Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»

Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»

12:00,
21 Травня 2023
2796

Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»

12:00,
21 Травня 2023
2796
Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»
Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»
Люди з найгарячіших точок на воєнній мапі України стали героями документального циклу, який на замовлення Суспільного виготовило кінообʼєднання Babylon’13.

18 травня Суспільний мовник презентував три історії документального проєкту «Позиція Україна». Майже всі знімали у прифронтовій зоні.

Героями історій стали: колишній фітнес-тренер Роман «Коуч» Вільховецький, який під час повномасштабного вторгнення став одним із наймолодших командирів добровольчого формування територіальної громади «Хартія»; український кінооператор Ярослав Пілунський, який зараз є командиром підрозділу аеророзвідки з позивним «Піл»; історикиня за фахом Людмила Литвиненко з позивним «Арійка», яка нині на передовій у команді добровольчого батальйону «Госпітальєри».

Бахмут, Покровське, Нью-Йорк, Курахове, Дворічна, Соледар — гарячі точки на воєнній мапі України, саме там перебувають ті, хто став героями історій серіалу «Позиція Україна». Хтось із них боронить нашу країну, залишивши позаду цивільне життя та мирні професії, а хтось, живучи в населених пунктах на лінії вогню, волонтерить і допомагає нашим військовим.

«Життя диктує необхідність постійно знімати документальні фільми, бо найважливіше й найцікавіше відбувається тут, поміж нас. Останні 7-8 років ми спостерігаємо потужний злет свідомості жителів України. Так, війна — це біда, горе й трагедія, але, з іншого боку, це речі, які дуже сильно штовхають країну далі від цієї імперії, далі від російського “брата”, далі від цих постімперських “цінностей”. Ми є учасниками та свідками цих унікальних подій, і ми весь час намагаємося про них розказати якомога детальніше. І робимо це за допомогою історій їх учасників, таких як герої проєкту “Позиція Україна”», — розповідає режисер і продюсер Babylon’13 Володимир Тихий.

Володимир Тихий

Відповідно до концептуальної ідеї документального проєкту, в кожній серії зображено один день із життя героя. Один день на лінії вогню чи в період короткого затишшя, один день, коли нічого не відбувається або відбувається надто багато, один день, коли є час випити каву або немає часу навіть видихнути. Один день на фронті, коли, здається, час завмирає, коли десь поблизу розриваються снаряди. Один день із багатьох — і кожен унікальний, він ніколи не повториться. Усе це фільмувала команда Babylon’13, зумівши при цьому передати кольори та звуки війни. Під час перегляду серій документального циклу з’являється ефект повної присутності, ніби перебуваєш десь поряд із героєм — на лінії фронту.

Режисер і креативний продюсер проєкту Костянтин Кляцкін наголошує, що для команди Babylon’13 дуже важливою є співпраця із Суспільним мовником, оскільки вони багато і часто знімають, але «не маючи ресурсної підтримки та дедлайнів, ми можемо роками не випускати ці історії». У роботі над документальним серіалом «Позиція Україна», за словами Костянтина Кляцкіна, були жорсткі вимоги до часу, що і дозволило зняти те, що нині вже зняти неможливо, бо містечка, де проходили зйомки, зруйновані війною.

«Нам потрібно було відзняти це в січні-лютому. І це дуже важливо, адже історії, які ми зняли, унікальні. Наприклад, ми знімали ДСНС-ників у Дворічній під Куп’янськом. Коли ми знімали, там ще жили люди, працювала ДСНС, яка виїжджала рятувати те, що ще можна було врятувати. Я тиждень тому зідзвонювався з нашими героями: фактично, Дворічної вже немає. Тоді, коли ми знімали, у ній проходила лінія фронту. І те, що ми зняли там, це дійсно унікальна штука, яку, на жаль, ми вже не зможемо зняти зараз у такому форматі. І так усюди, де ми були», — розповідає Костянтин Кляцкін.

Костянтин Кляцкін

Ефект повної присутності в моменті при перегляді епізодів багато в чому створюється і завдяки героям фільмів. Вони справді щирі та справжні. Їх вибір для знімальної групи був складною справою.

«Розумієте, це все ж таки дуже делікатна історія, бо коли ти приїздиш у таке місце на зйомки, ти розумієш, що наражаєш людину на небезпеку. Ти маєш розуміти, наскільки адекватно вона це усвідомлює. Зазвичай це справді перевірені люди. Неодноразово ми з ними співпрацювали, неодноразово вони брали відповідальність, що вони можуть повести з собою знімальну групу, прийти з ними під кулі, і це не буде катастрофа. Наприклад, наш колега кінорежисер Слава Пілунський, який вже сім місяців безвилазно перебуває на передовій, під Бахмутом. Там запеклі бої, "очі" аеророзвідки дуже потрібні. Або "Арійка" — вона як героїня художнього фільму. Молода, красива, свідома, не боїться — реально крутий спеціаліст», — розповідає режисер і продюсер Babylon’13 Володимир Тихий.

Документальний проєкт «Позиція Україна» — це можливість зафільмувати людей у реальному часі, які саме зараз творять історію. На цьому наголошує режисер і креативний продюсер проєкту Костянтин Кляцкін.

«Ми проїхали дуже різні відтинки фронту — від Запорізького й Дніпропетровського до Харківського напрямку — й усюди сотні та тисячі історій, які ми намагаємося знімати. Але у форматі фільму вони вийшли тільки завдяки співпраці із Суспільним. Ми відчуваємо, що маємо бути там, де відбуваються події, де українці змінюють історію», — розповідає Костянтин Кляцкін.

Документальні нариси з фронту чи прифронтової зони в етері Суспільного мовника — це можливість нагадати людям, які перебувають далеко від лінії фронту, про те, що війна триває, і розповісти, що відбувається на лінії розмежування.

«Найголовніше, що робить цей проєкт, — нагадує, що відбувається трохи далі, ніж наш звичний світ. Реальність, яку ми показали, — це те, що справді відбувається кожної хвилини в той момент, коли ми у своїх містах п’ємо каву, їмо круасан. І нам важливо нагадувати про те, що ці реальності дуже різні. Але це все ми, це наша країна, це наші люди. Ці фільми, можливо, будуть містком для порозуміння людей, які не бачили цієї війни, і людей, які тепер із цією війною будуть жити. Я сподіваюся, що ці фільми дадуть можливість нам більше зрозуміти, який у нас різний досвід», — зазначила членкиня правління Суспільного мовлення Марія Фрей.

Марія Фрей

Нагадаємо, з 4 травня розпочався показ документальних історій про людей на лінії фронту, які демонструють в ефірі телемарафону «Єдині новини» на Першому каналі Суспільного мовлення. Також їх можна дивитися на ютуб-каналі Першого.

16 травня 2023 року відбувся допрем’єрний показ першого епізоду «Анатомія рашизму» з документального циклу «Остання війна», який створила команда Суспільного мовлення.

Фото: Анастасія Мантач / для Суспільного

Читайте також
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду