7 навичок журналіста, які варто прокачати кожному: радить Наталія Соколенко

7 навичок журналіста, які варто прокачати кожному: радить Наталія Соколенко

12:04,
6 Червня 2020
10868

7 навичок журналіста, які варто прокачати кожному: радить Наталія Соколенко

12:04,
6 Червня 2020
10868
7 навичок журналіста, які варто прокачати кожному: радить Наталія Соколенко
7 навичок журналіста, які варто прокачати кожному: радить Наталія Соколенко
Ведуча «Українського радіо» Наталія Соколенко написала на кар’єрному порталі Happy Monday, чому стала журналісткою та про навики журналіста, які варто прокачати кожному.

До Дня журналіста, який відзначають 6 червня, ведуча UA: Українське радіо та володарка премії «Телетріумф» у номінації «Репортер» Наталія Соколенко розповіла, чому обрала саме цю професію та які вміння та навички журналіста стануть у пригоді кожній людині.

Чому я стала журналістом? Це був протест проти радянських традицій обирати «родинну» професію. Мої батьки закінчили КПІ і працювали на заводі. А от я хотіла гуманітарну освіту. І хоча в школі вчилася дуже добре, зробила все можливе, аби в моєму житті не було ні математики, ні фізики. Так доля вивела на журналістику. І я не шкодую. Ця професія підтримує в мені постійний інтерес до всього, що відбувається навколо.

Нині я працюю на «Українському радіо», що має набільшу FM-мережу України та є найпопулярнішим розмовним радіо Києва. Веду програму «Коло доброчесності» про боротьбу із корупцією, спецпроєкт про зміни в різних сферах унаслідок пандемії «Після карантину», а також сатиричне радіошоу «А серйозно?» разом із Богданом Буткевичем.

А сьогодні я хочу розповісти про навички журналіста, які, на мою думку, будуть корисними для представників будь-якої професії.

1. Будьте людиною-медіа

Для однієї громадської організації я читаю тренінг «Я — медіа». Ми навчаємо громадських активістів журналістським навичкам. Суть така: ми живемо в еру «я — медіа». Якщо хочеш досягати більших результатів, мусиш бути «сам собі ЗМІ». Ваше медіа — це сторінка в соцмережі, відеоблог на YouTube або текстовий блог на певному сайті.

І як тут не згадати Дональда Трампа. Задовго до того, як стати президентом, він оцінив усі переваги медійності. Як бізнесмен він пережив чимало банкурств. І щоразу відновлював довіру до себе. Адже в системі координат «свій — чужий» Трамп завжди був своїм — людям здавалося, що вони його добре знають саме тому, що Трамп приділяв багато часу інтерв’ю, написанню статей, книжок. Він завжди був у всіх перед очима, тому підсвідомість людей сприймала його за свого.

2. Працюйте системно

У реально конкурентному полі помітними є лише суперпрофі. Усі журналісти, які «на слуху», на чомусь спеціалізуються. Тому обирайте свою нішу, свою тему і освоюйте її.

Це також означає, що ми постійно вдосконалюємо вже готовий продукт. Яскравий приклад — робота журналістів інтернет-видань. Вийшов матеріал зранку: до вечора щось змінилося — значить, треба зробити апдейт. На ранок вийде якесь спростування — текст ще раз доповнюється або пишеться новий. І так журналісти у всьому світі працюють постійно — вдосконалюють продукт, який уже вийшов. Не випускають тему з фокусу.

3. Розділяйте факти й думки

Це один зі стандартів журналістики — не видавати бажане за дійсне. У нас є правило: чітко пояснювати, що ось — факти, а це — редакційна думка чи особиста оцінка журналіста.

Висловлюючи суб’єктивну думку, завжди підкреслюйте її конструкціями «я вважаю», «це моє переконання». До речі, це захищає від судових позовів, якщо тема конфліктна.

4. Говоріть «людською мовою»

Відомий тележурналіст раннього НТВ Михайло Осокін розповідав, що коли став вести новини, тренувався на своїй 78-річній тещі. Він їй зачитував підводку до сюжету. І якщо вона розуміла, про що йдеться — текст хороший. Якщо не розуміла — поганий.

Схоже правило є й на ВВС: тексти, які пишуться для телебачення, повинні бути зрозумілими 14-річному підлітку. Про що б не йшлося — про коаліцію в британському парламенті чи про наукове відкриття.

Відтак, можете тренуватися: ви щось написали — покажіть підлітку й бабусі. Якщо вони все зрозуміли, ви на правильному шляху. Якщо ні — тренуйтеся викладати думки простіше.

Але бувають випадки, коли треба розповісти про справді складне явище. Тоді «їмо слона по частинах». Розкладаємо на менші шматочки, і так по частинах пояснюємо аудиторії.

5. Будьте лаконічними

У підручниках для журналістів є така порада: «Те, що ви написали, тепер скоротіть удвічі». Дослідження групи Nielsen виявило, що багато людей, читаючи журналістські тексти онлайн, навіть не скролять сторінку вниз. По-перше, люди часто думають, що нижче вже нічого немає. А друга причина — читачі відчувають, що вже й так забагато часу приділили статті.

Від цього не потрібно впадати у відчай. Навчіться писати заголовки. Якщо ви ведете YouTube-канал чи блог, закладіть у заголовок те, що хочете донести. «Нова послуга», «нова ціна». Для багатьох людей цього достатньо. Ви все одно досягнете мети, адже передали головну інформацію.

6. Попрацюйте з голосом

Для роботи на радіо голос суперважливий. Але це правило працює скрізь — чим кращі у вас навички говоріння, тим вищі шанси на успіх у професійному житті, практично в будь-якій сфері.

Покращити голос допоможуть 3–4 заняття з викладачем сценічного мовлення. Знайдіть у своєму місті, наприклад, училище культури, театральний інститут або театр. Там є викладачі.

Коли починала працювати на телебаченні, я зрозуміла, що мій голос не звучить так, як би мені хотілося. У нас були тренери, які ставили голос. Потім я пару занять ще оплатила індивідуально. Це не коштувало захмарні гроші.

Декілька занять — і ви зрозумієте, де ви хвилюєтеся, чому затискається голос і переходить на високі нотки. Вам просто викладач віддзеркалює, дає поради — і вуаля, ви вже говорите набагато краще.

7. Сміливо питайте

Журналісти не бояться запитувати. Я вам раджу: якщо ви на конференції чи робочій зустрічі — одразу ставте свої запитання. Тому що може бути так: «Питання є? Питань немає. До побачення». А воно у вас було.

Ставте своє питання першими! Це буде яскраво, ви покажете свою зацікавленість. Але головне — ви отримаєте відповідь.

І завжди пам’ятайте, що згідно з Конституцією України і Європейською конвенцією з прав людини, яку Україна ратифікувала у 1997 році, ви маєте право на власну позицію й на самовираження. Користуйтеся цими правами — й буде успіх.

Фото: Володимир Шевчук

Джерело: автор — ведуча «Українського радіо» Наталія Соколенко, сайт Happy Monday

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду