Новини Українського радіо, без бекграундів та з неперевіреними джерелами

Новини Українського радіо, без бекграундів та з неперевіреними джерелами

10:21,
28 Вересня 2016
5271

Новини Українського радіо, без бекграундів та з неперевіреними джерелами

10:21,
28 Вересня 2016
5271
Новини Українського радіо, без бекграундів та з неперевіреними джерелами
Новини Українського радіо, без бекграундів та з неперевіреними джерелами
Розмитість, неконкретність у визначенні джерела інформації, посилання на інформацію з інтернету без перевірки, а також відсутність бекграундів – головні вади новин Українського радіо. Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 25–30 липня 2016 року.

У тексті кожного матеріалу марковано ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим маркером – ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки),

голубим маркером – ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним маркером – ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті дано напівжирним шрифтом і в дужках.

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово – про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадано у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності та оперативності визначено за допомогою повідомлень УНІАНу. Якщо певний факт «UA: Перший» та Українське радіо подають однаково, а УНІАН інакше, то в такому разі правильним слід вважати те, як подають факт канали.

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин Українського радіо

Період моніторингу – 25–30 липня 2016 року

Дата

25.07

26.07

27.07

28.07

29.07

Весь тиждень*

Загальна кількість досліджених матеріалів

19

17

17

14

15

82

Кількість матеріалів із порушеннями стандарту

 

 

 

 

 

 

     балансу думок

14

10

10

10

8

52

63%

     оперативності подачі інформації

0

0

0

0

1

1

1%

     достовірності подачі інформації

11

13

8

10

11

53

65%

     відокремлення фактів від думок

14

12

10

11

10

57

70%

     точності подачі інформації

3

2

2

1

0

8

10%

     повноти інформації

19

17

17

14

15

82

100%

Кількість матеріалів, що мають ознаки замовності

6

2

4

6

2

20

24%

* Перша цифра – абсолютна кількість, друга цифра – відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

Звітного тижня стандарт балансу думок частково або повністю порушено в 52 матеріалах із 82 досліджених (63%).

З повних порушень стандарту балансу думок можна визначити такі.

У матеріалі про припинення співпраці із ЗСУ Першого добровільного мобільного шпиталю (25 липня) немає позиції представників Міноборони.

У матеріалі про те, що Президент Порошенко дав доручення посилити заходи безпеки й встановити камери спостереження у зв’язку з убивством Шеремета (25 липня), нема позиції безпосередніх виконавців такого доручення.

У матеріалі про те, що Президент підписав закон про підвищення відповідальності за нетверезе водіння (25 липня), баланс грубо імітовано: дано лише схвальні думки водіїв.

У матеріалі про затримання забудовника Войцаховського, якого звинувачують у шахрайстві (25 липня), не подано позицію звинуваченого.

У матеріалі про те, що Луценко вручив повідомлення про підозру судді Швецю (27 липня), не подано позицію Швеця.

У матеріалі про те, що Луценко підписав повідомлення про підозру нардепу Онищенку (27 липня) нема коментаря Онищенка або його захисників.

У матеріалі про субсидії до нового опалювального сезону (27 липня) на твердження віце-прем’єра Розенка про те, що грошей, закладених у бюджеті на субсидії, вистачить, нема експертних оцінок такого твердження.

У матеріалі, де глава НБУ Гонтарева прогнозує стабільність гривні (28 липня), необхідними були експертні оцінки.

У матеріалі про обшуки судді Швеця СБУшниками (28 липня) нема позиції самого судді.

У матеріалі про затримання податківців Шевченківського району м. Києва (28 липня) нема позиції затриманих.

У матеріалі про «перевірку доброчесності» прокурорів, яку оголосив Луценко (28 липня), баланс думок потребував коментаря представників НАБУ, котрі саме й повинні контролювати прокурорів.

У матеріалі про незаконні забудови в Києві (28 липня) нема слова у відповідь від забудовника, якого звинувачують у незаконності його будівництва.

Звітного тижня стандарт оперативності подачі інформації порушено в одному матеріалі з 82 досліджених (1%).

29 липня неоперативно подано новину від 28 липня про те, що Міністерство закордонних справ України висловило протест у зв’язку з рішенням про включення тимчасово окупованих Російською Федерацією територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до складу Південного федерального округу. До того ж у матеріалі не зазначено час події.

Стандарт достовірності подачі інформації порушено в 53 матеріалах із 82 (65%).

Найпоширенішим порушенням була розмитість, неконкретність у визначенні джерела інформації, коли джерело позначали лише за його належністю до певної структури. Загалом це типова вада української журналістики. Приклади: «за даними українського командування», «у штабі АТО кажуть», «доповідає українська розвідка», «у Міноборони наголошують», «наголосили в Держприкордонслужбі», «Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило», «у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб запевнили», «Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило», «у спецслужбі навіть назвали», «у повідомленні української спецслужби йдеться», «згідно з оцінками регіональних центрів зайнятості», «у поліції попросили», «як повідомили в Міністерстві освіти й науки», «міністерство нагадало», «інформують українські розвідники», «за словами представників штабу АТО», «в Національному антикорупційному бюро сьогодні оприлюднили», «НАБУ повідомило», «кажуть представники комісії», «у Міністерстві екології та природних ресурсів повідомили», «за даними спецслужб», «фахівці Укроборонпрому озвучили», «заявили в обласному управлінні Держслужби з надзвичайних ситуацій». У всіх цих випадках конкретне джерело (конкретна людина, яка повідомила журналістам інформацію) не ідентифіковано, воно залишається невідомим для аудиторії. Глядач лише може припускати, що журналісти справді отримали інформацію від конкретної посадової особи, яка працює в тій структурі, яку позначено в посиланні.

Набагато грубішим порушенням стандарту достовірності є численні посилання журналістів Українського радіо на джерела в інтернеті: «керівник групи “Інформаційний спротив” Дмитро Тимчук на своїй сторінці в мережі Facebook повідомив», «про це на своїй сторінці у Facebook написав заступник міністра інфраструктури Юрій Лавринюк», «Чубаров на сторінці в мережі Facebook написав», «про це повідомляється на сайті СБУ», «про це повідомила у Twitter українська дипмісія при ООН», «раніше на своїй сторінці у Facebook Олександр Онищенко заявив», «про це на своїй сторінці у Facebook повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Лавринюк». У всіх цих випадках інформацію з інтернету подано аудиторії без перевірки, а отже, з ризиком того, що вона може бути неточною або свідомо неправдивою. Ще в одному випадку недостовірність посилання на сторінки в соцмережах поєднується з повною анонімністю джерел: «жителі Маріуполя у соціальних мережах пишуть».

Трапляються також повністю невизначені посилання на джерела, на кшталт: «медики-добровольці також наголосили», «закликали активістів і громадські організації Києва», «депутати вважають», «наголошують місцеві активісти», «люди вимагають переглянути рішення, ухвалене, як вони кажуть, за підробленими документами», «активісти проаналізували». Тут, окрім цілковитої недостовірності посилань, порушено стандарт відокремлення фактів від думок, оскільки авторство суб’єктивних думок чи джерело фактів безпідставно узагальнено на невизначено великі групи людей.

Грубим порушенням стандарту достовірності є також анонімно-узагальнене позначення авторства суб’єктивних думок: «називають експерти», «кажуть російські політологи», «зауважують експерти», «експерти радять», «фахівці радять», «не під запис керівники подібних сайтів зізнаються», «фахівці пояснюють». Тут так само, як у попередньому прикладі, є й порушення стандарту відокремлення фактів від думок.

У деяких матеріалах трапляються взагалі невизначені жодним чином посилання, як-от: «як зазначається», «як відомо», «наступником Михайла Зурабова називають», «мовляв», «зазначається».

Крім того, значну кількість фактичної інформації подають новини Українського радіо взагалі без будь-яких посилань на джерела.

У матеріалі про пікетування Фонду гарантування вкладів «вкладниками» банку «Михайлівський» дано без жодних посилань на авторство оцінку: «Вулицю Січових стрільців перекрили майже три сотні людей».

Стандарт відокремлення фактів від думок порушено в 57 матеріалах із 82 досліджених (70%).

Доволі поширеним порушенням є нечіткість позначення меж цитування. Наприклад: «Кремль перетворює український Донбас на полігон для випробовування нових зразків російської зброї. За даними розвідки, як навів секретар Ради нацбезпеки та оборони Олександр Турчинов, ворог почав використовувати проти наших бійців новітні мінометні комплекси "Грань" із керованими ста двадцяти-міліметровими мінами та переносними засобами автоматизованого управління вогнем “Малахіт”. Комплексами керують винятково кадрові російські віськові. Також Кремль випробовує нові безпілотні літальні апарати “Інспектор-601”, а ще обстрілює наші позиції забороненими міжнародними конвенціями боєприпасами з посиленими бойовими характеристиками. Аби контролювати використання найманцями нового озброєння, до Свердловська, що на Луганщині, прибули більше сотні кадрових російських військових». У цій цитаті є велика кількість фактичної інформації та суб'єктивних оцінок. Але визначити, де журналісти УР цитують Турчинова, а де кажуть від себе, неможливо (особливо ж на слух). Або: «Національний банк України робить чергові кроки з лібералізації валютного ринку. Також із завтрашнього дня НБУ четвертий місяць поспіль знижує облікову ставку до 15,5% річних. Це має позначитися на вартості банківських кредитів. Жодних загроз для національної валюти нині не має. Гривня залишатиметься стабільною щодо долара щонайменше до кінця року. Упевненість у цьому висловила голова правління Національного банку Валерія Гонтарева». Так само незрозуміло, де починається цитування Гонтаревої, а де це просто суб'єктивні висновки самого журналіста.

У матеріалах дуже поширеним порушенням стандарту є використання лексики урочистого стилю або оцінкових слів у ролі синоніма дієслова «сказав»: «наголосив», «закликав», «висловив сподівання», «зауважив», «заявив», «запевнив», «зазначив», «стурбований», «переконаний», «нагадав», «висловив здивування», «сподівається» тощо.

Журналісти Українського радіо дуже часто, порушуючи стандарт, використовують оцінкову лексику у власних текстах: «буремний схід», «призводить до загибелі», «трагедія сталася», «навіть викликали на допит», «горезвісними довгобудами», «колосальна сума призначеної застави», «примудрився створити безліч будівельних фірм та об’єктів, переважно примарних», «демонстративно застосовують озброєння», «провокують», «гатили з різних видів зброї», «ситуація в порівнянні з попередніми днями принципово не змінилась. Було гаряче і там, і там», «щоправда, це їм не дуже допомогло», «тривалий час займався будівництвом», «найвідоміший його твір», «на Донеччині традиційно найбільш напружена ситуація у промзоні Авдіївки», «Кремль уперто продовжує», «традиційно йому передували», «втім, рамок було достатньо», «величезну заставу внесли за скандального забудовника», «ласий шмат землі», «ретельно перевіряються», «за так званим “законом Савченко”, «проблеми реформування цієї сфери», «бідкається медична сестра», «напад було успішно відбито», «дійшли руки правоохоронців і до недобросовісних забудовників» тощо.

Журналісти УР час від часу оцінюють певні ситуації, що є надзвичайно грубим порушенням стандарту: «На жаль, потерпають наші військові і на мирних територіях країни». «На жаль, не всі парламентарі підтримали такі зміни у новій редакції закону». «На щастя, минулося без втрат серед наших армійців, утім, троє були поранені».

Ще одним грубим порушенням є часте використання цілком безпідставних узагальнень: «Водії ж загалом схвально поставились до трьохкратного підвищення штрафів за нетверезе водіння», «А Миколаївська облрада визнала надзвичайну ситуацію техногенного характеру – вкрай поганий стан автошляхів державного значення у межах області. Депутати вважають, що це загрожує життю та здоров'ю людей», «Усі з розумінням поставились до дій поліції». Крім того, що це є лише суб’єктивними думками журналістів, це водночас є й порушенням стандарту точності, оскільки точним у кожній із ситуацій є те, що думки з кожного приводу можуть бути в згаданих груп лише різними й журналіст новин ніколи не має підстав (таких, наприклад, як соціологічні дані) до таких узагальнень.

У матеріалах Українського радіо надвичайно часто журналісти вдаються до своїх висновків і тверджень. Із найпоказовіших прикладів:

«Головне, щоб кожен усвідомлював: сідаючи за кермо автомобіля, відповідаєш не лише за своє життя, а й за життя інших учасників дорожнього руху».

«Будівельний ринок в Україні справді перспективний, але, на жаль, і дуже ризикований. Підтвердження цього – найсвіжіша резонансна історія поки що з невідомим для потенційних квартировласників фіналом».

«Сьогодні вранці, на маршруті хресної ходи, виявили муляж мін та закладки бойових гранат, що свідчать про реальні загрози та провокації».

«В Україні також необхідно подбати про створення платформи кібербезпеки».

 «Найбільший ризик для інвестора у будь-якій схемі інвестування – банкрутство забудовника або ж відверта афера компанії забудовника».

«Не сприяє стабільності у будівельній галузі економічна криза».

«Але на практиці жага чиновників заробити на дорогій київській землі призводить до того, що, видаючи відповідні дозволи, вони з легкістю заплющують очі на очевидні речі. Зводять новобудови, порушуючи містобудівні умови, знищуючи зелені зони і засипаючи природні водойми. Не беруть до уваги, чи є в обраному місці комунікації, над якими забороне нобудувати».

«Дуже важливою є позиція громади, яка проживає поруч із територією, де збираються зводити новобудову. Саме від неї залежить, чи зміниться вигляд мікрорайону».

«Переважна більшість вірян, попри пекуче сонце і спеку, ішли із щирою молитвою за мир в державі».

«Вже 10 років, як історія інвесторів "Еліти-центру" залишається історією без кінця».

«І як свідчать всі попередні історії, цих персоналій, імовірно, ми незабаром побачимо за ґратами – скажімо, за корупцію чи казнокрадство».

Крім того, часто вдаються до акцентування на окремих фактах:

«До слова, з 22-го по 25 липня в окупованому Донецьку дев’ятеро членів незаконних збройних формувань померли».

«Одразу хочу зазначити, що, попри домовленості, зовсім не всі учасники ходи погоджуються їхати з місця ночівлі автобусами».

«До речі, Арсен Аваков також повідомив, що Нацполіція готова заплатити двісті тисяч гривень за інформацію, яка допоможе розкрити вбивство журналіста Павла Шеремета».

«Варто зауважити, що політика нема в Україні».

«Варто додати, що за встановленою у світі процедурою, кандидатура посла має погоджуватися з країною, де він працюватиме».

«Тим часом правоохоронці проводять обшуки у Державіаслужбі».

«А тим часом у Володимирському патріаршому соборі зібралися сотні парафіян на святкову літургію».

«Тим часом Україна на засіданні Генеральної ради Світової організації торгівлі закликала Росію скасувати необґрунтовані обмеження транзиту, який суперечить правилам СОТ».

Порушення стандарту точності подачі інформації було у 8 із 82 досліджених матеріалів (10%).

Окрім уже згаданих безпідставних узагальнень, які водночас порушують і стандарт точності, були такі порушення.

«Арешт забудовника Анатолія Войцаховського і колосальна сума призначеної застави – 14 мільйонів гривень. Аферист за 10 років своєї діяльності примудрився створити безліч будівельних фірм і об’єктів, переважно примарних», – тут точним визначенням є «підозрюваний у шахрайстві». «Аферистом» він є лише за версією слідства.

«Шахов (організатор “Еліта-центру”) провів у в’язниці 8 років». Насправді, він їх провів у СІЗО.

«Затримані вчора податківці-хабарники працюють у Державній податковій інспекції в Шевченківському районі Києва». Насправді, «підозрювані в хабарництві» – за версією слідства.

У матеріалах про вкладників банку «Михайлівський» журналісти не враховують те, що пікетувальники Фонду гарантування вкладів не є вкладниками банку, оскільки укладали депозитні угоди з афілійованими з банком структурами. Тому їх і не можна називати вкладниками «Михайлівського».

Стандарт повноти подачі інформації порушено у всіх 82 досліджених матеріалах (100%).

Переважно це брак деталізації або необхідних бекграундів.

Інколи брак бекграундів є критичним для розуміння аудиторією суті події. Саме такою є ситуація з пікетувальниками Фонду гарантування вкладів, оскільки журналісти не пояснюють, що пікетувальники формально не є вкладниками банку, а отже, їхні вклади й не повинна гарантувати держава.

Або в повідомленні про результати досліджень Українського інституту соцдосліджень про зростання рівня соціальної напруженості в Україні через зростання вартості комунальних послуг. По-перше, соціологічні дані дають критично неповно (не зазначено, зокрема, питання та всі значущі позиції відповідей, час проведення дослідження, замовника дослідження, розмір статистичної похибки тощо). По-друге, є важливим бекграунд про те, що зазначений інститут свого часу було піймано на маніпуляціях під час проведення екзит-полу на президентських виборах 2004 року.

Із 82 досліджених матеріалів 20 (або 24%) мають ознаки замовності.

Усі вони мають порушення стандартів балансу думок, відділення фактів від думок і повноти інформації на користь окремих політиків, посадовців.

Зокрема, матеріали на користь Президента Порошенка:

 • про його доручення посилити в Києві заходи безпеки через вбивство Шеремета (матеріал за 25 липня);
 • про підписання закону про підвищення штрафів для нетверезих водіїв (25 липня);
 • про підписання Закону про сили спецоперацій (26 липня);
 • акцентування на неінформативних заявах Президента в сюжеті про святкування Дня хрещення Русі (28 липня);
 • про нагородження воїнів-спецпризначенців (29 липня).

На користь Прем’єр-міністра Гройсмана:

 • про його доручення голові Держфіскальної служби про відшкодування бізнесові податку на додану вартість (25 липня);
 • про зустріч Прем'єра з єврокомісаром Еттінгером (26 липня).

На користь уряду загалом:

 • звіт із засідання уряду 27 липня;
 • про автоматичне продовження субсидій на наступний опалювальний період (27 липня);
 • про програму «теплих» кредитів (29 липня).

На користь Генпрокурора Луценка й Генпрокуратури загалом:

 • про представлення нового керівника прокуратури Чернігівщини (25 липня);
 • про вручення повідомлення про підозру судді Швецю (27 липня);
 • про «перевірку доброчесності прокурорів» (28 липня);
 • про затримання податківців Шевченківського району (28 липня).

На користь глави НБУ Гонтаревої:

 • про чергові кроки з лібералізації валютного ринку (28 липня).

На користь СБУ:

 • про обшук судді Швеця (28 липня).

На користь нардепа Юлії Тимошенко:

 • про початок розгляду Адмінсудом її позову проти Нацкомісії з урегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (25 липня);
 • про попереднє засідання Адмінсуду в справі за її позовом проти Кабміну (27 липня).

25 липня (понеділок)

1. Ситуація на сході

Ведуча: «Кремль перетворює український Донбас на полігон для випробовування нових зразків російської зброї. За даними розвідки, як навів Секретар Ради нацбезпеки та оборони Олександр Турчинов, ворог почав використовувати проти наших бійців новітні мінометні комплекси “Грань” із керованими ста двадцяти-міліметровими мінами та переносними засобами автоматизованого управління вогнем “Малахіт”. Комплексами керують винятково кадрові російські віськові. (Не зазначено чітко межі цитування Турчинова – порушення стандарту достовірності). Також Кремль випробовує нові безпілотні літальні апарати “Інспектор-601”, а ще обстрілює наші позиції забороненими міжнародними конвенціями боєприпасами з посиленими бойовими характеристиками. Аби контролювати використання найманцями нового озброєння, до Свердловська, що на Луганщині, прибули більше сотні кадрових російських військових. Загалом же, за даними українського командування, напередодні сталося майже шість десятків обстрілів російсько-сепаратистськими військами наших позицій. Троє українських захисників загинули, ще троє поранені. Докладніше про ситуацію на буремному Сході...»

Кореспондент: «58 разів супротивник обстріляв протягом минулої доби наші позиції. Як і раніше, ворог продовжує використовувати і заборонену Мінськими угодами зброю, розповів речник штабу АТО Олег Сушинський».

Олег Сушинський, речник штабу АТО: «На Донецькому напрямку, в Авдіївці та Новоселівці, задіяли міномети, гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю, з мінометів –  поруч Невельського, Опитного та шахти "Бутівка". На Луганщині – з гранатометів та стрілецької зброї в районі населеного пункту Оріхове. На Маріупольському напрямку – зі сто двадцяти двох-міліметрових самохідних установок бив по Новогригорівці, обстріляв Талакіївку, Водяне та Старогнатівку. У Гнутовому зенітні установки, Красногорівці –  великокаліберні кулемети, а ворожі снайпери – під Мар’їнкою».

Кореспондент: «Жителі Маріуполя у соціальних мережах пишуть, що минулої доби в усіх районах міста було чути гучну канонаду. Прес-офіцер сектору “Маріуполь” Віталій Кирилов в інтерв’ю каналу “112” розповів, що минулої доби під час обстрілів противник завдавав вогневих ударів і по окупованому Комінтерновому».

Віталій Кирилов, прес-офіцер сектору «Маріуполь»: «У Комінтерново зруйновано два житлових будинки, є фіксація пожежі».

Кореспондент: «У штабі АТО кажуть, що бойовики обстріляли Комінтернове, аби звинуватити в цьому злочині українських військових. У зв'язку із цим командування оперативно-тактичного угруповання “Маріуполь” наголошує, що українські воїни продовжують дотримуватися Мінських домовленостей. У деяких випадках ворог здійснює безглузді спроби атакувати позиції українських військових. Це призводить до численних випадків людських втрат супротивника, розповів речник Адімінстрації Президента з питань АТО Андрій Лисенко».

Андрій Лисенко, речник Адімінстрації Президента з питань АТО: «У Попаснянському районі бойовики пішли в атаку, але наразилися на влучний вогонь українських захисників, понесли важкі втрати: двоє загиблих і вісім поранених. Учора четверо окупантів загинули та сім отримали поранення».

Кореспондент: «Поповнює супротивник бойові втрати досить швидко. Минулої доби, наприклад, доповідає українська розвідка, до окупованого Довжанська Луганської області, раніше Свердловськ, із Росії прибули сто десять військовослужбовців, привезли із собою і три гармати».

2. Зростання кількості каліцтв та поранень

Ведуча: «Активізація проросійських найманців на Донбасі не лише призводить до загибелі українських військових та мирних жителів, а й до зростання кількості каліцтв та поранень. Приміром, лише за минулий тиждень до Дніпропетровської лікарні імені Мечникова доправили з передової п’ятнадцятьох наших бійців. Двоє військовослужбовців у вкрай тяжкому стані. За їхнє життя медики борються і вдень і вночі».

3. Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова тимчасово припиняє співпрацю зі Збройними силами

Ведуча: «А ось “Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова” тимчасово припиняє співпрацю зі Збройними силами. Про це повідомив його співзасновник і керівник Геннадій Друзенко. На прес-конференції він висловив здивування тим, що вже кілька місяців керівництво уряду та Міноборони не може розв’язати проблему офіційного залучення медиків-добровольців до участі в АТО. Адже відповідний статус забезпечить офіційне перебування лікаря-добровольця на території військових частин, доступ до яких суворо регламентований. Гарантуватиме соціальний захист родині, якщо з медиком щось трапиться, і дасть добровольцям можливість після повернення з передової отримати статус учасника бойових дій, наголосив Геннадій Друзенко».

Геннадій Друзенко: «Єдина можливість наших медиків там легалізувати – залучати їх як окремих громадян у порядку, передбаченому частиною 6 статі 4 закону Про боротьбу з терроризмом. На практиці це виглядає як наказ на два-три абзаци, під яким має стояти підпис генерал-лейтенанта Бессараба, керівника АТО. Це дає легальний статус. Медик виграв боротьбу за житя, всі дякували, але ж не завжди медик виграє. І тоді включається юридичний механізм розслідування. І перше питання: що ви робили у військовій частині номер такий-то? Це територія з обмеженим доступом. Коли завтра військовий прокурор почне задавати питання їм, що вони там робили, ніхто за них не заступиться».

Нема балансу думок – коментаря представника Міноборони.

4. «Потерпають наші військові і на мирних територіях країни…»

Ведуча: «На жаль, потерпають наші військові і на мирних територіях країни. Один боєць загинув та восьмеро поранені внаслідок розриву міномета на навчаннях у Миколаївській області. За даними Генштабу Збройних сил, трагедія сталася сьогодні вранці на полігоні «Широкий Лан». Двоє поранених військовослужбовців у тяжкому стані. (Не зазначено, чия це оцінка).Триває з’ясування причин та обставин події. Попри інцидент, навчання вирішили продовжити, і при цьому в Міноборони наголошують: інцидент не пов’язаний з участю українських воїнів у міжнародних маневрах, які нині відбуваються на території нашої країни».

5. «Кремль намагається зашкодити єкономічним інтересам нашої держави…»

Ведуча: «Окрім зазіхання на територіальну цілісність України, які вилилися в анексію Криму та російську агресію на Донбасі, Кремль намагається зашкодити єкономічним інтересам нашої держави. Прикордонники знову зафіксували російські газові борги-платформи в морській економічній зоні України у Чорному морі, на Одеському та Голіцинському газових родовищах. Це може свідчити про продовження незаконної розвідки та видобутку природних ресурсів без дозволу компетентних органів України, наголосили в Держприкордонслужбі».

6. «До Києва наближається хресна хода, організована Українською православною церквою Московського патріархату…»

Ведуча: «До Києва наближається хресна хода, організована Українською православною церквою Московського патріархату. Як повідомив сьогодні на брифінгу начальник Головного управління СБУ столиці та Київської області Степан Грищук, наразі учасники акції не висловлюють закликів антиконституційного характеру і демонструють винятково миролюбну поведінку. За словами посадовця, для забезпечення правопорядку під час перебування учасників акції в Києві, працюватиме спеціальний штаб. На входах на Володимирську гірку, де планують зустрічатися парафіяни, встановлять 30 металошукачів. Продовжує Степан Грищук».

Степан Грищук, начальник ГУ СБУ Києва та Київської області: «Захід, анонсований православними вірянами, які не сповідують будь-якого насильницького повалення конституційної влади чи державної влади, чи масових безпорядків. Вони закликають до молитви за мир і любов в Україні. Режим охорони буде надзвичайно посилений. По маршруту руху будуть перекриті вулиці. Київська міська державна адміністрація доведе до відома через засоби масової інформації, буде відведено місце паркування автобусів. По маршруту і масового скупчення людей будуть стояти оперативні наряди за участі працівників національної поліції, Національної гвардії, Міністерства надзвичайних ситуацій, служби безпеки України».

Ведуча: «Розповів начальник Головного управління СБУ столиці та Київської області Степан Грищук. Він окремо закликав політиків і журналістів не нагнітати ситуацію, заявляючи про можливі протистояння під час хресної ходи».

7. «Не вдаватися до силового протистояння з учасниками церковного заходу…»

Ведуча: «Не вдаватися до силового протистояння з учасниками церковного заходу закликали активістів і громадські організації Києва. Там наголошують, що саме на силовий сценарій і розраховують російські спецслужби задля того, щоб дискредитувати Україну в очах її західних партнерів. Тим часом активісти не пустили учасників хресної ходи до Борисполя, інформує прес-служба Національної поліції Київської області».

8. «Через вбивство журналіста Павла Шеремета посилять заходи безпеки…»

Ведуча: «Через вбивство журналіста Павла Шеремета в Києві посилять заходи безпеки, відповідні доручення Президент Петро Порошенко дав Прем’єр-міністрові Володимиру Гройсману та очільнику столичної міськдержадміністрації Віталію Кличку. Глава держави зазначив, що вчинення у центральній частині Києва, у небезпечний для життя багатьох людей спосіб, зухвалого терористичного акту, вимагає посилення протидії злочинності та підтримання публічної безпеки і порядку в столиці України та регіонах. Петро Порошенко доручив установити на вулицях великих міст більше камер спостереження».

Матеріал має ознаки замовності: згадка Порошенка в позитивному контексті, без належного балансу думок і повноти інформації.

9. Закон про відповідальність водіїв

Ведуча: «Сьогодні ж Президент підписав закон, яким посилюється відповідальність водіїв за керування транспортним засобом під впливом алкоголю, наркотиків чи сильнодіючих ліків. Відтепер за таке правопорушення передбачено штраф у десять тисяч двісті гривень та позбавлення права керування автівкою терміном на один рік».

Кореспондент: «В Україні кожен другий водій порушує правила дорожнього руху і кожна п’ята дорожньо-транспортна пригода через керування автотранспортом у нетверезому стані. П’яне водіння чи не найчастіше призводить до загибелі учасників руху, наголошує керівник патрульної поліції Олександр Фацевич. На початку липня народні депутати ухвалили закон, який за керування у нетверезому стані збільшує штрафи у три рази. Віднині за п’яну їзду водія оштрафують на десять тисяч двісті гривень і позбавлять водійських прав на рік. Якщо ж протягом двох років піймають нетверезим за кермом удруге, доведеться заплатити вже у два рази більше. А права заберуть на три роки. Також передбачено різні терміни ув’язнення в залежності від наслідків. Президент Петро Порошенко, підписавши відповідний закон, висловив сподівання, що трикратне збільшення штрафів за водіння у нетверезому стані сприятиме суттєвому зменшенню смертельних випадків на дорозі».

Петро Порошенко, Президент України: «Треба озброїти поліцейських правами, законом і відповідальністю. Є неприйнятно, коли знахабнілий мажор, викинувши пару тисяч із вікна, думає, що далі він може/буде (?) продовжувати діяти, створюючи загрозу і для дорожньої безпеки, і для безпеки в країні».

Кореспондент: «Національна поліція цими днями запустила пілотний проект відеофіксації на дорогах, нагадала керівник Нацполіції Хатія Деканоїдзе».

Хатія Деканоїдзе, керівник Нацполіції України: «Мы выяснили, что каждый второй гражданин нарушает правила дорожного движения. Это скоростной режим и, конечно, пьяных за рулем, которые не щадят не самих себя, и других тоже».

Кореспондент: «Водії ж загалом схвально поставились до трьохкратного підвищення штрафів за нетверезе водіння. (Безпідставне узагальнення, порушення достовірності подачі інформації та порушення точності).

Чоловік 1: «Пьяный за рулем – лишить права на всю оставшуюся жизнь».

Чоловік 2: «Я согласен, наказывать надо».

Кореспондент: «Головне, щоб кожен усвідомлював: сідаючи за кермо автомобіля, відповідаєш не лише за своє життя, а й за життя інших учасників дорожнього руху». (Висновок журналіста).

У матеріалі баланс думок, зокрема думки водіїв, лише імітовано, тому що думки серед водіїв різні, у матеріалі – тенденційно підібрані. Загалом матеріал має ознаки замовності.

10. Заарештовано ретро-автомобілі Януковича

Ведуча: «Печерський райсуд Києва заарештував ретро-автомобілі Віктора Януковича, які усунутому від влади президентові не вдалося вивезти з Межигір'я. Арешт накладено на двадцять сім автівок». (Нема посилання на джерело інформації)

11. Кваліфікаційні вимоги до претендентів на найвищі державні посади

Ведуча: «На найвищі державні посади в Україні зможуть претендувати лише люди, які вільно володіють українською. А з 1 травня 2018 року вимагатимуть також володіння однієї з офіційних мов Ради Європи – англійської чи французької. Відповідні кваліфікаційні вимоги, які також стосуються досвіду роботи претендентів, затверджено оприлюдненою сьогодні постановою Кабінету Міністрів. Також від претендентів вимагають знання українського законодавства, уміння працювати в умовах електронного урядування».

12. «Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило про плани вже з 15 серпня налагодити роботу системи електронного длекларування для високопосадовців…»

Ведуча: «Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило про плани вже з 15 серпня налагодити роботу системи електронного декларування для високопосадовців, що є ключовою умовою надання Україні безвізового режиму з ЄС. Зокрема, як повідомили у прес-службі відомства, за півмісяця можливість прозвітувати в електронному вигляді про доходи і видатки матимуть майже п’ятдесят тисяч високопосадовців по всій країні. Завтра ж презентують форму нової електронної декларації».

13. «Генпрокуратура оприлюднила анкети доброчесності…»

Ведуча: «Генпрокуратура оприлюднила анкети доброчесності, які очільник відомства Юрій Луценко запровадив для підлеглих. Як зазначається, неправдиво вказана в декларації доброчесності інформація буде приводом для притягнення до дисциплінарної відповідальності або звільнення з посади».

Матеріал має ознаки замовності, відсутність події як такої – піарівська акція Луценка, брак повноти і балансу думок.

14. Новий керівник прокуратури Чернігівської області

Ведуча: «Сьогодні ж Юрій Луценко представив нового керівника прокуратури Чернігівської області. Ним став Володимир Комашко, перед цим Генпрокурор звільнив із посади очільника обласної прокуратури Віктора Носенка. Нагадаю, саме через начебто погрози на адресу цього правоохоронця Генпрокуратура 15 липня порушила кримінальну справу проти лідера Радикальної партії Олега Ляшка. Минулого тижня політика навіть викликали на допит у цій справі».

Матеріал має ознаки замовності, згадування Луценка в позитивному контексті, брак повноти інформації й балансу думок.

15. «Дійшли руки правоохоронців і до недобросовісних забудовників…»

Ведуча: «Дійшли руки правоохоронців і до недобросовісних забудовників. Про одного Анатолія Войцаховського у Києві починали говорити ще кілька років тому. Хоча затримали його лише цими днями. Він пов’язаний із кількома горезвісними довгобудами “Мега сіті”, “Перлина Троєщини”, “Мозаїка”, “Панорамний”, “Печерський бастіон”, “Східні ворота”, “Сосновий бір” і “Стародарницький”. Загалом їх понад 40. За даними Київської міськдержадміністрації, кількість інвесторів, які так і не зможуть стати законними власниками квартир, – майже 10 тисяч, що приблизно у 6 разів перевищує відому аферу групи компаній “Еліта Центр”. Подробиці – у першому матеріалі “Радіо циклу”».

Кореспондент: «Будівельний ринок в Україні справді перспективний, але, на жаль, і дуже ризикований. Підтвердження цього – найсвіжіша резонансна історія поки що з невідомим для потенційних квартировласників фіналом. Арешт забудовника Анатолія Войцаховського і колосальна сума призначеної застави – 14 мільйонів гривень. Аферист (неточність – на цей момент він є “підозрюваним у шахрайстві”) за 10 років своєї діяльності примудрився створити безліч будівельних фірм і об’єктів, переважно примарних. Ось, що розповідає одна з постраждалих, яка інвестувала кошти у майбутню квартиру».

Інвестор: «Я инвестор. “Жемчужная Троещина” называлась изначально наша стройка, потом это был “Континент Гол(?)”, “Радуга сети”, “Небо скай”. 10 лет длится – ничего не строится. Деньги у людей взяли. А еще даже такие был обманные действия, Войцаховський со своим компаньоном, который был на нашей стройке куратором, они попродавали квартиры от лица репы (?) по переуступке (?). Люди внесли деньги. Имеют документы. Но эти документы даже не признает теперь эта *нрзб*».

Кореспондент: «Забудовнику також інкримінують самовільне захоплення ще кількох десятків земельних ділянок та здійснення на них незаконного будівництва з подальшою спробою легалізації цього житла і незаконного введення в експлуатацію, говорить перший заступник Генерального прокурора Дмитро Сторожук».

Дмитро Сторожук, перший заступник Генерального прокурора: «Войцехівський на протязі багатьох років створив злочинне угрупування, яке займалося самовільним захопленням земель у місті Києві, який на сьогоднішній день становить близько 2 гектарів. Або по підробним документам, або взагалі без документів здійснював будівництво житлових будинків, після чого продавав ці житлові приміщення громадянам України. Навіть установлені факти про те, що вони продавалися одна квартира декільком особам. Було встановлено, що навіть із жодних із цих продажів не сплачувались податки. Понад 12 мільйонів гривень».

Кореспондент: «Ще кілька місяців тому Київміськадміністрація склала і оприлюднила списки незаконних будівництв Анатолія Войцеховського і попередила потенційних інвесторів про ризики інвестування у 42 об’єкти, і зараз в адміністрації працює спеціальна робоча група, яка вивчає потенційно небезпечні об’єкти. Говорить голова постійної комісії Київміськради з питань будівництва, архітектури та землекористування Олександр Міщенко».

Олександр Міщенко, голова постійної комісії Київміськради з питань будівництва, архітектури та землекористування: «Вони по кожному будинку дивляться, які проблеми. Якщо є проблеми щодо *нрзб*, це одне питання. Якщо є проблеми у мешканців щодо отримання права власності на житло, це інше питання. Якщо є проблема підключення комунікацій, тоді запрошується Київенерго, водоканал, усе інше і вирішуються ці питання. По мозаїці, наприклад, це будівельники повинні в першу чергу звести підпірну стіну і після цього тільки буде питання вирішуватися, чи розблоковувати будівництво, чи не розблоковувати».

Кореспондент: «За оцінками Київської міськдержадміністрації, квартири в будинках цього забудовника придбали приблизно 10 тисяч інвесторів. І за будь-якого розвитку ситуації майбутнє інвесторів будівництв Анатолія Войцеховського є непевним, адже коли люди вкладають кошти у житло, яке ще не існує, вони законодавчо не захищені. Про те, як не потрапити у пастку до недобросовісних компаній забудовників, слухайте у продовженні “Радіо циклу”».

Немає балансу думок – позиції обвинуваченої сторони.

16. «У Києві вкладники банку “Михайлівський” сьогодні пікетували приміщення Фонду гарантування вкладів…»

Ведуча: «У Києві вкладники банку “Михайлівський” сьогодні пікетували приміщення Фонду гарантування вкладів. Вулицю Січових стрільців перекрили майже три сотні людей (за чиєю оцінкою, не вказано), які потім пройшли маршем до будівлі НБУ. Нагадаю, з 23 травня банк “Михайлівський” потрапив до категорії неплатоспроможних. У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб запевнили, що виплати громадянам почнуться 15 липня. Їх обсяг мав становити понад 2,5 мільярда гривень. Пізніше виплати перенесли на 18 липня, скоротивши їх обсяг до 1 мільярда. Водночас у Фонді гарантування фізичних осіб сьогоднішню акцію протесту вкладників банку “Михайлівський” назвали спробою відвернути громадськість від виявлених у фінустанові порушень. Адже є всі підстави вважати, що організатори акції пов'язані з банком особи, які зацікавлені в дестабілізації ситуації».

17. «В Україні зростає рівень соціальної напруженості…»

Ведуча: «В Україні зростає рівень соціальної напруженості через підвищення вартості житлово-комунальних послуг, і дві третини населення висловлюють готовність вийти на акції протесту через тарифну політику влади. Про це свідчать дані опитування, проведеного Українським інститутом соцдосліджень імені Олександра Яременка разом із соціологічною службою “Соціальний вимір” та Інститутом аналізу і прогнозування за підтримки Національної спілки журналістів. За словами директора Інституту аналізу й прогнозування Юрія Лісничого, найвищі протестні настрої серед тих респондентів, які вважають свої доходи низькими або нижчими середнього рівня. А таких в Україні майже 70%». (Недостатня для достовірності повнота даних під час подачі соцдосліджень).

Юрій Лісничий, директор інституту аналізу й прогнозування: «Близько 65% готові потенційно брати участь у протестах, зокрема, у зв’язку з тарифним питанням. Те питання субсидій, про яке говорить влада, як компенсатор тарифів, воно, вочевидь, не спрацьовує: або недостатня поінформованість, або невіра людей в інститут субсидій. Є питання: як у порівнянні із середнім показником ви оцінюєте матеріальне становище вашої сім'ї? Так от, нижче середнього і низьке – близько 68%. Це саме збігається з тим протестним рівнем стосовно питання, чи готові ви вийти на протест».

18. Адмінсуд почав розгляд справи з перерви

Ведуча: «Окружний адміністративний суд Києва почав розгляд справи за позовом Юлії Тимошенко проти Нацкомісії з урегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг. І одразу ж оголосив перерву до 12 серпня, повідомив депутат від “Батьківщини” Іван Крулько. Перерва викликана необхідністю ознайомлення представників позивача з додатковими матеріалами справи».

Матеріал має ознаки замовності: подія малозначуща, згадування Тимошенко й «Батьківщини» в позитивному контексті, без належної повноти інформації, брак повноцінного бекграунду й балансу думок – позиції Нацкомісії.

19. Про персональну відповідальність голови державної фіскальної служби

Ведуча: «Прем’єр-міністр Володимир Гройсман наголосив про персональну відповідальність голови Державної фіскальної служби Романа Насірова за несвоєчасне відшкодування бізнесові податку на додану вартість. Посадовцю доручено усунути правопорушення у діяльності податкової».

Матеріал має ознаки заможності: подія малозначуща, згадування Гройсмана в позитивному контексті, без належної повноти інформації, брак повноцінного бекграунду та балансу думок – позиції Насірова.

У випуску від 25 липня не повідомляли про такі важливі теми дня

 • На трасі Одеса – Київ унаслідок зіткнення восьми автомобілів загинули три людини.
 • На Київщині біля воріт будинку свободівця підкинули гранату, унаслідок вибуху чоловік утратив обидві руки.
 • НАБУ затримало ще одного чиновника Укрзалізниці за підозрою в розкраданні держкоштів.
 • МЗС України відреагувало на візит Медведєва до окупованого Криму, назвало виправдання нікчемними.
 • У Маріуполі автомобіль із військовими впав у річку

26 липня (вівторок)

1. Події в зоні АТО

Ведуча: «Проросійські бойовики на Донбасі змінили тактику обстрілів. Тепер вони не просто провокують, а намагаються знищити позиції українських військових. Бандформування також демонстративно застосовують озброєння, яке має бути відведене від лінії розмежування згідно з Мінськими домовленостями. За минулу добу внаслідок бойових дій жоден український військовослужбовець не загинув, п’ятеро дістали поранення».

Кореспондент: «На Луганському напрямку по укріпленнях сил АТО бойовики гатили з різних видів зброї. Загалом п’ять обстрілів за добу. А ось на Донецькому та Маріупольському напрямках ситуація у порівнянні з попередніми днями принципово не змінилась. Було гаряче і там, і там, розповідає речник штабу АТО Олег Сушинський».

Олег Сушинський, речник штабу АТО: «На Донецькому напрямку в Авдіївці ворог бив із 122-міліметрових самохідних установок. 120-міліметрові міномети ворог застосовував під Троїцьким, 82-міліметрові – в Опитному та Невельському. А гранатомети в Новгородському та Луганському. На Луганщині противник вів вогонь із різних видів зброї по наших укріпленнях у Новотошківському, Золотому, Новозванівці, Новоолександрівці та Лопаскіному».

Кореспондент: «Протягом минулої доби незаконні збройні формування тричі спробували захопити опорні пункти сил АТО. Один раз – під Авдіївкою на Донецькому напрямку. Там бій із диверсійно-розвідувальною групою противника тривав понад годину. Як наслідок бойовики, маючи двох загиблих і трьох поранених, відступили. Українські військовослужбовці з трофейними кулеметом та радіостанцією залишились на своїх позиціях. Дві атаки диверсантів були відбиті силами АТО і під Мар’їнкою на Маріупольському напрямку. Саме під час останнього бою під Мар’їнкою незаконні збройні формування застосували новітні снайперські гвинтівки з калібром 12,7 міліметра. Щоправда, це їм не дуже допомогло. (В усьому попередньому абзаці не позначено джерела фактичної інформації). Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило про втрати бойовиків минулої доби - одинадцятьох загиблих та чотирнадцятьох поранених. У спецслужбі навіть назвали прізвища деяких важкопоранених, доставлених до міських клінічних лікарень Донецька та Новоазовська. До слова, з 22-го по 25 липня в окупованому Донецьку дев’ятеро членів незаконних збройних формувань померли, а через брак медикаментів та неналежну медичну допомогу стан здоров’я ще сорока восьми погіршився. У повідомленні української спецслужби йдеться про те, що ця інформація викликала відкрите невдоволення бойовиків на передовій і поодинокі спроби їх самостійно залишити бойові позиції. У відповідь російське командування збройних угруповань вирішило перервати відпустки всім своїм підлеглим, повідомив із посиланням на українську розвідку Андрій Лисенко».

Андрій Лисенко, речник із питань АТО Адміністрації Президента: «Бойовики намагаються уникнути направлення на передову, вони оформляють лікарняні листи та повідомлення про неможливість повернення з територій Росії з огляду на сімейні обставини, сезонні проблеми з проїзними документами».

Кореспондент: «Тим часом керівник групи ”Інформаційний спротив” Дмитро Тимчук на своїй сторінці у мережі Фейсбук повідомив, що на окуповану частину Донеччини з Росії прибули майже чотири десятки військових інструкторів для навчання бойовиків. Переважно це офіцери-танкісти та мотострільці».

2. «Засідання щодо обговорення стратегії мінського процесу стосовно Донбасу триває в столиці Білорусії…»

Ведуча: «Засідання щодо обговорення стратегії мінського процесу стосовно Донбасу триває в столиці Білорусії за участю спецпредставника ОБСЄ в Тристоронній контактній групі Мартіна Зайдіка, координатора робочих груп. Нагадаю, що наступне засідання контактної групи в Мінську відбудеться завтра». (Не зазначено джерело інформації).

3. «З початку року контракти на службу в Збройних силах підписали майже 41 тисяча військовослужбовців…»

«Українське військо поповнюється добровольцями! З початку року контракти на службу у Збройних силах підписали майже 41 тисяча військовослужбовців, з яких 4,5 тисячі – офіцери. Згідно з оцінками регіональних центрів зайнятості, військова служба за контрактом продовжує бути однією з найбільш конкурентоспроможних професій на ринку праці в Україні».

4. «Сьогодні в Одеській, Миколаївській областях та північно-західній частині Чорного моря розпочалась активна фаза багатонаціональних військових навчань “Сі Бриз-2016”…»

Ведуча: «Сьогодні в Одеській, Миколаївській областях та північно-західній частині Чорного моря розпочалась активна фаза багатонаціональних військових навчань “Сі Бриз-2016”. До маневрів залучено двадцять п’ять бойових кораблів, катерів і суден українських, американських, румунських і турецьких ВМС, близько тридцяти літаків і вертольотів. Загалом у навчаннях “Сі Бриз-2016” беруть участь близько чотирьох тисяч військовослужбовців із шістнадцяти країн світу. Вони триватимуть до 30 липня».

5. «Президент Петро Порошенко підписав закон про Сили спецоперацій…»

Ведуча: «Президент Петро Порошенко підписав закон про Сили спецоперацій. Ухвалений ВерховноюРадою в червні документ розроблений за стандартами НАТО і визначає правовий статус і порядок застосування сил спецоперацій. Голова держави назвав цей закон перемогою часу і вважає його вкрай важливим для захисту країни в умовах захисту країни від російської агресії».

Петро Порошенко, Президент України: «Підписую цей закон, яким завершується процес створення Сил спеціальних операцій Збройних сил України. Це особливо важливо в умовах захисту України від агресії, яку розв’язала проти нас Російська Федерація. Це є вимога часу, для того щоб захист України був більш ефективним».

Матеріал має ознаки замовності: згадка Порошенка в позитивному контексті, нема балансу думок, повноти інформації, зокрема, не пояснюється суть закону, а є лише оцінка Президента цього закону.

6. «Через загрозу безпеці правоохоронці втрутилися в план проведення хресної ходи…»

Ведуча: «Через загрозу безпеці правоохоронці втрутилися в план проведення хресної ходи, що наближається до Києва. Сьогодні вранці на маршруті хресної ходи виявили муляж мін та закладки бойових гранат, що свідчать про реальні загрози та провокації. (Це все – висновки ведучої). Голова київської поліції Андрій Крищенко уточнив, що службові собаки знайшли пристрої, схожі на вибухівку у Святошинському районі столиці та на дорозі у напрямку міста Бориспіль. Один із пристроїв виявився муляжем, а інший –справжньою вибухівкою, розповів голова київської поліції. З міркувань безпеки прочан, які дістались околиць Києва, далі таки пересуватимуться вони транспортом. Відповідні домовленості досягли міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і предстоятель Української православної церкви митрополит Онуфрій. Як повідомляє наша кореспондентка, про цю домовленість журналістам менше години тому оголосив сам Арсен Аваков».

Кореспондент: «Одразу хочу зазначити, що, попри домовленості, зовсім не всі учасники ходи погоджуються їхати з місця ночівлі автобусами. З ними вже шосту годину поспіль тривають перемовини, розповів Арсен Аваков. Автобуси для їх перевезення надала Київська міська державна адміністрація. Завтра цими автобусами учасники заходу приїдуть до пам’ятника Володимиру Великому на Володимирській гірці. Аби потрапити на урочистий молебень, охочим доведеться пройти через кордон безпеки. Навколо місця проведення вже почали встановлювати двадцять рамок металошукачів. Також перевірятимуть документи, особисті речі на наявність заборонених предметів. В поліції попросили з розумінням поставитися до цього. Також у ці дні перевірятиметься практично кожен, хто приїжджає до столиці. Від Володимирської гірки по завершенні молебня його учасники пройдуть пішою ходою до Києво-Печерської лаври. На цьому, сподівається міністр, ці заходи і завершаться. Загалом охоронятимуть правопорядок п’ять тисяч охоронців, нацгвардійців, також у посиленому режимі працюватиме Служба безпеки України. Студіє!»

Ведуча: «До речі, Арсен Аваков також повідомив, що Нацполіція готова заплатити двісті тисяч гривень за інформацію, яка допоможе розкрити вбивство журналіста Павла Шеремета».

7. «Уже цього тижня Збройні сили України отримають чергову партію сучасного обладнання від Сполучених Штатів Америки…»

Ведуча: «Уже цього тижня Збройні сили України отримають чергову партію сучасного обладнання від Сполучених Штатів Америки. Про це повідомив посол цієї країни Джеффрі Паєтт сьогодні в Києві. Допомога надійде в рамках надання нашій державі понад 600 мільйонів доларів на розбудову української системи безпеки, говорить Джеффрі Паєтт».

Джеффрі Паєтт, посол США: «Цього тижня ми доправимо безпілотні літальні апарати й протиударні системи. Також у найближчі кілька днів до України надійде більше приладів нічного бачення».

8. «Про створення робочої групи, яка розробить план дій приєднання України до цифрового співтовариства ЄС...»

Ведуча: «Про створення робочої групи, яка розробить план дій приєднання України до цифрового співтовариства ЄС, домовилися сьогодні Прем’єр-міністр Володимир Гройсман та Європейський комісар із питань цифрової економіки та цифрового суспільства Гюнтер Еттінгер. Перше її засідання відбудеться у вересні, а в жовтні в Брюсселі робоча група представить свої напрацювання концепції цифрового співтовариства під час Міністерської конференції за участі країн ЄС, а також України, Молдови, Білорусії, Вірменії та Азербайджану».

Кореспондент: «Україна та інші п'ять країн Східного партнерства розглядаються Євросоюзом як першочергові кандидати на поступову інтеграцію до Європейського цифрового ринку, наголосив європейський комісарі з питань цифрової економіки та цифрового суспільства Гюнтер Еттінгер. За його словами, жодна європейська країна не стоїть осторонь упровадження високих технологій в усі сфери життя, а тому дуже зацікавлені об'єднатися з країнами-сусідами та асоційованими державами в цифрове співтовариство для розробки єдиних стандартів. Планується, що таке об'єднання відбудеться у наступному році».

Гюнтер Еттінгер, Єврокомісар з питань цифрової економіки та цифрового суспільства: «Я переконаний, що наші спільні зусилля стануть корисними для української, для європейської спільноти. Це в інтересах нашого майбутнього і наших технологій, які б змогли сприяти стабілізації наших економік на шляху до підвищення конкурентоспроможності, зростання і розвитку».

Кореспондент: «Наголосив Гюнтер Еттінгер, в Україні є всі шанси успішно запровадити сучасні цифрові технології в усі сфери життя. І зауважив усвою чергу Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, зокрема, перші кроки на цьому шляху здійснюються у впровадженні електронних митниць економіки торгівлі».

Володимир Гройсман, Прем'єр-міністр України: «Перед нами зараз стоїть питання повсюдного впровадження електронного врядування в країні, практично в кожну сферу життя. Як ми бачимо, там широкий потенціал розвитку цифрових технологій, нових сучасних методів управління».

Кореспондент: «Що ж до цифрової інфраструктури, то, за словами заступника голови Адміністрації Президента Дмитра Шимківа, в Україні вона вже є і активно розвивається. важливим залишається узгодження стандартів у рамках цифрового співтовариства».

Дмитро Шимків, заступник голови Адміністрації Президента: «Цифрові технології будуть проникати більше і більше. Це великий об'єм даних, який дозволяє оптимізувати державні видатки. Це взагалі ринок, який створює можливості продавати продукцію оn-line».

Кореспондент: «В Україні також необхідно подбати про створення платформи “кібер- безпеки”.

Матеріал має ознаки замовності: нема повноти інформації, так і не пояснено суть події, немає балансу думок, зокрема експертної думки, натомість є позитивний контекст згадування Гройсмана й Шимківа.

9. «Державіаслужба Україна домовилася з Міністерством транспорту та комунікацій Литви про повне зняття обмежень у повітряному сполученні між країнами…»

Ведуча: «Державіаслужба Україна домовилася з Міністерством транспорту та комунікацій Литви про повне зняття обмежень у повітряному сполученні між країнами. Тим часом, правоохоронці проводять обшуки у Державіаслужбі. Зокрема, в аеропорту «Бориспіль», в адміністрації морських портів. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав заступник міністра інфраструктури Юрій Лавринюк. За його даними, відкрито 2 кримінальних провадження щодо викрадення державних коштів та зловживання службовим становищем. І сьогодні детективи НАБУ затримали колишнього виконувача обов’язків голови правління компанії «Державна продовольчо-зернова корпорація України» та голову управління Рокитнянського комбінату хлібопродуктів. Їх звинувачують у розтраті державних коштів».10. «Організатор “Еліта-центру” утік з-під домашнього арешту…»

Ведуча: «Організатор оборудки з “Еліта-центром” Олександр Шахов утік з-під домашнього арешту. Він не з`явився на чергове засідання суду, а у квартирі знайшли тільки електронний браслет. Суд вирішив оголосити його в розшук, зазначив глава Подільського райсуду Києва Василь Бородій. Шахов провів у в’язниці (у СІЗО) 8 років, проте вирок йому так і не ухвалили. Він вийшов з в`язниці за так званим “законом Савченко” навесні цього року. Йому призначили заставу й носіння електронного браслета». (Не зазначено й джерело цієї інформації).

11. «Інвестиції в новобудови вкрай привабливі для населення…»

Ведуча: «Інвестиції в новобудови вкрай привабливі для населення, адже на початковому етапі будівництва вартысть в півтора-два рази нижча за вартість готової квартири, тому для багатьох людей це чи не єдина можливість придбати квартиру при дуже обмеженому бюджеті. (Це суб'єктивний висновок ведучої). Сьогодні у продовженні циклу слухайте про те, як не потрапити у пастку недобросовісних компаній-забудовників і мінімізувати ризики у придбанні житла».

Кореспондент: «Найбільший ризик для інвестора в будь-якій схемі інвестування –банкрутство забудовника або ж відверта афера компанії забудовника. За даними міжвідомчого центру моніторингу забудов Києва в столиці з початку року з 2 тисяч майданчиків, де ведеться будівництво, виявлено понад 300 беззаконних підстав. Якраз ці об’єкти – у групі найбільшого ризику. Не сприяє стабільності у будівельній галузі економічна криза. У 2008 році чимало забудовників, які реалізували лише половину квартир, а виконали роботи щонайбільше на 30 відсотків, просто втікали з України. Бізнесмен Олексій Толкачов тривалий час займався будівництвом. Він розповідає, що з початком останньої кризи, аби зберегти обличчя компанії, таки завершив будівництво собі у збиток».

Олексій Толкачов, приватний підприємець, забудовник: «Зараз будувати неймовірно складно, і наважуються на це лише ті будівельні компанії, які мають достатньо великий досвід, у яких є накопичені фінансові ресурси ще з попередніх, докризових, дореволюційних часів. Коли ринок здувся, звісно, з’являються якісь аферисти, які пропонують фантастичні ціни, навіть не плануючи будувати. І захиститися від них складно».

Кореспондент: «Навіть створення списку так званих “чорних і білих” забудовників не може вберегти людей від придбання житла у компаній-шахраїв. На практиці недобросовісний забудовник може просто створити нову фірму і вже під новим іменем продовжити свої справи, зауважує начальник юридичного відділу Конфедерації будівельників України Олесандра Маломуж».

Олександра Маломуж, начальник юридичного відділу Конфедерації будівельників України: «Крім того, не ведеться облік проданих майнових прав, тому деякі недобросовісні підприємці можуть продавати майнові права на один і той же об’єкт по декілька разів. І ми пропонували свого часу правки в законодавство стосовно того, що всі майнові права на об’єкт будівництва, який буде створений у майбутньому, вносилися, наприклад, до державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

Кореспондент: «На жаль, не всі парламентарі підтримали такі зміни у новій редакції Закону України “Про державний реєстр речових прав на нерухоме майно”. Тому поки що інвестор залишається незахищеним, тож фахівці радять передусім звертати увагу на репутацію забудовника. Таку інформацію можна знайти на різних профільних інтернет-ресурсах, як-от безкоштовний портал вон. юа, говорить один із засновників порталу Андрій Міма».

Андрій Міма, один із засновників інтернет-порталу: «У нас в каталоге собраны абсолютно все новостройки, которые находятся в продаже. Специальным значком отмечены те новостройки, которые есть на сайте “Асоціації допомоги постраждалим інвесторам”, а так же на специальном сайте КМДА “Моніторинг містобудівного кадастру”. Второй совет – это, конечно же, изучить форумы отзывов инвесторов. Так же могу порекомендовать, есть интересный блог тайного покупателя, который называется “Где в Киеве жить хорошо?”. Там журналист, тайным покупатель, изучает новостройки и пишет о них блог. И третий совет, следить за ходом строительства».

Кореспондент: «Не під запис керівники подібних сайтів зізнаються, що недобросовісні компанії-забудовники вимагають прибрати інформацію про свою репутацію, зокрема, і група Войцеховського. Тож поки в чинному законодавстві чимало прогалин, якими вдало користуються аферисти, придбання квартири в новобудові є вкрай ризикованою інвестицією. Тому фахівці радять тверезо зважувати усі “за” і “проти”, досконало вивчати пакет документів забудовника, зокрема, і на сам об’єкт будівництва. А достовірність усіх дозволів можна перевірити в органах місцевої влади».

12. «Центральна виборча комісія сьогодні встановила результати проміжних виборів у 5 виборчих округах…»

Оксана Гончаренко, ведуча: «Центральна виборча комісія сьогодні встановила результати проміжних виборів у 5 виборчих округах. Так, в одномандатному виборчому окрузі № 27 міста Дніпро визнано обраною самовисуванку Тетяну Ричкову.

В окрузі № 23 Волинської області парламентарієм стала кандидат від партії “Укроп” Ірина Констанкевич.

В окрузі № 85 Івано-Франківської області переміг також кандидат від “Укропу” Віктор Шевченко.

В одномандатному виборчому окрузі № 183 міста Херсон визнаний обраним кандидат від партії “Батьківщина” Юрій Одарченко.

У Чернігівському окрузі № 206 переміг самовисуванець Максим Микитась».

13. Мораторій на житлово-комунальні тарифи

«Услід за іншими місцевими радами Полтавська обласна рада закликала Кабінет Міністрів, Верховну Раду запровадити мораторій на підвищення житлово-комунальних тарифів. Таке рішення ухвалено на сьогоднішній сесії. Депутати вимагають негайного перерахунку ціни на газ для населення шляхом зміни її формули».

14. «Миколаївська облрада визнала надзвичайну ситуацію…»

Ведуча: «А Миколаївська облрада визнала надзвичайну ситуацію техногенного характеру, вкрай поганий стан автошляхів державного значення у межах області. Депутати вважають, що це загрожує життю та здоров’ю людей. (Безпідставне узагальнення, частина депутатів не голосувала за таке рішення, відтак – і неточність). У Києві у зв'язку зі спекою обмежено рух вантажівок з 10-ї до 22-ї години з вагою понад двадцять чотири тонни. Крім цього, у столиці п'ятдесят спецмашин цілодобово поливають дороги, що дозволить зменшити накопичення шкідливих речовин у повітрі. Додам, від учора над Києвом спостерігається білий серпанок. Фахівці пояснюють це явище ускладненою циркуляцією повітря через температурні показники, що сприяє накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі атмосфери».

15. «За майже три роки чотири тисячі шістсот п'ятдесят вісім медичних працівників з Києва і області, Черкащини, Львівщини і Кривого Рогу взяли участь у безплатних тренінгах зі зменшення стигми та дискримінації ВІЛ-позитивних людей…»

Ведуча: «За майже три роки чотири тисячі шістсот п’ятдесят вісім медичних працівників із Києва і області, Черкащини, Львівщини і Кривого Рогу взяли участь у безплатних тренінгах зі зменшення стигми та дискримінації ВІЛ-позитивних людей. Нерідко, коли такі люди звертаються до закладів загальної медичної системи, медпрацівники через брак знань про ВІЛ відмовляють їм у лікуванні. Агентство США з міжнародного розвитку  започаткувало в Україні тренінги для лікарів, де роз’яснювались, зокрема, шляхи передачі інфекції і юридичний захист медпрацівників, розповідає Катерина Шевцова».

Кореспондентка: «Дискримінація, пов'язана з ВІЛ-статусом пацієнтів, завжди існувала в медичній сфері. Якщо людина з ВІЛ звернеться до свого сімейного лікаря за місцем проживання, а той відмовиться надавати їй допомогу через ВІЛ-статус пацієнта, то носій, найшвидше, надалі його приховуватиме. Це може зашкодити пацієнтові, оскільки лікар не матиме повної картини про його стан, ділиться спостереженнями директор проекту Оксана Брижовата». (Межі цитування ніяк не зазначено, перші два речення сприймаються як висновки журналіста).

Оксана Брижовата, директор проекту: «Як показали дослідження, 82% ВІЛ-позитивних людей зазнають так званої внутрішньої стигми. Це самозвинувачення за те, що вони є ВІЛ-інфікованими. І 62% здійснюють самодискримінацію».

Кореспондентка: «Стигма і дискримінація ВІЛ-позитивних людей з боку медичного персоналу найчастіше зумовлена страхом лікаря за своє здоров'я. Як не парадоксально, але на тренінгах лікарі і медсестри отримували елементарні знання про шляхи передачі ВІЛ і заходи безпеки на робочому місті, розповіла одна зі слухачок, лікар-інфекціоніст Броварської лікарні Галина Левська».

Галина Левська, лікар-інфекціоніст Броварської лікарні: «Вообще рассказывали, что ВИЧ-инфицированные – это не прокаженные. На неповреждённую кожу не заражаемся, при поцелуях в щёчку не заражаемся, при рукопожатиях не заражаемся. Живём с ВИЧ-инфицированным в одной квартире, единственная мера предосторожности – это отдельно стоящая зубная щетка и отдельные маникюрные принадлежности. Реакция людей, которые приезжали, “Вау! Почему раньше не было этих тренингов?”»

Кореспондентка: «Тепер необхіді навички мають понад чотири з половинолю тисячі медичних працівників, розповіла дитячий інфекціоніст міського Центру СНІДу Ірина Раус».

Ірина Раус, дитячий інфекціоніст міського Центру СНІДу: «Этот однодневный тренинг был в проекте. Медиками и психологами рассматривались основы ВИЧ-медицины, юридические компоненты, стигмодискриминация, психологические моменты, интерактивное обучение».

Кореспондентка: «Додам, у країні офіційно визнано епідемію туберкульозу, ВІЛ-СНІДу і гепатиту В і С».

16. «Пішов із життя український історик Орест Субтельний…»


Українське радіо

2016-07-26 19:00:00

Ведуча: «У канадському місті Торонто у віці 75 років пішов із життя український історик Орест Субтельний. Найвідоміший його твір – “Україна. Історія”, написаний у 1988 році. У багатьох спірних питаннях науковці часто апелюють до цього видання, – наголосила старший науковий співробітник Національного музею історії України, кандидат філологічних наук Оксана Івасюк. Вона розповіла “Українському радіо”, що Орест Субтельний є автором багатьох цікавих і важливих робіт. Зокрема, він досліджував і постать Івана Мазепи. Розповідає Оксана Івасюк».

Оксана Івасюк, старший науковий співробітник Національного музею історії України, кандидат філологічних наук: «Орест Субтельний опублікував уперше листи Івана Мазепи в 1975 році, а пізніше – монографію, таку відому. На жаль, вона в Україні не перекладена і невідома, це “Мазепинці. Український сепаратизм 18-го століття”. Безперечно, Орест Субтельний має багато праць, які подібні сучасному українському читачеві? і дивно, що вони не перекладені. Сподіваюся, що і видавці зацікавляться? і науковці, щоб і перекласти, і донести основні засади історичної думки Ореста Субтельного».

17.«На сьогодні заяви на вступ до вищих навчальних закладів подали 560 тисяч абітурієнтів, загалом подано близько 1 млн 900 тис. заяв, – Міноствіти…»

Ведуча: «Завершується подача документів на вступ до вишів. На сьогодні заяви на вступ до вищих навчальних закладів подали 560 тисяч абітурієнтів. Як повідомили в Міністерстві освіти й науки, загалом надійшло вже майже мільйон 900 тисяч заяв. Міністерство нагадало, що завтра – останній день прийому заяв, а також про те, що абітурієнти мають перевірити наявність допуску до конкурсу».

У випуску від 26 липня не повідомляли про такі важливі теми дня

 • В Авдївській промзоні сили АТО відбили наступ бойовиків.
 • Бойовики обстріляли житловий квартал Авдіївки, зруйнували повністю будинок.
 • Бірюков показав фото тарганів і червів у солдатській їжі у військовій частині Миколаєва.
 • Побиття головного редактора інтернет-видання «Бізнес-Цензор» у центрі Києва.
 • Київ вимагає від Росії припинити переслідування кримського журналіста Семени.
 • У Харкові місцеві лідери «Батьківщини» спалили свої партквитки через злиття керівництва партії з Опоблоком.

27 липня (середа)

1. Ситуація на сході України

Ведуча: «Певне поліпшення ситуації, зниження кількості ворожих обстрілів на сході України фіксують у Генштабі. Водночас наші військовослужбовці на донецькому напрямку опинилися під мінометним градом. Кремлівські найманці обстріляли шахту “Бутівка” та “Невельське”. Бойовики не припиняють вести вогонь і в Авдіївці. За добу на сході України загиблих серед українських військових немає. Трьох поранено. Знищено кількох бойовиків. Дедалі частіше російські найманці демонстративно заявляють про небажання воювати на передовій, інформують українські розвідники».

Кореспондент: «Найбільше ворожих обстрілів минулої доби сталося поблизу Маріуполя. Гарячі точки тут уже кілька тижнів поспіль залишаються незмінними. Це Широкине, Мар’їнка і Новотроїцьке. Українців поблизу цих сіл російські найманці знову поливали вогнем з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. А ось на Донеччині традиційнонайбільш напружена ситуація у промзоні Авдіївки. На цій ділянці окупанти вкотре пустили в хід артилерію. Деталізує речник штабу АТО Олег Сушинський».

Олег Сушинський, речник штабу АТО: «Противник бив по наших опорних пунктах із 122- міліметрової артилерії, 120- та 82-міліметрових мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також під мінометний вогонь потрапили позиції українських армійців у Невельському, Зайцевому та поруч шахти “Бутівка”. Поблизу Опитного противник використав зенітні установки, а в районі Луганського – гранатомети».

Кореспондент: «Тим часом серед окупантів на Донбасі зростає кількість випадків ухиляння від наказів, повідомив речник Адміністрації Президента з питань АТО Андрій Лисенко, посилаючись на дані розвідки. За його словами, цими днями під час перевірки бойової готовності одного з російсько-сепаратистських підрозділів до строю могли стати лише одиниці. Решта перебували у стані сильного алкогольного сп’яніння. Дедалі частіше російські найманці відкрито заявляють про небажання воювати на передовій, інформують українські розвідники. Адже майже щодня бандформування зазнають утрат у боях, хоча наші військові стріляють лише у відповідь на їхні прямі атаки. За останні дві доби силами АТО також було знищено чимало бойовиків. Деталізує Андрій Лисенко».

Андрій Лисенко, речник Адміністрації Президента з питань АТО: «4 окупантів загинуло, 6 отримали поранення. Ці втрати понесли так звані 9-й та 11-й полки противника. Також унаслідок підриву складу з боєприпасами в районі Ясинуватої загинуло 12 та поранено 17 бойовиків зіз складу так званого 11-го окремого мотострілецького полку».

Кореспондент: «Та, попри напругу в середовищі бойовиків, Кремль уперто продовжує фінансувати війну на Донбасі, оснащуючи своїх найманців найсучаснішими видами зброї та засобами радіоелектронного зв’язку. Аби дізнатися про оборонні позиції наших захисників, окупанти не припиняють повітряної розвідки. За словами представників штабу АТО, минулої доби нарахували 4 ворожих дрони. Українські розвідники попереджають про можливий наступ на наші позиції ворожих диверсантів, у тому числі і за участі штурмового мотострілецького полку морської піхоти збройних сил Росії у Маріупольському секторі».

2. Закрите засідання в Мінську

Ведуча: «Сьогодні в Мінську в закритому для пресі режимі відбулося чергове засідання тристороньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі. Традиційно йому передували зустрічі підгруп з економічних, гуманітарних, політичних та безпекових питань. Матеріал готується наразі до ефіру. Додам, що напередодні про узгодження чіткої дорожньої карти імплементації Мінських домовленостей Президент Петро Порошенко говорив по телефону з президентом Франції Франсуа Олландом і канцлером Німеччини Ангелою Меркель».

3. «За кібернитичними атаками на Україну стоять спецслужби Російської Федерації та пов’язані з ними міжнародні хакерські угруповання…»

Ведуча: «За кібернитичними атаками на Україну стоять спецслужби Російської Федерації та пов’язані з ними міжнародні хакерські угруповання. Про це заявив керівник Служби з питань інформаційної безпеки Апарату Ради Національної безпеки та оборони України Валентин Петров в інтерв’ю німецькому телеканалу. Фактично Росія на Україні випробовує нові системи для виведення з ладу об'єктів інфраструктури через кіберпростір, сказав посадовець. Керівник Служби з питань інформаційної безпеки уточнив, що Україна почала зазнавати різноманітних видів кібернападів уже одразу після Революції Гідності».

4. Справа майданівців

Ведуча: «Генпрокуратура підозрює одного з керівників організації воїнів-афганців “Ніхто, крім нас” у знищенні зброї, з якої “Беркут” розстрілював активістів Майдану. Про це повідомив один із лідерів організації Юрій Слинявчук. При цьому він стверджує, що тоді “Беркут” із Майдану вивозили усі, хто міг, і народні депутати, і колишні офіцери, але чомусь про зброю, знайдену в серпні минулого року, оголошено тільки зараз. Юрій Слинявчук вважає, що таким чином намагаються дискредитувати організацію. Раніше Генпрокурор Юрій Луценко заявив, про так звану “чорну сотню”, яка розстріляла Євромайдан, з Києва вивела людина, яка була у лавах майданівців. Згодом керівник Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк додав, що чоловікові вже повідомили про підозру в приховуванні злочину».

5. «Без суттєвих ексцесів відбулася хресна хода вірян Української православної церкви Московського патріархату…»

Ведуча: «Без суттєвих ексцесів відбулася хресна хода вірян Української православної церкви Московського патріархату.

Разом із тим, нацгвардійці, які разом із поліцією забезпечували безпеку, затримали 4 осіб з добровольчого батальйону “Січ”. Також вилучено кілька ножів та інших гострих предметів. За даними поліції, до Києва з регіонів прибули приблизно 10 тисяч учасників хресної ходи. Водночас в Українській православній церкві Московського патріархату нарахували понад 80 тисяч».

Кореспондент: «Ще зранку до Києва почали прибувати автобуси з вірянами Української православної церкви Московського патріархату. Більшість із них, доїхавши до центру міста, далі пішки, під церковні пісноспіви, прямували до Європейської площі. Звідти, після затримки, пов’язаної із заходами безпеки, пройшовши металошукачі, прямували до пам’ятника князеві Володимиру Великому на Володимирській гірці.

Втім, рамок було достатньо, і всі охочі вочевидь потрапили на богослужіння. Загалом серед паломників, а переважно це жінки різного віку разом з дітьми і дещо менше чоловіків, я не почув нарікань на заходи безпеки. Усі з розумінням поставились до дій поліції. (Невиправдане узагальнення).

Як наголосив у розмові зі мною протоієрей Сергій із Тульчинської єпархії, що на Вінниччині, мета хресної ходи – помолитися за мир в Україні».

Протоієрей Сергій: «Молитва – вона об’єднує, при чому різних людей. Бог, бачачи молитви людей, які стараються щось зробити, пошле і мир. Не тільки мир людський, а й мир Божий. З пришестям Бога прийшов мир на землю. Хресний хід – це боротьба з гріхом. Кожного зі своїм особистим гріхом, об’єднавши сили цього хресного ходу. Якщо є ворожнеча – це значить, прийшов до нас гріх, і з ним треба боротися».

Кореспондент: «Рухаюся з учасниками хресної ходи до Володимирської гірки. Православна вчителька з Києва Галина теж прийшла на Володимирську гірку, аби помолитись».

Галина: «Це розуміння між людьми, не залежно, якої ти віри. Господь один. І Господь – це любов. Коли будемо любити одне одного, жаліти і поважати, тоді буде дуже гарно всім».

Кореспондент: «Загалом до столиці, за даними Національної поліції, прибуло майже 9 тисяч прочан. Звичайно, Володимирська гірка фізично не могла усіх вмістити. У молебні біля пам’ятника рівноапостольному князю Київському Володимиру, який провів митрополит Онуфрій, взяло участь приблизно 5 тисяч вірян.

Громадський порядок забезпечували приблизно 6 тисяч працівників Національної поліції і нацгвардійців. Зокрема, вони супроводжували колону вірян від Володимирської гірки до Києво-Печерської лаври. Одразу після закінчення масових заходів, повідомив голова столичної поліції Андрій Крищенко, у центрі міста всі обмеження у пересуванні знімаються».

Андрій Крищенко: «Іде активна перевірка людей, які заходять, документів, речей, поверхневий огляд проводиться».

Кореспондент: «З огляду на спеку, поблизу Володимирської гірки міська влада розмістила кілька автоцистерн з питною водою. А на всьому шляху від пам’ятника до Лаври чергували мобільні медичні пункти. 2 прочанам їхня допомога таки знадобилася. Чоловік і жінка знепритомніли, розповів кореспондентові Українського радіо завідувач відділу Київського центру екстреної медичної допомоги Павло Пермяков».

Павло Пермяков: «Швидка госпіталізувала 2 хворих із зневодненням і підвищенням артеріального тиску».

Кореспондент: «28 липня, у день хрещення Київської Русі-України, святкові заходи у Києві продовжаться».

6. «Українська православна церква Київського патріархату вже розпочала всенічне бдіння в кафедральному Володимирському соборі…»

Ведуча: «Українська православна церква Київського патріархату вже розпочала всенічне бдіння в кафедральному Володимирському соборі в Києві з нагоди Дня хрещення Київської Русі і дня рівноапостольного князя Володимира. Як повідомив патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет під час зустрічі з міністром культури Євгеном Нищуком, головні заходи з нагоди свята відбудуться завтра».

Філарет, патріарх Київський і всієї Русі-України: «А завтра ми о 9:30 почнемо Божественну літургію у Володимирському соборі. Буде брать участь весь наш єпископат, духовенство і всі ті, хто приїхали в Київ, теж будуть молиться: одні у Володимирському соборі, а інші (тому що не буде вміщать собор усіх бажаючих) будуть на території церковної огорожі. І приблизно о пів на 12-ту, після 11-ї почнеться хресний хід від Володимирського собору до пам’яника Володимира. Цей хресний хід ми звершуємо вже 8 років».

Ведуча: «Нагадаю: 28 липня відзначається День хрещення Київської Русі і день рівноапостольного князя Володимира».

7. «Сьогодні 14-ті роковини Скнилівської трагедії…»

Ведуча: «Сьогодні 14-ті роковини Скнилівської трагедії. Тоді у Львові під час військового авіашоу літак СУ-27 упав на натовп глядачів. У результаті чого загинуло 77 людей, 28 з яких –діти. За кількістю загиблих Скнилівська трагедія є найбільшою катастрофою в історії авіаційних шоу. У Львові відбулися заходи із вшанування пам’яті жертв цієї трагедії».

Кореспондент: «Нині Юрію 23 роки. А тоді, у 2002-му, він був найщасливішим хлопчиком, якого батько взяв із собою на військове авіаційне шоу, присвячене 60-й річниці 14-го авіаційного корпусу Військово-повітряних сил України. Хлопець і досі із жахом згадує ту мить, коли під час демонстрації фігур вищого пілотажу літак спершу зачепив дерево, потім черкнув крилом об землю, декілька разів перевернувся та влетів у натовп людей».

Юрій, свідок Скнилівської трагедії: «Літак пролетів в 10 метрах від мене. Мене повітряною хвилею підкинуло дуже високо, і тоді тато мене накрив собою. Це було фізично і морально дужа травма. Я досі не можу відійти. Я згадую, мені сни сняться з кров’ю, із запахом».

Кореспондент: «Пан Володимир втратив під час цієї катастрофи найрідніших людей: дочку, зятя та 11-місячну онуку».

Володимир, утратив рідних у Скнилівській трагедії: «Цілу ніч їздили по всіх маленьких і великих лікарнях Львова, шукали, не знайшли. Тільки вже на другий день, в неділю, в морзі найшли 2 кімнати трупів. І ми ходили, шукали своїх дітей».

Кореспондент: «Сьогодні львів’яни вшанували пам’ять загиблих у Скнилівській катастрофі. У каплиці Всіх святих українського народу, збудованій 2003 року на території летовища, відбулися ікономічне богослужіння та парастас, а біля пам’ятного знака люди помолилися за душі загиблих та поклали квіти до 77 символічних каменів».

8. «Сьогодні Юрій Луценко вручив повідомлення про підозру судді Віктору Швецю…»

Ведуча: «Сьогодні у приміщенні Вищого господарського суду України Генеральний прокурор Юрій Луценко вручив повідомлення про підозру судді Віктору Швецю. Нагадаємо, у березні співробітники СБУ затримали суддю під час отримання хабара у розмірі п’ять тисяч доларів.

І сьогодні Юрій Луценко підписав повідомлення про підозру нардепу від фракції “Воля народу” Олександру Онищенку. “Це відкриває спеціалізованій антикорупційній прокуратурі шлях до доведення справи проти фігурантів газової схеми до судового вироку”, – вважає керівник відомства Назар Холодницький. Варто зауважити, що політика нема в Україні, а в Національному антикорупційному бюро сьогодні оприлюднили прізвище одного з фігурантів так званої газової справи, який погодився на угоду зі слідством. Це директор біржі “Львівська Універсальна” Василь Пігуляк».

Матеріал має ознаки замовності, відсутній баланс думок: немає позицій обвинувачених, немає достатнього бекграунду, Луценка згадують у позитивному контексті.

9. «Після 30 жовтня в Україні з’явиться новий дисциплінарний орган…»

Ведуча: «Після 30 жовтня в Україні з’явиться новий дисциплінарний орган, що опікуватиметься справами пов’язаними з діяльністю суддів, нинішню Вищу раду юстиції, яка частково вже має такі повноваження, замінить Вища рада правосуддя. За словами голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка, до повноважень новоствореного органу належатиме звільнення суддів. Зараз Вища рада юстиції може лише рекомендувати парламенту або Президенту звільнити когось із суддів. Також Вища рада правосуддя займатиметься переведенням суддів на інше місце роботи, відрядженням і призначенням суддів. Розглядатиме цей орган і скарги на дію суддів, проте не на судові рішення. Говорить Ігор Бенедисюк».

Ігор Бенедисюк, голова Вищої ради юстиції: «Що буде? Внесення подання про призначення судді на посаду. Це, власне, зараз є ухвалення рішення про звільнення судді з посади, надання згоди на затримання чи утримання його під вартою чи арештом - це нові повноваження. Раніше вони були у Верховної Ради. Ухвалювати рішення про тимчасові відсторонення суддів від здійснення правосуддя. Зараз ці повноваження здійснює Вища кваліфікаційна комісія. Ухвалення рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог, що не сумісні, зараз така процедура є у Вищій раді юстиції, вона майже не застосовується. Ухвалюватиме рішення про переведення судді з одного суду до іншого, в тому числі і на тимчасове переведення».

10. Апеляційний суд Києва продовжив утримання під вартою Олексія Бурана

«Апеляційний суд Києва продовжив термін утримання під вартою до 18 вересня судді Малиновського районного суду Одеси Олексія Бурана, якого підозрюють в отриманні неправомірної вигоди. 29 березня НАБУ повідомило, що Буран відкрив вогонь по правоохоронцях і зник при спробі його затримання за отримання хабара у півмільйона гривень. Пізніше він потрапив до лікарні, звідти втік».

11. Кримінальне судочинство проти посадових осіб Укрзалізниці

«Близько чотирьохсот кримінальних проваджень вже порушено стосовно різних посадових осіб Укрзалізниці. Про це в ефірі Громадського повідомив міністр інфраструктури Володимир Омелян. За його словами, корупційні порушення на підприємстві масові. Від непрозорих закупівель до логістичних послуг.

Володимир Омелян анонсував запис міністерством ще однієї електронної системи, яка повинна забезпечити прозорість всього процесу будівництва інфраструктурних об’єктів».

12. Засідання уряду

Ведуча: «З 1 серпня в Україні як обов’язкова запроваджується електронна система закупівель “Прозоро”, а з 15 серпня запрацює система електронного декларування майна. Чи всі готові до цих нововведень, обговорювали сьогодні під час засідання уряду».

Кореспондент: «Понад 2 мільярдів державних коштів вдалося заощадити завдяки поступовому впровадженню електронної системи державних закупівель “Прозоро”. До кінця року, очікують в уряді, сума заощаджених коштів може зрости до 5 мільярдів. Загалом же в системі “Прозоро” працює 7 тис. державних замовників і 23 тис. постачальників товарів і послуг для них. Говорить Премє'єр-міністр Володимир Гройсман».

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України: «Наше завдання сьогодні, щоби система без будь-яких зупинок запрацювала з 1.08 і усі кошти Державного бюджету максимально ефективно використовувалися. Саме головне – це те, що ми будемо економити, воно буде залишатися в бюджеті країни».

Кореспондент: «З 1 квітня до цього моменту було оголошено 61 тис. тендерів, а з 1 серпня до “Прозоро” приєднається іще 13–15 тис. замовників, додає заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. А тому нині вживаються усі заходи, аби цей обов’язковий для всіх державних структур перехід відбувся максимально зручно. Зокрема, посадовець повідомив, що 36 спеціально навчених експертів консультують у всіх областях України щодо роботи системи електронних закупівель. Також уже проведено сотні семінарів для постачальників і замовників. Працює також орган оскарження, який отримав за весь період роботи “Прозоро” 3 тис. скарг і вимог про усунення порушень. Цифра нібито чимала, але на справді це не більше 2% з усієї кількості закупівель, що пройшли через систему, говорить Максим Нефьодов».

Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі: «З них більше як45% вирішено із замовником добровільно. 1400 направлено на розгляд комісії, і з них 480, ми вважаємо, що там справді є якісь помилки чи порушення зі сторони замовників. Це означає, що реально проблеми є менше ніж у 0,5% держзакупівель».

Кореспондент: «А з 15 серпня запрацює система електронного декларування доходів для високопосадовців, що є однією з ключових умов надання Україні безвізового режиму з ЄС. Декларації будуть подаватися через сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, як запевнила керівник Нацагентства Наталія Корчак, найближчим часом планується провести тренінги і консультації для державних службовців із заповнення електронних декларацій. Також нині триває робота над комплексною системою захисту серверів».

Наталія Корчак, керівник Національного агентства з питань запобігання корупції: «*Единственні* заходи по підготовки необхідної програми, що включає сервіс, авторизація декларанта, публічний портал декларацій, систему документації, і таким чином програмний продукт існує. Тепер відбувається робота побудови комплексної системи захисту».

Кореспондент: «Керівник агентства також повідомила, що 10 політичних партій подали звіти про свої доходи і витрати, а термін подачі звіту за перший квартал закінчується 29 липня».

Матеріал має ознаки замовності. Відсутній баланс думок. Робота уряду подається некритично, в позитивному контексті.

13. «Окружний адміністративний суд Києва провів попереднє засідання в справі за позовом Юлії Тимошенко проти Кабінету Міністрів…»

Ведуча: «Окружний адміністративний суд Києва провів попереднє засідання в справі за позовом Юлії Тимошенко проти Кабінету Міністрів щодо скасування постанови про встановлення єдиної ціни на газ. Наступне судове засідання має відбутися 25 серпня».

Матеріал має ознаки замовного. Неповний, незбалансований, незначна подія, згадується Тимошенко в позитивному контексті.

14. «Тим громадянам, які вже перебувають у системі субсидії, на наступний опалювальний період субсидія буде продовжена автоматично…»

Ведуча: «Тим громадянам, які вже перебувають у системі субсидії, на наступний опалювальний період субсидія буде продовжена автоматично. Це сьогодні вкотре підтвердив в інтерв’ю журналістам віце-прем’єр Павло Розенко. Він також запевнив, що 40 мільйонів гривень, закладених у цьогорічному бюджеті на субсидії, вистачить».

Павло Розенко, віце-прем'єр-міністр України: «У першому варіанті Державного бюджету України було передбачено 35 мільярдів. У зв’язку з тим, що були прийняті відповідні рішення щодо приведення ціни на газ, в тому числі для населення, до економічно обгрунтованої ціни, уряд вніс до Верховної Ради України пропозицію збільшити ще на 5 мільярдів. Таким чином, сьогодні в Державному бюджеті України зафіксована сума в 40 мільярдів гривень на систему субсидій. Із досвіду попереднього опалювального сезону бачимо, що цієї суми нам абсолютно вистачить спокійно ввійти в новий опалювальний сезон».

Матеріал має ознаки замовного: незбалансований, Розенко – у позитивному контексті.

15. «Кабінет Міністрів звільнив підозрюваного в хабарництві Романа Василишина з посади заступника міністра охорони здоров’я…»

Ведуча: «Кабінет Міністрів звільнив підозрюваного в хабарництві Романа Василишина з посади заступника міністра охорони здоров’я. Сьогодні ж стало відомо, що обов’язки міністра охорони здоров'я з 1 серпня виконуватиме Уляна Супрун – волонтерка, яка нещодавно була призначена на посаду заступника міністра. Наступного тижня вона має представити свою концепцію реформування галузі».

16. «Величезну заставу внесли за скандального забудовника Анатолія Войцеховського…»

Алла Нестеренко, ведуча: «Величезну заставу внесли за скандального забудовника Анатолія Войцеховського, 14 мільйонів гривень, хоча раніше адвокат стверджував, що його підзахисний не має таких коштів. Як ми повідомляли, через будівельну аферу Войцеховського десять тисяч українців можуть залишитися без квартир та грошей. Квартири в його недобудовах продають, а готельно-розважальні комплекси будують навіть тоді, коли власник перебував у СІЗО, зазначає ТСН. ГПО об’єднала в одне 46 проваджень проти Войцеховського, відкритих з 2012 року».

17. Будівельні афери: як точиться боротьба за київську землю

Ведуча: «Будівництво багатоквартирного будинку починається з вибору земельної ділянки. Якраз на цьому етапі нерідко відбувається конфлікт інтересів місцевої громади, місцевої влади і забудовника. У Києві чимало зон, де свого часу забудовники отримали дозволи на будівницво, не узгоджуючи ці питання з місцевими жителями, а вирішуючи їх виключно у владних кабінетах».

Кореспондент: «Без детального плану будівництва у місті не виділяється жодна земельна ділянка чи то для приватного, чи для комерційного будівництва. Але на практиці жага чиновників заробити на дорогій київській землі призводить до того, що, видаючи відповідні дозволи, вони з легкістю заплющують очі на очевидні речі. Зводять новобудови, порушуючи містобудівні умови, знищуючи зелені зони і засипаючи природні водойми. Не беруть до уваги, чи є в обраному місці комунікації, над якими заборонено нобудувати. Голова постійної комісії Київміськради з питань будівництва, архітектури та землекористування Олександр Міщенко погоджується, що, коли забудовник діє так, скоріш за все, він не сам: можна говорити про певну змову».

Олександр Міщенко, голова постійної комісії Київської міської ради з питань будівництва, архітектури та землекористування: «Всі будівництва, які в нас на території Києва (просто я як голова комісії дивлюсь документи, які там на подовження терміну), всі *договори* оренди були підписані ще за Олександра Олександровича Омельченка. На нове будівництво ми не надавали жодної ділянки. Це більше як 2,5 року».

Кореспондент: «Дуже важливою є позиція громади, яка проживає поруч із територією, де збираються зводити новобудову. Саме від неї залежить, чи зміниться вигляд мікрорайону. Мікрорайон Татарка – по суті, центр столиці. Тут, по вулиці Половецькій, 4, вже 10 років точиться боротьба із забудовником за ласий шмат землі, де мають збудувати 27-поверховий будинок. Громада виступає категорично проти будівництва і просить створити на цій земельній ділянці зелену зону, яких у тому районі немає. Говорить житель району Юрій».

Юрій, житель мікрорайону Татарка: «У нас уже 3 недостроя: “Элита-центр” – раз, за Институтом автоматики у водонапорной (?) – 2, Мурашко, где Институт хирургии, – 3 недостроя. И ещё нам? На таком микрорайоне, как Татарка 11 организаций, организованных или норганизованных, это автомобильные стоянки и гаражи».

Кореспондент: «Депутати міськради із цього округу підтримують людей у цьому питанні. Тим паче що на цій ділянці відбуваються зсуви ґрунту. Питання навіть винесли на засідання комісії з питань будівництва, архітектури та землекористування, аби скасувати дозволи на будівництво. Утім, чинне законодавство, вкотрекажуть представники комісії, діє не на користь киян у таких питаннях. А зміни до закону, яким би київська влада могла законно зупиняти такі будівництва, остаточно не прийняті Верховною Радою. Говорить депутат Кивради В’ячеслав Некоп».

В’ячеслав Некоп, депутат Київради: «Сегодня *скасувать* эти решения может либо суд, либо по согласию с *замовником*. Поэтому второе чтение: уже сессия закрылась Верховной Рады, никто этого не говорит, не обещает. Мы говорим чётко и ясно: в сентябре мы ждём этого закона. Если б этот закон был раньше, то сегодня можно было бы и Войцеховского, и всех остальных давно уже поставить на место».

У випуску від 27 липня не повідомляли про такі важливі теми дня

 • Активісти «КримСОС» пікетували російське посольство в Києві, вимагаючи знайти зниклих у Криму татар та українців.
 • Кабмін підвищив посадові оклади Президенту, Прем’єру, міністрам і їхнім заступникам.

28 липня (четвер)

1. «Проросійські найманці не припиняють провокаційних обстрілів українських позицій та мирних населених пунктів Донбасу…»

Ведуча: «Незважаючи на свято, проросійські найманці не припиняють провокаційних обстрілів українських позицій та мирних населених пунктів Донбасу. Авдіївська промзона залишається найгарячішою точкою на Донецькому напрямку протистояння. Минулої доби там відбулося кілька потужних мінометних обстрілів. Бандити випустили по наших позиціях майже 100 мін різного калібру. Також противник намагається іти в атаку, але, зустрівши опір, відступає. На жаль, Україна знову втратила свого захисника. Ще одного нашого бійця було поранено. (Усю цю інформацію подано без посилань на джерела). Водночас за даними розвідки, на Донбасі знищено 2 і поранено 4 проросійських найманців».

Кореспондент: «44 рази минулої доби проросійські бойовики обстріляли наші позиції і зону проведення антитерористичної операції, розповів речник АТО Олег Сушинський».

Олег Сушинськй, речник АТО: «На Донецькому напрямку із мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник бив по захисниках Авдіївки. Поруч Зайцевого та Новоселівки Другої ворог застосував гранатомети, у Новогородському – бойову машину піхоти, а в Луганському стріляв з гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперських гвинтівок. На Маріупольському – з 82-міліметрових мінометів у Старогнатівці. Гранатомети та великокаліберні кулемети – у Водяному, біля Мар’їнки – танк, а в Широкиному – стрілецьку зброю. На Луганщині ворог з 82-міліметрових мінометів під Новозванівкою, Новоолександрівкою, Богуславським, Кримським та селищем Велика Кошарна. Також гранатомети супротивник використав у Попасній та Лопаскиному».

Кореспондент: «А у промзоні Авдіївки, окрім артилерійських обстрілів, ворог спробував здіснити і атаку на наші позиції. Українські захисники вступили в бій із загарбниками, який тривав майже годину. Супротивник мусив відступити. За даними української розвідки, бандформування отримують велику кількість зброї, пально-мастильних матеріалів та живої сили, розповів речник Адміністрації Президента з питань АТО Андрій Лисенко».

Андрій Лисенко, речник Адміністрації Президента з питань АТО: «Через Дмитрівку, що на українсько-російському кордоні у напрямку Донецька прослідувала колона військової техніки. Виявлено установки “Град“, бронеавтомобілі та вантажівки. На станцію Ровеньки доставлено 5 цистерн із паливно-мастильними матеріалами. У місто Свердловськ Луганської області прибув залізничний ешелон, який доставив танк Т-64, 3 установки залпового вогню “Град“ та 2 вагони зі снарядами до гаубиць 122 і 152 міліметри».

Кореспондент: «Стурбовані діями Росії на сході України та поблизу українських кордонів і в інших країнах. Зокрема, під час брифінгу у Вашингтоні речник державного департаменту Джон Кірбі заявив, що нарощування Росією військової присутності біля кордонів України та у Криму суперечить зусиллям, спрямованим на врегулювання ситуації в Україні. Нагадаю, 27 липня міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу заявив про розгортання в прикордонному окрузі з Україною 4 дивізій, 9 бригад і 22 полків та створення 2 ракетних бригад. Загалом до південного військового округу доправлено понад 4 тисячі нових і модернізованих зразків озброєння і військової техніки».

2. «Проросійські найманці 9 разів відмовили представникам місії ОБСЄ в доступі…»

Ведуча: «Протягом останніх вихідних проросійські найманці 9 разів відмовили представникам спеціальної моніторигової місії ОБСЄ в доступі на тимчасово окупованій території. Про це ідеться у звіті Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Особливо складно потрапити на території, які контролюють луганські сепаратисти, котрі відмовили спостерігачам у доступі аж 7 разів. Причому у 4 випадках це сталося біля Станиці-Луганської. Інспекторів також не пустили до Луганська, селищ Молодіжне та Ізваріне. Крім цього, у Миколаївку та село Тавричівське на Донеччині».

3. «Ледь не щодня в регіонах країни проводжають в останню путь наших героїв…»

Ведуча: «Ледь не щодня в регіонах країни проводжають в останню путь наших героїв. У Сіверодонецьку сьогодні прощалися із земляком гранатометником Сергієм Колесником, який загинув, захищаючи Україну на Донбасі. У місті оголошено день жалоби. Запоріжці попрощалися з Олегом Голубом, десантником 81-ї окремої десантно-штурмової бригади». (Нема посилань на джерела інформації).

4. «Сьогодні відзначається 1028 років від дня хрещення Київської Русі-України...»

Ведуча: «Наслідком нашестя чужинців назвав нинішню ситуацію на Донбасі Петро Порошенко. За його словами, ні в кого не виникає сумнівів, що, посилаючи і озброюючи найманців, Москва розпочала війну проти Києва. Про це Глава держави сказав, виступаючи на Володимирській гірці у столиці з нагоди Дня хрещення Київської Русі-України. (Ця заява точно була не основною у звіті про цю подію, її штучно винесено в лід). Сьогодні відзначається 1028 років від цієї події. Зранку в Києві біля пам’ятника святому князю Володимиру відбулися урочистості, в яких взяли участь глави різних церков. Пізніше у Володимирському патріаршому кафедральному соборі відбулася святкова літургія, після якої парафіяни рушили хресною ходою до пам’ятника святому князю Володимиру».

Кореспондент: «На майданчику на Володимирській гірці під спів чоловічого хору збираються голови представлених у нашій державі християнських і нехристиянських церков. Вони прийшли разом помолитися за Україну з нагоди Дня хрещення Київської Русі і віддати шану усім тим, хто відіграв значущу роль у становленні української державності. Але спочатку виступ Президента Петра Порошенка. Він наголосив, що князь Володимир – хреститель Русі-України, заклав непохитний фундамент під Українську державу своїм доленосним вибором, а Константинопольська церква залишається церквою-матір’ю».

Петро Порошенко, Президент України: «Православна церква в Україні вкрай потребує невідкладної уваги з боку Вселенського Константинопольського Престолу. Він єдиний, хто спроможний допомогти православним України об’єднатися і врегулювати канонічний статус Української церкви в структурі світового православ’я».

Кореспондент: «Хрещення Київської Русі стало переломним і в історії українського народу, і в історії усього регіону, зауважив голова Духовного управління мусульман України шейх Ахмед Тамім».

Шейх Ахмед Тамім, голова Духовного управління мусульман України: «Мы желаем как мусульмане сохранения единства Украины. И не смотря на то, что мы разные, Украина собрала всех».

Кореспондент: «А тим часом у Володимирському патріаршому соборі зібралися сотні парафіян на святкову літургію. Що ближче до опівдня, то більшало людей біля собору, адже опісля літургії – хресна хода центральними вулицями Києва до Володимирської гірки. Багатотисячна колона з усієї України почала хресну ходу під супровід унікального передзвону дзвонів Володимирського собору. Переважна більшість вірян, попри пекуче сонце і спеку, ішли із щирою молитвою за мир у державі».

Учасниця хресної ходи 1: «Велике свято – хрещення України, Україна прилучилася до цивілізації».

Учасниця хресної ходи 2: «Молилися і про мир, і про свою сім’ю, і про діточок, і про всіх нас, і за Україну, щоб e нас було мирно».

Два синхрони не є доказом журналістського висновку про «переважну більшість вірян».

Кореспондент: «Задля безпеки вздовж маршруту прочан кілька тисяч поліцейських вишикувалися обабіч вулиці. Речі кожного, хто хоче приєднатися до ходи або ж близько підходить до колони, ретельно перевіряються. А через невеликі інтервали чергують бригади швидкої допомоги. Допомога лікарів знадобилася кільком людям уже на самій Володимирській гірці, де у цей спекотний день зібралося майже 15 тисяч парафіян. Правив службу Патріарх Київський і всієї Русі-України, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет».

Філарет, Патріарх Київський і всієї Русі-України, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату: «Ми хочемо, щоб в Україні була одна помісна православна церква. Буде вона чи не буде? Буде! І собор православний, який відбувся на Криті, хоч він не обговорював питання Української церкви помісної, але в кулуарах тільки й говорили про Україну і про нашу церкву. І тому зараз створюються благоприємні умови для створення в Україні однієї помісної, незалежної від Москви православної церкви».

Кореспондент: «Помолилися парафіяни і за загиблих українських бійців та мирних жителів Донбасу під час нашестя російського окупанта на територію України».

Матеріал має ознаки замовності: штучне акцентування на заявах Порошенка.

5. «Міхаіла Зурабова без пояснень причини звільнили з посади російського посла в Україні…»

Ведуча: «Міхаіла Зурабова без пояснень причини звільнили з посади російського посла в Україні. Тимчасовим повіреним у питаннях Росії призначено Сєргєя Торопова. Також Владімір Путін розформував так званий Кримський федеральний округ, підпорядкувавши захоплений півострів Південному округу. Колишнього уповноваженого російського представника в Криму перевели на таку ж посаду в Пінічно-Кавказькому федеральному окрузі. Також Путін звільнив так званого губернатора окупованого Севастополя. Нове місце роботи Сергія Міняйла далеко від Криму, у Сибірському федеральному окрузі. Коментуючи це рішення, народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на сторінці в мережі Фейсбук написав, що таким чином російське керівництво готує тимчасово окупований Крим до зачисток під стандарти так званого “руского мира”. Тим часом вітчизняне МЗС висловило рішучий протест Російській Федерації у зв’язку з приєднанням тимчасово окупованого Криму до Південного федерального округу, повідомив заступник міністра Сергій Кислиця».

6. «Укрзалізниця вивчає можливість подання позову проти Росії…»

Ведуча: «Укрзалізниця вивчає можливість подання позову проти Росії через майно підприємства, привласнене Москвою в анексованому Криму. Про це повідомив новий керівник відомства Войцех Бальчун. Про результати роботи юристів він пообіцяв розказати пізніше».

Войцех Бальчун, керівник Укрзалізниці: «Ми детально аналізуємо це питання. Я знаю цю проблему. Вона має багато вимірів, і зараз ми також обраховуємо фінансові наслідки. Коли ми будемо готові, то обов’язково розповімо про наші подальші кроки».

Ведуча: «Додам, у Міністерстві екології та природних ресурсів повідомили, що фахівці оцінюють екологічні втрати, які стали результатом російської агресії на Донбасі. Зібрані документи використають для посилення юридичної позиції України у позовах проти Російської Федерації. Вітчизняні перевізники після необґрунтованої заборони Росією транзиту українських товарів її територією налагодили альтернативні маршрути постачань, повідомив журналістам міністр інфраструктури Володимир Омелян».

Ведуча: «Тим часом Україна на засіданні Генеаральної ради Світової організації торгівлі закликала Росію скасувати необгрунтовані обмеження транзиту, які суперечать правилам СОТ. Позицію нашої країни підтримали Євросоюз, США, Канада, Японія, Австралія, Норвегія, Грузія і Корея, які закликали Росію негайно скасувати обмеження». (Без посилань на джерела інформації).

7. «Влада Чернівців висловилась проти впровадження мораторію на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги…»

Ведуча: «Влада Чернівців висловилась проти впровадження мораторію на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, це питання депутати розглядали сьогодні на позачерговій сесії. Нагадаю, мораторій на підвищення ЖКГ-послуг запроваджено в Києві, Житомирі, Дніпрі, Львові та Одесі. Натомість Закарпатська облрада ухвалила звернення до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана із закликом доручити відповідним органам перевірити законність формування тарифів на комунальні послуги. Одночасно депутати запровадили і мораторій на підвищення тарифів. Оголосити мораторій просить і Черкаська міська рада. Додам, що київський міський голова Віталій Кличко вважає, відмова переглянути тарифи може призвести до масових неплатежів». (Без посилань на джерела інформації).

8. «Національний банк України робить чергові кроки з лібералізації валютного ринку…»

Ведуча: «Національний банк України робить чергові кроки з лібералізації валютного ринку. Також із завтрашнього дня НБУ четвертий місяці поспіль знижує облікову ставку до 15,5% річних. Це має позначитися на вартості банківських кредитів. Жодних загроз для національної валюти нині немає. (Нечітко позначено межі цитування або ж попередні речення є висновками журналістів). Гривня залишатиметься стабільною щодо долара щонайменше до кінця року. Упевненість у цьому висловила голова правління Національного банку Валерія Гонтарева. За її словами, нині дефіциту іноземної валюти на українському ринку немає, так само як немає і підвищеного попиту на євро і долари з боку населення».

Валерія Гонтарева, голова правління Національного банку: «Ми покращили його з 2,3 мільярда до 1,8 на півмільярда доларів. Це дуже хороша, фундаментальна новина для стабільності нашої валюти. Водночас ми продовжували дотримуватися режиму гнучкого курсу утворення, в результаті курс гривні до долара США в середині березня зміцнився на 7,4%».

Ведуча: «Валерія Гонтарева також повідомила, що Нацбанк сподівається отримати черговий транш кредиту від МВФ наприкінці серпня. Загалом до кінця року має надійти два транші на 2 мільярди 700 тисяч доларів».

Матеріал має ознаки замовності. Заяви Гонтаревої подають некритично, без балансу думок, зокрема, без експертних оцінок, неповно: нема якісних бекграундів. Відтак заяви голови НБУ подано в позитивному для неї і очолюваної нею установи контексті.

9. Відновлено роботу з будівництва метрополітену в Дніпрі

Ведуча: «У місті Дніпро відновлюється робота з будівництва метрополітену. Сьогодні завершуємо узгодження контрактів міської ради з турецькою компанією, яка виграла міжнародний тендер. Работи на майданчику стартують 20 вересня. Планується побудувати 3 станції метро в центральній частині міста на лінію в 4 кілометри. Поки що метро в Дніпрі має одну лінію протяжністю менше 8 кілометрів із 6 станціями».

Немає ні посилань на джерела інформації, ні достатніх бекграундів, зокрема, щодо того, чому будівництво було багато років замороженим.

10. «Під час обшуків судді Вищого господарського суду Віктора Швеця співробітники Служби безпеки знайшли сотні тисяч доларів та паспорт громадянина Угорщини…»

Ведуча: «Під час обшуків судді Вищого господарського суду Віктора Швеця співробітники Служби безпеки знайшли сотні тисяч доларів та паспорт громадянина Угорщини. Про це повідомляється на сайті СБУ. У відомстві нагадали, що про підозру в скоєнні злочину викритому на хабарництві судді особисто повідомив Генеральний прокурор. Окрім хабарництва, Швеця, за даними спецслужб, підозрюють в організації викрадення власного елітного автомобіля для отримання страхової виплати».

Немає позиції обвинуваченого, матеріал має ознаки замовності на користь СБУ.

11. «Затримані вчора податківці-хабарники працюють у Державній податковій інспекції в Шевченківському районі Києва…»

Ведуча: «Затримані вчора податківці-хабарники працюють у Державній податковій інспекції в Шевченківському районі Києва. Про це повідомив заступник Генпрокурора, керівник спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. При обшуку в кабінеті одного з податківців детективи НАБУ виявили майже 300 тисяч доларів, більше як 100 тисяч євро, понад 30 тисяч фунтів стерлінгів та 1,5 мільйона гривень».

Матеріал має ознаки замовності. Він незбалансований: немає позиції обвинувачених, неточність у визначенні (вони не «хабарники», а «підозрювані в хабарництві»)

12. «Процес очищення, який відбуватиметься у два етапи, розпочався і в самих органах прокуратури…»

Ведуча: «Процес очищення, який відбуватиметься у два етапи, розпочався і в самих органах прокуратури. За півроку має завершитися перевірка працівників на доброчесність. Другий етап – це створення Генеральної інспекції Генпрокуратури. Про це повідомив очільник правоохоронного відомства Юрій Луценко. Він зауважив, що в обласних прокуратурах уже почалася таємна перевірка доброчесності прокурорів. Восени вона дійде і до Генпрокуратури. “Приблизно 80 осіб відібраних на конкурсній співбесіді центрального апарату спеціальною комісією на чолі із паном Вітвіцьким, та представники громадських організацій і декілька представників прокуратури відбере 80 людей, які готові на постійній основі чистити органи прокуратури від корупціонерів і зрадників”.

Матеріал має ознаки замовності, оскільки подає ініціативуЛуценка в позитивному контексті. Немає балансу думок і належної повноти, зокрема, пояснень того, у який спосіб Генпрокурор збирається перевіряти доброчесність.

13. «Видобуток копалин із кожної свердловини в України незалежно від того, що саме з них видобувають, незабаром публікуватиметься в режимі реального часу…»

Ведуча: «Видобуток копалин із кожної свердловини в України незалежно від того, що саме з них видобувають, незабаром публікуватиметься в режимі реального часу. Про це повідомив міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак».

Остап Семерак, міністр екології та природних ресурсів: «Хочемо мати онлайн-інформацію з кожної скважини, через яку добувається вода чи, скажімо, нафта, щоб до цієї інформації також мали онлайн-доступ і наші партнери з державної фіскальної служби і могли б мати можливість дивитися рівень рент, які сплачуються суб’єктами підприємницької діяльності. Це хороший приклад взаємодії природоохоронної сфери з фіскальною».

Матеріал має ознаки замовності. Заява міністра – у позитивному контексті, без балансу думок і належної повноти.

14. «Одразу в кількох районах столиці точиться боротьба екологічних активістів за збереження зелених зон…»

Ведуча: «Одразу в кількох районах столиці точиться боротьба екологічних активістів за збереження зелених зон. Забудовники вже за відпрацьованою схемою вдаються до залучення так званих “тітушок для впливу на протестувальників».

Кореспондент: «Вже 10 років, як історія інвесторів “Еліти-центру” залишається історією без кінця. Лише 235 родин отримали квартири. Іще 1,5 тисячі чекають на вирішення цього питання. Говорить представник постійної комісії Київміськради з питань будівництва, архітектури та землекористування Олександр Міщенко».

Олександр Міщенко, представник постійної комісії Київміськради з питань будівництва, архітектури та землекористування: «В місті шукають ділянку, де можемо збудувати і запропонувати їм житло. Ну, наприклад, компанія прийшла, будують там 1000 квадратних метрів, тобто є обов’язок цієї компанії певні квадратні метри віддати до людей, які постраждали від “Еліти-центру”.

Кореспондент: «Одним із таких варіантів для постраждалих інвесторів “Еліти-центру” має стати будівництво багатоквартирних будинків із підземним паркінгом на масиві Позняки. Утім, для цього будівельники мають засипати озеро Качине, яке існує там майже 100 років. Звісно, що місцеві жителі проти такого рішення. Тим більше що приймалося воно Київрадою з порушенням у частині землевідведення. У документах навіть не згадувалося озеро, наголошуютьмісцеві активісти. Захищати водойму взялася і Українська гельсінська спілка з прав людини. Із цього року започаткований проект “Думайдан-2016: збереження зелених зон у містах і селищах”. Спрямований він на підтримку екологічних активістів у суді. Ініціатор та керівник проекту, юрист-аналітик Олена Сапожникова говорить, що хоча озеро Качине не стояло на балансі жодного комунального підприємства столиці, і Інститут меліорації, і Інститут водних ресурсів дали висновки, що це природна водойма, про ліквідацію якої ніхто до установ не звертався».

Олена Сапожникова, юрист-аналітик Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини: «Ми передали висновок, який отримали з Інституту водних питань і меліорації. Думаємо, що комісія донесе цю інформацію до забудовників. І, можливо, забудовник побачить висновок державної інституції, що ця водойма є озером, її неможливо засипати без рішення Верховної Ради».

Кореспондент: «А з березня цього року, коли на ділянці поновилися спроби засипати озеро, люди вимагають переглянути рішення, ухвалене, як вони кажуть, за підробленими документами. Натомість отримують погрози. Громадський активіст Валентин Черкасов говорить, що у цій справі фігурує депутат Київради».

Валентин Черкасов, громадський активіст: «Непоп, цей інвестор, – це депутат, він є директором комунального підприємства, яке буцімто виграло конкурс на цю забудову. Привезли оцих “тітушок” у чорній формі, з масками декотрі були, і все. Але люди, які виступали проти уркогруп, признали, що декілька із цих бійців, цих людей також наймав Войцеховський проти людей. На словах, міліція знала, хто ті люди. Це охоронна фірма. А як вони побили людей, так і не знали».

Кореспондент: «Минулого тижня в Дарницькому районному суді мав відбутися розгляд справи про стягнення з місцевих жителів, які виступають проти знищення водойми, 200 тисяч гривень на користь цього забудовника, які начебто компанія втратила через невиконання запланованих будівельних робіт і за пошкоджене майно будмайданчика. Розгляд справи перенесено на 12 вересня. Поки підготовчі роботи до зведення 32-поверхових висоток не ведуться. Але місцеві жителі пильнують, аби зберегти цю водойму і не дати забудовнику і київській владі перетворити масив на цілковиту пустелю». 

Немає балансу думок, зокрема слова у відповідь звинуваченого інвестора. Велика кількість безпідставних узагальнень.

У випуску від 28 липня не повідомляли про такі важливі теми дня

 • У Сумській області на випробувальній станції Укроборонпрому стався вибух, троє загиблих.
 • Представник Вселенського патріархату запевнив Порошенка, що Варфоломій I хоче допомогти Україні.
 • Якщо церква буде залежна від Москви, то України не буде, – Філарет.
 • Посилення військової присутності Росії в Криму перешкоджає врегулюванню конфлікту, – Держдеп.

29 липня (п’ятниця)

1. «Проросійські найманці на Донбасі активізувалися після відносного затишшя…»

Ведуча: «Проросійські найманці на Донбасі активізувалися після відносного затишшя у середу – четвер. Найбільше вогневих атак зафіксовано на Донецькому напрямку. Диверсійно-розвідувальні групи особливо активно діють поблизу Авдіївки, що на Донеччині, та Мар’їнки в Маріупольському секторі. Біля Мар’їнки бойовики знову спробували захопити наші позиції, бій тривав понад три години, при цьому обстріли найманці здійснюють так, аби не потрапити у поле зору спостерігачів ОБСЄ, зауважують в українській розвідці. Загалом 56 ворожих обстрілів і троє поранених українських захисників – такою видалася минула доба в зоні конфлікту на Донбасі».

Кореспондент: «Мар’їнка стала найгарячішою точкою в Маріупольському секторі. Там тридцять бойовиків із гранатометами і стрілецькою зброєю спробували захопити наші позиції, запеклий бій тривав три години, та ворожий напад було успішно відбито. На щастя, минулося без втрат серед наших армійців, утім, троє були поранені на Донецькому напрямку фронту, біля Красногорівки та Павлополя, розповів речник Адміністрації Президента з питань АТО Андрій Лисенко. За його словами, минулої доби на Донеччині ворог збільшив кількість вогневих атак».

Андрій Лисенко, речник Адміністрації Президента з питань АТО: «Поновилися активні бойові дії на ділянці фронту Троїцьке, Луганське, Зайцеве, Майорськ, епізодично використовуючи і БМП, і міномети. Внаслідок цього знову постраждали і цивільні об’єкти, пошкоджений приватний житловий будинок, там ворожа міна потрапила в дах веранди. Епіцентром бойових дій залишається Авдіївська промзона, противник застосовував міномети».

Кореспондент: «Погіршення ситуації на Донецькому напрямку фіксують і спостерігачі ОБСЄ, каже заступник голови спеціальної моніторингової місії Александр Хуг».

Александр Хуг, заступник голови спеціальної моніторингової місії: «Ми знову бачимо збільшення рівня насильства у Донецькій області. Кількість порушень режиму припинення вогню, яка зафіксована спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ насправді зросла на 25% порівняно з минулим тижнем. Ще однією ознакою погіршення ситуації було збільшення використання артилерії».

Кореспондент: «Водночас Александр Хуг уже вкотре наголосив, що представники ОБСЄ не можуть повноцінно спостерігати за подіями на сході України, бо свобода їх пересування у зоні контролю всіляко обмежується, хоч і не уточнив, ким саме, лише зауважив, що такі факти зафіксовані в районі Ясинуватої та Авдіївки. Але, як відомо, промзону Авдіївки бойовики вже не перший тиждень нещадно обстрілюють із різних видів зброї і, навіть, артилерії. Тим часом, українські розвідники знайшли чергові докази безпосередньої участі російських військ у конфлікті на Донбасі, повідомив представник Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький».

Вадим Скібіцький, представник Головного управління розвідки Міноборони: «Нами ідентифіковано особовий склад взводу снайперів 5-ї окремої мотострілецької бригади першого корпусу з місцем дислокації в Макіївці. Особовий склад веде снайперський вогонь на ураження – Мар’їнка, Славне, Березове, Троїцьке, Старогнатівка, Новотроїцьке, Ясне, як по українських військовослужбовцях, так і по цивільному населенню».

Кореспондент: «Окупанти продовжують зазнавати втрат на Донбасі. Минулої доби силами АТО було знищено трьох і поранено вісьмох бандитів, однак це їх не зупиняє. Вони постійно ведуть повітряну розвідку, вивчаючи оборонні позиції наших захисників і випробовують нові зразки російської зброї та техніки. Але, за даними розвідки, обстріли наших підрозділів російські найманці нині здійснюють керовано, аби такі випадки не потрапили в поле зору спостерігачів ОБСЄ».

2. «Не припиняється і розв’язана країною-агресором інформаційна війна проти України…»

Ведуча: «Не припиняється і розв’язана країною-агресором інформаційна війна проти України. За даними розвідки, представники російських ЗМІ зняли поблизу тимчасово окупованого Дебальцевого провокаційне відео, зокрема, у сюжеті інсценується, як під обстріл начебто з боку українських військових потрапили журналісти. Підготовлені відеоматеріали і коментарі окупанти планують розмістити на проросійських каналах телебачення та інформаційних сайтах мережі інтернет. Раніше штаб АТО спростував фейкове повідомлення незаконних збройних формувань про начебто обстріл українськими військовими Донецька».

3. «Росія вибірково трактує Мінські домовленості щодо врегулювання ситуації на Донбасі, по суті, висуваючи політичні вимоги як передумову припинення керованих нею бойових дій…»

Ведуча: «Росія вибірково трактує Мінські домовленості щодо врегулювання ситуації на Донбасі, по суті, висуваючи політичні вимоги як передумову припинення керованих нею бойових дій. Про це заявив на засіданні постійної ради ОБСЄ представник України в організації Ігор Прокопчук. Зокрема, Росія продовжує зміцнювати військовий контроль над Донбасом, незаконно переправляючи через кордон людей та зброю. Тому Україна наполягає на необхідності невідкладного створення робочої підгрупи у складі тристоронньої контактної групи з прикордонних питань, зазначив Ігор Прокопчук».

4. «Звернутися до Європейських країн та світових лідерів із проханням запровадити санкції проти всього Південного федерального округу Росії обіцяє лідер кримських татар Мустафа Джемілєв…»

Ведуча: «Звернутися до Європейських країн та світових лідерів із проханням запровадити санкції проти всього Південного федерального округу Росії, до якого, згідно з указом Путіна, від учора входитиме анексований Крим, обіцяє лідер кримських татар, Уповноважений Президента з питань кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв».

Мустафа Джемілєв, Уповноважений Президента з питань кримськотатарського народу: «Кремлёвские *нрзб* со своим “Мишкой”, видимо, решили так, что, поскольку международные санкции наложены на оккупированный Крым, то если они присоединят его к другому, более большому, региону, это будет расплывчато, и поэтому санкции будут с Крыма сняты. Мы наверно обратимся ко всем странам ЕС, международной общественности с тем, чтобы санкции были наложены на весь вот этот регион, так называемый Южный федеральный регион».

5. «Росія заблокувала в Радбезі ООН українській проект заяви щодо включення окупованого Криму до складу Південного федерального округу…»

Ведуча: «Росія заблокувала у Радбезі ООН українській проект заяви щодо включення анексованого Криму до складу Південного федерального округу. Про це повідомила у Twitter українська дипмісія при ООН. Позиція Туреччини щодо невизнання анексії Криму Росією залишається незмінною. Про це сьогодні на брифінгу в Києві заявив посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель. Він зауважив, що офіційно Анкара послідовна у своїй позиції стосовно нашої держави».

Посол Туреччини в Україні: «Україна – наш стратегічний партнер. Ми зацікавлені, щоб Україна була сильною, незалежною, добре реформованою, демократичною та інтегрованою до Європи державою, яка зберігає свою цілісність, включаючи Крим, зберігаючи свою незалежність та суверенітет. Факт полягає в тому, що наша позиція не зміниться стосовно України та Криму. Вона відома російській стороні, відома нашим союзникам і відома українському уряду».

6. «Російську Федерацію в Україні, імовірно, представлятиме другий посол…»

Ведуча: «Тим часом Російську Федерацію в Україні, імовірно, представлятиме другий посол. Нагадаю, днями президент Росії Володимир Путін задовольнив прохання про звільнення попереднього посла Михайла Зурабова. Особу нового очільника Російського посольства жваво обговорюють експерти і в Україні, і в Росії».

Кореспондент: «Російський політик і російський іммігрант Ольга Курносова переконана, що звільнення Михайла Зурабова означає те, що Крим полишив спроби налагодження неофіційних контактів із представниками української влади».

Ольга Курносова, російський політик: «Михаил Зкрабов, у него были свои неформальные отношения, личные с Президентом Порошенко. Уже российская сторона не рассчитывает на какие-то личные контакты с Президентом Порошенко, которые во время работы Зурабова всё-таки были возможны».

Кореспондент: «Наступником Михайла Зурабова називають чинного повноважного представника президента при Волзькому федеральному окрузі Міхаіла Бабича. Ця людина досвіду дипломатичної роботи не має. Проте, розповів депутат Держдуми Росії Ілля Пономарьов, має чималий шлейф інших заслуг перед отечеством».

Ілля Пономарьов, депутат Держдуми Росії: «Господин Бабич в течение долгого времени был куратором в “Единой России” на региональных выборах. Лично организовывал наиболее жесткие, с силовым давлением, с массовыми фальсификациями избирательные компании. И если Украина даёт согласие на внедрение сюда господина Бабича, то вы получаете гарантированное шпионское гнездо, причём как с точки зрения координации действия спецслужб на территории страны российских, так и прямого контактора в организации возможных избирательных кампаний в интересах Российской Федерации. То есть, назначение господина Бабича можно интерпретировать именно как подготовку к возможным досрочным выборам, на которые может делать ставку Россия».

Кореспондент: «І Ольга Курносова, і Ілля Пономарьов в один голос закликають українську сторону і, зокрема, Президента України не допустити приїзду в Україну Міхаіла Бабича. Варто додати, що, за встановленою у світі процедурою, кандидатура посла має погоджуватися з країною, де він працюватиме. Дипломатичною мовою – отримати агреман. А ось на нові дії Росії відносно окупованого нею Криму Україна вже відреагувала. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку з рішенням про включення тимчасово окупованих Російською Федерацією територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до складу Південного федерального округу. (Це інформація попереднього дня – неоперативно). Юридично нікчемним це рішення називають експерти. Зокрема, таку думку в ефірі 5-го каналу висловив колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко».

Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України: «Це рішення нічого нового в ситуацію не вносить, крім необговорених спроб Росії заховати Крим в якусь ширшу структуру».

Кореспондент: «Аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач переконаний, що в питанні повернення Криму в Україну нічого не змінилося».

Володимир Горбач, аналітик інституту євроатлантичного співробітництва: «З точки зору міжнародного права, ця територія як була окупованою, так і залишилася окуповано. Змінився лише принцип внутрішнього управління окупантом цієї території, адміністрування».

Кореспондент: «Колишні російські політики Ольга Курносова та Ілля Панамарьов такої ж думки. За їхніми словами, федеральні гроші в Крим відтепер надходитимуть через Ростов, а не безпосередньо з Москви. Так само вирішувати свої проблеми кримчани будуть із керівництвом у Ростові, а не докучатимуть ними в Москві. Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джеффрі Паєтт заявив, що його країна не вноситиме жодних змін до своєї політики щодо Криму, попри рішення Кремля про так звану ліквідацію Кримської Автономії. Але зміна керівництва півострова (нагадаю, так званий губернатор Севастополя Сергей Міняйло переведений на посаду представника Путіна в Сибір) означає, кажуть російські політологи, що нинішнє кримське керівництво Аксьонов і компанія – вже відпрацьований матеріал. Свою місію, мовляв, вони виконали. І, як свідчать всі попередні історії, цих персоналій, імовірно, ми незабаром побачимо за ґратами, скажімо, за корупцію чи казнокрадство».

7. «Фахівці Укроборонпрому озвучили 3 найбільш імовірні версії вибуху на території Державного науково-дослідного інституту хімпродуктів у Сумській області…»

Ведуча: «Фахівці Укроборонпрому озвучили 3 найбільш імовірні версії вибуху на території Державного науково-дослідного інституту хімпродуктів у Сумській області. Ідеться про самодетонацію снаряда – вибухонебезпечний предмет, а також порушення правил безпеки. Зазначається, що роботи з утилізації боєприпасів проводили в рамках тристороннього договору між Укроборонсервісом, агентством НАТО з технічного обслуговування та постачання та Міністерством оборони. Внаслідок вибуху, що пролунав напередодні на Сумщині на території науково-дослідного інституту, що входить до концерну Укрборонпром, загинули представник НАТО та двоє наших співвітчизників. Ще двоє представників підприємства тяжко поранені. Деталізує прес-секретар прокурора Сумської області Наталія Науменко».

Наталія Науменко, прес-секретар прокурора Сумської області: «У Кролевецькому районі на випробувальному полігоні під час утилізації бойових припасів, це бойові частини ракети ХА-27 “Земля – повітря”, відбувся вибух, і загинуло троє осіб: 2 випрбувальники і один представник НАТО. Двоє осіб перебувають у тяжкому стані. Щоб не сталося, сама причина з’ясовується».

8. Зупинили співпрацю

Ведуча: «Цього тижня медики першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова тимчасово зупиняють співпрацю зі Збройними силами, оскільки керівництво АТО досі не визначилося з процедурою офіційного залучення медиків-добровольців до бойових дій. Отримання статусу, який мають військові медики, забезпечило б офіційне перебування лікаря-добровольця на території військової частини, доступ до якої суворо регламентовано, гарантувало б соціальний захист родині, якщо з лікарем щось трапиться і дало б йому змогу після повернення з передової отримати статус учасника бойових дій». (Без посилань на джерела).

Кореспондент: «Перший добровільний мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова працює на сході з грудня 2014-го. За цей час у його складі працювало понад дві сотні медиків, парамедиків і допоміжного персоналу майже з усіх куточків країни. На передовій лікарі живуть у місцях тимчасової дислокації: у землянках, у напівзруйнованих адмінбудівлях, закритих школах, словом, де тільки можна створити умови для надання медичної допомоги. Хоча лікарі й медсестри полегшують стан здоров’я військовим і цивільним вже тривалий час, вони й досі з юридичного погляду не мають права перебувати у військових частинах, бідкається медична сестра першого добровільного мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова Аліна Нараган, яка понад рік перебуває на війні і вже має відзнаку за врятоване життя і медаль “За сприяння Збройним силам України”».

Аліна Нараган, медична сестра першого добровільного мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова: «Легалізація мене дає дозвіл працювати там офіційно. Наприклад, у мене на руках помирає боєць. “Ти хто? Шо ти там робила?” Так в мене буде офіційно, чого я там. В мене немає ні учасника АТО, ні УБД».

Кореспондент: «Кілька днів тому всі медики першого добровольчого були виведені із зони бойових дій, повідомив його засновник і керівник Геннадій Друзенко. За його словами, він упродвж останніх трьох місяців звертався і до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, і до Секретаря РНБО Олександра Турчинова, і до міністра оборони Степана Полторака з проханням вирішити проблему офіційного залучення медиків-добровольців під час бойових дій».

Геннадій Друзенко, засновник і керівник першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова: «Закон виписаний так, що ПДМШ не є суб’єктом боротьби з тероризмом. Тому після нарад ми знайшли спільну мову і з юридичним відділом Міноборони, і з юристами Генштабу. Єдина можливість наших медиків там легалізувати – залучати їх як окремих громадян у порядку, передбаченому частиною 6 статті 4 Закону “Про боротьбу з терроризмом”. На практиці це виглядає як наказ на 2–3 абзаци, під яким має стояти підпис генерал-лейтенанта Бессараба, керівника АТО».

Кореспондент: «Розв’язання цієї проблеми потребує комплексного підходу і зусиль кількох відомств, розповів в ексклюзивному інтерв’ю Українському радіо начальник управління зв’язків з громадськістю Збройних сил Богдан Сеник».

Богдан Сеник, начальник управління зв’язків з громадськістю Збройних сил України: «Питання знаходиться у стадії вирішення на рівні військово-медичного управління, готуються певні документи для врегулювання деяких із зазначених питань, і зазначене питання знаходиться на контролі як у керівництва Генерального штабу, так і Міністерства оборони».

Кореспондент: «Медики-добровольці такожнаголосили на тому, що вони повинні мати право на отримання статусу учасника бойових дій».

9. «Президент Петро Порошенко з нагоди Дня сил спеціальних операцій нагородив орденами та медалями 51 воїна-спецпризначенця…»

Ведуча: «Президент Петро Порошенко з нагоди Дня сил спеціальних операцій нагородив орденами та медалями 51 воїна-спецпризначенця. Нагороди вручені за особисту мужність та героїзм при виконанні бойових завдань у зоні АТО, високий професіоналізм, виявлений у захисті державного суверенітету і територіальної цілісності нашої країни». (Згадка Порошенка в позитивному контексті)

10. «Нардеп Олександр Онищенко, звинувачений у розкраданні коштів, просить владу Великобританії надати йому політичний притулок…»

Ведуча: «Нардеп Олександр Онищенко, звинувачений у розкраданні коштів, просить владу Великобританії надати йому політичний притулок, - про це він розповів в ефірі телеканалу «112-Україна». Раніше на своїй сторінці у Фейсбук Олександр Онищенко заявив, що готується судитися з українськими правоохоронцями. Правоохоронні органи звинувачують нардепа і його соратників у розкраданні коштів державної компанії Укргазвидобування у великих розмірах. 5 липня Верховна Рада позбавила Олександра Онищенка недоторканності і дозволила його арештувати. За кілька днів до цього він утік з України нібито до Росії, нині ж перебуває в Лондоні».

11. «Керівникові Адміністрації морських портів Андрію Амеліну оголошено повідомлення про підозру в розкраданні 3,5 мільйона гривень державних коштів…»

Ведуча: «Керівникові Адміністрації морських портів Андрію Амеліну оголошено повідомлення про підозру в розкраданні 3,5 мільйона гривень державних коштів. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Лавринюк. Раніше повідомлялося про обшуки у цьому відомстві».

12. «Шахтарі Державного підприємства «Львів-вугілля» перекрили міжнародну трасу Львів Рава Руська…»

Ведуча: «Шахтарі Державного підприємства «Львів-вугілля» перекрили міжнародну трасу Львів – Рава Руська, вимагаючи погасити заборгованість із зарплати. Про це повідомив голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. За його даними, борг за травень і червень перед шахтарями Львівщини становить 130 мільйонів гривень».

13. «Напередодні нового опалювального сезону продовжує діяти програма “теплих” кредитів…»

Ведуча: «Напередодні нового опалювального сезону продовжує діяти програма “теплих” кредитів. Нагадав сьогодні віце-прем’єр регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко. Розвиток сфери енергозбереження у житловому секторі залишається одним із пріоритетів у діяльності уряду, зауважив Геннадій Зубко».

Геннадій Зубко, віце-прем’єр регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства: «На цей напрямок виділено державою 793 мільйони гривень. Це дуже потужна допомога тим громадянам, які йдуть на цей захід, тому що компенсація 20, 30 і 40% практично громадянам, які витрачають кошти на утеплення або заміну вікон, або придбання газових котлів. 70% компенсації людям, які придбають газові котли або проживають в ОСББ і долучаються до цієї програми. І саме головне – це пріоритет держави. Ті громадяни, які не можуть отримувати субсидії, але мають навантаження на родинний бюджет, можуть скористатися цією програмою і зменшити своє споживання».

Матеріал з ознаками замовності: незбалансовано, неповно. Зубко – у позитивному контексті.

14. «Майже 26% коштів заощадили лікарні в регіонах через електронні закупівлі “Prozzoro”…»

Ведуча: «Майже 26% коштів заощадили лікарні в регіонах, через електронні закупівлі “Prozzoro”. Про це свідчать результати дослідження, яке провів Центр політичних студій і аналітики в трьох областях: Рівненській, Волинській та Чернігівській – із жовтня минулого року до червня нинішнього».

Кореспондент: «Корупція у сфері закупівлі ліків, відповідно до проведеного дослідження, була сконцентрована на двох рівнях. Основні проблеми були на державному, коли Міністерство охорони здоров’я проводило тендерні закупівлі. Розповідає експерт Благодійного фонду “Пацієнти України”. За даними Служби безпеки України, Міністерство охорони здоров’я переплачувало близько 40% на закупівлю ліків.

І другий рівень корупції – це на рівні лікарів. Медикаменти, закуплені за державні гроші, які мали би видаватись пацієнтам безкоштовно, не доходили до пацієнтів. Майже в кожній лікарні лікарі просять купувати ліки, а не видають їх безкоштовно.

Зараз уже на рівні профільного міністерства діє наказ, яким усі українські лікарні зобов’язуються надавати “відкрит” списки ліків, що їх надають пацієнтам безкоштовно. Але вирішувати цю проблему активісти почали з Одеської області ще рік тому. Створили сайт і під’єднали його до центрального сервера бухгалтерської програми, якою користується більшість лікарень регіону. Таким чином, пацієнти можуть перевіряти, які ліки доступні. І скільки їх є. Інший аспект цього питання – електронні закупівлі. Активісти проаналізували, яким чином лікарні самостійно почали долучатися до системи “Prozzoro”. У цьому контексті дуже гостро стоїть і питання обізнаності всіх користувачів, зауважують експерти. Про інші проблеми реформування цієї сфери – експерт з питань гармонізації державних закупівель зі стандартами ЄС Олександр Шатковський».

Олександр Шатковський, експерт: «Наші *нрзб* Міністерство охорони здоров’я одночасно здійснює закупівлі. Насправді в абсолютній більшості країн ЄС такої практики нема. Також є тривала проблема того, як організовано процес підготовки вимог тендерної документації, зокрема вимог до предмета закупівлі, так званих медико-технічних вимог. Формуються вони зазвичай колективними групами. Мені здається, що не завжди до роботи цих груп долучаються ті, хто безпосередньо займаються лікувальним процессом».

Кореспондент: «Тож тут експерти радять звернути увагу на необхідність створення специфікацій на медичні засоби і медичну техніку».

15. Займання на сміттєзвалищі

Інна Марецька, ведуча: «На Грибовицькому сміттєзвалищі, під Львовом, сьогодні виявили новий осередок займання на площі 10 кв. м. Пожежу гасять три підрозділи рятувальників. Повідомляється, що займання на цьому полігоні з твердими відходами почастішали. Напередодні вогонь охопив там площу в 150 кв. м, це займання ліквідували. Сьогодні ж погасили пожежу на сміттєзвалищі поблизу міста Узин на Київщині. Як заявилив обласному управлінні Держслужби з надзвичайних ситуацій, причина займання – необережне поводження з вогнем».

У випуску від 29 липня не повідомляли про такі важливі теми дня

 • На Луганщині військові під час бою затримали росіянина-диверсанта.
 • Усю фракцію Радикальної партії Ляшка викликали на допит у Генпрокуратуру.
 • Росія нарощує військову присутність у Криму, – розвідка.
 • П’яний депутат улаштував ДТП зі стріляниною в Києві.
 • Унаслідок того, що бойовики обстрілювали Зайцеве, зруйновано будинок мирних жителів.

Моніторинг здійснює ГО «Детектор медіа» в рамках проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи суспільного мовлення в Україні».

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
KeFep
15:25 / 10.08.2021
Скоростные индивидуальные IPv4 прокси для Авито и социальных сетях динамические
KeFep
08:09 / 10.08.2021
Мобильные ротационные 4g прокси в Казани от PROXYSPACE
KeFep
18:13 / 18.06.2021
Мобильные ротационные 4g прокси в Казани от PROXYSPACE
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду