Ярослав Лодигін: Суспільне готує серіал про незалежність, який викликав велику зацікавленість за кордоном

Ярослав Лодигін: Суспільне готує серіал про незалежність, який викликав велику зацікавленість за кордоном

10:59,
4 Вересня 2020
7466

Ярослав Лодигін: Суспільне готує серіал про незалежність, який викликав велику зацікавленість за кордоном

10:59,
4 Вересня 2020
7466
Ярослав Лодигін: Суспільне готує серіал про незалежність, який викликав велику зацікавленість за кордоном
Ярослав Лодигін: Суспільне готує серіал про незалежність, який викликав велику зацікавленість за кордоном
Член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Ярослав Лодигін, відповідальний за телевізійну платформу, – про новий сезон на «UA: Першому», ребрединг каналу і проєкти власного виробництва, які покращують рейтинг і мають стати цікавими не тільки в Україні, а й у світі.

Ярослав Лодигін прийшов у НСТУ понад рік тому. Спершу кілька місяців де-факто виконував обов’язки генерального продюсера. А наприкінці серпня 2019 року наглядова рада Суспільного за поданням голови правління Зураба Аласанії затвердила його на посаді члена правління, який відповідає за телевізійну платформу.Тоді ж він дав інтерв’ю «Детектору суспільного мовлення», в якому розповідав про запуск виробництва серіалів, проєктів різних форматів, ребрединг «UA: Першого» та інші ідеї суспільного мовника.

Але реальність внесла свої корективи: Суспільне у 2020 році недоотримало 43% очікуваного фінансування з держбюджету, через що в компанії відмовилися від амбітних планів і продовжили економний режим роботи.

За словами телевізійного менеджера, ця ситуація не відобразилася на його особистій мотивації. З 8 вересня на «UA: Першому» стартує новий сезон, під час якого глядач побачить багато змін – у контенті і візуальній частині. Але це буде поки що часткове перезавантаження каналу, повне ж Ярослав Лодигін з командою готує на початок 2021 року. Крім того, на «UA: Першому» працюють над історичним документальним серіалом, яким НСТУ вже зацікавила інші країни.

У першій частині розмови Ярослав Лодигін розповів «Детектору суспільного мовлення» про нову прямоефірну Суспільну студію та як вона змінить життя всієї компанії. У другій частині говоримо про новий сезон і плани компанії на найближчий рік.

«Нашим новинам треба підтягувати візуальну частину»

– Ярославе, 8 вересня новий сезон на «UA: Першому» розпочнеться синхронно з ребредингом? Раніше ви обіцяли змінити назву на «Суспільне ТБ».

– Перезавантаження каналу відбуватиметься поступово. Наразі ми маємо доволі амбіційні дослідницькізавдання, пов’язані з вивченням аудиторії суспільного, не тільки телевізійної частини. Разом із департаментом стратегічного маркетингу, який теж розширився, посилюємо концепцію, яку прийняли. Думаю, до кінця року зробимо все, щоб уже з початку 2021 року ввійти повністю оновленими.

Поки що залишиться «UA: Перший», але у 2021 році цієї назви точно не буде.

– Рік тому ви казали «Детектору суспільного мовлення», що назва зміниться з 1 січня 2020 року. Тепер знову кажете про початок уже наступного року.

– Мені важко прогнозувати, оскільки компанія дуже залежна від бюджетного фінансування. Ми мали плани на рік, які довелося поміняти після секвестру бюджету і сплати боргу «Євроньюзу». За зміною назви каналу стоять великі видатки на промо, маркетинг тощо. Якби ми це зробили на початку 2020-го року, то спалили б феноменальну ідею в порожньому ребредингу.

На сьогодні маємо більше підстав, щоб рухатися до зміни назви і змінюватися візуально.

– Тобто з 8 вересня буде часткове оновлення?

– Звичайно. З 8 вересня на каналі відбудеться велика частина змін, помітна для глядача. Оновлення торкнеться новин, спорту, марафону. Наші телеглядачі та медіаексперти відмічають, що на сьогодні ми робимо найбільш збалансовані новини. При тому вони зазначають, що новини Суспільного мають не дуже цікаву картинку. Українська публіка розбещена новинами, які вражають, з летючими 3D-кубами. Нам треба теж підтягувати візуальну частину. Простір Суспільної студії допоможе новинам отримати нове відчуття для глядача.

Також початок нового сезону дасть нам можливість відтестувати ідеї, відстежити за змінами портрету аудиторії. Вважаю, що Суспільний мовник не може концентруватися тільки на поточній ситуації. До кінця року ми більше концентруватимемося на організаційних і маркетингових питаннях, завдяки яким глядач згодом отримує той контент, який йому подобається.

– На Хрещатику, 26 іде підготовка до будівництва технологічного новинного комплексу Newshouse, цим проєктом займається генеральна продюсерка цифрових платформ Суспільного Тетяна Кісельчук. Очевидно, коли його запустять, туди з телецентру «Олівець» переїдуть новинарі і диджитал. Коли плануєте переїзд ньюзруму на Хрещатик, 26?

– Newshouse – абсолютно новий формат для України і звичний для передових країн Європи, у яких ми навчаємося. Там вироблятимуть новини, заточені під диджитал, телебачення й радіо одночасно, це інша технологія виробництва. Гадаю, переїзд новинарів відбудеться в наступному році.

До того часу «Новини», маю надію, виходитимуть із нашої нової Суспільної студії, яка насичена великою кількістю кольорових рішень та екранів. Суспільну студію зможемо трансформувати протягом багатьох сезонів.

«Ми запроваджуємо притаманну лінійному телебаченню стратегію жорсткої сітки»

– Як у новому сезоні зміниться сітка мовлення на «UA: Першому»?

– Цього року ми запроваджуємо притаманну лінійному телебаченню стратегію «жорсткої» сітки. Ми оперуємо дуже малою бібліотекою контенту, тому до цього сітка будувалася доволі турбулентно. Але для класичного глядача лінійного телебачення дуже важлива сталість. Тому зараз наші підходи до сітки направлені на її стабілізацію. Йдеться не лише про продукти, а й сталі лінійки, які транслюються в постійний час та в яких розміщується контент певного типу, до якого поступово звикає аудиторія та «приходить» на нього. При цьому ми збільшили горизонт планування перспективної сітки до двох років, що дозволяє нам ретельно і продумано виробляти власний контент та купувати його на зовнішньому ринку.

– Після того, як договір НСТУ з «Ерою» завершився, на «UA: Першому» в рановому слоті транслюють повтори «Суспільної студії. Марафон». Чи плануєте ранкову програму?

– Рухаємось у цьому напрямі, розглядаємо декілька концепцій. Треба розуміти, що ранкова програма – швидше іміджева історія, ніж рейтингова. Із припиненням виходу «Доброго ранку, країно!» ми не так багато втратили, навіть враховуючи те, що повторюємо контент і маємо нижчу частку в цьому відрізку. Але крім частки є ще показник рейтингу, і це найбільш важливий показник. Вклад ранкової програми виробництва «Ери» в загальний денний рейтинг каналу був не такий великий, ми не так помітили їхню відсутність, як здається зсередини.

– Що нового виходитиме з власного виробництва до кінця 2020 року? Частину нових проєктів ви вже запустили, не дочекавшись осені.

– Секвестр і сплата боргу «Євроньюз» суттєво вплинули на наші амбітні плани виробництва цього року. Тож Суспільна студія стане левовою частиною нашого виробництва. Вона продукує чотири години власного виробництва щодня. Крім того, із Суспільної студії виходитимуть новинні та спортивні випуски, а також спецефіри.

Із раніше запланованого – із 7 вересня – стартує оновлене політичне токшоу «Зворотний відлік. Місцеві», яке покликане допомогти українцям розібратися з місцевими виборами. Також вийшли два фільми-розслідування власного виробництва, планується, що й надалі вони виходитимуть поквартально.

Восени покажемо «Дитяче Євробачення – 2020», яке відбуватиметься 29 листопада у Варшаві. Пандемічна ситуація у світі внесла свої корективи, тому національний відбір на участь у «Дитячому Євробаченні» цього року запустили відразу, як стало відомо про його проведення, та це все одно пізніше, ніж у попередні роки.

Ми також вступаємо у виробничий процес документального серіалу про розпад Радянського Союзу та здобуття Україною незалежності, який вийде наступного року. Цей проєкт розробляє Олександр Зінченко. Серіал про незалежність викликав велику зацікавленість в ЄМС (Європейська спілка мовників. – Ред.). Ми розглядаємо його як можливість зробити глобальну історію, яку побачать не тільки в Україні, але й у багатьох країнах.

Сподіваємося, що нам вдасться записати наступний сезон програми «Країна пісень», перший сезон пройшов із чудовими показниками. Ця програма зав’язана на спілкуванні зі старшими людьми, тому ми дуже сильно залежимо від епідеміологічної ситуації. Музичні колективи, які планували відвідати в новому сезоні «Країни пісень», зараз не проводять репетицій.

Багато нових проєктів заплановано на каналі «UA: Культура»: стартував новий сезон програми «Ідемо в музей», запустили виробництво власних документальних фільмів, продовжується телевиробництво концертів популярної та народної музики.

Очікуємо, що наступний рік буде важким у плані виробництва. Якщо все відбудеться без змін, то матимемо трансляцію літньої Олімпіади, а через півроку – зимової. А це означає, що нам треба вже сьогодні думати над спортивним контентом, який має бути створений до цих подій.

– Чи залишаться релігійні трансляції?

– Так, ми спостерігаємо сталий інтерес суспільства до цього продукту. Трансляції трьох основних церков стабільно тримають показники в 3-4 % частки.

– Окрім документального серіалу про здобуття незалежності чи плануєте ще контент виробництва сторонніх українських продакшнів? Якщо так, то за якою процедурою ви їх відбиратимете? Суспільне пропонуватиме ідею й шукатиме, хто її реалізує? Чи закуплятимете готовий продукт, який уже показували інші канали, наприклад? А може, підпишете договір про співпрацю, як зі «Слідством.Інфо»?

– Готуючись до 2020 року, ми розробили декілька типів мистецьких конкурсів на виробництво контенту зовнішніми виробниками. Однак, через брак коштів з відомих причин, цю програму довелося згорнути. Процедурно ми готові до проведення конкурсів на виробництво контенту за ідеями та сценаріями сторонніх виробників у заданих суспільним мовником жанрах і темах, до конкурсів за ідеями та сценаріями, які належать НСТУ, а також окремо – до конкурсів на розробку сценаріїв.

– Улітку на «UA: Першому» та «UA: Культурі» було досить багато прем’єр закупного іноземного контенту. Чи вистачило в НСТУ у 2020 році коштів, щоб купити щось нове? Які ще прем’єри варто очікувати?

– Вперше в історії компанії ми почали розбудовувати департамент закупівлі прав і навчилися працювати напряму з міжнародними мейджорами. Звичайно, наявних коштів не вистачає, щоби зрівняти бібліотеки контенту каналів НСТУ та приватних каналів першого ешелону. Але і в цих умовах ми спромоглися на велику кількість прем’єр якісного сучасного контенту. Попереду восени – ще багато нового. Серед іншого, можемо пишатися наявністю великого пакету українського кіно останніх часів. Ми купили права на покази майже всіх найкращих українських фільмів, які вийшли за останні роки.

– Нацрада з питань телебачення і радіомовлення під час моніторингу 11 травня 2020 року зафіксувала відхилення від програмної концепції: зменшення частки національного продукту (у тому числі власного виробництва) з 19 год. 30 хв./добу до 16 год. 09 хв./добу. Із чим це пов’язано?

– Це було пов’язано з тим, що цього року понеділок, 11 травня, був перенесеним вихідним, оскільки святковий день 9 травня припадав на суботу. Відповідно, 11 травня не транслювався значущий елемент національного продукту нашої звичайної сітки будніх днів – відеоуроки «Всеукраїнської школи онлайн» та проєкт власного виробництва – марафон «На карантині».

У цілому ж, у зазначений тиждень середньодобовий обсяг національного продукту становив 19 год. 30 хв. (81,25%), що відповідає зазначеним у ліцензії вимогам.

«Копродукція все ще залишається важкодоступною для нас»

– У 2020 році Суспільний мовник планував розпочати виробництво серіалів, та після секвестру бюджету й виплати боргу «Євроньюзу» компанія була змушена відмовитися від цієї ідеї. Рік тому, коли вас обрали членом правління НСТУ, ви зазначали, що хотіли займатися запуском серіалів. Чи не розчарувала вас ця ситуація, не зменшилася мотивація будувати Суспільне?

– Звичайно, розчарувала. Виробництво серіалів – це природна діяльність для суспільних мовників у всьому світі та найкращий інструмент комунікації складних речей, які стоять за місією українського суспільного мовника. Водночас скорочення кіновиробництва спостерігається не тільки в Україні, але й в усьому світі через пандемію, тому ця ситуація не відображається на моїй особистій мотивації – я продовжуватиму роботу.

– Плани про виробництво серіалів продовжують залишатися замороженими? Який серіал мав би бути першим? НСТУ мала б реалізовувати його самостійно чи в копродукції?

– Копродукція все ще залишається важкодоступною для нас, бо нових законодавчих ініціатив щодо дозволу нам цим займатися не відбулося. Суспільний мовник все ще залежить від постанови Кабміну часів Азарова, яка накладає обмеження на компанію в частині спільного виробництва. Готуючись до 2020 року, ми почали розробку декількох серіалів, деякі – все ще можуть бути запущені нами за умов повного фінансування, деякі – вже вислизнули від нас і дістались іншим каналам. Я можу зрозуміти авторів, які шукають творчої реалізації й не можуть чекати кращих часів НСТУ.

– У квітні під час одного заходу ви сказали, що ЄМС запропонувала Суспільному до 10 тисяч євро на виробництво документальних фільмів і серіалів. Як просунулася співпраця?

– Документальний серіал за ідеєю Стаса Мєдвєдєва знаходиться на підготовчій до виробництва фазі і буде вироблений у співпраці з ЄМС та декількома європейськими суспільними мовниками. Так що співпраця триває, і скоро ми зможемо розповісти про цей проєкт більше.

– Упродовж літа на «UA: Першому» регулярно запускалися нові проєкти, як закупні, так і власні. Чи покращили вони рейтинг каналу?

– Рейтинг суспільного телеканалу продовжує зростати. Якщо порівняти перші вісім місяців 2019-го та цього року, то динаміка зростання частки склала 30%.

– Які з останніх проєктів дивилися найкраще?

–Найкращі показники за останній час буди у фіналу Кубка України з футболу, богослужінь, «Новин» та «Спорту».

– У червні частка «UA: Першого» пішла вгору, але до 1% ще не доросла. У березні ви сказали, що попередньо плануєте досягти ромір частки аудиторії 1,30 % до кінця 2020 року. Яким чином? На що саме робите ставку?

– Вочевидь, що ставка була зроблена на повне фінансування Суспільного мовника. Проте, крім виплати боргу «Євроньюзу» та секвестру бюджету, ми ще втратили цього року такий рейтинготворчий контент, як «Євробачення–2020» та Олімпіада, а трансляція змагань з біатлону припинилася раніше через поширення коронавірусу. Та попри всі ці обставини, ми отримуємо хороші перегляди під час спецефірів. Так, частка суспільного телеканалу «UA: Перший» на День Незалежності становила 1,31%, на День Державного прапора — 1,45% за аудиторією 18+. Загалом 4,8 млн глядачів подивилися тематичні спецпроєкти, богослужіння й фільми, котрі транслювали впродовж двох святкових днів. Прямий ефір марафону «Суспільна студія» до Дня Незалежності, що тривав п’ять годин, отримав частку 2,81% за аудиторією 18+. Також ми змогли підготувати до запуску Суспільну студію, яка, я певен, сподобається нашим глядачам.

Фото: Руслан Новосьол

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду