
«Ми не змагаємось у гучності й рейтингах — ми про зміст і складні теми»: Ірина Бубнова про токшоу «Новий відлік» на Суспільному
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Ми не змагаємось у гучності й рейтингах — ми про зміст і складні теми»: Ірина Бубнова про токшоу «Новий відлік» на Суспільному


За останні п’ять місяців токшоу «Новий відлік» на Суспільному подивилися понад 1,2 млн телеглядачів, сумарна кількість переглядів усіх випусків за п’ять місяців на ютубі — 174 тис. У цьому сезоні на майданчику суспільно-політичного токшоу відбулася 21 дискусія з залученням понад 60 спікерів. Зокрема, обговорювали угоду про копалини, питання демобілізації, стратегію ЗСУ, чого очікувати від США та від переговорів у Стамбулі, тему окупації нових територій і чи буде ліквідовано московський вплив в УПЦ, а також багато інших тем. Такі підсумки четвертого сезону токшоу «Новий відлік», який транслювали на платформах Суспільного з січня по червень 2025 року.
Токшоу Суспільного «Новий відлік» з Андрієм Діхтяренком і Властою Лазур із запрошеними гостями наживо виходить щочетверга о 21:00 на платформах Суспільного:
- Перший канал Суспільного;
- в ефірі «Українського радіо»;
- ютуб-канал Новий відлік | Токшоу на Першому.
Яким був цей сезон для команди токшоу «Новий відлік», «Детектор медіа» поговорив із виконавчою продюсеркою Іриною Бубновою.
— Ірино, чи важко робити токшоу під час повномасштабної війни?
— Так, складно. Війна впливає на все — логістику, емоційний фон самих спікерів і в студії, доступ до спікерів, безпекові умови. Проте саме зараз суспільству потрібен відкритий, чесний діалог. Ми відчуваємо відповідальність і тримаємо цей зв’язок, попри складні умови.
— Чим, на вашу думку, «Новий відлік» вирізняється на тлі інших токшоу в українському телепросторі?
— Ми не змагаємося в гучності — ми фокусуємося на змісті. Ми говоримо про складні, але необхідні теми: життя на окупованих територіях, підтримка ВПО, обмеження для місцевої влади — теми, які зазвичай не мають високих рейтингів, але мають велику суспільну вагу. Наша задача — ставити важливі питання й не мовчати там, де, можливо, інші промовчали б.
Це майданчик для глибокої, аргументованої дискусії, без тиску рейтингу чи політичної ангажованості.
На запит проєкту проводяться соціологічні опитування, щоб глибше зрозуміти ставлення суспільства до тем, які ми порушуємо. Крім того, ми залучили фактчекерів, які під час ефірів моніторять висловлювання політиків і експертів. З часу їхньої появи кількість маніпулятивних тверджень у студії помітно зменшилася. Це ще один доказ того, що відповідальність і публічність можуть змінювати культуру публічної дискусії.
Ведучі токшоу «Новий відлік» Андрій Діхтяренко та Власта Лазур у студії
— Підсумовуючи 2024 рік, серед знакових телепроєктів ви відзначили й токшоу «Новий відлік», сказавши, що «виробництво і трансляція цього проєкту підсилили роль Суспільного мовника як джерела достовірної та виваженої інформації, порушуючи актуальні соціально-політичні теми та надаючи платформу для обговорення важливих змін у суспільстві». Наразі завершився четвертий сезон токшоу, які найважливіші моменти можете відзначити у його роботі?
— Цей сезон став для нас якісним етапом розвитку. Ми змогли зберегти тональність чесної, спокійної розмови — попри зростання емоційного навантаження в суспільстві. Важливо, що ми порушували теми, які зазвичай залишаються без належного висвітлення: життя на окупованих територіях, політики влади щодо ВПО, обмеження місцевої влади. Ми не шукали зручних тем, ми працювали з тими, які важливі.
Також цього сезону проєкт отримав власний YouTube-канал, що дозволило розширити аудиторію та зробити доступ до наших дискусій зручнішим і відкритішим.
Ірина Бубнова
— Які випуски мали найбільший рейтинг за переглядами? Були найбільш резонансними?
— Найбільшу увагу глядачів привернули випуски, присвячені ключовим питанням національної безпеки та політики: угода про корисні копалини, ультиматуми Зеленському від Трампа, переговори між Україною та Росією, перевірки УПЦ на афілійованість із РПЦ, а також тема Курської операції.
- Читайте також: Ведучий телемарафону й токшоу «Новий відлік» Андрій Діхтяренко: Формат без бійок і чвар в ефірі можливий
— Чи вимагає від вас керівництво рейтингів програми?
— Ми, звісно, орієнтуємося на планові показники — це частина професійної відповідальності, і вони дають нам розуміння, наскільки глядач залучений у тему. Але водночас ніхто не вимагає від нас рейтингу як самоцілі. Керівництво Суспільного поділяє розуміння того, що важлива можливість відкритої дискусії, глибокої розмови та фокус на темах, які суспільно важливі, навіть якщо вони не завжди приносять високу частку аудиторії.
— Наскільки складно знайти баланс між телевізійною динамікою та глибиною суспільно-політичної дискусії?
— Це справді один із найбільших викликів. Телебачення вимагає ритму, темпу, тримання уваги, а суспільно-політична дискусія — навпаки, часто потребує часу для аргументу, паузи для думки. Наше завдання — не спрощувати теми, а робити їх доступними, зберігаючи глибину. Ми постійно шукаємо цей баланс: у форматі, веденні, виборі тем і спікерів. Це непросто, але саме в цьому й полягає цінність нашого підходу.
— Як проходить підготовка одного випуску токшоу? Скільки людей залучено?
— Підготовка одного випуску починається в понеділок із наради редакторської групи та ведучих — ми обираємо тему та потенційних спікерів. На основі теми замовляємо соціологічні опитування для глибшого розуміння суспільної думки.
Далі гостьова редакторка працює над домовленістю з гостями. Загалом у процес залучено близько 35 людей: ведучі, редактори, продюсери, технічна команда, стилісти. Кожен відповідає за свій напрям, щоб ефір був якісним і змістовним.
— Хто вибирає теми для обговорення? Чи є якісь табуйовані теми чи питання?
— Тематику ми формуємо всередині редакції разом із ведучими, орієнтуючись на актуальність, суспільний запит і глибину теми. Також враховуємо подієвий контекст і те, наскільки тема потребує обговорення саме зараз.
Жодних табуйованих тем у нас немає. Як суспільний мовник ми маємо право й обов’язок говорити про все, що важливе для людей, навіть якщо ці питання є чутливими або складними. Єдина межа — це етика, факти та повага до глядача.
В ефірі токшоу «Новий відлік»
- Читайте також: Власта Лазур: Один посадовець якось сказав: «Я, звісно, можу піти будь-куди на інтерв’ю, але ж це знак якості, якщо прийду до вас»
— За яким принципом запрошуєте гостей? Чи траплялися ситуації, коли запрошені політики або експерти відмовлялися приходити?
— Ми запрошуємо гостей за принципом балансу думок, фаховості та релевантності до теми. У студії мають бути різні точки зору, важливо, щоби всі були аргументовані, відповідальні й відкриті до дискусії.
Так, політики або експерти відмовляються від участі в ефірі з різних причин: від щільного графіка до небажання обговорювати складні теми. Особливо складно з запрошенням представників влади. Але ми завжди залишаємо простір для участі, працюємо відкрито й без упереджень. Якщо хтось не приходить, ми все одно говоримо про суть, надаючи слово тим, хто готовий до непростої дискусії.
— Як ви тоді виходили з ситуації, щоб дотриматися політичного балансу?
— Такі ситуації, на жаль, трапляються, особливо в динамічному політичному середовищі. Бувало, що гості відмовлялися буквально в день ефіру або ввечері напередодні. У таких випадках ми оперативно шукаємо інших релевантних спікерів, зберігаючи фаховість і баланс позицій. Це завжди виклик, але команда працює злагоджено, щоб глядач отримав повноцінну і зважену розмову, навіть за умов, коли логістику обговорення в студії доводиться переформатовувати за кілька годин до ефіру.
Ірина Бубнова
— Чи були випадки, коли учасники токшоу поводилися непристойно? Чи прописаний у вас протокол дій, що робити у разі, приміром, бійки?
— Ми завжди прагнемо створити в студії атмосферу поваги й аргументованої дискусії. Випадки відверто непристойної поведінки поодинокі, але, звісно, траплялися: це можуть бути емоційні випади, ігнорування регламенту чи некоректні висловлювання.
У таких ситуаціях ведучі мають чіткий інструментарій реагування, а редакція працює за внутрішнім протоколом, який передбачає, зокрема, як припинення участі спікера в подальшій дискусії, так і зупинення ефіру.
Якщо ж мова саме про бійки, то формат програми, підбір учасників і тон ведення дискусії зосереджені на взаємній повазі та аргументації, в першу чергу, тому подібних випадків не мали за два роки роботи в ефірі під час війни. Ми робимо все можливе, щоби зберегти гідний рівень розмови навіть у найгарячіших темах.
— Який ефір «Нового відліку» для вас був найбільш емоційно насиченим або важливим?
— Не можу виокремити один конкретний ефір — кожен випуск важливий по-своєму, бо ми порушуємо теми, які справді мають значення для країни.
— Чи відчуваєте, що завдяки таким проєктам як «Новий відлік» суспільство починає більше аналізувати, мислити критично?
— Так, такі проєкти, як «Новий відлік» дійсно сприяють розвитку критичного мислення в суспільстві. Вони заохочують глядачів замислюватися над подіями, ставити запитання і не приймати інформацію на віру. Ми прагнемо бути платформою, де формується свідомий і обізнаний глядач, здатний аналізувати події з різних боків.
— Чи плануються зміни у форматі в новому сезоні?
— Осінній сезон не передбачає суттєвих змін у форматі.
— Раніше токшоу «Зворотній відлік», а згодом і «Новий відлік» фінансували донори («Інтерньюз» із коштів USAID). А зараз хто фінансує?
— Проєкт фінансується Суспільним мовленням України.
Фото: Суспільне






