Зураб Аласанія: «Той, хто викреслить будь-що зі складу суспільного, буде викреслений сам будь-звідки»

Зураб Аласанія: «Той, хто викреслить будь-що зі складу суспільного, буде викреслений сам будь-звідки»

12:10,
2 Листопада 2015
2725

Зураб Аласанія: «Той, хто викреслить будь-що зі складу суспільного, буде викреслений сам будь-звідки»

12:10,
2 Листопада 2015
2725
Зураб Аласанія: «Той, хто викреслить будь-що зі складу суспільного, буде викреслений сам будь-звідки»
Зураб Аласанія: «Той, хто викреслить будь-що зі складу суспільного, буде викреслений сам будь-звідки»
Як проходить реформування державного мовлення в Суспільне – розповів на чат-конференції генеральний директор Національної телекомпанії України

30 жовтня сайт «Суспільне мовлення» провів чат-конференцію із Зурабом Аласанією – генеральним директором Національної телекомпанії України, під «дахом» якої нині зібралися всі державні мовники, що вже стали філіями НТКУ, аби зрештою утворити Національну суспільну телерадіокомпанію України. Читачі «Суспільного» змогли напряму поставити очільнику НТКУ всі проблемні питання та дізнатися про те, на якій стадії перебуває найважливіша реформа українського телерадіопростору. Пропонуємо ознайомитися з повною версією чату.

— Привіт всім, радий!

— Зурабе, доброго дня! Раніше говорилося, що до 1 листопада всі ОДТРК мають об'єднатися з НТКУ. А також НРКУ та «Укртелефільм». Чи встигаєте це зробити?

— Всі ТРК ми вже об'єднали, УТФ поки саботує, але й там уже скоро завершимо, НРКУ зв'язано з радіоліцензією, яка поки відсутня в НТКУ — але ми вже подалися й ось-ось отримаємо.

— Чим завершилися судові справи «Укртелефільму»? Чи змінилося там керівництво?

— Щодо УТФ окремо — там судові справи роками йдуть, до завершення ще далеко. Але це не завадить, будемо вирішувати паралельно.

— Чи вже перепідпорядкована НТКУ Держкомтелерадіо? Чи внесені зміни до Статуту? Які?

— НТКУ на даному етапі перепідпорядковано від Кабміну Держкому (така процедура), наступним кроком почнемо аудит, оцінку всього майна й тоді реєструємось у Фонді цінних паперів. Десь у лютому розраховуємо. За планом, у грудні статут має бути переданий Кабміну на затвердження.

— Зурабе, скажіть, коли вже буде створено ПАТ НСТУ?

— А от коли Фонд цінних паперів завершить свою справу: думаємо, що в лютому.

— Ви не в курсі, чи прописано фінансування ПАТ НСТУ в Держбюджеті на 2016 рік?

— Фінансисти — вони таки: діють, виходячи з того, що є на даний момент. Тобто, фінансування на наступний рік прописано для НТКУ. Будуть зміни в статуті — будуть і в бюджетному проекті. Але це формальності — важливіше не як, а скільки. Виглядає, що 0,2 % від бюджету, як передбачено законом, — не буде.

— Чи буде передано «Всесвітню службу радіо України» (4-й канал НРКУ) в розпорядження Мінінформації, для її подальшого реформування в реальне джерело іномовлення?

— Ой, дяка за питання: воно висить у повітрі. Ані в мене, ані в Стеця цієї теми поки що не обговорювали. Та слід це зробити. До того, як виходити на зв'язок із міністром, я буду спілкуватися з колективом, братиму поради в них, чи вони хочуть залишитися в системі держмовлення, чи вийти у вільне плавання разом із Суспільним.

— Наскільки зараз налагоджена співпраця Суспільного з новоствореною «Мультимедійною платформою іномовлення»? Адже, по суті, у вас зараз єдиний бренд — UA :) Може, в перспективі іномовлення також перейде під контроль суспільного телебачення, за прикладом Німеччини?

— В них UA-ТV, наскільки я знаю. А UA з двокрапкою — в нас. Співпраця абсолютно щира: ми відкрили всі архіви для друзів, до того ж вони й фізично розташовані в «олівці», хочемо, щоб і надалі були тут. Щодо поглинання — в «UA: Першого» є свій канал іномовлення на супутнику. Та й завдання різні :)

— Коли почнеться переведення обласних мовників на єдиний бренд «UA: Місцеве»? Чи буде це зроблено на базі КДРТРК, як пропонували раніше?

— А от коли обласні ТРК припинять джинсувати — тоді й той. Не кажу за всіх, але, на жаль, про більшість. Головна майбутня надія Суспільної ідеї загалом — це довіра людей. Про яку довіру можна казати, поки вони «хапають» і глядач це бачить?

— Зурабе Григоровичу, чи проведено вже аудит усіх ТРК, які стали філіями НТКУ? Яка ситуація? Чи не пропало якесь державне майно, бува?

— За планом аудит починається в листопаді. Не те щоби розкрадено все, але дуже багато чого вже спливає, на очах. Тому що багато чого й не було бодай якось оформлено. Але знаєте: що більше баласту піде, то легше буде потім. Звісно, деякі директори, як я бачу вже зараз, сядуть. Угу, отуди, куди Ви подумали.

— Чому «Перший» у цифровому форматі представлений окремою версією з логотипом «Перший Digital» і мовленням 13:0023:00? Знаю, нещодавно також було отримано ліцензію на цілодобову супутникову версію — «Перший Satellite». Чому б не об'єднати обидві ліцензії й мовити в Т2 цілодобово?

— Фінанси. Так, має бути одна версія, однак бюджет поки такої можливості не дає. Насправді весь «діджитал», що є в країні — він офіційно «тестовий». Тобто як хочеш та можеш транслювати, так і роби. Держава ніби взялася забезпечувати населення декодерами, але, поставивши на ринок близько трьох мільйонів, зупинилася. І це просто ідіотична ситуація, ні туди й ні сюди. Ну відтермінували до 2017-го, подивимось, як воно піде.

— Коли ми побачимо оновлений телеканал «Культура»? Чи є вже якісь домовленості про передачу цифрової ліценції БТБ для запуску «Культури» в Т2?

— Ага, про «Культуру». Про оновлення: співробітники постійно беруть участь у наших нарадах, цікавляться всім, що планується, але настрій поки, я бачу, такий: у нас все нормально, ми працюємо добре. Не скажу, що не хочуть змінювати нічого, але вичікують, прагнуть зрозуміти — а що за зміни, куди й навіщо? Щодо ліцензії: то точно буде не ліцензія БТБ. На ринку є ще декілька вільних. Чекаємо, коли Нацрада запустить конкурс.

— Розкажіть, на якій стадії запуску анонсований у березні телеканал, що мовитиме на окупований Крим, і яке відношення він матиме до ДТРК «Крим».

— От про Крим і мовлення на нього — це точно справа Мінінформполітики, бо йдеться більше про пропаганду, ніж про інформацію. Це я не засуджую, а констатую. А щоби займатися пропагандою, її треба знати, це окрема наука. І з журналістикою вона не збігається. Якщо просто ретранслювати «UA: Перший» на Крим — для того треба вирішити технічні проблемі — сигнал глушать активно, та й за хребет на південне узбережжя Криму від не добиває. Думаємо :)

— Складається враження, що Держкомтелерадіо викреслює студію «Укртелефільм» зі списку підприємств, на базі яких створюється суспільне мовлення. Чи згодні ви з такими діями? І як справи з реорганізацією студії та зі створенням цифрового архіву продукції студії?

— Та, є таке враження, але не в нас. Той, хто викреслить будь-що зі складу суспільного, буде викреслений сам будь-звідки. З реорганізацією поки жахливо: співробітники не просто пручаються, а навіть слухати нічого не хочуть. Це дивно, як іноді люди ставляться до державного (!), не свого, майна — ніби воно належить не людям, а персонально їм. Нічого, зрозуміють і вони :)

— Чи всі ТРК, які стали філіями, оформили землю й майно?

— Ні, не всі, на жаль, — у деяких воно роками було не оформлено. До речі, включно з НТКУ, де ані земля не оформлена, ані будинок частково не введений в експлуатацію. Здогадуєтесь, як важко зробити тепер те, що не робилося десятки років, і наскільки важче це зробити в столиці?

— Коли читаєш ваші інтерв'ю, складається враження, що ви досить негативно чи скептично ставитеся до професіоналізму колег із регіональних ТРК. Скажіть, а у вас таке ж ставлення до працівників НТКУ? Я маю на увазі рейтинги Першого національного, що опустилися нижче нішевих каналів. Якщо це не так, переконайте мене у зворотньому.

— В зворотньому чому я маю Вас переконувати? Це про скепсис до працівників чи про рейтинги?

— Вы постоянно неуважительно говорите о сотрудниках НТКУ и зрителях, которых считаете «дебилами». Вы считаете себя лучшим из лучших в этой стране и на медиарынке? Почему вы решили, что именно ваше мнение верное? Почему вы ведете себя так, как будто бы идея суспильного и НТКУ — ваша собственность или личный бизнес? Эту идею до вас десять лет разрабатывали другие люди. Почему вы решили, что именно вы заслуживаете руководить каналом суспильного? Докажите. Вы опустили канал на 24-е место в рейтинге. Убедите меня, что причина — не в вашей некомпетентности.

— Разумеется, нет, Кирилл. Вы и только вы можете все это сделать. Никто другой. Велкам, золотой, карты в руки прямо сейчас.

— В Держкомтелерадіо, згідно з постановою уряду, створено комісію з реорганізації державних ТРК. Ми бачимо ефективність її роботи по оперативному вирішенню валу питань, які щодня виникають. Я знаю, що протягом року працювала робоча група в НСТУ з реформування державних ТРК. Які її результати? Чи продовжує вона свою роботу далі?

— Так, ця робоча група працює, й доволі ефективно, це правда. Крок за кроком; звісно, хотілося б скоріше, але є речі, які точно від них (нас) не залежать, бо вони юридично-процедурні. Поки все йде точно за планом, ні на день не відстаємо.

— Прошу прокоментувати сьогоднішню публікацію Миколи Гриценка в газеті «День» про «договорняки» під час обрання члена Наглядової ради. Ось цитата: «Вважаю за свій громадянський обов’язок заявити: не можна робити хороші, особливо суспільно значимі справи, не зовсім чесними методами. Тоді сама справа (у нашому разі — Суспільне телерадіомовлення) опиниться під загрозою. На конференції у сфері місцевого самоврядування дев’ятнадцять громадських організацій представляли... всього сім претендентів. Схема проста: хтось із “кмітливих” заздалегідь подав документи одразу від кількох громадських організацій, або ж — об’їздив їх (уже після подання) з “переконаннями” голосувати за... себе. Ось і все. Таким чином, конкурентне змагання просто перестало бути таким, адже за столом сиділи (і просто кивали головами) ті, хто вже знав — за кого вони виставлятимуть максимальні бали. Європейці підтримали, як їм здавалося, надзвичайно демократичну систему голосування, коли в ньому беруть участь по одній особі від кожної організації. Вони ж не могли передбачити, що хтось приїде на конкурс переможцем? Ще до його початку...»

— Так, я бачив, що хтось зміг зібрати голоси більше за інших. Нацрада теж бачила. Чи це заборонено? Ні. Чи може хтось втручатися в роботу конференції? Ні. То на що нарікати? Так працює демократія. Сьогодні на останній конференції людей із особливими потребами теж декілька голосів було передано від одних організацій іншим. Визнано законним.

«Телекритика»: Я можу прокоментувати. Автор називає «договорняками» те, що насправді таким не є. «Договорняки» — це щось негативне, підкилимне. А насправді все відбувалося відкрито. Якщо кілька громадських організацій відкрито ще до конференції оголосили про те, що підтримуватимуть того чи іншого кандидата (а не представника своєї ГО), то чому це «договорняк»? Про це пану Гриценку було сказано і під час конференції. Йому теж ніхто не забороняв звертатися до інших ГО з пропозицією підтримати саме його кандидатуру. Думаємо, тут говорить образа за те, що не обрали саме його.

— Чи буде спільний сайт НРКУ та НТКУ?

— Сайт плануємо один, портального типу, спільний для компанії. А вже сторінок там буде купа.

— А коли наглядова рада обиратиме голову правління й правління? Хто готує документи про конкурсний відбір?

— Наглядова раніше грудня (до прийняття статуту Кабміном) не увійде в дію. Положення про себе вони мають розробити самі — там же має бути й про обрання голови правління. Ну то тільки вони знають, коли вони це зроблять і що там буде. Рада Європи вже переймається цим питанням і обіцяє допомогу в роботі.

— Скажіть, чи буде зимою у вас на каналі біатлон?

— Біатлон буде обов'язково, Богдан, от просто гарантовано. Люди люблять і дивляться його. Сказав би, що в нашої країні так розподіляється: футбол, потім бокс, потім біатлон. Так що так, будемо й далі транслювати.

— Коли має бути відбір на «Євробачення»?

— Відбір на «Євробачення» починаємо ось-ось. Є один сюрприз, який днями оголосимо, — будемо робити нацвідбір разом із колегами, з якими вже дійшли згоди, тепер маємо узгодити всі наші внутрішні угоди з EBU як володарем конкурсу. Десь тиждень займе, я думаю.

— Чи буде спеціальна новорічна програма в новорічну ніч і на Різдво?

— Спробуємо, але чесно: без солі доїдаємо останню шкіру зі взуття, так скажу. Всі щорічні негаразди із бюджетом тепер наклалися ще й на реформи :) А ми ж змушені не переривати й поточної роботи. А бачите, тут тобі й «рейтингами» дорікнуть, і в обласних ТРК звинуватять, та й узагалі — «нічого не змінюється, ганьба та зрада».

— Когда «Перший» перейдет в формат 16:9? Есть ли надежда, что «Евровидение 2016» будет показано в HD?

— К вещанию в формате 16:9 «Перший» готов уже сейчас. А вот к съемкам — нет. То есть, все студийные камеры — 3:4. Бессмысленно вещать 16:9, имея исходную картинку 3:4, — растягивается либо имеет «уши». А замены техники не производилось давным-давно — не на что. Планируем в следующем году :)

— Как сейчас обстоит ситуация с «Эрой»? Она будет на ваших частотах аж до 2017 года?

— Да. Да и фиг с ней, подумаешь. В 2017-м разойдемся автоматически: цифра нас разведет.

— Час вичерпано, мене звідси женуть, і правильно роблять. Всіх обіймаю. Не будьте злими, будьте добрими. Ми вас любимо й працюватимемо для вас!

Біографічна довідка:

Зураб Аласанія народився 3 січня 1965 р. у м. Сухумі (Грузія).

У 1989 році закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю «промислово-цивільне будівництво».

У 1997 був прийнятий на роботу в студію «Телемак» м.Харкова, випускав авторську програму «Телебачення сьогодні», працював кореспондентом інформаційної програми «День за днем», ведучим політичного ток-шоу «Поле брані».

З 1999 року працював у телерадіокомпанії «Симон» м.Харкова журналістом програми «Одного разу»; з цього ж року випускав авторську публіцистичну програму «Об'єктив-но».

У 2000 році Зураб Аласанія став співзасновником і директором медіагрупи «Об'єктив».

У 2006 році заснував агентство «МедіаПорт» і тижневик MediaPost.

5 липня 2005 року був призначений директором Харківської обласної державної ТРК, де пропрацював до 4 червня 2010 року.

У 2013 році став одним із засновників і журналістів Hromadske.tv.

25 березня 2014 року призначений генеральним директором Національної телекомпанії України.

Заслужений журналіст України (2005 р.)

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
1tv.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду