Синютка вважає, що формат дебатів на «UA: Львів» не відповідає Виборчому кодексу України (Доповнено)

Синютка вважає, що формат дебатів на «UA: Львів» не відповідає Виборчому кодексу України (Доповнено)

10:50,
4 Листопада 2020
2729

Синютка вважає, що формат дебатів на «UA: Львів» не відповідає Виборчому кодексу України (Доповнено)

10:50,
4 Листопада 2020
2729
Синютка вважає, що формат дебатів на «UA: Львів» не відповідає Виборчому кодексу України (Доповнено)
Синютка вважає, що формат дебатів на «UA: Львів» не відповідає Виборчому кодексу України (Доповнено)
Він погодиться взяти участь у програмі «Виборчий округ. Дебати» на каналі «UA: Львів» лише у тому разі, якщо Суспільне приведе формат дебатів та свої пропозиції у відповідність до вимог Виборчого кодексу. 5 листопада Олег Синютка проведе брифінг, на якому пояснить, що саме у форматі програми Суспільного суперечить закону.

Кандидат на голову Львівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) Олег Синютка отримав запрошення від суспільного регіонального телеканалу «UA: Львів» взяти участь у прямому ефірі проєкту «Виборчий округ. Дебати». Він наразі не погодився взяти участь у програмі, оскільки, на його думку, проведення дебатів у такому форматі є прямим порушенням закону.

Програму у форматі теледебатів між двома кандидатами на посаду Львівської ОТГ Андрієм Садовим та Олегом Синюткою запланували на 18 листопада. Початок трансляції — о 19:25. Раніше і Андрій Садовий, і Олег Синютка заявляли, що готові до такої зустрічі.

2 листопада «UA: Львів» надіслав запрошення обом кандидатам. Андрій Садовий у цей же день погодився на дебати. «Отримав від Суспільне Львів офіційне запрошення на дебати. Вже казав, що участь обов’язково візьму. Чекаємо на дату проведення. Нам є про що поговорити. Зустрінемось в ефірі», – йдеться на його офіційній сторінці у фейсбуку.

Олег Синютка свою відповідь оприлюднив 3 листопада.  У пресслужбі львівської територіальної організації партії «Європейська солідарність» повідомили, що пропозиція телеканалу «UA: Львів» та описаний у ній формат телепередачі не відповідають вимогам статті 49 Виборчого кодексу України. Відтак проведення дебатів у такому форматі є прямим порушенням закону.

«Як громадянин України та народний депутат, я не можу дозволити діяльність, що суперечить чинному законодавству. Я буду радий, коли ви приведете формат дебатів та вашої пропозиції у відповідність до вимог Виборчого кодексу. І радо стану учасником проєкту “Виборчий округ. Дебати”», – пресслужба цитує листа Олега Синютки до телеканалу «UA: Львів».

Кандидат попросив розглянути його пропозицію, щодо проведення дебатів згідно з вимогами виборчого законодавства та організувати дебати у співпраці з іншими телерадіокомпаніями, задля сприяння процесу ознайомлення мешканців Львова з його програмою та баченням розвитку міста, йдеться на сайті львівської територіальної організації партії «Європейська солідарність".

На «UA: Львів» пояснили, що формат токшоу «Виборчий округ. Дебати» передбачає вступні виступи кандидатів на посаду голови Львівської ОТГ, запитання та дискусію безпосередньо між двома кандидатами, відповіді на запитання авторитетних у Львові осіб та підсумкові виступи кандидатів. Журналісти телеканалу виконуватимуть виключно роль модераторів і стежитимуть за дотриманням учасниками регламенту дебатів та часових проміжків. 

За словами генеральної продюсерки регіонального мовлення Суспільного Марії Фрєй,  «Виборчий округ. Дебати» — це власний формат Суспільного, що не є передвиборною агітацією та проводиться на безоплатній для учасників основі. Це дискусійна суспільно-політична програма, що має на меті надати рівні можливості для учасників перегонів. Суспільний мовник працює виключно у законодавчому полі.

Марія Фрєй зазначила, що розроблений формат токшоу «Виборчий округ. Дебати» не суперечить Виборчому кодексу України, відповідає Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України».

Згідно із статтею 49: «Інформаційні агентства та засоби масової інформації поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані з виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання. Інформаційні агентства, засоби масової інформації, що поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані з виборами, не можуть допускати замовчування суспільно необхідної інформації, що стосується цих подій, якщо вона була їм відома на момент поширення інформації. Інформаційні агентства, засоби масової інформації зобов’язані поширювати інформацію про вибори відповідно до фактів, не допускаючи перекручування інформації. Засоби масової інформації та інформаційні агентства повинні намагатися отримувати інформацію про події, пов’язані з виборами, з двох і більше джерел, віддаючи перевагу першоджерелам. Телерадіоорганізації самостійно визначають кількість ефірного часу, присвяченого висвітленню фактів та подій, пов’язаних з виборчим процесом. У зазначених матеріалах телерадіоорганізаціям заборонено виокремлювати у своєму ставленні певних суб’єктів виборчого процесу чи надавати їм привілеї. Засоби масової інформації мають збалансовано висвітлювати коментарі кандидатів, партій (організацій партій) - суб’єктів виборчого процесу щодо подій, пов’язаних із виборами».

«Формат токшоу "Виборчий округ. Дебати" передбачає вступні виступи кандидатів на посаду голови Львівської ОТГ, запитання та дискусію безпосередньо між двома кандидатами, відповіді на запитання авторитетних у Львові осіб та підсумкові виступи кандидатів. Журналісти телеканалу виконуватимуть виключно роль модераторів і стежитимуть за дотриманням учасниками регламенту дебатів та часових проміжків», – сказала вона «Детектору суспільного мовлення».  

Телеканал «UA: Львів» готовий не лише виступити незалежним майданчиком для проведення дебатів кандидатів другого туру виборів голови Львівської ОТГ, але й надати сигнал трансляції зацікавленим медіа. Телеканал, радіо і диджитал-платформи Львівської філії Суспільного не належать жодній політичній чи бізнес-групі, працюють винятково в інтересах українських громадян на кошти платників податків, тож можуть виступити майданчиком для незалежної дискусії кандидатів на рівних умовах, йдеться на сайті «UA: Львів». 

У статті 49 Виборчого кодексу України «Засади участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів» є 4 пункти. На запитання сайту «Детектор суспільного мовлення», що саме у форматі програми «UA: Львів» суперечить цій статті та що, на думку Олега Синютки, потрібно змінити Суспільному в його форматі, у пресслужбі «Європейської солідарності» сказали, що каналу «UA: Львів» надішлють офіційного листа від Олега Синютки  з поясненням.

Також у пресслужбі партії сказали, що Олег Синютка завтра, 5 листопада, проведе у Львові брифінг, де особисто прокоментує ситуацію щодо участі у теледебатах. Брифінг Олега Синютки відбудеться о 14:00 у Львівському пресклубі, захід будуть транслювати у Facebook на сторінках «Європейської солідарності» та Олега Синютки і на YouTube Львівського пресклубу.

Медіаюрист Інституту масової інформації Роман Головенко пояснив «Детектору суспільного мовлення», що саме дало підстави Олегу Синютці говорить про суперечніть закону щодо дебатів на «UA: Львів».

«Як на мене, то філія Суспільного в листі дійсно не повідомила низку важливих деталей: наприклад, тривалість дебатів (чого вимагає абзац 3 ч. 3 ст. 49 ВК), зазначивши лише час їхнього початку; формулювання про участь у дебатах "авторитетних у Львові осіб", які задаватимуть питання також дуже неконкретне; не вказано, чи дебати організовуються як платний контент (оплатність дебатів згадується в ч. 4 ст. 49 ВК, хоча сама ця стаття Кодексу, як не парадоксально, в розділі про інформзабезпечення виборів, а не агітацію)», – сказав він.  

На думку медіаюриста ІМІ, це дало підстави Олегу Синютці говорити про невідповідність пропозиції філії щодо дебатів Виборчому кодексу.

«В чому невідповідність самого формату дебатів ВК, як стверджує кандидат,  я не бачу, бо формат дебатів фактично не зрозумілий з листа філії. Звісно, що пан Синютка міг звернутися за додатковими роз'ясненнями до філії Суспільного, але такого мінімалізму в описі дебатів у листі-запрошенні я радив би уникати. Як бачимо, це дає формальну підставу для відмови кандидату, в ст. 49 ВК є досить детальний опис параметрів дебатів, який має міститися в запрошенні», – пояснив Роман Головенко

Додамо, що Андрій Садовий та Олег Синютка не брали участь у проєкті «Виборчий округ. Місцеві» 22 жовтня, коли випуск був присвячений кандидатам на посаду голови Львівської ОТГ. Тоді гостями програми стали Назарій Брезіцький (самовисуванець), Юрій Бунь (самовисуванець), Наталія ван Доеверен («Духовна Україна»), Іван Василишин  («Конгрес українських націоналістів»), Ігор Васюник (самовисуванець) та Юлія Гвоздович («Українська Галицька партія»). Проте Андрій Садовий та Олег Синютка були гостями програми «Зворотний відлік. Місцеві» на «UA: Першому», яку також транслювали інші платформи Суспільного.

У пресслужбі «Європейської солідарності» пояснили, Олег Синютка не взяв участь у «Виборчому окрузі. Місцеві» 22 жовтня, оскільки його запросили за кілька днів до виходу програми, коли в нього уже було все розплановано і в цей час він мав зустріч із виборцями.

Фото: сайт lviv.eurosolidarity.org

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду