«Бандерштат» для всієї України: як «UA: Волинь» відпрацювала триденний фестиваль у прямому ефірі для 20 філій Суспільного

«Бандерштат» для всієї України: як «UA: Волинь» відпрацювала триденний фестиваль у прямому ефірі для 20 філій Суспільного

14:58,
6 Серпня 2019
7116

«Бандерштат» для всієї України: як «UA: Волинь» відпрацювала триденний фестиваль у прямому ефірі для 20 філій Суспільного

14:58,
6 Серпня 2019
7116
«Бандерштат» для всієї України: як «UA: Волинь» відпрацювала триденний фестиваль у прямому ефірі для 20 філій Суспільного
«Бандерштат» для всієї України: як «UA: Волинь» відпрацювала триденний фестиваль у прямому ефірі для 20 філій Суспільного
Продюсер Волинської філії Національної суспільної телерадіокомпанії України Костянтин Лоцман розповів «Детектору медіа» про особливості роботи на тринадцятому фестивалі українського духу «Бандерштат», який пройшов 2–4 серпня в селі Рованцях поблизу Луцька.

Колектив «UA: Волині» вже друге літо відзначається серед усіх філій НСТУ висвітленням фестивального життя у своєму регіоні. У 2018 році у виїзній студії на «Бандерштаті» одинадцять ведучих відпрацювали 140 хвилин радійних включень наживо та понад 10 годин стрім-трансляцій у фейсбуку. Цього року, як каже Костянтин Лоцман, планку потрібно було підняти. Врешті, з «Бандерштату» мовили 4,5 години в прямому ефірі на хвилях «Українського радіо. Луцьк», 7 годин трансляції наживо в телеефірі «UA: Волині» та 19 філіях Суспільного і понад 24 години стрім-трансляцій на фейсбук-сторінках телеканалу й радіо.

Костянтин Лоцман розповів«Детектору медіа», що його колектив вдруге роздає сигнал іншим філіям НСТУ. 17 червня, на Трійцю, «UA: Волинь» вела пряму трансляцію богослужіння зі Свято-Троїцького кафедрального собору в Луцьку. Тоді дещо менше філій Суспільного приєдналися до трансляції. Під час «Бандерштату» «UA: Волинь» та ще 19 філій Суспільного по всій Україні транслювали наживо вечірні концерти фестивалю.

Пане Костянтине, скільки людей було залучено для висвітлення фестивалю?

— Підготовка до фестивалю розпочалася ще в травні, по суті вся філія брала в ній активну участь. Ми нікого не примушували. Після пропозиції активно відпрацювати на фестивалі українського духу «Бандерштат» колеги навперебій пропонували свої ідеї щодо висвітлення заходу та хто за що відповідатиме. Я їм страшенно вдячний за це.

Всією командою ми обмірковували, як і де облаштувати локацію, вели перемовини з організаторами. До виготовлення намету з логотипом «UA: Волинь» підключилася менеджерка філії Людмила Гетманчук.

Спершу розглядали два варіанти: чи ми будемо просто інформаційними партнерами, чи генеральними.

Що би змінилося? Якби ви стали інформаційними партнерами, мали б менше можливостей транслювати події?

— Генеральний інформаційний партнер заходу звучить краще. Минулого року на «Бандерштаті» ми були інформаційними партнерами, мали виїзну студію, звідки мовили більше для радіо та діджиталу, трішки для телебачення. Цього року ми поєднали висвітлення «Бандерштату» на трьох платформах: на хвилях «Українського радіо. Луцьк», в ефірі «UA: Волині» плюс 19-ти філій НСТУ та на фейсбук-сторінках «UA: Волині» й «Українського радіо. Луцьк».

Скільки безпосередньо людей працювало на фестивалі?

— Протягом трьох днів на фестивалі було акредитовано 40 осіб, кожного дня колеги змінювали один одного. Щодня з 10:00 ми розпочинали стрім у фейсбуку на сторінках «UA: Волині» й «Українського радіо. Луцьк», який тривав до 2,5 години. У п’ятницю більше працювала радійна команда, журналісти радіо вели стріми. У суботу й неділю естафету у фейсбуку перейняли ведучі ранкової програми на телеканалі. Щодня ми робили включення з наметового містечка, з ярмарків, забав тощо.

Ведучі під час вечірніх концертів в один з днів сказали, що вам на допомогу приїхали колеги з «UA: Львова». Хто саме?

— «UA: Львова» не було. Ведучі наплутали, щодо цього робив їм зауваження. На фестивалі працювала пересувна телестанція (ПТС), яка підпорядкована Центральній дирекції, але дислокується на базі «UA: Львів». Її обслуговує п’ятеро людей (водій, начальник ПТС, звукорежисер, два інженери). Усі решта – режисери, оператори – наші.

Яку техніку, зокрема камери, використовували?

— Використовували те, що маємо. Нічого нового не залучали. Під час вечірніх концертів було чотири камери на ПТС, п’ята знімала в студії.

Чому вирішили облаштувати студію в автобусі, звідки ведучі нічого не бачили, що відбувалося.

— Ведучі бачили, що відбуваєтьсят на сцені, перед ним був монітор. Наша локація була на бекстейджі. Якби ми це робили в наметі, наші глядачі й слухачі не почули би, про що говорять ведучі. Тому вирішили студію звукоізолювати. Хоча все одно ведучі чули, як ішов концерт. Окрім того, змінювалася погода, йшов дощ декілька разів. Ми не могли ризикувати, працюючи в наметі.

Чи філії НСТУ відразу дали згоду на те, що візьмуть в ефір трансляцію «Бандерштату»?

— Коли я писав замовлення на ПТС, одразу сказав, що можемо роздати сигнал колегам. За тиждень до заходу програмна дирекція розіслала сітку, де було вказано, що «UA: Волинь» буде роздавати сигнал. Хто хотів, той брав.

Для вас це був великий виклик робити тривалу пряму трансляцію. Минулого року ви теж досить добре відпрацювали. Чому вирішили перевершити себе?

— Ми не хотіли стояти на місці, тому підняли планку ще вище. Ми робили прямий ефір на телебаченні з 19:30 до 23:00. 3,5 години для роботи ПТС – це досить багато.

Будь-яка активність спонукає людей до зростання. Кожного дня колеги знімають новини, сюжети, а на фестивалі можна було проявити творчість, оператори експериментували зі світлом та іншими речами. Крім того, ми занурилися у фестивальну атмосферу, показали, що саме Суспільне висвітлювало захід, а не комерційний канал. Це був величезний стимул для людей.

Один із гуртів Vivienne Mort не дав дозволу на трансляцію. Ведучі акуратно засвітили цей факт у прямому ефірі. Чи мали розмову з гуртом після цього?

— Зі всіма музикантами наша юристка підписувала ліцензійні угоди, працювала зранку до вечора. Попередньо через організаторів ми розіслали текст угоди учасникам фестивалю для ознайомлення, а вже на фестивалі вони їх підписували, даючи згоду на зйомку. Ще до початку фестивалю від Vivienne Mort надійшов лист, що вони не погоджуються на зйомку. Спершу ми подумали, що це якесь непорозуміння, можливо, їм не так донесли інформацію. Проте на фестивалі з ними говорили організатори, ми намагалися сконтактувати, їхня відповідь була: «Категорично проти. Без пояснень».

Нас це образило, що це за принципова позиція? Гурт нас просто підставляв. Адже ми стартуємо о 19:30, а в них виступ о 20:30. Ми мусили годину вечірнього слоту чимось забити. Врешті вийшли з форс-мажорної ситуації, пустивши трансляцію денного концерту, який із 17:00 до 19:30 робили для соцмереж. У прямому ефірі ведучі делікатно сказали, що з журналістами так не можна поводитися, музиканти працюють, і ми працюємо, має бути співпраця.

Саме чомусь цей виступ, який був замість Vivienne Mort, звучав неякісно. Не знаю, чи це тільки в мене так було, але на сайті «UA: Волині» в суботу трансляція виявилася недоступною, а на фейсбуку соліста зовсім не було чути.

— Ми записали стерео, а в кого монотелевізор, погано відтворювалося. У вас не було тієї доріжки.

Яким принципом керувалися, коли обрали ведучими продюсера телебачення Влада Зінкевича та продюсера радіо Сергія Ткачука? Чому саме продюсери, а не ведучі філії?

— Це дуже велика відповідальність, ми працювали на всю Україну, мали віддати колегам якісний контент, щоб вечірній слот у всіх філіях Суспільного гарно розпочати і завершити. Продюсери радіо й телебачення – професійні ведучі, це була їхня ідея вести вечірні концерти, і я її підтримав. Попри те, що вони займаються адміністративними питаннями, хлопці досі працюють ведучими. Влад виходить час від часу в ефір ранкової програми, Сергій має авторську програму на радіо. На фестивалі вони гарно передали атмосферу заходу, відпрацювали на славу.

Те, що один із них – радійник, було відразу зрозуміло, він багато жестикулював. В останній день він сказав щось про те, що амплітуда коливань автомобіля перевищує норму. Що це означало?

— Це був жарт. Ми тролили Сергія Ткачука за розмахування руками перед мікрофоном. Врешті він це використав у прямому ефірі, сказавши: «Ми так ведемо трансляцію, що машина розгойдується. Нам уже роблять зауваження».

До речі, хедлайнери виступали після 23:00 і не потрапили до трансляції. Наразі їх можна побачити у фейсбуку «UA: Волині». Чи будете згодом транслювати в ефірі?

— Ми зробимо телеверсію, але для цього треба буде переписувати угоду. Ми мали право трансляції лише на один захід.

Чому телетрансляції тривали лише до 23:00?

— Усі філії мовлять 16 годин на добу, із 07: 00 до 23:00, ми не могли порушити сітки мовлення.

У суботу від ведучих прозвучала думка, що цього року може бути останній «Бандерштат», хоча в неділю ведучі вже говорили про плани на наступний рік. Чи відомо вам щось про наміри організаторів, і чи «UA: Волинь» має намір знову відпрацювати весь фестиваль у прямому ефірі на всю Україну?

— До фестивалю подейкували, що цього року буде останній фестиваль, але організатори не зробили офіційної заяви, тож ми маємо надію, все складеться добре.

«Бандерштат» – один з величних заходів Волині, його родзинкою є те, що на території фестивалю заборонений алкоголь. У зв’язку із цим на фестиваль приїхало багато людей з маленькими дітьми, не було страху залишати речі в наметі. За інформацією організаторів у 2019 році «Бандерштат» відвідали майже 14 000 осіб із 10 країн. Ми зацікавлені в тому, щоб наступного року «Бандерштат» учергове відбувся, а ми у свою чергу постараємося придумати ще щось цікавіше.

Що б ви могли порадити філіям, які захочуть теж транслювати якийсь захід на всю Україну?

— Насамперед потрібно дуже чітко продумати логістику, зрозуміти, що є у філії, чого бракує, чи можна це зробити власноруч. Багато речей для студії було зроблено завдяки ентузіазму і креативності колег. Важливо дати колективу волю творчості, розповісти про те, скільки в кого буде відрізків, і запропонувати їх наповнити. Колеги загорілися бажанням відпрацювати краще, ніж минулого року, самі писали сценарії, пропонували ідеї, обговорювали їх на зустрічах. Запорука успіху – це командна робота всієї філії.

Два дні, 3 і 4 серпня, «UA: Волинь» здійснювала по 3, 5 год. телетрансляції наживо концертної частини «Бандерштату» практично на всі філії Суспільного. Через відмову гурту Vivienne Mort підписувати угоду команді Суспільного довелося викручуватися у прямому ефірі. 

Не всі хедлайнери фестивалю ввійшли у телетрансляцію, проте їхні виступи були доступні на сторінці «UA: Волинь» у Фейсбуку. Незабаром будуть в ефірі телеканалу. 

Команда «UA: Волині» розпочинала фестивалити у студії упродовж трьох днів із 10:00. Трансляції були доступні на Фейсбуку.

Кореспонденти новин «UA: Волині» теж працювали на «Бандерштаті».

Фото: Фейсбук Костянтина Лоцмана,  відео: Фейсбук «UA: Волинь» 

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду