Ольга Герасим’юк у Страсбурзі розповіла про проблеми Суспільного через недофінансування та як їх можна вирішити
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Ольга Герасим’юк у Страсбурзі розповіла про проблеми Суспільного через недофінансування та як їх можна вирішити
Про це 20 червня розповіла перший заступник голови Національної ради з питань телебаченні і радіомовлення Ольга Герасим’юк під час 14-го засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, що відбувається у Страсбурзі. Про виступ Ольги Герасим’юк йдеться на сайті Нацради.
Ця сесія присвячена реалізації затверджених Радою Європи стандартів. Н ній присутні представники Туреччини, Швейцарії, Данії, Ісландії, Норвегії. Ольга Герасим’юк представляє Україну.
Вона виступила із доповіддю про Суспільне мовлення в Україні, а точніше його фінансування. Пані Герасим’юк зазначила, що створення Національної суспільної телерадіокомпанії стало найбільш значною реформою у сфері медіа незалежної України. Водночас зусилля, які докладалися для реалізації цього проекту упродовж останніх трьох років, можуть не досягнути очікуваного результату через недостатнє фінансування. Відповідно до визначеної законом норми суспільний мовник мав би отримати у 2018 році 1 млрд 535 млн гривень. Однак реальна сума виділених коштів становить лише 776 млн грн., чого недостатньо для повноцінної діяльності компанії.
За її словами, однією із причин цієї проблеми є колізія між Законом України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» та Бюджетним кодексом, який дозволяє урядові змінювати гарантовану законом суму коштів залежно від наявних фінансових ресурсів поточного бюджету. Таким чином, передбачена нині модель фінансування суспільного мовника не може гарантувати його незалежності, і що більш важливо, наголосила Ольга Герасим’юк, не забезпечує йому стабільності для мотивації у роботі й довгострокового планування.
Ольга Герасим’юк розповіла про нову модель фінансування Суспільного, яку 28 березня презентували у Києві секретар Наглядової ради НСТУ Вадим Міський спільно з експертом Ради Європи Юрієм Джигирем. Вони запропонували внести зміни до законодавства,аби передбачити інший, більш надійний, механізм фінансування Суспільного мовлення. Він мав би забезпечити редакційну незалежність мовнику й убезпечити його від впливу будь-яких фінансових груп чи політичних партій.
Ольга Герасим’юк пояснила, що запропоновані зміни до законодавства передбачають створення у державному бюджеті спеціального фонду, до якого б надходили 50% суми ренти за користування радіочастотним ресурсом. Саме ці кошти можна спрямувати безпосередньо для фінансування суспільного мовника.
Фінансова незалежність суспільного мовника є вкрай важливою для того, щоб він міг забезпечувати українських громадян правдивою, неупередженою, збалансованою інформацією. Крім того, це є ключовою вимогою стандартів Ради Європи у сфері медіа і свободи слова, які Україна, без сумніву, прагне виконати, наголосила Ольга Герасим’юк.
Нагадаємо, нову модель фінансування Суспільного мовника обговорили 28 лютого під час круглого столу, організованого НСТУ спільно з Офісом Ради Європи в Україні, державними інституціями і громадськими організаціями.
Додамо, Юрій Джигир заявив, що оптимальним джерелом доходів НСТУ є радіочастотна рента.
Вадим Міський пояснив, що Суспільне у разі запровадження нової моделі фінасування отримає у 2018 році – 1,27 млрд грн, у 2019 році – 1,62 млрд грн, у 2020 році – 1, 71 млрд грн.