Місія Суспільного на новорічні та різдвяні свята перекочувала в регіони

Місія Суспільного на новорічні та різдвяні свята перекочувала в регіони

14:33,
14 Січня 2022
3442

Місія Суспільного на новорічні та різдвяні свята перекочувала в регіони

14:33,
14 Січня 2022
3442
Місія Суспільного на новорічні та різдвяні свята перекочувала в регіони
Місія Суспільного на новорічні та різдвяні свята перекочувала в регіони
У новорічно-різдвяні свята роль просвітництва та відкритості на Суспільному взяло на себе регіональне мовлення. На «UA: Першому» та «UA: Культурі» стався збій цінностей, який приніс телеканалам рейтинги, але підкачав імідж.

14 січня о 21:00 всі телеканали філій Національної суспільної телерадіокомпанії України (а це 23 телеканали у кожній області України) одночасно покажуть міжрегіональний проєкт «Новорічний концерт на Суспільному». Його прем’єра відбулася опівночі 1 січня, після чого двома частинами концерт показували 4 і 5 січня. І це той концерт, який попри деякі слабкі місця можна рекомендувати іншим і самій ще раз переглянути 14 січня. Бо кращої альтернативи в телеефірі на Старий Новий рік немає.

Не хочеться порівнювати різні платформи Суспільного, зокрема регіональне мовлення з загальнонаціональними «UA: Першим» та «UA: Культурою», бо це все ж таки один організм. І будь-яка аналогія виглядатиме, що хвалиш праву ногу, а лівій кажеш: «Но-но, такій шанованій нозі, як ти, це не пасує». Та все таки… Бо ж у народі заведено «UA: Перший» називати Суспільним і всі похвали та претензії виписувати йому. А філії немов на підтанцьовці.

Над півторагодинним «Новорічним концертом на Суспільному» без перебільшення працювала вся Україна. Ідея належить генпродюсерці регіонального мовлення Суспільного Марії Фрей. Режисер проєкту – Сергій Жулин, який працює в Києві,  режисер монтажу – Євген Цимбал, графіка – Андрій Дмитрик. Кожна філія у своїй області обирала музикантів, які спеціально для цього проєкту записували новорічне привітання і пісню або ж давали дозвіл на використання кліпу. Хтось обирав безпрограшний варіант і записував зірок не місцевого, а всеукраїнського масштабу. Наприклад, «UA: Львів» залучив до концерту Оксану Муху, яка, хоч живе і працює у Львові, та повні зали збирає у всіх містах, де гастролює, ще й була переможницею талант-шоу «Голос країни» у 2019 році. Для Суспільного вона виконала колядку «Во Вифлеємі зоря сіяє». Команда «UA: Рівного» записала привітання гурту Ot Vinta, який розповів про створення кліпу на пісню «Ми – коло». Щоправда, прем’єра кліпу відбулася ще в грудні 2016 року, та якісний продукт із роками не втрачає актуальності. Співачка Krutь, про яку багато хто вперше дізнався на нацвідборі на «Євробачення-2020» і яка мала великі шанси стати представницею України на конкурсі, заспівала від Хмельниччини пісню «Забери мене до себе на Різдво».

«Новорічний концерт на Суспільному» став гарним спогадом й для тих, хто любить пофестивалити. Волинський гурт «ФлайzZzA» і запорізький гурт «Хорта» не можуть похвастатися, що їхні пісні часто крутять по радіо і кліпи показують музичні канали. Та манеру співу цих гуртів неодмінно згадають ті, хто колись бував на фестивалях «Нівроку», «Мазепа-Фест», «День незалежності з Махном», «Бандерштаті», «Країні пісень» чи найновішому з перелічених — Atlas Weekend.

Музикантів, які напевне відомі у своєму регіоні, але не знані на загальноукраїнський загал, можна поділити на три категорії: ті, які співали про Новий рік; ті, які співали про Різдво і ті, які просто щось співали з власного репертуару.

До першої категорії можна віднести тернопільську співачку Ксенію Кічак із піснею «Новорічність», буковинську співачку Navka з піснею «Стати святим Миколаєм», вінницький гурт «Не Лізь, Бо Вб’є» з піснею «Новорічна», луганський гурт «БеЗМеЖ» із піснею «Новий рік» чернігівський гурт «Не ждали» з піснею «Одяг від кутюр», черкаський гурт «Спів братів» з піснею «Щастя вам», херсонський гурт «Город Неспящих» з авторською піснею «Тиха Ніч». Для новорічного концерту їхні пісні і вітання цілком логічні.

«UA: Харків», «UA: Дніпро», «UA: Житомир», «UA: Закарпаття», «UA: Карпати» і «UA: Суми» обрали музикантів із різдвяним репертуаром. Харківський гурт «Шаna» виконав пісню «Малюк», Галина Охотнік із Дніпра заспівала «Тиху ніч, ясну ніч», Артем Кондратюк із Житомира виступив із піснею «На Різдво», театр поетичної пісні з Сум La Chanson заспівав «Колядницю», закарпатський гурт «Чаламада» заколядував «Небо і Землю», від Івано-Франківська «Бог ся рождає» заколядували аж 15 співаків, серед яких були Галина Баранкевич і Василь Мельникович, дует «Гардамани», Олеся Пасічняк, гурт «Будьмо» та Ігор Іванків. Режисером-постановником кліпу став телережисер Андрій Снімщиков. Цей блок дуже добре звучатиме 14 січня, коли Україна ще колядує, щедрує, водить козу чи Маланку,  однак першого січня для тих, хто не звик до різдвяних традицій, такий багатий блок про народження Ісуса міг видатися необґрунтованим.

До вибору музикантів із третього блоку найбільше питань. Хоча їх всього четверо – Наталія Шевченко з Полтавщини з піснею «Ти», Олександра Казакова з Миколаївщини з піснею «Сон», кропивницький гурт Yelka з веснянкою «Конопелечки» (та, яка стала основою для пісні «Шум» гурту Go_A), і Рустем Еміратлі, який виконав на скрипці композицію прадідуся Baar levhası. Останнього, до речі, титрували, що він із Криму, хоча хлопець у вітанні сказав, що родом із Херсонщини. Їхні твори не стосувалися новорічно-різдвяного циклу і могли б із таким же успіхом звучати на будь-якому іншому концерті, не прив’язаному до дати. А перші дві співачки – класичні учасниці концертів на день містечка чи села. Хоча, хто-хто, а Полтава – багата на таланти, могла б бути представленою більш яскравими виконавцями, як от «The Вйо» чи О.Torvald, які починали на Полтавщині, чи місцевими експериментальними артистами.

Можу припустити, що під час запису вітань у музикантів питали, яким був для них 2021 рік. Більшість відповідали як на детекторі брехні – рік був «непростим», «складним», «видався дуже важким для творчих людей»… Про це якраз найменше хочеться чути у святкові вечори і ночі. А от коротка довідка про героїв, як це подають закадровим голосом на «Українському радіо», чи невеличкі інтерв’ю з музикантами, які вимагають присутності ведучого, були б доречними. Бо якщо телеглядачі філій Суспільного могли щось знати про гурт Yelka чи навіть зустрічати їх як рідних, бо він став героєм телепроєкту «Баба Єлька. Експедиція на піч», виробленим на аутсорсі на замовлення НСТУ і показаним восени 2021 року всіма телеканалами філій, то інші музиканти потребували представлення і розкриття. До речі, регіональним телеканалам не завадило б над новорічним концертом працювати упродовж року, робити місцевих музикантів, яких запросять на проєкт на 1 січня, впізнаваними для аудиторії, розпалювати апетит до їхньої творчості. До прикладу, що  середньостатичний глядач десь із Тернопільщини знає про рок-гурт «Спів Братів»? Із гугла дізнаюся, що він складається з чотирьох рідних братів: Дмитра, Артемія, Антонія і Леонтія Осичнюків. Хіба не цікаво було б почути їхню коротеньку історію чи розмову з братами під час новорічного концерту? Хоча тоді б довелося розширити хронометраж, та у Новорічну ніч можна собі таке дозволити, чи не так?

«UA: Суми» саме так і зробили, і в новорічну ніч перед вітанням президента потішили своїх глядачів концертом сумських колективів Fly, Юджин та Mir-y-Mir, записаним у студії телеканалу. Ведучий Сергій Шаповалов добре знає музикантів і їхній творчий шлях, тому інтерв’ю вийшли глибокими і пізнавальними не тільки для сумчан.

У порівнянні з «UA: Першим» та «UA: Культурою», регіональне мовлення Суспільного у святкові дні заслуговує похвали. Якщо загальнонаціональні канали крутили на Новий рік і Різдво тригодинні концерти «Лісапетного батальйону», який добре дивилися, але він нічим не кращий за Вєрку Сердючку чи Михайла Поплавського, то філії відкривали нові імена, займалися просвітництвом і виконували місію Суспільного, а не лише заробляли рейтинги.

Крім новорічного концерту, регіональні канали на початок року записали концерти місцевих колективів і вистав із Харкова, Івано-Франківська і Черкас, які показували всі філії о 21:00 – у слоті, який від початку січня став музичним, а ще на Різдво вертепи з різних регіонів.

А 15 січня команда чернівецької філії влаштує на всю Україну карнавал Маланок із головної площі Чернівців. У проєкті «Буковина: Маланку не зупинити»  обіцяють інтерв’ю і розповіді про історію виникнення традиції і різновиди Маланки від району до району. Маланка триватиме з 12:30 до 14:30.

Якщо вже філії спромоглися взяти на себе за всю компанію місію Суспільного, то варто було б їм у цьому всіляко допомогти. І як казав в інтерв’ю «Детектору медіа» колишній керівник «Голосу Америки» Адріян Кармазин, не завадило б більше про свій контент писати і говорити на всіх платформах, щоб ті ж регіональні концерти і Маланку розрекламувати на тринадятимільйонну аудиторію Суспільного. Бо телеглядачі поклацають загальнонаціональні канали і потім бідкаються, яке телебачення бідне: як не російська попса, то українська шароварщина.

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
конвергентність триває
11:04 / 19.01.2022
Мало того, що Олівець забрав у філій гроші, так ще і місію свою їм підкинув і роботою завалив. Креатив, одначе...
жучка кусається
20:10 / 15.01.2022
Читаю і не вірю своїм очам : "У порівнянні з «UA: Першим» та «UA: Культурою», регіональне мовлення Суспільного у святкові дні заслуговує похвали. Якщо загальнонаціональні канали крутили на Новий рік і Різдво тригодинні концерти «Лісапетного батальйону», який добре дивилися, але він нічим не кращий за Вєрку Сердючку чи Михайла Поплавського, то філії відкривали нові імена, займалися просвітництвом і виконували місію Суспільного, а не лише заробляли рейтинги." Невже у Детектора совість прокинулась?
ghjnd
16:20 / 14.01.2022
аж две филии, ох и переход в регионы! Детектор, хватит уже врать!
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду