«Детектор медіа» написав історію суспільного мовлення в Україні

Авторами книги «Суспільне мовлення в Україні: історія створення та виклики» є заступниця голови наглядової ради ПАТ «НСТУ», заступниця шеф-редактора «Детектора медіа» Світлана Остапа, а також секретар наглядової ради ПАТ «НСТУ» і програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський та медіа-юрист Центру демократії та верховенства права (Інституту Медіа Права) Ігор Розкладай.

Таким чином, книгу написали люди, які були дотичні до створення суспільного мовника, а також пам’ятають весь нелегкий шлях, який довелось пройти, щоб закласти хоч би законодавчі підвалини для його існування.

«"Детектор медіа" створив свій підсайт "Суспільне мовлення" 7 років тому, тобто задовго до того, як була зареєстрована юридична особа ПАТ "НСТУ". Я спершу як журналіст стежила за процесом створення суспільного мовлення в Україні, потім і долучилась до цього процесу. Я ходила на всі робочі групи і все фіксувала, вся історія творилась на моїх очах»,  каже Світлана Остапа.

Світлана Остапа наголошує на тому, що український досвід творення суспільного мовника був унікальним, адже ніде у світі не було аналогів створення єдиного мовника на базі майже 30 суб’єктів державного мовлення.

«У 2014 році це здавалось неймовірним після довгого шляху і тієї кількості законопроектів, які розглядались і не були ухвалені. Однак, мабуть, успіху зрештою посприяла Революція Гідності. І от 17 квітня 2014 року закон ухвалили. Але виявилося, що він лише декларативний і не дає конкретного механізму створення суспільного мовника. Тож новий парламент 19 березня 2015 року ухвалив нову редакцію закону. Але виклики лише починались. Треба було впорядкувати сотні підзаконних нормативно-правових актів, які суперечили один одному. 2014 рік здавався важким, але 2015-й став для суспільного мовника ще важчим, а наступний рік – ще важчим. Доводилось постійно долати великий спротив», - пригадує журналістка.

За ідею описати весь нелегкий шлях створення і розвитку суспільного мовника Світлана Остапа висловлює окрему подяку своєму колезі Євгену Заславському, однак наголошує – був високий запит від суспільства, від студентів і журналістів на розуміння всієї логіки і викликів реформи, зібраних в одному тексті.

«Історія суспільного мовлення в Україні – це історія однієї з небагатьох реформ, які стались. Але це історія незакінчена. Останній розділ у книзі – виклики, і їх ще багато. Навіть суто за законом, для завершення реформи ще потрібно перетворити державне підприємство "Укртелефільм" у ПАТ і об’єднати їх з ПАТ "НСТУ". Це ще довгий шлях»,  акцентує увагу Світлана Остапа.

Книга буде цікава студентам факультетів журналістики, українським журналістам, зокрема тим, хто працює в НСТУ, тим, хто долучався до процесу реформування суспільного мовлення.

Наразі ПДФ-версію книги можна безкоштовно завантажити на сайті «Детектора медіа». Незабаром вийдуть друком як україномовна, так і англомовна версії посібника.

Видання здійснене за сприяння Національного фонду підтримки демократії (NED), Міністерства закордонних справ Данії та Уряду Швеції.

comments powered by Disqus