Члени Наглядової ради НСТУ закликали владу забезпечити роботу суспільного, профінансувавши ПАТ «НСТУ» у 2018 році відповідно до закону

На думку членів НР НСТУ, це може зупинити надважливу реформу в процесі демократизації України та скласти враження спроби політичного втручання в роботу незалежного суспільного мовника за допомогою фінансових важелів.

Відповідно до проекту закону «Про державний бюджет України на 2018 рік» видатки згідно з програмою «Фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії» у 2018 році визначено Мінфіном в сумі 776 млн грн., тоді як передбачений Законом України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні» обсяг фінансування суспільного мовлення на 2018 рік має становити близько 1,54 млрд грн.

Європейський стандарт у сфері суспільного мовлення полягає у забезпеченні трьох ключових принципів: незалежне фінансування, якісний суспільно значущий контент та громадський контроль. Це означає незалежність кадрової та редакційної політики мовника від рішень органів влади та забезпеченні державою сталого у довгостроковій перспективі фінансування мовника. Випадки фінансового тиску на суспільних мовників, на жаль, існують, але вони притаманні країнам, що відходять від демократичного шляху розвитку. «Ми впевнені, що Україна, яка демонструвала готовність до реальних реформ, не може припускатися подібних помилок», - вважають члени Наглядової ради.

Перші роки реформи дуже важливі, вони закладають підвалини для усіх наступних кроків. Недофінансування суспільного мовлення в цей період майже унеможливить зміну якості програмного наповнення ефіру та проведення швидкої кадрової оптимізації. Суспільство не побачить реальних змін. Буде дискредитовано саму ідею Суспільного мовлення в Україні. Тим самим дуже важлива реформа в сфері демократизації виявиться невдалою, а Україна втратить ще один шанс.

Члени Наглядової ради ПАТ «НСТУ», діючи від імені українського суспільства, ухвалили таку місію українського суспільного мовника: «Захищати свободи в Україні. Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності, української мови та культури, особистості та українського народу». Це складне завдання, особливо у важкі часи для країни, яка щодня відчуває на собі інформаційні впливи агресора. Але українське суспільне мовлення може і мусить виконати це завдання. «Ми переконані, що у цьому зацікавлені і українське суспільство, і українська влада, яку потужний і незалежний суспільний мовник робить лише сильнішою», - йдеться в заяві членів Наглядової ради.

Зважаючи на наведені аргументи, члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України закликають відповідальні органи влади передбачити у Державному бюджеті на 2018 рік гарантовані законом видатки на суспільне мовлення у розмірі 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн.

Сайт "Суспільне мовлення" публікує заяву повністю:

Наглядова рада НСТУ закликає владу забезпечити роботу суспільного мовлення, профінансувавши ПАТ “НСТУ” у 2018 році відповідно до закону

Члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (ПАТ “НСТУ”) застерігають Кабінет Міністрів, парламент  і Президента України від суттєвого зменшення фінансування ПАТ “НСТУ” у проекті Державного бюджету України на 2018 рік оскільки це може зупинити надважливу реформу в процесі демократизації України та скласти враження спроби політичного втручання в роботу незалежного суспільного мовника за допомогою фінансових важелів.

Відповідно до проекту закону "Про державний бюджет України на 2018 рік" видатки згідно з програмою «Фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії» у 2018 році визначено Мінфіном в сумі 776 млн грн, тоді як передбачений Законом України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні" обсяг фінансування суспільного мовлення на 2018 рік має становити близько 1,54 млрд грн.

Європейський стандарт у сфері суспільного мовлення полягає у забезпеченні трьох ключових принципів: незалежне фінансування, якісний суспільно значущий контент та громадський контроль. Це означає незалежність кадрової та редакційної політики мовника від рішень органів влади та забезпеченні державою сталого у довгостроковій перспективі фінансування мовника. Випадки фінансового тиску на суспільних мовників, на жаль, існують, але вони притаманні країнам, що відходять від демократичного шляху розвитку. Ми впевнені, що Україна, яка демонструвала готовність до реальних реформ, не може припускатися подібних помилок.

Перші роки реформи дуже важливі, вони закладають підвалини для усіх наступних кроків. Недофінансування суспільного мовлення в цей період майже унеможливить зміну якості програмного наповнення ефіру та проведення швидкої кадрової оптимізації. Суспільство не побачить реальних змін. Буде дискредитовано саму ідею Суспільного мовлення в Україні. Тим самим дуже важлива реформа в сфері демократизації виявиться невдалою, а Україна втратить ще один шанс.

Наглядова рада ПАТ “НСТУ”, діючи від імені українського суспільства, ухвалила таку місію українського суспільного мовника: «Захищати свободи в Україні. Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності, української мови та культури, особистості та українського народу». Це складне завдання, особливо у важкі часи для країни, яка щодня відчуває на собі інформаційні впливи агресора. Але українське суспільне мовлення може і мусить виконати це завдання. Ми переконані, що у цьому зацікавлені і українське суспільство, і українська влада, яку потужний і незалежний суспільний мовник робить лише сильнішою.

Зважаючи на наведені аргументи, Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України закликає відповідальні органи влади передбачити у Державному бюджеті на 2018 рік гарантовані законом видатки на суспільне мовлення у розмірі 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн.

Члени Наглядової ради ПАТ «НСТУ»

Нагадаємо, з 21 вересня 2017 року щопівгодини «UA: Перший» в ефірі проводить акцію проти недофінансування суспільного мовника. У такий спосіб команда Національної суспільної телерадіокомпанії України хоче привернути увагу до проблеми недофінансування Суспільного та повідомити своїй аудиторії про критичну ситуацію.

Як писав сайт «Суспільного мовлення», у розподілі видатків державного бюджету України на 2018 рік, опублікованому 18 вересня 2017 року, зазначено, що фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України становить 776 мільйонів 563 тисяч гривень, тоді як Закон України «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» гарантує ПАТ "НСТУ" фінансування на рівні 0,2% від бюджету України за попередній, 2017 рік, тобто 1 мільярд 442 мільйони гривень. Недофінансування Суспільного майже вдвічі від гарантованої законом суми підриває хід реформ.

Правління ПАТ «НСТУ» вважає недофінансування тиском на свободу слова та сприймає це як спосіб ручного керування мовником напередодні виборчої кампанії. Відсутність коштів у компанії може призвести до неможливості оплачувати трансляцію.

19 вересня 2017 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив на зустрічі з експертами в уряді, що питання з недофінансуванням Суспільного мовлення потребує залучення комітету і що понад 700 млн грн. замість 1 млрд 535 млн 367 тис. грн, передбачених Законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення», теж немало.

Нагадаємо, міжнародна спільнота поділяє стурбованість громадянського суспільства України щодо недофінансування суспільного мовника. Представництво Євросоюзу в Україні наголосило, що повне фінансування, передбачене відповідним законодавством, має важливе значення для незалежності суспільного мовлення. Стурбованість щодо недофінансування новоствореного Суспільного також висловили посол Швеції в Україні Мартін Хагстрьом та Посольство Канади.

Також голова Європейської мовної спілки Ноель Керран закликав уряд України забезпечити належне, справедливе та незалежне фінансування для НСТУ відповідно до законодавства України та європейських стандартів.

Комісар Євросоюзу з питань європейської політики сусідства та розширення Йоганнес Ган розчарований, що Суспільне мовлення в Україні отримає вдвічі менший бюджет, ніж передбачено законом. Він закликав, що «всі державні органи повинні повністю виконувати свої зобов’язання перед Суспільним мовленням на 2018 рік». 

Керівник групи підтримки України в Європейській комісії Пітер Вагнер підкреслив, що зменшення фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України ставить під загрозу реформу, яка наразі просувається успішно.

comments powered by Disqus