та подати Комітету з питань аудиту і Службі внутрішнього аудиту у термін до 13 березня 2020 року план коригувальних дій відносно виявлених зауважень аудиту ефективності організації та управління людськими ресурсами компанії.

Наглядова рада НСТУ констатувала, що в охоплений аудиторським звітом період розподіл преміального фонду здійснювався непрозоро та без достатнього обґрунтування досягнутих структурними підрозділами показників ефективності.

Наглядова рада доручила правлінню в двомісячний термін розробити та впровадити систему показників, на підставі яких здійснюватиметься розподіл суми (розмірів) преміювання між самостійними структурними підрозділами центральної дирекції та відокремленими структурними підрозділами ПАТ «НСТУ».

Також наглядова рада доручити Комітету з питань призначень та винагород посадових осіб щомісяця, до впровадження грейдингової системи оплати праці, проводити моніторинг розподілу преміального фонду.

Нагадаємо, у січні 2020 року у Національній суспільній телерадіокомпанії України на преміювання спрямовано 6 209 529 грн 78 коп.

У грудні 2019 року працівники Суспільного отримали премій на суму 10 451 930 грн 16 коп.

У жовтні 2019 року на премії працівників НСТУ спрямували 7 мільйонів гривень. У  вересні 2019 року на премії направлено 6 938 027 грн 60 коп, у липні – 7 338 956 грн. 44 коп

Додамо, у лютому 2020 року некерівному складу центральної дирекції Суспільного підвищили зарплату на 15%. Підвищення зарплати відбулося тільки у Центральній дирекції і стосується саме мінімальних окладів. 

Як писав «Детектор медіа», у жовтні 2019 року йшлося про те, що правління Національної суспільної телерадіокомпанії України підвищить посадові оклади некерівному складу на 15%. У разі повного фінансування компанії заплановане створення 15% преміального фонду.

Пізніше Микола Чернотицький сказав, що з 1 січня 2020 року буде підвищено посадові оклади на 15 % в тих підрозділах, які не будуть трансформовані (працівникам інформаційного мовлення, працівникам Українського радіо). В інших підрозділах підвищення відбудеться трохи пізніше.

Станом на 11 березня 2020 року всі працівники НСТУ не отримали зарплати за лютий, оскільки досі не затверджено паспорт відповідної бюджетної програми та не внесено належних змін до постанови Кабінету Міністрів України (від 25 січня 2017 року №30) щодо порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки ПАТ «НСТУ». Суспільне звернулося до Кабінету Міністрів із проханням вирішити фінансові проблеми НСТУ.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду