Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити фінансування НСТУ

Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити фінансування НСТУ

17:51,
6 Липня 2017
2120

Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити фінансування НСТУ

17:51,
6 Липня 2017
2120
Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити фінансування НСТУ
Громадськість закликає Верховну Раду забезпечити фінансування НСТУ
Експерти групи з питань медіа-реформи Реанімаційного Пакету Реформ закликають Верховну Раду забезпечити належну фінансову основу для подальшого становлення суспільного мовника – 1,28 млрд грн.

Про це йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті РПР.

У РПР нагадали про зобов’язання України перед Радою Європи та в рамках Угоди про асоціацію Україна-ЄС щодо необхідності завершення реформи державних телерадіокомпаній у Суспільне мовлення. У заяві зазначено, що належне фінансування новоствореного мовника є фундаментом для успішного проведення реформи та впровадження її результатів. Наразі воно є критично низьким.

Подаємо текст заяви:

«Громадськість відзначає значний вклад Верховної Ради у забезпечення засад існування Суспільного мовлення та оперативне реагування на проблеми, які виникали в процесі реформування. Парламентські фракції вчасно та відповідально підійшли також і до номінування кандидатів у Наглядову раду Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (ПАТ "НСТУ").

Утім, зусилля останніх трьох років можуть зійти нанівець, адже наразі фінансування Суспільного мовлення є критично низьким. В той же час належне фінансування новоствореного мовника є фундаментом для успішного проведення реформи та впровадження її результатів.

Законом Про суспільне телебачення і радіомовлення передбачено: суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ "НСТУ" у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн. (близько 47 млн. євро). Утім, Державний бюджет України на 2017 рік передбачає, що ПАТ "НСТУ" отримає лише 970 млн грн, що створює на самому початку реорганізації дефіцит в 300 млн. грн. 

При цьому за оцінками Європейської спілки мовлення (EBU) в середньому в Європі фінансування суспільних мовників становить 0,39% видатків бюджету. Таким чином в Україні ця сума має складати понад 2 млрд грн. До прикладу, на Суспільне мовлення Хорватії витрачається 182 млн євро, Польщі — 290 млн євро, Румунії — 215 млн євро.

Експерти також звертають увагу: в 2016 році через обмежене бюджетне фінансування Національна телекомпанія України змогла спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Юридичний статус публічного акціонерного товариства нарешті дозволяє здійснити технічну модернізацію та оптимізацію персоналу, втім без належного фінансування це неможливо.

В зв’язку із цим, експерти групи з питань медіа-реформи Реанімаційного Пакету Реформ закликають Верховну Раду забезпечити фінансування ПАТ "НСТУ" в 2017 році в повному обсязі, передбаченому законом Про суспільне телебачення і радіомовлення – тобто, на рівні 1,28 млрд грн.».

Нагадаємо, 6 липня 2017 року члени наглядової ради НСТУ у відкритому зверненні закликали Верховну Раду забезпечити повноцінне фінансування суспільного мовлення у Держбюджеті-2017. Вони наголосили, що серйозне недофінансування суспільного мовлення унеможливить зміну якості програмного наповнення ефіру, і таким чином підірве довіру населення до цієї важливої реформи.

Голова правління НСТУ Зураб Аласанія додав, якщо НСТУ не отримає 309 млн. грн., суспільні телерадіокомпанії по всій Україні вироблятимуть контент, який не зможе конкурувати в якості, а це не надасть рейтингу, колективам доведеться виживати.

Державний секретар Міністрества інформаційної політики України Артем Біденко пообіцяв, що останній термін, коли НСТУ отримає повне фінансування, це вересень 2017 року.За його словами, закон про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» ще не прийнятий і буде розглядатися у Верховній Раді найближчим часом.

Також нагадаємо, що 3 липня 2017 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що фінансування НСТУ відбуватиметься повною мірою, як того вимагає закон «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», але не уточнив, коли саме це станеться, «копійка до копійки, гривня до гривні». 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду