Наглядова рада НСТУ рекомендувала правлінню придбати середньохвильовий передавач для відновлення трансляції УР-1

Наглядова рада НСТУ рекомендувала правлінню придбати середньохвильовий передавач для відновлення трансляції УР-1

10:54,
13 Серпня 2019
5661

Наглядова рада НСТУ рекомендувала правлінню придбати середньохвильовий передавач для відновлення трансляції УР-1

10:54,
13 Серпня 2019
5661
Наглядова рада НСТУ рекомендувала правлінню придбати середньохвильовий передавач для відновлення трансляції УР-1
Наглядова рада НСТУ рекомендувала правлінню придбати середньохвильовий передавач для відновлення трансляції УР-1
Та вжити заходів для якнайшвидшого відновлення трансляції Першого кнаалу «Українського радіо» (Ур-1) в середньохвильовому діапазоні на частоті 549 кГц.

Таке рішення прийняли члени наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) на останньому засіданні 1 серпня, після того, як розглянули питання: «Про ситуацію, що склалася у зв’язку з припиненням мовлення Українського радіо на середніх хвилях». Про це йдеться у протоколі засідання, опублікованому на сайті «UA: Суспільне мовлення».

Із 1 червня 2019 року НСТУ відмовилася від замовлення послуги з трансляції Першого каналу «Українського радіо» на частоті 549 кГц. Голова правління НСТУ Зураб Аласанія пояснив це тим, що жодної проблеми немає, адже потужно розвивається FM-покриття суспільного мовника.

Однак на адресу наглядової ради НСТУ надійшло майже 60 звернень громадян щодо припинення мовлення Українського радіо на середніх хвилях – на частоті 549 кГц з червня 2019 року.

Секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський розповів на засіданні, що набагато більше звернень надійшло на урядову гарячу лінію та на адресу ПАТ «НСТУ», громадяни звертаються і до президента, і до парламентського комітету, і до Концерну РРТ щодо припинення мовлення середньохвильового передавача Українського радіо у с. Луч Миколаївської області потужністю 500 кВт, який накривав більшу частину території України (вдень – 60% території включно з окупованими територіями, з вечора до ранку – вся територія України). Географія звернень – 11 областей України та Автономна Республіка Крим, зокрема: Одеська обл. – 14 звернень, Полтавська – 5, Кіровоградська – 3, Сумська – 2, Хмельницька – 2, Черкаська – 5, Миколаївська – 5, Херсонська, Вінницька, Київська, Запорізька – по 1-му, Автономна Республіка Крим – 2.

У зверненнях радіослухачі інформували, що це єдине радіо, якому вони довіряли і слухали із задоволенням, а наразі їх позбавили такої можливості, натомість в ефірі продовжують мовити радіостанції Росії, Румунії та Молдови. Звернення надійшли зокрема з тих районів, де немає взагалі жодних доступних українських каналів радіо чи телебачення.

Член наглядової ради НСТУ В’ячеслав Козак зазначив, що FM-покриття не охоплює більшість невеликих міст та сіл. Адже сигнал в FM-діапазоні поширюється лише в радіусі 30-40 кілометрів. Відімкнення СХ-передавачів позбавило значну частину українців можливості слухати «Українське радіо».

Пан Козак вніс пропозиції щодо рішень наглядової ради про термінові заходи з відновлення мовлення Першого каналу Українського радіо на середніх хвилях: доручити правлінню негайно відновити трансляцію УР-1 в СХ-діапазоні на частоті 549 кГц, надання цієї послуги включено у договір з оператором Концерном РРТ; відновити трансляцію іномовлення на Росію, на частоті 1431 кГц, йдеться у протоколі.

Зураб Аласанія поінформував, що на сьогодні НСТУ має 32 ліцензії на СХ-мовлення, з них до цього часу 5 передавачів працювало, всі інші не працювали не з вини правління. Концерн РРТ немає інфраструктури і не може відновити мережу, в тому числі і передавач у місті Бровари. До недавнього часу працювали передавачі: потужністю 500 кВт в с. Луч Миколаївської області; потужністю 25 кВт у місті Часів Яр; потужністю 10 кВт у Івано-Франківську; потужністю 10 кВт у місті Ізмаїл. Повне обслуговування передавача в с. Луч коштує 31 млн грн на рік, 14 інженерів працювало для обслуговування передавача; 3,9 млн грн коштує обслуговування передавача у м. Часів Яр. Середньохвильові передавачі вже не виробляються. Можна зробити спецзамовлення на виготовлення середньохвильового передавача. Зураб Аласанія також повідомив, що НСТУ є мовником і немає ліцензії оператора комунікаційних послуг, тому НСТУ не може купити передавач.

У протоколі зазначено, що Зураб Аласанія доповів, що у фінансовому плані на 2020 рік НСТУ запланувало 400 млн грн на трансляцію, це передбачає виконання всіх ліцензій на трансляцію. Концерн РРТ не зможе відновити роботу всіх передавачів, але правління буде вимагати відновлення хоча б передавача у с. Луч. Правління звернеться до концерну РРТ з проханням відновити передавачі для УР 1 у с. Луч, у м. Часів Яр, у смт. Красне, у с. Таранівка, це буде коштувати 29 млн грн на рік, орієнтовне покриття 65 % території України. Для УР -2 відновити передавачі у с. Луч, у м. Красне, у м. Чернівці, це коштуватиме 44.8 млн грн на рік та 70 % території України. Для УР-3 відновити передавачі у с. Луч, у м. Красне, у м. Чернівці. Він підкреслив, що правління заклало у фінансовий план на 2020 рік відновлення мовлення на існуючому передавачі у с. Луч.

Вадим Міський звернув увагу на те, що за наявності повного фінансування у 2020 році доцільним буде придбати новий твердотільний передавач аналогічної потужності, який дозволить заощаджувати видатки на поширення сигналу удвічі. За його розрахунками, придбання такого передавача повністю окупиться за 2 роки експлуатації за рахунок заощадження. Він також повідомив, що існує чимало підприємств, які виробляють середньохвильові передавачі, адже цей вид мовлення розвинений.

Він застеріг, що не придбавши енергоефективний передавач у 2020 році, на котрий обіцяне повне фінансування, НСТУ може опинитися в аналогічній прикрій ситуації вже через рік, і в разі скорочення фінансування знов постане питання про вимкнення старого лампового СХ-передавача. Тому, на його погляд, потрібно придбати новий передавач, який дасть можливість назавжди здешевити цей вид трансляції.

Зураб Аласанія уточнив, як з юридичної точки зору правильно придбати передавач, якщо НСТУ не є оператором комунікаційних послуг?

Член наглядової ради НСТУ Тетяна Лебедєва зауважила, що кожен мовник, який отримав ліцензію, може купити передавач і ніяких додаткових ліцензій отримувати не потрібно, лише треба отримати дозвіл на включення цього передавача. Цей передавач можна буде передати на обслуговування та відповідальне зберігання Концерну РРТ.

Експерт з радіопередавачів та використання частотного ресурсу Валерій Юрченко,який  34 роки працював у Концерні РРТ, з них 15 років був керівником концерну, повідомив, що кожен мовник має право купувати передавачі, і світова практика є така, що мовник купує свої передавачі, і це дешевше, ніж орендувати їх у оператора. У різних країнах світу і в Україні мовники купують передавачі та передають їх концерну. В кожного мовника і в НСТУ є повне право на придбання передавача. Він додав, що сигнал 500 кВт передавача у с. Луч сягає Києва, таким чином покриває 2/3 території України. Для покриття одним передавачем всієї території України потрібен передавач потужністю 800 кВт.

За його словами, у 2019 році НСТУ підписала з концерном РРТ договір на використання передавача у с. Луч на суму 16.5 млн грн. Орієнтовна вартість нового передавача складе 500-600 тисяч доларів, що приблизно відповідає ціні за один рік обслуговування старого передавача.

Пан Аласанія пояснив, що кошти на оплату трансляцію Українського радіо на середніх хвилях дійсно були заплановані у бюджеті 2018 року, компанія змушена була перекинути їх на оплату трансляції аналогового телемовлення вздовж кордону України, на виконання вимог постанов Кабміну. Він нагадав, що спершу Кабмін прийняв постанову про припинення телемовлення в аналоговому форматі, а потім прийняв нову постанову про відновлення мовлення. І це змусило правління перевести кошти з одної статті на іншу.

Врешті члени наглядової ради  вирішили:

1. За результатами розгляду численних звернень громадян щодо припинення поширення сигналу Українського радіо на середніх хвилях на частоті 549 кГц (мовить із с. Луч, Миколаївська обл., потужність 500 кВт), з метою виконання статей 3, 4, 5 ЗУ «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», зокрема для забезпечення пріоритету суспільних інтересів над комерційними в роботі НСТУ, сприяння якнайповнішому задоволенню інформаційних, культурних та освітніх потреб населення України, оперативного інформування населення про надзвичайні ситуації, що становлять загрозу життю чи здоров’ю людей та надання громадянам України затребуваних інформаційних продуктів, відсутніх на комерційному ринку, забезпечення здійснення мовлення на загальнонаціональному радіоканалі НСТУ, з урахуванням підпункту 14 пункту 45 Статуту ПАТ «НСТУ», затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2016 р. № 1039, рекомендувати правлінню ПАТ «НСТУ» включити у Фінансовий план ПАТ «НСТУ» на 2020 рік видатки на придбання нового передавача та поширення сигналу Українського радіо на середніх хвилях, потужністю відповідно до умов ліцензії.
2. Доручити правлінню вжити заходів для якнайшвидшого відновлення трансляції УР-1 в СХ-діапазоні на частоті 549 кГц.

Нагадаємо, В’ячеслав Козак у своїй колонці на сайті newformat.info описав, до чого призвело припинення роботи останнього потужного передавача середньохвильового діапазону в с.Луч Миколаївській області. Він закликає президента України Володимира Зеленського скликати засідання РНБО та оцінити роботу менеджменту ПАТ «НСТУ» щодо розповсюдження сигналу «Українського радіо» і виконання місії Суспільного, а також доручити Уряду профінансувати відновлення трансляції Українського радіо на середніх хвилях (або ж – примусити це зробити керівництво ПАТ «НСТУ»).

Додамо, у НСТУ пояснили, чому відмовляться від мовлення на середніх хвилях із Луча на окупований Крим.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду