Якось не по-людськи. Що відомо про конфлікт щодо авторських прав на токшоу «UA: Першого»

Якось не по-людськи. Що відомо про конфлікт щодо авторських прав на токшоу «UA: Першого»

15:03,
8 Жовтня 2021
4249

Якось не по-людськи. Що відомо про конфлікт щодо авторських прав на токшоу «UA: Першого»

15:03,
8 Жовтня 2021
4249
Якось не по-людськи. Що відомо про конфлікт щодо авторських прав на токшоу «UA: Першого»
Якось не по-людськи. Що відомо про конфлікт щодо авторських прав на токшоу «UA: Першого»
Вероніка Крижна, яка намагається припинити показ програми «По-людськи», та її адвокат відмовляються від коментарів. Але ми з’ясували, що їй удалося зареєструвати авторські права з надприродною швидкістю.

30 вересня «Укрпатент» опублікував свідоцтво про реєстрацію авторського права на літературний письмовий твір практичного характеру «Концепція створення телевізійної програми “По-людськи”». Його авторка й заявниця — Вероніка Аркадіївна Крижна.

«Суспільство потребує роз’яснення та обговорення нагальних соціальних проблем. Плюси та мінуси вакцинації, освіта школярів та їхні потреби, куди подіти сміття, як почати “жити по-людськи” — ось те, що справді хочуть знати українці», — йдеться в анотації.

За кілька днів до публікації цього свідоцтва на офіційну адресу Національної суспільної телерадіокомпанії України та на адресу Наглядової ради Суспільного прийшли листи від Максима Слободяніна, адвоката Вероніки Крижної. Від її імені адвокат вимагає «невідкладно припинити показ» соціального токшоу «По-людськи» на суспільному телеканалі «UA: Перший». Ця програма вже виходить в ефірі каналу з 20 вересня.

«Детектор медіа» спробував з’ясувати аргументи сторін конфлікту, але не всі вони відкриті до розмови. Вероніка Крижна відмовилася від коментарів, її адвокат також не захотів спілкуватися з «Детектором медіа». Сподіваємося, що вони змінять свою думку та все ж пояснять, чому ініціювали конфлікт і чого добиваються.

Контакти Вероніки Крижної неважко знайти за допомогою гугла. Вона називає себе продюсеркою кіно та культурних проєктів. «Детектор медіа» писав про її досягнення як продюсерки і зв’язки, які ведуть до голови Ради з держпідтримки кінематографії Артема Колюбаєва та керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Відповівши на дзвінок «Детектора медіа», пані Крижна сказала: «Думаю, що я взагалі не буду коментувати».

Максим Слободянін працює в адвокатському та рієлторському об’єднанні АРОУ, спеціалізується на сімейному та спадковому праві, допомозі призовникам, супроводі господарських спорів, захисті прав власності, виконавчому виробництві й тендерах. На сайті компанії люди залишили про нього схвальні відгуки. «Більше, ніж Вероніка, я вам теж не скажу», — відповів на прохання про коментар Максим Слободянін.

Відмовляються від коментарів і в компанії Ivory Films, яка знімає токшоу «По-людськи» на замовлення Суспільного. Керівництво компанії скеровує до Суспільного, де, мовляв, уже озвучили офіційну позицію. Зйомки шоу тривають, і нові випуски програми виходять в ефірі «UA: Першого». Жодних юридичних дій — наприклад, позову до суду, — після 30 вересня не було.

Історія токшоу «По-людськи» розпочалась 9 березня 2021 року, коли Суспільне оголосило мистецький конкурс на створення соціального токшоу та розважальної програми. Заявки приймали до 6 квітня. Подалися StarMedia, «1+1 продакшен» та Ivory Films; останню комісія Суспільного обрала переможницею конкурсу третього червня.

Програма, концепцію якої запропонував продакшен, мала робочу назву «Про головне». Виконавчий продюсер Костянтин Базаров, який працював раніше над «Говорить Україна», казав, що ідея шоу належить йому. «Я давно хотів таке токшоу як "По-людськи". Інші соціальні токшоу — "Стосується кожного", "Один за всіх" "Говорить Україна” — це з’ясування стосунків. Мені як людині хотілося токшоу про моє просте життя. Я хотів побачити історію фермера і пасічників. Їхній конфлікт не розбереш психологічно на інших токшоу, а у нас це можна. Це не викличе великого інтересу в міського глядача, але містечка й села цим живуть щодня. У нас можна розв’язати конфлікт по-людськи. Хоч якою складною є ситуація, ми підкажемо, який є вихід із неї. Це єдиний позитивний вогник на телебаченні, ми даємо надію», — розповів «Детектору медіа» Костянтин Базаров перед прем’єрою токшоу.

Третього серпня Національна суспільна телерадіокомпанія України та Ivory Films підписали договір, у якому є розписана концепція токшоу з робочою назвою «Про головне». Згідно з договором, Ivory Films передає Суспільному всі інтелектуальні права на соціальне токшоу. До речі, анотація, яку Вероніка Крижна подала 10 серпня (на тиждень пізніше) для реєстрації авторського права, практично тотожна тексту в цьому договорі: «обговорення… і висвітлення найактуальніших для суспільства соціальних проблем». Тільки у Вероніки Крижної проблеми — «нагальні».

На початку серпня Суспільний мовник та Ivory Films погодили ефірну назву токшоу — «По-людськи». Через бюрократичні процеси лише 13 вересня в договір між НСТУ та Іvory Films внесли зміни: до робочої назви «Про головне» додали ефірну назву «По-людськи». Керівниця токшоу «По-людськи» Сніжана Кутракова розповіла «Детектору медіа», що назву токшоу запропонувала команда Суспільного, провівши дослідження. «Для соціального токшоу люди обрали назву “По-людськи”. За концепцією, в токшоу ми порушуємо суспільно важливі теми, як-от проблеми в освітній і медичній сферах. Якщо простими словами, то по-людськи розбираємося у проблемах», — пояснила «Детектору медіа» на початку вересня Сніжана Кутракова.

Керівниця департаменту стратегічного маркетингу НСТУ Вікторія Борщенко розповіла, що дослідження у форматі фокус-груп проходили 20–22 липня у Львові, Одесі та Чорноморську. «Ми тестували різні назви для майбутнього соціального токшоу. Було проведено чотири групи, в кожній із них у середньому бере участь восьмеро учасників. У ході дискусії ми просили респондентів придумати назви для майбутнього соціального токшоу. Назва "По-людськи" була однією зі списку запропонованих назв, яку й обрала команда Суспільного», — розповіла вона.

За словами Вікторії Борщенко, Вероніка Крижна не брала участі у фокус-групах Суспільного, а отже назву по-людськи запропонувала точно не вона. Чи могла Вероніка Крижна вигадати назву токшоу паралельно з учасниками фокус-групи Суспільного? Виключати це повністю не можна, адже «По-людськи» — не така вже й складна назва. Однак є ще один цікавий момент.

«Детектор медіа» звернувся до фахівчині з консультацій Спеціальної інформаційної системи «Укрпатенту» за номером на сайті відомства із проханням розповісти, що потрібно, аби зареєструвати авторське право на літературний письмовий твір, і скільки на це піде часу. Вона перерахувала документи, які для цього потрібні (заявка, примірник твору в паперовій чи електронній формі, квитанція про сплату збору за підготовку до державної реєстрації авторського права на твір та державного мита за видачу свідоцтва) і порекомендувала прийти в «Укрпатент» на вулиці Глазунова, 1 у Києві та кинути цей пакет документів у паперовій папці із зав’язками у поштову скриньку. При цьому твір обов’язково потрібно надати, оскільки він зберігатиметься в архіві «Укрпатенту» і видаватиметься на вимогу суду чи інших контролюючих органів у разі, якщо хтось «запозичить» його.

За словами консультантки, поруч зі скринькою на колоні є номери телефонів, за якими потрібно зателефонувати у другій половині наступного дня для отримання вхідного номера. А потім — за два тижні, щоби з’ясувати, чи все в пакеті відповідає вимогам. Заявка розглядається два місяці. Якщо заявку зареєструють 8 жовтня, то 8 грудня буде зареєстроване авторське право на літературний твір.

Чи може це статися швидше? «Якщо фахівець раніше зробить, то буде раніше. Це залежить від умов карантину і скільки заяв було подано, бо ви стоятимете в загальній черзі», — сказала фахівчиня «Укрпатенту».

Вікторія Крижна подала заявку 10 серпня, а вже 13 серпня її авторське право зареєстрували. З огляду на описану фахівчинею «Укрпатенту» процедуру, така швидкість виглядає фантастичною.

Юристи Суспільного вважають необґрунтованими закиди про неправомірний показ «По-людськи» та готові відстоювати інтереси компанії всіма законними шляхами. «Законом України "Про авторське право і суміжні права" передбачено, що авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Тож, відповідно до Закону, кожний випуск токшоу "По-людськи" за своєю суттю є самостійним аудіовізуальним твором, тобто об’єктом охорони авторського права», — наголошують юристи Суспільного. Керівник відділу забезпечення прав інтелектуальної власності НСТУ Дмитро Гузій каже, що зміст зареєстрованої «концепції» Вероніки Крижної не відомий, доказів оригінальності також немає, тож поки що важко говорити про можливі збіги чи порушення. Він вважає, що однакові назви не є однозначною підставою для юридичних претензій та не доводять факт порушення авторських прав.

Заступник директора Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай каже, що ідеї в Україні не охороняються. Вероніка Крижна зареєструвала авторське право на літературний твір «Концепція». Що це за твір, поки що не відомо. «Вона має довести, яке саме право порушене, бо Суспільне не публікувало твір "Концепція", каже медіаюрист.Вона має довести, що твір було викрадено і на його основі створено програму».

«Детектор медіа» сподівається все ж отримати коментарі Вероніки Крижної та / або її адвоката та з’ясувати їхню версію подій. Та поки що — зважаючи на можливі зв’язки продюсерки-скаржниці з посадовцями, дивні обставини реєстрації авторських прав, а також на контекст, про який пише у своїй колонці Галина Петренко, — ситуація виглядає як одна зі спроб дестабілізувати Суспільне в момент, коли вирішується питання про виділення компанії грошей у державному бюджеті на 2022 рік. А можливо, й поставити під сумнів спроможність Суспільного працювати як незалежна від влади й не контрольована державою компанія.

Посилання за темою:

Кому Суспільне не дає спокою. Медіапідсумки 27 вересня — 3 жовтня 2021 року

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду