Комітет свободи слова відхилив проект про повернення 20 депутатських хвилин на Суспільне мовлення

Комітет свободи слова відхилив проект про повернення 20 депутатських хвилин на Суспільне мовлення

09:18,
5 Квітня 2018
2641

Комітет свободи слова відхилив проект про повернення 20 депутатських хвилин на Суспільне мовлення

09:18,
5 Квітня 2018
2641
Комітет свободи слова відхилив проект про повернення 20 депутатських хвилин на Суспільне мовлення
Комітет свободи слова відхилив проект про повернення 20 депутатських хвилин на Суспільне мовлення
Таке рішення ухвалене більшістю голосів на черговому засіданні Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики 4 квітня 2018 року.

Члени Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики на черговому засіданні 4 квітня 2018 року розглянули проект закону №6681 про внесення змін до статті 18 Закону України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення України» (щодо висвітлення діяльності органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб в засобах масової інформації України). Після короткого обговорення більшістю голосів депутати рекомендували Верховній Раді цей проект відхилити.

На думку голови Комітету Вікторії Сюмар, запропонована норма може знівелювати ідею незалежності Суспільного мовника.

Вікторія Сюмар нагадала, що з її ініціативи 13 грудня 2017 року було зареєстровано законопроект №7395 «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку інформування діяльності суб’єктів владних повноважень». У ньому було зазначено, що народні депутати матимуть право на висвітлення НСТУ своєї депутатської діяльності (виступ з питань діяльності разом із звітом перед виборцями), але у визначеному НСТУ порядку, в програмі, тривалість якої складає не менше 25 хвилин. Таким висвітленням мали займатися відокремлені структурні підрозділи НСТУ (філії), а право на висвітлення мали б депутати, обрані в одномандатному виборчому окрузі або обрані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та закріплені за певною областю України своєю депутатською фракцією або групою.

Але через протест громадськості і вимогу не вносити такі правки до закону про Суспільне мовлення, Вікторія Сюмар цей проект відкликала.

Члени Комітету пропонували перенести розгляд цього питання на наступне засідання, на яке запросити авторів проекту та представників НСТУ. Пропозиція про відхилення набрала більшість голосів.

Нагадаємо, автори проекту №6681 неодноразово заявляли, що відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» передбачено, що народний депутат має право виступу з питань його депутатської діяльності не рідше одного разу в місяць у друкованих засобах масової інформації, у прямому ефірі на радіо або у режимі прямого ефіру (до 10 хвилин в місяць) та в прямому ефірі або у режимі прямого ефіру на телебаченні (до 20 хвилин в місяць), на радіо (до 10 хвилин в місяць) та телебаченні (до 20 хвилин в місяць), безкоштовно, засновником (співзасновником) яких виступають органи державної влади, організації або установи, що фінансуються повністю або частково за рахунок коштів державного бюджету.

Однак, цим правом, за словами авторів проекту, народні депутати України користувалися до введення в дію Закону України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення України».

"З прийняттям даного Закону, народні депутати України отримують відмови від ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" та її філій щодо виступів у ЗМІ, незважаючи на те, що таке право передбачено Законом України «Про статус народного депутата України». У зв’язку з цим виникає необхідність внести зміни до Закону України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення України» та зобов’язати НСТУ  висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, у межах визначених іншими законами», – йдеться у пояснювальній записці законопроекту.

Додамо, що, на думку медіаюристів, НСТУ не зобов’язана висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб.

Раніше народні депутати, особливо мажоритарники, скаржилися на те, що не отримували свої звичні 20 хвилин ефіру на регіональних філіях ПАТ «НСТУ», колишніх ОДТРК. Експерти пояснили, що відповідно до закону про Суспільне мовлення  НСТУ не зобов’язана висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб. Зобов’язання Суспільного телебачення і радіомовлення України щодо поширення повідомлень органів влади визначаються виключно Законом України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» і обмежується екстреними повідомленнями і новорічним привітанням.

З червня 2017 року телеканал «UA: Перший» відмовився транслювати засідання уряду. Голова правління НСТУ Зураб Аласанія сказав, що відтепер з засідань Кабміну журналісти робитимуть гарячі новини і показуватимуть найважливіші моменти, а не все засідання від початку до кінця. 

Нагадаємо, Комітет з питань свободи слова підготував законопроект № 7395 про порядок висвітлення діяльності органів влади у відповідь на проект Максима Бурбака та Миколи Федорука щодо висвітлення діяльності органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб в ЗМІ України (зміни до закону про Суспільне).

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду