Що робить керівництво Суспільного для того, щоб отримати позитивний висновок фінаудиту за 2018 рік

Що робить керівництво Суспільного для того, щоб отримати позитивний висновок фінаудиту за 2018 рік

16:33,
3 Вересня 2018
8921

Що робить керівництво Суспільного для того, щоб отримати позитивний висновок фінаудиту за 2018 рік

16:33,
3 Вересня 2018
8921
Що робить керівництво Суспільного для того, щоб отримати позитивний висновок фінаудиту за 2018 рік
Що робить керівництво Суспільного для того, щоб отримати позитивний висновок фінаудиту за 2018 рік
Кошти на проведення аудиту НСТУ за 2018 рік закладено у фінансовий план на 2019-й.

Компанія Ernst&Young провела аудит Суспільного за період від дати утворення Національної суспільної телерадіокомпанії України — з 19 січня 2017 року до 31 грудня 2017 року й заявила, що здобутих даних недостатньо для формування думки про розглянуту фінансову звітність.

«Нас було залучено провести аудит фінансової звітності Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України", що складається зі звіту про фінансовий стан на 31 грудня 2017 року, звіту про сукупний дохід, звіту про зміни у власному капіталі та звіту про рух грошових коштів за період з дати утворення Компанії (19 січня 2017 року) до 31 грудня 2017 року, а також приміток до фінансової звітності, включаючи стислий виклад значущих облікових політик. Ми не висловлюємо думки щодо фінансової звітності компанії, що додається. Через значущість питань, описаних у розділі "Основа для відмови від висловлення думки" нашого звіту, ми не змогли отримати прийнятні аудиторські докази в достатньому обсязі для використання їх як основи для думки аудитора щодо цієї фінансової звітності», — пояснили свою відмову аудитори.

Член правління ПАТ «НСТУ» Родіон Никоненко, який відповідає за фінансові питання, розповів сайту «Суспільне. Детектор медіа», що в компанії триває перевірка отриманих негативних коментарів від аудиторської компанії Ernst&Young та з’ясовуються причини. За результатами перевірки буде зроблено відповідні висновки.

Після завершення фінансового та організаційного аудитів НСТУнаглядова рада (НР) Суспільного ухвалила дорожню карту запровадження ініціатив за результатами оргаудиту й утворила керівний комітет для нагляду за її впровадженням. До цього комітету увійшли представники самої наглядової ради, а також представники правління й міжнародних організацій.

У дорожній карті, зокрема, прописано ініціативи щодо перегляду принципів формування й функціювання наглядової ради, оновлення організаційної структури ПАТ «НСТУ», впровадження нової моделі фінансування тощо. Голова наглядової ради НСТУ Тетяна Лебедєва сказала, що рекомендації аудиту Ernst&Young допоможуть створити оптимальну структуру управління НСТУ. З повним текстом фінансової звітності можна ознайомитися тут.

Крім того, за словами секретаря НР Вадима Міського, наглядова рада створила службу внутрішнього аудиту й оголосила конкурс на членів ревізійної комісії, яка, згідно з законом, перевірятиме коректність складеної компанією річної фінансової звітності. На думку членів наглядової ради, всі ці кроки сприятимуть отриманню позитивних висновків фінансового аудиту наступного року.

Аудитори Ernst&Young зазначили, що були призначені аудиторами компанії після 31 грудня 2017 року, не були присутні на інвентаризації фізичних залишків запасів станом на 19 січня і 31 грудня 2017 року. У зв’язку з недоступністю первинних документів аудитори не мали змоги отримати достатні й прийнятні аудиторські докази щодо існування й повноти кредиторської заборгованості. Аудитори зафіксували відхилення від Міжнародних стандартів фінансової звітності.

Сайт «Суспільне. Детектор медіа» попросив члена правління ПАТ «НСТУ» Родіона Никоненка та секретаря наглядової ради Вадима Міського прокоментувати висновок фінансового аудиту Ernst&Young. Також вони розповіли, що слід зробити, щоби наступного року висновок аудиторів був позитивним.

Родіон Никоненко, член правління ПАТ «НСТУ», відповідальний за фінансові питання:

– Причини відмови Ernst&Young від висловлення думки щодо фінансової звітності досить детально викладені в самому звіті, який є публічним. Я поділяю більшість зауважень аудиторів, справді є великі питання щодо оцінки активів, які були передані в капітал компанії на момент її утворення. Компанія утворена в січні 2017 року, а правління було сформовано в травні 2017-го, тому ми вже отримали певний спадок із, на мою думку, некоректними оцінками майна, з активами, залишеними на окупованих та анексованих територіях, із 26 філіями з окремими балансами. Привести все це до ладу за півроку роботи нового керівництва фізично було неможливо.

Експерти Ernst&Young заявили про недоступність до первинних документів ПАТ НСТУ. Чому аудитори не змогли отримати первинні документи?

– Для організації роботи аудиторів та відповідного документообігу в ПАТ «НСТУ» було створено окрему робочу групу, відповідальну за налагодження цих процесів та супроводження аудиту. Наразі триває перевірка отриманих негативних коментарів та з’ясовуються причини. За результатами буде зроблено відповідні висновки.

– Аудитори зафіксували відхилення від Міжнародних стандартів фінансової звітності. Що це означає?

– Це означає, що компанія перебуває на етапі впровадження МСФЗ (Міжнародні стандарти фінансової звітності). Беручи до уваги майже 40 % скорочення персоналу в перший рік роботи (що обумовлено катастрофічним недофінансуванням компанії), початок об’єднання філіальної мережі та опрацювання спадку, що дістався, — не було можливості зробити все й одночасно.

Торік у компанії створено підрозділ зі впровадження МСФЗ та автоматизації системи обліку, залучені відповідні фахівці в центральний офіс, розпочаті процеси впровадження, а аудит якраз був необхідним етапом цього процесу, і його висновки допоможуть в реалізації проекту.

– Що має зробити компанія, щоб наступного року висновок аудиторів був позитивним?

– Впровадити МСФЗ, почати складати звітність на міжнародними стандартами. Реалізувати автоматизацію обліку. Залучити відповідних кваліфікованих фахівців у центральний офіс (додатково) та в регіони. А для реалізації всього переліченого — отримати фінансування ПАТ «НСТУ» у відповідності до закону.

– Чи розроблено вже план підготовки до аудиту, який проводитиметься наступного року? На прохання наглядової ради ПАТ «НСТУ» кошти на проведення аудиту за 2017 рік виділило Шведське агентство з міжнародного розвитку. Видатки на проведення аудиту мають здійснюватися за рахунок ПАТ «НСТУ». Чи передбачили ви це в проекті бюджету на 2019 рік?

– Фінансовий аудит — стандартна й рутинна процедура, план розробляється безпосередньо аудиторською компанією. Головне питання — це наявність можливості залучити аудитора, тобто сплатити за його послуги. Звісно, кошти на проведення аудиту закладені у фінансовий план на наступний рік, як і всі інші потреби компанії. Проведення щорічного фінансового аудиту є прямою вимогою Закону про Суспільне мовлення, в цьому ж законі закладені параметри фінансування суспільного (0,2 % загальної витратної частини бюджету України), але ця норма не виконується другий рік поспіль. У 2018-му виділено 50,5 % від належного. Якщо така ситуація повториться у 2019-му, то і фінансування аудиту буде під великим питанням.

– Чи вже ведеться цього року звітність відповідно до міжнародних стандартів? Чи вистачає фахівців відповідного рівня в Києві та в регіонах?

– Зараз триває процес переходу на міжнародні стандарти звітності, сподіваюся, до початку наступного року його буде завершено. Фахівці є, принаймні в Києві, про регіони складно поки говорити, але ми почали залучення відповідних фахівців у регіональні філії.

Із 1 вересня до штату кожної філії вводиться по одній посаді фахівця, який займатиметься налагодженням фінансової звітності згідно з міжнародними стандартами. Але знов не можу оминути питання фінансування, оскільки послуги таких фахівців коштують суттєво, а фінансовий стан компанії цьогоріч просто катастрофічний.

Вадим Міський, секретар наглядової ради ПАТ «НСТУ», прокоментував, що зі свого боку робить наглядова рада:

– Зовнішній аудит зафіксував деякі відхилення від Міжнародних стандартів фінансової звітності, проблеми зі зведенням фінзвітності всіх філій, збереженням фінансових документів та ін.

Слід зауважити, що фінансова звітність за міжнародними стандартами готувалася на компанії вперше, адже юрособи, на базі яких створене ПАТ «НСТУ», були державними установами, котрі звітували за іншими стандартами.

Ми розуміємо виклик, із яким стикнулася новостворена компанія — з'єднання 30 самостійних юридичних організмів в один, значне скорочення та заміна кадрів на всіх рівнях, нестача коштів на залучення висококласної експертизи, наявність активів на окупованих територіях. Тому такий висновок є радше очікуваним.

Але те, що можна виправдати в перший проблемний рік роботи нової компанії, вже не те, що можна пробачити у другий. Тому належить у найкоротші терміни провести величезну роботу, адже вже за чотири місяці закінчується 2018-й фінансовий рік і компанія проходитиме новий зовнішній фінаудит.

Що зробила наглядова рада для виправлення ситуації?

– Перш за все, наглядова рада вже створила службу внутрішнього аудиту ПАТ «НСТУ», що працюватиме відповідно до міжнародних стандартів і допоможе в постійному режимі контролювати роботу правління, в тому числі й фінансову складову, а також здійснювати оцінку ризиків.

Крім того, триває конкурс на членів ревізійної комісії, яка, згідно з положеннями законодавства, перевірятиме коректність річної фінансової звітності.

Також до найближчого засідання ми чекаємо від правління компанії на їхній план підготовки до аудиту за 2018 рік: керівництво наглядової ради прагне пересвідчитися, що виконавчий менеджмент зробив відповідні висновки із результатів цьогорічного аудиту та розпочав роботу з усунення виявлених недоліків, перегляд внутрішніх процедур, підвищення кваліфікації персоналу та ін.

Загалом, зараз компанія входить у складний період перебудови внутрішніх процесів, а також внутрішньої структури на центральному рівні, яку затвердить наглядова рада. При розгляді цих питань ми обов'язково врахуємо застереження, що виникли внаслідок як фінансового, так і організаційного аудиту, щоби прискорити запровадження надійної системи корпоративного управління відповідно до найкращих міжнародних практик.

Фото: фотоколаж Світлани Григоренко

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду