Віра Андріюк: Замість сприяння запуску Суспільного, наші політики вставляють палиці в колеса

Віра Андріюк: Замість сприяння запуску Суспільного, наші політики вставляють палиці в колеса

17:04,
10 Березня 2015
3845

Віра Андріюк: Замість сприяння запуску Суспільного, наші політики вставляють палиці в колеса

17:04,
10 Березня 2015
3845
Віра Андріюк: Замість сприяння запуску Суспільного, наші політики вставляють палиці в колеса
Віра Андріюк: Замість сприяння запуску Суспільного, наші політики вставляють палиці в колеса
Бренд-менеджер Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентська республіка» - про непопулярність тем молоді та освіти у комерційних ЗМІ та необхідність створення просвітницьких програм

Сайт «Суспільне мовлення» друкує серію інтерв’ю з кандидатами в члени Наглядової ради майбутнього Суспільного мовника. Кандидати розповідають про своє бачення  становлення Суспільного в Україні, свої плани і першочергові дії в складі контролюючого органу НСТУ у разі їхнього обрання. Інтерв’ю з Вадимом Міським від сфери «Захист інтересів дітей та молоді» можна прочитати за посиланням. 

Віра Андріюк була висунута Всеукраїнською молодіжною громадською організацією «Студентська республіка» в кандидати в члени Наглядової ради НСТУ у  сфері «Освіта». Крім неї у цій сфері балотуються ще п’ять кандидатів.

Яким, на вашу думку, має бути Суспільне мовлення в Україні? Чим воно відрізнятиметься від державного і комерційного?

Суспільне мовлення повинно виконувати основне завдання – відстоювання інтересів громадян, а не олігархів, та донесення чесної (хоч і, можливо, невигідної для політиків та олігархів) інформації.

Я вважаю, що основною відмінністю суспільного мовлення від державного та комерційного повинна бути легка доступність до ефірів представників громадськості: для донесення позиції, презентації власних проектів та здобутків. Також в ефірі повинні з’являтися креативні програми, які б несли зміст та різнобічність поглядів на ситуацію в країні та в молодіжному секторі, зокрема.

Якою має бути структура НСТУ? Яка ваша думка щодо дискусії навколо законопроекту про внесення змін до Закону про суспільне мовлення? Як відомо, частина депутатів та медіадіячів  вважають, що Суспільне мовлення та ОДТРК мають існувати окремо. Наприклад, Микола Томенко запропонував надати право регіональній владі створювати на базі ОДТРК канали громад.

Знаєте, в українців є одна дуже погана риса – врешті-решт псувати щось змістовне та позитивне для суспільства. Те ж саме відбувається і з НСТУ. Замість того, щоб якнайшвидше сприяти запуску Суспільного телебачення і створенню, нарешті, доступного медіа для змістовних проектів, а не лише купленого контенту, наші політики намагаються вставити палиці в колеса. Саме це зараз робить Томенко.

Як відомо, НСТУ є юридичною особою, а регіональні осередки, які будуть утворені, повинні підпорядковуватися керівним органам НСТУ. Також суспільне телебачення, незалежно від того, в якому регіоні воно працює, повинно мати однакову редакційну політику, контент. Маю на увазі висвітлення молодіжної діяльності,  наукових, дитячих та інших програм.

Тому, не варто говорити про створення інших громадських каналів. ОДТРК повинні існувати в структурі суспільного мовлення.

Чи має на Суспільному мовнику бути реклама? Як має фінансуватись НСТУ?

Суспільне мовлення повинно фінансуватися з трьох джерел: частково державного бюджету, реклами та добровільних внесків громадян.

Обов’язково повинна бути на безкоштовній основі соціальна реклама. З приводу комерційної, так, її потрібно розміщувати, але потрібно чітко лімітувати, що саме не буде рекламуватися (будь-який алкоголь, у тому числі пиво, медпродукція, обов’язково заборонити політичну рекламу, зокрема й джинсу!).

Як ви збираєтесь представляти свою сферу у Наглядовій раді? Які проблеми з її висвітленням є на комерційних каналах?

До Наглядової ради НСТУ я балотуюся як представник від освітньої сфери. В даній сфері я представляю всеукраїнську громадську організації «Студентська республіка». Власне, наша організація є однією з найбільших громадських організацій України, наша місія - виховувати покоління, здатних вільно мислити, свідомих лідерів для України як повністю суверенної держави, виступаємо за входження України до ТОП-20 розвинених країн світу.

Тому, через Суспільне телебачення намагатимусь створити умови, щоб можна було розповісти про діяльність Студреспубліки, ну, і, звісно, якщо мене оберуть, про діяльність організацій, які працюють у сфері освіти. Я знаю, чим займаються всі 6 організацій із даного напрямку, поважаю їхню роботу і намагатимусь максимально створити умови для можливості донесення інформації про їхню діяльність.

Щодо проблем висвітлення на комерційних каналах, за 3 роки роботи з медіа (оскільки це входить у мої обов’язки як бренд-менеджера Студреспубліки) мені доводилося багато з чим стикатися. І як не дивно, дуже часто я вислуховувала і про те, що писати і розповідати про молодіжну політику, проблеми молоді, освіти і питання нашого майбутнього, про яке говорять молоді, активні й небайдужі громадяни – це зараз не популярно, і нібито суспільство не дає такого запиту. Звісно, всі вибачалися, але говорили, що рейтинги і фінанси, для них стоять на першому місці. Тому, Суспільне мовлення – це той шанс, який дасть журналістиці запрацювати по-справжньому в Україні.

Які першочергові завдання ви ставитимете перед НСТУ як представник своєї сфери?

У своїй програмі я виділила п’ять основних пунктів, вражаю, що старт потрібно робити саме з них:

1. Допуск усіх представників громадськості до суспільного мовлення, щоб вони могли висловити власну позицію в ЗМІ відкрито і вільно. Адже якщо закрити доступ молоді по нових каналів медіа (за виключенням інтернету), то інформація, що подається сьогодні в ЗМІ України, залишиться й надалі досить односторонньою.

2. Контроль за надання змістовного контенту, а не лише висвітлення питань розважального чи популістського напрямку. Вважаю, що беззмістовні балачки призвели Україну до кризи, «заполонили» та «убивають» медіапростір. 

3. Особистий контроль як члена Наглядової ради, щоб Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні не перетворилася на відстоювання інтересів зацікавлених осіб і груп (як часто у нас буває).

4. Вивчення закордонного досвіду суспільного мовлення. Втілення найбільш інноваційних та прогресивних практик на українському ресурсі.

5. Сприяти максимальному розвитку та популяризації Суспільного телебачення і радіомовлення в Україні та за кордоном.

Як ви оцінюєте сьогоднішній стан НТКУ, НРКУ? Що думаєте про контент?

Стан оцінюю як жахливий, те ж саме стосується і контенту. Видно, що НТКУ і НРКУ існують лише для… існування, все робиться наче з-під палиці. Немає жодної креативної чи змістовно наповненої програми. А ті, кілька, які все-таки є, виходять у нічному ефірі. Це потрібно змінювати і не допустити таких же помилок на суспільному телебаченні.

Які програми ви хотіли би бачити і чути на Суспільному? Яким чином НСТУ може об’єднати країну?

З приводу програм, хотілося б бачити багато аналітики сьогодення, але не лише з приводу того, що, наприклад, відбувається в зоні АТО. Потрібно говорити і про те, що зараз відбувається у всіх міністерствах, щоб представники влади завжди відчували за собою контроль журналістів, і знали, що й у важкі часи за такими міністерствами, наприклад, як Міністерство транспорту, Міністерство охорони здоров’я та іншими уважно стежать.

Ще хотілося б багато журналістських розслідувань на різні теми: від побутових до контролю за владою.

І мені особисто хотілося б запустити наукову програму, де  б простою мовою, але змістовно і на прикладах розповідалося громадянам України, що ж це таке: «модернізація», «люстрація», «федералізм» тощо, і як ці фактори, якщо їх втілити в нашій країні, можуть реально вплинути на простих громадян.

НСТУ може об’єднати країну лише одним чином – правдивим поданням інформації, незалежно від того, якою вона буде.

Як убезпечити Наглядову раду від впливу політичних сил і влади?

Дуже просто. Для того і створюється Наглядова рада. Контролювати! Контролювати всіх членів, якщо є підозри на відстоювання чиїхось інтересів, перевіряти й одразу ж звільняти з посади. До Наглядової ради входитимуть представники громадськості та народні депутати (Насправді відповідно до закону народні депутати не мають права входити до Наглядової ради – Ред.). Хочу всіх одразу застерегти, не думайте, що всі громадські активісти чесні та «пухнасті», вони можуть бути такими ж продажними, як і нардепи. Тому членам Наглядової ради потрібно бути завжди уважними. 

Деякі експерти вважають, що членами Наглядової ради мають бути лише медійники та юристи, які знаються на телерадіовиробництві. Чи погоджуєтесь ви з такою думкою?

Ні, не погоджуюся. Я як представник громадськості з активною позицією та з великим досвідом роботи (і таких людей до Наглядової ради балотується чимало) з впевненістю можу сказати, що знаю не менше, і також знаюся на тому, який контент потрібен сьогодні глядачам. Звісно, можливо, у технічних питаннях, я дещо програю, але основне - наповненість змістом та справжнє бажання якісно працювати.

Члени Наглядової ради мають працювати на громадських засадах чи за винагороду?

Члени Наглядової ради повинні працювати на громадських засадах. Не все в житті можна виміряти грошима. Тим більше в ці драматичні часи, які переживає наша держава і наш народ. Потрібно любити свою справу і віддаватися їй, інакше всі зусилля і прагнення щось змінити будуть марними. Сподіваюся, Суспільне телебачення буде якісним показником злагодженої роботи.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду