Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 25–29 березня 2019 року

Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 25–29 березня 2019 року

11:20,
13 Квітня 2019
3838

Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 25–29 березня 2019 року

11:20,
13 Квітня 2019
3838
Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 25–29 березня 2019 року
Моніторинг підсумкових випусків новин «Українського радіо» за 25–29 березня 2019 року
У випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні березня, порівняно з попереднім дослідженим періодом у грудні минулого року, значно зменшилася кількість матеріалів із порушеннями стандартів загалом.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим шрифтом — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим шрифтом — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним шрифтом — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації, якщо вони є.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Порушення стандартів точності і оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

Оскільки на «Українському радіо» немає випуску, який міг би вважатися підсумковим, у моніторингу розглядаються п'ять щогодинних випусків, які виходять в ефір у прайм-таймі, — це випуски за 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 і 22:00. Якщо в інших випусках протягом дня виходять матеріали на головні суспільно-політичні теми дня, або матеріали, в яких є ознаки замовлення, — вони також розглядаються моніторингом. Не розглядаються повні повтори матеріалів і повтори зі змінами по формі (тобто, коли ці зміни не стосуються появи в матеріалі нових фактів і/або нових коментарів).

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин «Українського радіо»:

Період моніторингу: 25–29 березня 2019 року

 

Для збільшення зображення клікніть на нього

* Перше число — абсолютна кількість, друге — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

У випусках новин «Українського радіо» на звітному тижні березня, порівняно з попереднім дослідженим періодом у грудні минулого року, значно зменшилася кількість матеріалів із порушеннями стандартів загалом. Так, матеріалів із порушеннями стандарту балансу думок було лише 3 % від загальної кількості досліджених (у грудні 2018-го — 7 %). Матеріалів з порушеннями стандарту достовірності подачі інформації — 7 % (у грудні було 19 %), з порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок — лише 3 % (було 7 %). Також відчутно менше стало матеріалів із порушенням стандарту повноти подачі інформації — 47 % (було 61 %). Матеріалів із порушеннями стандартів оперативності й точності подачі інформації не було взагалі. Так само, як і в попередньому моніторингу, не було взагалі матеріалів із ознаками замовності.

На звітному тижні стандарт балансу думок було порушено у двох матеріалах із 59 досліджених (або в 3 % досліджених матеріалів).

25 березня (випуск о 21:00) в матеріалі про затримання СБУ двох жителів Запоріжжя, яких підозрюють у торгівлі зброєю із зони бойових дій, інформація подана лише зі слів представника спецслужби, слова підозрюваним чи їх захисту не надано.

У матеріалі за 26 березня (випуск о 21:00) в матеріалі про затримання двох підозрюваних у побитті співробітника місцевої прокуратури не озвучено позиції підозрюваних або їхніх адвокатів.

На звітному тижні стандарт оперативності подачі інформації не було порушено в жодному матеріалі (0 %).

Стандарт достовірності подачі інформації було порушено у чотирьох матеріалах із 59 досліджених (7 %).

Узагальнення сказаного певною людиною на групу людей — у матеріалі про відправлення антарктичної експедиції: «Як самі вони жартома кажуть: вони відправляються із зими в зиму, аби потім повернутись із літа в літо» (25 березня, випуск о 21:00).

Неконкретне посилання на структуру: «Олена Зайцева, засуджена за ДТП, що сталося у жовтні 2017 року в Харкові, та її адвокат подали апеляційну скаргу на вирок суду, повідомили у Київському районному суді Харкова»(26 березня, випуск о 20:00).

У повідомленні 27 березня (випуск о 22:00) про хибні замінування київських торгово-розважальних центрів джерело інформації не вказано.

28 березня (випуск о 22:00) в матеріалі про прокурора Кулика вжито абстрактне посилання: «Раніше ЗМІ повідомляли, що Генпрокуратура нібито оголосила підозри…»

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався у двох матеріалах із 59 досліджених (3 %).

Обидва порушення були незначними, це було вживання оцінної лексики.

25 березня (випуск о 21:00) в матеріалі про відправлення антарктичної експедиції: «Як самі вони жартома кажуть: вони відправляються із зими в зиму, аби потім повернутись із літа в літо».

26 березня (випуск о 19:00): «Адвокати поскаржилися, що це клопотання належно не обговорювали під час засідання. Звинуватили суддів в упередженості і заявили про відведення колегії суддів».

На звітному тижні стандарт точності подачі інформації не було порушено в жодному матеріалі (0 %).

Стандарт повноти подачі інформації так чи інакше порушується у 20 матеріалах із 59 досліджених матеріалів (47 %).

У більшості випадків — це недостатня деталізація в коротких матеріалах.

26 березня (випуск о 20:00) в матеріалі про подання Оленою Зайцевою апеляції на вирок суду був недостатнім бекґраунд, згадувалося лише «ДТП, що сталася у жовтні 2017 року в Харкові».

Протягом звітного тижня на каналі не було матеріалів з ознаками можливого замовлення (0 %).

25 березня (понеділок):

Випуск о 18:00

1. Сьогодні останній день, коли можна змінити місце голосування та перевірити себе у списках виборців

«Ведуча: Сьогодні останній день, коли можна змінити місце голосування. Подати заяву потрібно у відділ Державного реєстру виборців. Для цього треба мати при собі паспорт і довідку, яка підтверджує перебування в іншому місці. Також сьогодні ще можна себе перевірити у списку виборців. Якщо виборець виявив, що не внесений до списку виборців, він може звернутися з паспортом до органу ведення реєстру, за місцем проживання. Там написати заяву про включення до списку реєстру виборців. Заяву можна подати не пізніше, як за 5 днів до виборів, тобто до 26 березня».

2. Центральна виборча комісія передала закордонним дільницям майже 24 тисячі бюлетенів

«Ведуча: Центральна виборча комісія передала закордонним виборчим дільницям майже 24 тисячі бюлетенів. Документи, які отримало Міністерство закордонних справ, через дипкур’єрів передадуть на 101 виборчу дільницю у 72 країнах світу. Про це Суспільному сказав виконувач обов’язків Начальника управління Генерального секретаріату МЗС України Святослав Драч.

Святослав Драч: За нашим планом — це буде три види доставки: за допомогою служби кур’єрів, за допомогою командирської дипломатичної пошти і співробітниками посольств, які приїдуть за бюлетенями до Києва».

3. 20 років минає з моменту загибелі В’ячеслава Чорновола. У різних регіонах вшановують пам'ять про нього

«Ведуча: Пам'ять В’ячеслава Чорновола вшановують сьогодні в Україні. Політик загинув 25 березня 1999 року, за нез’ясованих обставин в автокатастрофі під Борисполем. У Львові до 20 річниці з дня його смерті біля пам’ятника Чорноволу, у парку на Валах відбулося громадське віче. Люди принесли запалені свічки та разом виконали Гімн України. Також у сквері відкрито фотовиставку різних періодів життя В’ячеслава Чорновола. Згадують товариші Чорновола: Михайло Косів та Степан Давимука.

Михайло Косів: Той день, 25 березня 1999 року — ніби це було вчора. Ми з В’ячеславом жили у Києві на вулиці Панаса Мирного. В той день ми з ним о 7-й годині вранці зустрілися перед будинком нашим, на подвір’ї нашому, бо він поїхав у Кіровоград, а я іншою рухівською машиною поїхав у Вінницю.

Степан Давимука: Ми з В’ячеславом Максимовичем разом працювали. Він був головою обласної ради, а я головою облвиконкому. Власне, коли його було обрано головою обласної Ради він виступав — тисячі людей тоді зібралося і вітало В’ячеслава Максимовича. Ми з ним пропрацювали день у день більше двох років».

Випуск о 21:00

1. Двоє українських військових поранено на передовій на Донбасі

«Ведуча: Двох українських військових було поранено сьогодні на Донбасі. Про це повідомив “Українському радіо” представник прес-центру Об’єднаних сил Олексій Тригуб. За його даними, станом на 18-ту годину окупанти тричі порушували режим припинення вогню. Всі обстріли кваліфіковано як провокацію, каже Олексій Тригуб.

Олексій Тригуб: Ворог обстріляв зону Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ». З артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів 82-го калібру в районі села Кримське, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі населеного пункту Новотошківське, зі стрілецької зброї поблизу селища Луганське. Підрозділи, що обороняються, адекватно у відповідь змусили противника припинити обстріли. Вогнем у відповідь знищено одного та поранено двох окупантів. Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається під контролем українських військових».

2. Продаж зброї із зони АТО блокували в Запоріжжі

«Ведуча: Збут зброї з Донбасу блокували працівники Служби безпеки України спільно з поліцейськими. Як повідомив Суспільному речник обласного управління СБУ Сергій Левченко, двоє раніше засуджених жителів Запоріжжя налагодили канал постачання зброї та боєприпасів із зони операції Об’єднаних сил. Клієнтів шукали на спеціалізованих форумах у мережі інтернет. Відкрито кримінальне провадження, говорить Сергій Левченко.

Сергій Левченко: Співробітники СБУ затримали зловмисників у центрі міста, під час спроби збуту чергової партії засобів ураження, а саме: 10 тротилових шашок загальною вагою 4 кілограми і 14 гранат Ф-1 та однієї гранати РГН і запалами до них. В помешканні торгівців правоохоронці виявили чотири бойових протитанкових гранатомети РПГ-22 та РПГ-26. Вирішується питання щодо оголошення затриманим про підозру та обрання запобіжного заходу».

3. В експедицію на антарктичну станцію проводжали у Києві українських полярників

«Ведуча: В експедицію на антарктичну станцію “Академік Вернадський” проводжали сьогодні у Києві українських полярників. 12 науковців: десять чоловіків та дві жінки за кілька днів дістануться Антарктиди і проведуть там рік. Вони спостерігатимуть за змінами клімату, а також робитимуть дослідження в галузі метеорології.

Кореспондент: Загалом було подано 179 заявок. Саме з них відібрали 12 учасників експедиції. Дві жінки — це лікар Наталія Бабій і біолог Оксана Саєнко, а також 10 чоловіків. Про деякі особливості відбору учасників експедиції розповів її керівник Ігор Дикий.

Ігор Дикий: Експедиція сама повинна складатися мінімум 50 % з людей, які раніше вже зимували. У нас з 12 чоловік — це 8 чоловік, які вже зимували.

Кореспондент: Підхожу до одного з учасників експедиції Антона Омельченка. Він відповідатиме на станції за її життєзабезпечення.

Антон Омельченко: Мій прадід Омельченко Антон Лукіч брав участь у експедиції Роберта Скотта. Потім мій рідний дядько зимував на нашій українській антарктичній станції Вернадського.

Кореспондент: За рахунок чого забезпечується тепло на станції, прісна вода?

Антон Омельченко: Прісна вода — це опріснювач, солона вода пропускається через мембрану. Опалення — це котли, які працюють на дизелі. Ще було прісне озеро біля станції, але тоді не було там колонії пінгвінів біля нашої станції і була чиста прісна вода. Зараз цього не можна, того що дуже багато пінгвінів біля станції поселилося. У них єсть продукти життєдіяльності в цих пінгвінів, вони на снігу, вони у воді вже її вживати неможливо.

Кореспондент: Про те, чим займатиметься на станції, розповіла і лікар Наталія Бабій.

Наталія Бабій: Фізіологія сну, вплив низьких температур: як це впливає на працездатність, чи не впливає.

Кореспондент: Ті полярники, які очікують своїх товаришів з 23 експедиції вони зможуть проголосувати на виборах Президента України. На станції Академік Вернадський відкривається найбільш віддалена виборча дільниця за 15 тисяч кілометрів від столиці. Учасники ж 24 експедиції вже 27 березня літаком відправляються на станцію. Добу вони добиратимуться літаком і потім ще, в залежності від погодних умов, від 3 до 5 діб добиратимуться на станцію “Академік Вернадський”. Як самі вони жартома кажуть: вони відправляються із зими в зиму аби потім повернутись із літа в літо».

Випуск о 22:00

1. ЦВК передала бюлетені на закордонні виборчі дільниці

«Ведуча: 420 тисяч 342 бюлетені передала сьогодні Центральна виборча комісія для 101 закордонної виборчої дільниці. Українці голосуватимуть у 72 країнах світу.

Кореспондент: До закордонних виборчих дільниць бюлетені привезуть співробітники посольств. Також бланки доправлять кур’єрською службою та дипломатичною поштою. Про це сказав виконувач обов’язків начальника управління генерального секретаріату Міністерства закордонних справ України Святослав Драч.

Святослав Драч: Відповідно до нашого графіку, ми будемо здійснювати передачу дипломатичним кур’єром, відправляти їх нашими співробітниками до аеропорта “Бориспіль” і командирами повітряних суден до відповідних країн і будемо передавати нашим співробітникам посольства, для того, щоби вони здійснили перевезення службовими автомобілями.

Кореспондент: Бюлетені підготовили на державному підприємстві “Поліграфічний комбінат "Україна"”. Розповіла член Центральної виборчої комісії Ольга Лотюк. За її словами, до кожної пачки бюлетенів прикріплений контрольний талон із номером виборчої дільниці і кількістю бланків. Бюлетені надійдуть до 72 країн. Дільниці для голосування розташовуватимуться у приміщеннях дипломатичних установ, посольствах, генеральних консульствах, каже Ольга Лотюк.

Ольга Лотюк: Є досить великі виборчі дільниці в Федеративній Республіці Німеччина, Сполучених Штатах Америки, в Республіці Молдова.

Кореспондент: За словами Ольги Лотюк, в разі потреби, до закордонних виборчих дільниць доправлять додаткові бюлетені для голосування. Перелік закордонних виборчих дільниць розміщено на офіційній веб-сторінці Міністерства закордонних справ. Вибори Президента України призначено на 31 березня 2019 року».

2. Українська сторона готова розпочати відновлення мосту через річку Сіверський Донець

«Ведуча: Українська сторона готова почати відновлення мосту через річку Сіверський Донець. Переправа не працює з січня 2015-го, коли її повністю зруйнували снаряди бойовиків. До контрольного пункту в’їзду-виїзду зі Станиці Луганська прибули представники фірми-підрядника з Рівного, привезли з собою техніку. За словами командувача Об’єднаних сил Сергія Наєва, окупаційна влада не погоджується на режим тиші й усіляко блокує підготовчі роботи.

Сергій Наєв: Там іде мова, сперечання про ширину моста. Ворог наполягає на тому, щоби через цей міст проходила військова техніка. Ми в цьому їм забороняємо, але кажемо, що ширина моста має бути така, по якій мають проходити цивільні автомобілі. Ворог стоїть весь час на своєму, не дивлячись ні на які заходи. “Буде по-моєму, по-російському”. Не получиться, буде по-українському!»

3. Вшанування пам’яті В’ячеслава Чорновола у різних регіонах

«Ведуча: Сьогодні 20-ті роковини з дня смерті політичного діяча, журналіста, дисидента В’ячеслава Чорновола. Він загинув 25 березня 1999 року, за нез’ясованих обставин в автокатастрофі під Борисполем. Поминальні заходи провели в Києві, Львові, Миколаєві, Івано-Франківську. У Запоріжжі відбувся мітинг-реквієм. Вшанувати пам'ять одного з лідерів Народного руху України прийшли його однопартійці, представники громадських організацій. Розповідають члени Народного руху Інна Лукьянова та Генадій Коваль

Інна Лукьянова: Ми зібрались тут для того, щоб вшанувати його пам'ять. Це для мене ідеал боротьби за Україну. Дякуємо за його позицію, за його життя, проникнене патріотизмом.

Генадій Коваль: Ця втрата є втратою не лише для Народного руху України, але і для українського народу загалом, адже якби не сталося цієї трагедії, то можливо б річище історії була б направлене зовсім в іншу сторону і ми б переживали б сьогодні зовсім інші події, ніж вимушені переживати наразі».

У випусках за 25 березня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

На Донбасі окупанти обстріляли дві школи, в одній із яких у момент обстрілу були діти.

На Житомирщині люди перекривали трасу, протестуючи проти вивезення львівського сміття.

Рада громадського контролю заявляє, що Кабмін позбавив її важелів контролю за роботою ДБР.

Батько і лікар українського політв’язня в РФ Гриба кажуть, що той помре, якщо йому терміново не зроблять операцію.

26 березня (вівторок):

Випуск о 18:00

1. Адвокати українського політв’язня Володимира Балуха не знають, чи етапували його в колонію у Тверській області

«Ведуча: Захист українського політв’язня Володимира Балуха поки не знає, чи доправили бранця в колонію загального режиму № 4 у Тверській області, де він має відбувати покарання. Керівництво виправної установи інформації не надає, розповіла “Українському радіо” адвокат Ольга Дінзе. До колонії Володимира Балуха етапували майже місяць, щонайменше через п'ять міст. Стан його здоров’я погіршився. Розповідає Ольга Дінзе.

Ольга Дінзе, адвокат: Я намагалася додзвонитися в ГК 4. Туди він має прибути для відбування подальшого покарання. Це єдина колонія загального режиму у Тверській області, але інформації жодної не надають. Тому я буду звертатися із офіційним письмовим запитом. Якщо він знаходиться тимчасово в СІЗО, мені про це нічого не відомо.

Ведуча: 13 лютого Володимира Балуха етапували без його згоди з Керченської колонії в Сімферополь. 18 лютого у Краснодар, 24 — українець був в Армавірі. 7 березня його перевели у СІЗО Воронежа, 10 — в Ярославль. Бранець своєї згоди на переведення в Росію не давав. Кримська правозахисна група повідомила, що етапування Володимира Балуха в Росію порушує статтю Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє переміщення жителів окупованих територій на територію країни-окупанта. Російські силовики затримали Володимира Балуха 8 грудня 2016 року в Криму. Засудили до 4 років і 11 місяців колонії за сукупністю двох кримінальних справ: зберігання боєприпасів і напад на начальника СІЗО. Володимир Балух звинувачення відкидає».

2. Україна виконує рішення Ради безпеки ООН щодо статусу Голанських висот

«Ведуча: Україна виконує рішення Ради безпеки ООН, щодо статусу Голанських висот. Про це “Українському радіо” повідомила речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко. За її словами, зокрема, в резолюції Радбезу 1981 року йдеться про те, що рішення Ізраїлю встановити свої закони та юрисдикцію правління на окупованих сирійських Голанських висотах є недійсними і не має міжнародної юридичної сили. Також за словами Катерини Зеленко, Україна продовжує виступати за досягнення мирного врегулювання на Близькому Сході та врахування законних інтересів Ізраїлю. Канадське МЗС сьогодні повідомило, що також країна не визнаватиме право Ізраїлю на постійний контроль Голанських висот. Анексія території силою заборонена міжнародним правом і будь яка заява про односторонню зміну кордону суперечить заснованому на правилах міжнародному порядку, ідеться у заяві канадського відомства. Нагадаю, 25 березня Президент США Дональд Трамп підписав декларацію про офіційне визнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами. Голанські висоти в минулому були частиною Сирії і були захоплені Ізраїлем у 1967 році. Їхню анексію не визнали ні світове співтовариство, не Рада безпеки ООН».

3. Рятувальники знайшли тіло одного з чотирьох людей, що перекинулися в човні на Дніпрі на Полтавщині

«Ведуча: Рятувальники знайшли тіло одного з чотирьох людей, що перекинулися на човні на Дніпрі на Полтавщині, розповів “Українському радіо” речник обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій Віталій Шкаревський. Він нагадав, що сталося це в Кременчуці три дні тому. Одна дівчина змогла тоді виплисти сама.

Віталій Шкаревський, речник ДСНС: Дістали це тіло і проводиться упізнання цього тіла, саме хто з чотирьох ця особа. Пошуки продовжуються, але, як повідомляють водолази, робота ускладнюється ще тим, що сильна течія і дуже замулиста річка, навіть на витягнуту руку вже їм не видно, що перед ними проходить. Але вони коли знайшли одне з тіл почали більш поруч обшукувати, можливо ще поруч знаходяться інші тіла».

4. Травми, несумісні з життям, через ураження електричним струмом зазнав 15-річний учень на Тернопільщині

«Ведуча: Травми, несумісні з життям, через ураження електричним струмом зазнав 15-річний учень Чортківської школи-інтернату на Тернопільщині. Як повідомив Суспільному міський Голова Володимир Шматько, сталося це вчора ввечері, на території колишньої хімчистки. Підлітки гралися в хованки, хлопець заліз у трансформаторну підстанцію.

Володимир Шматько, міський голова: На території є трансформаторна підстанція, яка належить РЕМу. Чи вони там ховалися, чи бігали й ті двері підстанції, вони були дерев’яні, не настільки міцно закриті. Він їх открив, зайшов всередину, а всередині чотири металеві шафи підряд, куди заходить там напруга 10 тисяч вольт і зменшуються до 360. Він туда зайшов і він заліз в крайню металеву шафу, де там знаходиться 10 тисяч вольт і на ті алюмінієві клеми, він на них руками зловився і там на них і загинув. Я так думаю, що він і не зорієнтувався, що це трансформаторна підстанція діюча. Просто вона там не обштукатурена, ця територія закинута».

5. 24 техніки, дослідники і конструктори із восьми районів Волині з’їхалися в Луцьк на обласний конкурс

«Ведуча: 24 техніки, дослідники і конструктори з 8 районів Волині з’їхалися в Луцьк на обласний конкурс. Хлопці і дівчата демонстрували членам журі свої розробки з екології, інформаційної технології, промисловості і господарства.

Кореспондент: Десятикласниця Ірина Іванова із Луцька розповідає про свій винахід — ємність для переробки органічного сміття.

Ірина Іванова, учениця: Шкурки від бананів, картоплі, будь-яку органіку можна сюда заливати, чекати поки сам процес газу відбудеться і все. Звичайно потрібно підтримувати температуру +40 градусів буде достатньо. Ви залишаєте його на дачі в себе і за тиждень вам накачується цілий балон газу. Мені це цікаво.

Кореспондент: Голова журі Сергій Луньов розповів, що переможці у кожній із секцій візьмуть участь у Всеукраїнському конкурсі винахідницьких та раціоналізаторських розробок.

Сергій Луньов, голова журі конкурсу: Представлені роботи різнобарвні — від електроніки до екології. Багато є робіт, які орієнтовані на викладання на методику фізики, особливо у школі, тобто багато демонстраційних робіт є. Роботи, які присвячені комп’ютерній електроніці з’являються».

Випуск о 19:00

1. На передовій поранено одного українського військового

«Ведуча: Одного військового поранено сьогодні на Донбасі, повідомив «Українському радіо» представник прес-центру Об’єднаних сил Олексій Тригуб. За його словами, станом на 18-ту годину російські окупанти порушили режим тиші 14 разів. З них чотири рази застосували зброю, заборонену Мінськими домовленостями. Ворог випустив понад 30 мін калібру 120 та 82 міліметрів, застосував також протитанкові ракетні комплекси, бойові машини піхоти, гранатомети та стрілецьку зброю, продовжує Олексій Тригуб.

Олексій Тригуб, представник прес-центру Об’єднаних сил: У смузі відповідальності тактичної групи “Схід” ворог 9 разів порушив режим припинення вогню. Тричі з ручних протитанкових та автоматичних танкових гранатометів, та стрілецької зброї поблизу міста Авдіївка, двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї у районі населеного пункту Лебединське, з великокаліберних кулеметів біля міста Красногорівка, з танкових та протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів у районі населеного пункту Кам’янка. У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” застосовано 5 обстрілів наших позицій».

2. На два місяці суд продовжив арешт головному редактору агенції «РІА новості Україна» Кирилу Вишинському

«Ведуча: На два місяці суд продовжив арешт головному редактору агенції “РІА Новості-Україна” Кирилові Вишинському. У СІЗО він залишиться щонайменше до 24 травня, як і просили прокурори, повідомила кореспондентка «Суспільного». Адвокати поскаржилися, що це клопотання належно не обговорювали під час засідання. Звинуватили суддів в упередженості і заявили про відведення колегії суддів. В цьому їм відмовлено. Наступне засідання у справі по суті перенесли на 4 квітня. Нагадаю, Кирила Вишинського затримали торік. Його підозрюють у державній зраді. У кабінеті головного редактора інформагентства “РІА Новості-Україна” знайшли російський паспорт і медаль від Путіна «За повернення Криму». За даними Служби безпеки України, за вказівкою Вишинського журналісти готували матеріали на користь терористичних угруповань “ЛНР”, “ДНР”. За них редактор щомісяця з Росії отримував 50 тисяч євро. Сам Вишинський ці звинувачення відкидає».

3. Не за місцем реєстрації під час першого туру виборів голосуватиме понад 300 тисяч українських громадян

«Ведуча: Не за місцем реєстрації 31 березня, під час першого туру президентських виборів в Україні голосуватимуть понад 300 тисяч українських громадян, повідомив “Українському радіо” керівник служби розпорядника Державного реєстру виборців Центрвиборчкому Олександр Стельмах. Точної цифри він не назвав, оскільки, за словами Стельмаха, відділи ведення Держреєстру виборців ще продовжують опрацьовувати заяви. Щоб проголосувати не за місцем реєстрації, під час другого туру президентських виборів процедуру зміни виборчої адреси потрібно буде повторити, сказав Олександр Стельмах. Не за місцем реєстрації в Україні мешкає понад 3 мільйони громадян, розповіла дослідниця аналітичного центру “Седос” Олександра Слободян, під час презентації результатів першого загальнонаціонального соціологічного дослідження “Громадяни України, які живуть не за місцем реєстрації, їхня кількість та проблеми”.

Олександра Слободян: Ми змогли на основі результатів загального опитування оцінити кількість осіб, які проживають не за місцем реєстрації приблизно в 3,3 мільйони осіб. Ця оцінка стосується тільки дорослого населення. Також ми зробили певну дооцінку кількості дітей, які проживають з дорослим населенням, не за місцем реєстрації. І у нас є підстави вважати, що ця оцінка є мінімальною. Отримати більш надійні дані можна тільки після проведення перепису населення.

Ведуча: За словами очільниці проекту “Свобода пересування для кожного” Людмили Янкіної, людям, які живуть не за місцем реєстрації, складніше реалізувати свої права. Серед іншого, вони рідше беруть участь у виборах і менш активні у житті міста чи села, каже Людмила Янкіна. Загалом дослідження складається з двох окремих опитувань, які проводили послідовно, торік впродовж серпня та вересня компанія “ТНС Україна” на замовлення партнерського консорціуму із Центру прав людини “Зміна” аналітичного центру “Цедос” та Українського незалежного центру політичних досліджень, за фінансової підтримки Європейського Союзу. Було опитано майже 75 тисяч людей. Орієнтовна статистична похибка становить 1,3 %».

4. «Україна — не сміттєвий полігон» — акція протесту під Мінекології

«Ведуча: “Україна — не сміттєвий полігон”. Акцію під таким гаслом провели сьогодні в Києві під Міністерством екології захисники довкілля.

Кореспондент: Біля входу в будинок Міністерства екології та природних ресурсів розстелили чорну плівку, на якій жовтим контуром намальовано карту України. І на цю карту покладені мішки з упакованим сміттям. Підходжу до однієї з учасниць акції Катерини Полянської з міжнародної благодійної організації “Екологія-право-людина”.

Катерина Полянська, учасниця акції: Я тримаю в руках плакат про Грибовицьке сміттєзвалище. Це місце екологічної катастрофи, туди не вивозять сміття. Це ще не значить, що ті мільйони тон сміття, цей отруйний фільтрат, який містить токсичні речовини, який містить важкі метали. Через це вже в місцевих фіксуються онкологічні захворювання. Це страшна катастрофа.

Кореспондент: Протестувальник (нерозбірливо) теж прийшов на акцію і розповів про основні вимоги до Міністерства екології та природних ресурсів.

Протестувальник: У нашій акції є дві вимоги. Міністерство останнім часом тільки імітує співпрацю з громадськістю. В Україні, рамковий закон про рівень побутовими сміттєвими відходами, який підготовлений в Верховну Раду, досі не поданий, а фактично Міністерство їх не подає. У нас в жовтні будуть парламентські вибори, якщо прямо зараз, протягом цього місяця його не буде опрацьовано і подано, фактично, ми ризикуємо, що вони будуть прийняті в новому парламенті, тобто це до 2020 року кінця, в кращому випадку, ми тільки приймемо закони.

Кореспондент: Серед учасників акції і Роман Остапчук, який представляє “Реанімаційний пакет реформ”.

Роман Остапчук, учасник акції: Ми соціально відповідальні люди. Ми сортуємо сміття і тут сміття посортовано, і в подальшому воно буде вивезено на вторинну переробку. Чому ми вимагаємо, щоби усі громадяни України були соціально відповідальними.

(Лунають крики): Це не рай, це — закон! Україна без сміття!

Кореспондент: Через 40 хвилин після початку акції до її учасників вийшли представники Міністерства екології та природних ресурсів. Їм було передано вимоги учасників акції і, зокрема, інформацію про усі сміттєзвалища в Україні. Анатолій Куцевол директор команди підтримки реформ при Міністерстві екології та природних ресурсів повідомив, що рамковий закон, який має вирішити проблему сміття, буде подано до Верховної Ради до початку парламентських виборів.

Анатолій Куцевол, директор команди підтримки реформ при Міністерстві екології та природних ресурсів: Міністерство ставило собі завдання подати цей документ в межах цього парламенту і отримати його схвалення в першому читанні, для того, щоби його не повернули. Ми сподіваємося, що вони таки це зроблять, в тому числі і громадські».

5. Понад 800 робіт представили на виставці-конкурсі «Знай, люби свій край» у Хмельницькому

«Ведуча: Понад 800 робіт декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва представили на виставці-конкурсі “Знай, люби свій край”. Експозиція представлена у Хмельницькому науковому центрі технічної творчості учнівської молоді.

Кореспондент: На виставці представлені роботи вихованців позашкільних закладів області у 22 техніках. Каже керівниця науково-технічної творчості Наталія Василишина.

Наталія Василишина: Роботи в техніці: паперова пластика, писанкарство, м’яка іграшка, в’язання спицями та гачком, художня вишивка, бісероплетіння, витинанки, живопис, батик, та багато інших технік.

Кореспондент: Цьогоріч стало більше робіт, які відповідають головній меті конкурсу: популяризація мистецтва Подільського краю, каже голова журі конкурсу Світлана Делікатна. Додає: розмаїття робіт показує бажання молоді працювати.

Світлана Делікатна, голова журі конкурсу: Основна ідея конкурсу — це представити майстерність дітей Поділля на всеукраїнському рівні. Якщо це природа рідного краю, то це має бути пейзаж український. Якщо це в’язання гачком, то бажано, щоб це були тваринки нашого регіону.

Кореспондент: Представляти Хмельниччину на Всеукраїнський конкурс декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва поїдуть 22 роботи, по одній з кожної номінації».

Випуск о 20:00

1. Україна виконує рішення Ради безпеки ООН щодо статусу Голанських висот — МЗС

«Ведуча: Україна виконує рішення Ради безпеки ООН щодо статусу Голанських висот. Про це “Українському радіо” повідомила речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко. За її словами, зокрема, в резолюції Радбезу 1981 року йдеться про те, що рішення Ізраїлю встановити закони та юрисдикцію правління на окупованих Сирійських Голландських висотах є недійсним і не має міжнародної юридичної сили.

Катерина Зеленко, речниця МЗС України: Питання Голландських висот було неодноразово предметом обговорення і в Раді безпеки ООН. Є відповідне рішення щодо цього. Україна продовжує виступати за досягнення мирного врегулювання на Близькому Сході та врахування легітимних безпекових інтересів держави Ізраїль. Водночас, ми занепокоєні тією ситуацією, що склалася навколо Сектору Гази. Внаслідок обстрілу цивільного об’єкту на території Ізраїлю 29 березня. Схвильовані про цей акт терору з боку “Хамас”, ракетні обстріли ізраїльської території, які несуть смертельну небезпеку життю цивільного населення, ми вважаємо абсолютно неприйнятними. Ми закликаємо як Ізраїль, так і Палестину до максимальної стриманості, з метою уникнення масштабного збройного конфлікту.

Ведуча: Нагадаю, 25 березня Президент США Дональд Трамп підписав декларацію про офіційне визнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами. До 1960 року — це була територія Сирії, яку анексував Ізраїль під час 6-денної війни. Анексію не визнали не світове співтовариство, ні Рада безпеки ООН».

2. Статус учасників бойових дій відсьогодні отримують ветерани УПА

«Ведуча: Зміни до закону про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту — набрали чинності сьогодні. Тепер статус учасників бойових дій надано учасникам збройної боротьби за незалежність України у 20 столітті. 89-річний Михайло Скоропад допомагав воїнам Української повстанської армії на Житомирщині. Зокрема, у складі Української повстанської армії атамана Тараса Бульби-Боровця «Поліська січ», Української народної революційної армії та озброєних підрозділів Організації українських націоналістів. Розповідають Михайло Скоропад та історик Іван Ногіленко.

Михайло Скоропад, учасник бойових дій: Треба було зустріти упівців, провести їх, бо ми знаєм там куди вести, стежки, а саме головне — харчі, продукти. Наша допомога їм була обов’язкова потрібна. Ну от таку допомогу ми вели, поки не заарештували мене. Я навіть посвідчення котре мають, там посвідчення ще видано українсько-радянською державою, користуюсь побутовими пільгами.

Іван Ногіленко, історик: Визнання прав тих, хто воював у Другій світовій війні за незалежну Україну — це є важливим для українців, тому що, по-перше, це привносить примирення в українське суспільство з приводу минулого. Визнаються права всіх, хто воював, а до цього часу ця частина була дискримінована».

3. Олена Зайцева, засуджена за ДТП у Харкові, подала апеляцію

«Ведуча: Олена Зайцева, засуджена за ДТП, що сталося у жовтні 2017 року в Харкові, та її адвокат подали апеляційну скаргу на вирок суду, повідомили у Київському районному суді Харкова. Додали, що скаргу подала адвокат засудженої Юлія Плетньова. Нагадаю, 26 лютого цього року Київський районний суд Харкова визнав винними обох водіїв і призначив їм покарання у вигляді 10 років позбавлення волі. Раніше апеляцію на вирок суду подали захисники іншого водія Генадія Дронова».

Випуск о 21:00

1. Голодування політв’язня Павла Гриба загрожує його життю

«Ведуча: Голодування, яке оголосив український політв’язень Павло Гриб, загрожує його життю. Він перебуває у майже критичному стані, про це розповіла “Українському радіо” уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. За її словами, з цією інформацією вона вкотре звернулася до російського омбудсмена Тетяни Москалькової.

Людмила Денісова, уповноважена ВР з прав людини: Зараз ситуація з Павлом Грибом дуже небезпечна, тому що протест проти того вироку, який винесла Російська Федерація Павлу — 6 років ув’язнення. Він об’явив голодування. Це небезпечно, тому що він важкохворий. Я звернулась знову, декілька раз вже це робила, до пані Москалькової. Надала їй всі медичні довідки, які у мене є, щоб вона втрутилась в процес і вона активно необхідну допомогу надала. Ми перебалакали з нею ще 20 березня з цього приводу, щодо вироку. Я думаю, що міжнародна спільнота буде тиснути на Російську Федерацію, щоби нам могли надати можливість вилікувати Павла і звільнити його.

Ведуча: Сказала “Українському радіо” уповноважена із прав людини Людмила Денісова. Нагадаю, 22 березня Північно-кавказький окружний суд російського Ростова-на-Дону засудив українця Павла Гриба до 6 років колонії за сфабрикованим звинуваченням у сприянні терористичної діяльності. Сам Гриб справу називає сфальсифікованою. У хлопця хронічне захворювання. Йому необхідна операція. Адвокат Марина Дубровіна сьогодні повідомила “Українському радіо”, що Павла Гриба перевели в одиночну камеру Ростовського СІЗО. Також він зустрівся з матір’ю».

2. Двоє осіб побили співробітника Черкаської міської прокуратури

«Ведуча: Черкаська міська прокуратура звернулася до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу двом особам, які побили співробітника місцевої прокуратури. Інцидент стався вчора у центрі Черкас в одному із розважальних закладів. Травмованого госпіталізували. Відкрито кримінальне провадження за статтею “хуліганство”, розповів “Українському радіо” прокурор Іван Шерстобітов.

Іван Шерстобітов: В ході досудового розслідування даного провадження було встановлено, що співробітнику Черкаського місцевої прокуратури у приміщенні розважального закладу Черкас двоє осіб а саме Сельник Олександр Олександрович, а також Мінулін Дмитро нанесли тілесні ушкодження. Самого потерпілого було доставлено до комунального закладу Третя міська лікарня, де йому було надано невідкладну медичну допомогу. На даний час він продовжує лікуватись. Вказаним особам вручено повідомлення про підозру у вчинені вказаного кримінального правопорушення. На даний час триває досудове розслідування».

(Порушено баланс думок, не озвучено позиції підозрюваних чи їх адвокатів.)

Випуск о 22:00

1. Владислава Мангера, підозрюваного у причетності до вбивства Катерини Ганзюк, не взяли сьогодні під варту, а заявили про відведення судді

«Ведуча: Адвокати Владислава Мангера у Шевченківському райсуді Києва заявили про відведення судді, повідомила кореспондентка Суспільного. Тепер з допомогою системи авторозподілу мають вибрати того, хто розгляне це клопотання. Коли відбудеться судове засідання у справі невідомо. Нині в суді мали розглядати клопотання прокурорів про те, щоб змінити запобіжний захід голові Херсонської облради Владиславу Мангеру і взяти його під варту. Його підозрюють у причетності до вбивства радниці херсонського мера Катерини Ганзюк. Усунений від виконання посадових обов’язків Мангер вийшов під заставу в 2,5 мільйони гривень. Ці гроші захисник Мангера вніс у лютому. 11 березня з чиновника зняли електронний браслет і повернули йому закордонний паспорт. Нагадаю, радницю херсонського міського голови Катерину Ганзюк облили сірчаною кислотою торік наприкінці липня. В листопаді вона померла у столичній клініці. Поліція затримала 5 підозрюваних у скоєнні нападу. Імовірного організатора вбивства — Олексія Левіна — Служба безпеки оголосила в розшук. Сьомий підозрюваний — голова Херсонської облради Владислав Мангер провину відкидає, називає звинувачення політичним замовленням».

2. Три гектари лісу висадили працівники лісництва на Черкащині

«Ведуча: Три гектари лісу висадили працівники Русько-полянського лісництва. Зі слів головного лісничого Черкаського лісгоспу Олександра Сидоренка, загалом в області план лісовідновлення виконано на площі 500 гектарів.

Кореспондент: Спочатку однорічні сосни та дуби викопують із розсадника. Посадковий матеріал для оновлення лісу працівники лісництва заготовляють самостійно щороку. Лісокультурниця Світлана Кущина разом із сестрою займається посадкою лісу впродовж 20 років. Останні три з них — механізованим способом.

Світлана Кущина, працівниця лісгоспу: Садили гарно, щоб воно ж корінець прижимався. Посадили вже багато, половину посадили.

Кореспондент: Посадка рослин у механізований спосіб має кілька переваг, говорить головний лісничий Черкаського лісгоспу Олександр Сидоренко.

Олександр Сидоренко: Перевірено на практиці, приживаність практично 100 % порівняно від ручного і це економія наших коштів підприємства. Потрібно набагато менше працівників».

У випусках за 26 березня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Спостерігачі ОБСЄ на Донбасі зафіксували 64 танки, 8 РСЗВ і 25 гармат та мінометів, розміщених бойовиками з порушенням Мінських угод.

На Луганщині бойовики обстріляли безпілотник ОБСЄ.

27 березня (середа):

Випуск о 18:00

1. Масові обшуки у кримських татар

«Ведуча: Щонайменше 19 кримських татар затримали російські силовики в тимчасово окупованому Криму. Сталося це сьогодні вранці у Сімферопольському та Білогірському районах півострова, повідомив “Українському радіо” адвокат затриманих Еміль Курбедінов. За його словами, правозахисна організація “Кримська солідарність” говорить про 23 затриманих, але ці дані неофіційні.

Еміль Курбедінов, адвокат: У Київському районному суді Сімферополя відбудуться засідання, щодо обрання запобіжного заходу. Точно — по моєму підзахисному Абдулфазієву Тофіку. По решті не знаю поки що. У «Кримській солідарності» є цифра точно, вони ведуть цей список. Я особисто бачу 19 затриманих осіб.

Ведуча: Співробітники російської ФСБ проводять обшуки у фігурантів бахчисарайської справи “Хізб ут-Тахрір”. Адвокатів, які прибули до місця вчинення обшуків, окупанти не допустили. За фактом обшуків у будинках кримських татар в окупованому півострові відкрито кримінальне провадження, за статтею “Порушення недоторканості житла”. Про це повідомив Суспільному заступник прокурора Республіки Крим Ігор Поночовний. Відомство, нагадаю, через анексію півострова розташоване у Києві.

Ігор Поночовний, заступник прокурора Республіки Крим: Родичам затриманих беззаперечно необхідно співпрацювати з органами досудового розслідування, з органами прокуратури, можливо з правозахисними організаціями, для того щоб мати інформацію, яка звідти від очевидців цих подій. Але однозначно робити це в той спосіб, який буде безпечний для їхнього, не побоюсь там слова, життя і здоров’я. Анонімність повідомлень, скайп-зв'язок.

Ведуча: Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові затримання, обшуки помешкань та затримання кримських татар, сказала “Українському радіо” речниця МЗС Катерина Зеленко. За її словами, такий масштабний характер переслідувань яскраво свідчить про налаштованість Росії на подальше посилення практики репресій і залякування громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях».

2. П’ятий ефір політичного ток-шоу за півгодини на Суспільному

«Ведуча: П’ятий ефір політичного ток-шоу “Зворотній відлік” почнеться на Суспільному почнеться за півгодини. Щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці о 18:30 учасники виборчих перегонів мають можливість сказати, яким бачать президенство, а експерти та аудиторія перевірити, чи готові кандидати виконувати передвиборчі обіцянки. Дебати транслюватимуть у прямому ефірі “UA: Перший”, “UA: Культура”, “Українське радіо” та всі регіональні філії Суспільного.

Кореспондент: На сьогоднішній ефір запросили трьох кандидатів на пост Президента України. Це — Анатолій Гриценко, Олег Ляшко, Юрій Бойко. Мені вдалося поговорити з ведучим політичного ток-шоу Павлом Казаріним, який сказав: “щоразу на дискусію запрошуємо”, цитую: “Все більш ваговитіших гостей, порівняно з тими, хто брав участь у попередніх програмах. Ми намагаємося зробити дискусію таку, щоб глядачі зрозуміли, за що саме їм кандидат пропонує віддати свій голос. Сподіваюсь, що і сьогодні цього ефекту вдасться досягти”, — сказав Павло Казарін. За словами Павла Казаріна, цю п’ятницю “забронювали” для, так би мовити, великої трійки: Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Володимира Зеленського. Але жоден із них не спростував і не підтвердив своєї участі в останньому ефірі ток-шоу “Зворотній відлік”, сказав Павло Казарін. Бачу, перед входом у студію стоїть охорона, яка перевіряє гостей на наявність предметів, які можуть завдати шкоди — це ножі, гострі предмети, газові балончики. Усі закутки на наявність вибухових предметів перевірили із собакою. Серед запрошених гостей, сказав Павло Казарін, очікують експертів з економіки: Бориса Кушнірука, Сергія Фурсу. Бачила, зокрема, заступника директора Міжнародного центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайла Самуся. Щойно повз мене пройшов Анатолій Гриценко, який пішов до свого штабу і який братиме участь у політичному ток-шоу».

Випуск о 20:00

1. Окупанти 7 разів порушили режим припинення вогню на Донбасі

«Ведуча: Окупанти сім разів порушили режим припинення вогню на Донбасі. З них шість застосували зброю, заборонену мінськими домовленостями: міномети, великокаліберні гранатомети, кулемети та стрілецьку зброю, повідомив “Українському радіо” представник прес-центру Об’єднаних Сил Олексій Тригуб. Під вогонь противника потрапили українські позиції поблизу Опитного, Гнутового, Чармалика. Загиблих та поранених серед українських воїнів — немає. Говорить Олексій Тригуб.

Олексій Тригуб, представник прес-центру ООС: У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” ворог тричі обстріляв наших захисників. З мінометів 120-го та 82-го калібрів, автоматичних танкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, у районі населення населеного пункту Луганське, з мінометів 120-го калібру поблизу села Новоалександрівка, з мінометів калібру 82 міліметри поблизу села Кримське. Підрозділи, що обороняються, адекватною відповіддю змусили противника припинити обстріли. Втрати противника уточнюються».

2. Державні авіа- та прикордонна служба мають пояснити, як вдалося Бойко і Медведчуку злітати до Москви, попри заборону прямого авіасполучення з країною-агресором

«Ведуча: Перевірити, яким чином літали в Москву кандидат у президенти України від “Опозиційної платформи — За життя” Юрій Бойко і голова політради цієї партії, лідер об’єднання “Український вибір” Віктор Медведчук, доручив сьогодні прем’єр Володимир Гройсман. З’ясувати мають це Держслужба “Украерорух” та Держприкордонслужба. Пряме повітряне сполучення з Росією в Україні заборонено законом. Політики літали в Москву прямим рейсом з аеропорту “Київ” і повертались так само, сказав на засіданні уряду міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України: Порушення закону України, порушення санкцій України про заборону авіаційного сполучення із Російською федерацією, ми мали 22.03 перельот пана Бойка, народного депутата Київ (“Жуляни”) — Москва о 12:50, Москва — Київ “Жуляни” 23:18. Ми знаємо, які переговори вів пан Бойко у Москві — антиукраїнські. Я хочу получити відповідь, хто із державних чиновників приймав рішення, в порушення заборони, создать такий комфорт для людей, які в Москвє з прем’єром Медведєвим обговорювати антиукраїнські питання. Бойко, Медведчук, Козак та інші — з комфортом туди і обратно. А ми повинні обслуговувати це.

Ведуча: Генпрокуратура планує відкрити і сьогодні зареєструвати кримінальне провадження про незаконний перетин кордону Бойком і Медведчуком, сказав на засіданні Кабміну генпрокурор Юрій Луценко. Суспільне надіслало запит Державіаслужбі, аби там пояснили, як міг відбутись переліт. Поки відповіді не отримали. У компанії “Украерорух” прес-секретар Руслана Данилів розповіла “Українському радіо”, що відомство діяло згідно з чинним законодавством.

Руслана Данилів, прес-секретар компанії “Украерорух”: Є розпорядчий орган — Державна авіаційна служба, яка дає дозволи на виконання польотів і, уже на основі цих польотів, ми обслуговуємо і забезпечуємо безпеку повітряного простору. У нас є просто умовно номер рейсу і час коли він буде його виконувати. Все. Ми лише забезпечуємо безпеку польотів, але хто знаходиться в літаку — ми такої інформації не маємо.

Ведуча: Помічник голови Держприкордонслужби Олег Слободян пояснив нам ситуацію так: Держприкордонслужба не мала підстав не пропускати Бойка і Медведчука в Росію, питати про мету їх поїздки. Щодо чартерного рейсу прямого сполучення, то це не відповідальність прикордонників, сказав Слободян.

Олег Слободян, помічник голови Держприкордонслужби: Державна прикордонна служба приймає рішення про перетин кордону тими чи іншими громадянами на підставі тих документи, які пред’являють ті громадяни. Відповідно документи і надають право на перетин кордону. Якщо документи дійсні, якщо немає якихось обмежень в перетині кордону, незалежно там на в’їзд чи на виїзд, то відповідно той громадянин, незалежно від прізвища, має право на перетин кордону. Що стосується повітряних суден, надання дозволу на виліт — то це не компетенція Державної прикордонної служби і дозвіл на виліт повітряних суден надають підрозділи відповідні в Мінінфраструктури. З боку прикордонників точно порушень ніяких не було. Діяли в межах повноважень».

Випуск о 21:00

1. Суд у Москві відхилив усі 24 апеляції українських моряків, захоплених Росією в Керченській протоці

«Ведуча: Московський міський суд залишив під вартою ще чотирьох українських моряків. Загалом суд відхилив усі 24 апеляції, полонених українських моряків у Керченській протоці. Засідання тривало понад 8 годин в закритому режимі, розповів “Українському радіо” координатор адвокатів українських моряків Микола Полозов.

Микола Полозов, адвокат: Під час засідання були представлені та долучені резолюції Парламентської асамблеї та Ради Європи, які закликають терміново звільнити захоплених українських моряків, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права і Женевської конвенції, а також було долучено доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини, якою українські моряки визнаються військовополоненими. Ці документи суттєво не вплинули на російський суд. Він скарг не задовольнив.

Ведуча: За словами Миколи Полозова, наступне судове засідання, щодо продовження українцям запобіжного заходу відбудеться в середині квітня. Нагадаю, українські військові катери “Бердянськ” і “Нікополь” та буксир “Яні Капу” російські силовики обстріляли торік 25 листопада біля Керченської протоки. Судна йшли з Одеси у Маріуполь, у полон потрапило 24 українські моряки. Їм закидають незаконний перетин кордону. Московський суд залишив моряків у СІЗО “Лефортово” до кінця квітня. Українці визнали себе військовополоненими і всі звинувачення відкидають».

2. Приблизно 15 тисяч спостерігачів команди кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського працюватиме на виборах

«Ведуча: Приблизно 15 тисяч спостерігачів команди кандидата на пост президента України Володимира Зеленського працюватиме на виборах. Про це сьогодні в Києві, під час прес-конференції, розповів координатор команди Олександр Корнієнко. За його словами, представники заповнили на 85 % свою квоту по членах дільничних виборчих комісій і мають 100 % своїх представників окружних комісій і 100 % довірених осіб кандидата. “Батьківщина” визнає результати Президентських виборів, якщо не буде масових фальсифікацій, якщо результати перегонів визнає світ, так відповів на запитання журналістів заступник голови фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв. За його словами провести чесні вибори — це відповідальність президента».

3. Кандидат у президенти Олександр Мороз зняв свою кандидатуру з виборчих перегонів, але в бюлетенях його прізвище буде

«Ведуча: Кандидат у президенти Олександр Мороз зняв свою кандидатуру з виборів. Це він підтвердив у коментарі “Українському радіо”. Свій крок пояснив недоцільністю участі у перегонах, з огляду на перебіг виборчої кампанії.

Олександр Мороз, політик: Справа в тому, що готується така масштабна фальсифікація виборів. Знаю об’єктивні дані про кількість, цифр в реєстрі, ніж на попередніх виборах було. Я просто не хочу бути у переліку, скажем тих, хто тієї чи іншої… (дуже погано чутно голос). Хай люди визначаються самі.

Ведуча: Олександр Мороз, висуванець однойменної Соціалістичної партії попри те, що знімає свою кандидатуру з президентських виборів, він залишиться у виборчих бюлетенях, його прізвище. Про це Суспільному повідомив речник Центральної виборчої комісії Костянтин Хівренко. За його словами, штемпеля “Вибув” згідно з нинішнім законодавством не передбачено. Президентські вибори відбудуться, нагадаю, 31 березня».

4. Українські спортсмени завоювали перше місце в командному заліку за кількістю нагород на чемпіонаті Європи

«Ведуча: До Херсона повернулися каратисти з третього чемпіонату Європи, який проходив у місті Лорка в Іспанії. У складі української збірної спортсмени посіли І місце у командному заліку за кількістю нагород.

Кореспондент: Родина Мазанова зустрічає сина Володимира, який став чемпіоном Європи у своїй категорії.

Чоловік (не вказано ім’я): Ми зустрічаємо чемпіона Мазанова Володимира. Посів перше місце. Було друге, було третє. Нарешті став чемпіоном.

Кореспондент: Володимир займається карате з трьох років. Зараз хлопцю 9.

Володимир Мазанов, спортсмен: В мене було три боя. В Іспанії було круто.

Кореспондент: У змаганнях було 480 спортсменів з 8 країн. З 33 спортсменів української збірної 21 — херсонець. Розказав капітан команди Костянтин Пашенко.

Костянтин Пашенко, капітан збірної України: Це мегарезультат. Це дуже круто! Лідер нашої збірної Микита Пашенко залишився в Іспанії. Його, як топового бійця залишили ще на день поїздити на екскурсії. Сам турнір проходив на найвищому рівні».

Випуск о 22:00

1. Вісім вибухів сталося сьогодні у Кропивницькому, є поранені

«Ведуча: Вісім вибухів сталося сьогодні в мікрорайоні Балашівка, у Кропивницькому, повідомляють кореспонденти Суспільного, які перебувають на місті події. У прилеглих будинках та школі вибило вікна. Речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій міста Оксана Мочак сказала, що вибухнула газова заправка. Дорогу поблизу заправки — перекрито. Карети швидкої допомоги забирають травмованих.

Кореспондент: Площа пожежі 200 м2. Зараз горить 10 легкових автівок та 4 вантажівки. До гасіння залучили 35 рятувальників та 9 пожежних машин. Очевидців не допускають поки що до будинків.

Ведуча: Чи відомо щось про причини? Чи говорить щось поліція, чи рятувальники?

Кореспондент: Поки що нічого не відомо. Говорять, що детальну інформацію нададуть завтра, на прес-конференції о пів на дев'яту».

2. У столиці отримала 54 повідомлення про замінування торгово-розважальних центрів

«Ведуча: У Києві сьогодні поліція перевіряла повідомлення про замінування торгівельно-розважальних центрах у чотирьох районах столиці: Дніпровському, Печерському, Шевченківському та Голосіївському. Жодних вибухонебезпечних або підозрілих предметів не виявлено. На час перевірки було евакуйовано кілька тисяч людей. Також вранці у Подільському районі Києва перехожі помітили дві ручні гранати біля будинків. Одна була прикріплена на фасаді будинку на вулиці Набережно-Луговій, друга — на сходах між під’їздами, в будинку на Почайнинській. Після огляду вибухотехників, з’ясувалося, що це гранати для страйкболу». (Порушено стандарт достовірності — немає посилань на джерело інформації.)

3. Чи належать рештки тіла, яке знайшли на Кіровоградщині, Діані Хриненко, з’ясовує поліція

«Ведуча: Чи належать Діані Хриненко рештки тіла, яке знайшли на Кіровоградщині, з’ясовує поліція. 16-річна дівчина, нагадаю, зникла торік у серпні в селі за 10 кілометрів від місця, де зараз знайшли останки. Говорить начальник Кіровоградської поліції Роман Козяков.

Роман Козяков, начальник Кіровоградської поліції: Місцевий мешканець, який здійснював весняно-польові роботи, перебуваючи на тракторі в полі — виявив тіло людини, а саме рештки у вигляді черепа та рештки одягу. Тіло належить жінці. Воно могло пролежати якраз той термін, про який ми говоримо. Але знову ж таки, відповідь на це питання надасть експерт після проведення розтину і після проведення зазначених експертиз.

Ведуча: Результати експертизи будуть не раніше, як за місяць, сказав Роман Козяков. Кореспонденти Суспільного зателефонували мамі дівчини. Олена Хриненко була на опізнанні і ось, що вона сказала нам телефоном.

Олена Хриненко, мати загиблої: Після експертизи — тоді це буде достовірно. На даний час я не підтверджую, що це є моя донька.

Ведуча: Нагадаю, Діана Хриненко зникла торік, 24 серпня. Вона пішла у центр села Суботці на святкування Дня незалежності. Додому не повернулася. За кількасот метрів від її будинку знайшли телефон дівчини і плями крові. До пошуків долучилися жителі села, поліція, рятувальники, військові, кінологи та волонтери. Обстежували довколишні села, ліси та річки. Шукали Діану більше місяця».

4. Рятувальники знайшли сьогодні тіла двох із чотирьох людей, які перекинулися на човні у Полтавській області

«Ведуча: рятувальники знайшли сьогодні тіла двох із чотирьох людей, які перекинулися на Дніпрі, на човні у Полтавській області. Продовжуються пошуки дівчини, розповів Українському радіо речник Держуправління з надзвичайних ситуацій Віталій Шкаревський. Він нагадав, що тіло третього чоловіка виявили вчора. Човен перекинувся на Дніпрі у Кременчуці. Одна дівчина тоді змогла виплисти сама. Говорить Віталій Шкаревський.

Віталій Шкаревський, речник Державного управління з надзвичайних ситуацій: Продовжуються пошуки ще дівчини, яка також була в той час на човні. Ускладнюються пошукові роботи тим, що дуже сильна течія і дуже замулиста вода, але роботи продовжуються пошукові. На даний час задіяно 13 чоловік і 5 одиниць техніки. Занурюються водолази на глибину від 1,5 до 6 метрів».

У випусках за 27 березня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

На мітингу Порошенка в Вінниці сталася сутичка «Нацдружин» з поліцією, є затримані.

ЄС закликав Росію припинити обшуки і затримання кримських татар.

28 березня (четвер):

Випуск о 18:00

1. Російський суд у Сімферополі обирає запобіжний захід затриманим вчора кримським татарам

«Ведуча: Четверо кримчан, яких російські силовики затримали вчора під час обшуків у Сімферопольському районі окупованого півострова пробудуть за ґратами до 15 травня. Такий запобіжний захід їм обрав підконтрольний Росії суд Сімферополя, повідомили в громадській організації “Кримська солідарність”. Затриманих підозрюють у причетності до забороненої в Росії організації “Хізб ут-Тахрір”. В рамках цього ж кримінального провадження в Ростові-на-Дону затримали ще трьох кримських татар. Правозахисник Назим Шейхмамбетов розповів Суспільному — чоловіків привезли до Криму.

Назим Шейхмамбетов, правозахисник: Їх же доправили у Крим і будуть обирати міру запобіжного заходу. Вони, як і решта затриманих кримських татар, підозрюються у причетності до тероризму. Ремзі Бекіров та Осман Орифмеметов — це журналісти, стримери громадської організації “Кримська солідарність”. Владлен Абдулкадиров також учасник “Кримської солідарності”. Він займався організацією передач політв’язням у СІЗО.

Ведуча: Нагадаю, вчора російські силовики вдерлися з обшуками в 20 осель до кримських татар у кількох районах півострова. Шукали зброю, наркотики, літературу, яку в Росії вважають екстремісткою. Подекуди не обійшлося без сутичок, люди намагалися захистити своїх односельців. Учора підконтрольний Росії суд Сімферополя відправив під варту до 15 травня 9 затриманих. Прокуратура Автономної республіки Крим, яка через анексію півострова зараз у Києві, відкрила дві кримінальні провадження через обшуки і затримання кримських татар. Статті порушення недоторканності житла і незаконне позбавлення волі».

2. Військовослужбовець, який травмувався на полігоні в Гончарівському перебуває на стаціонарному лікуванні в Чернігівському військовому шпиталі

«Ведуча: Військовослужбовець, який травмувався на полігоні у Гончарівському, перебуває на стаціонарному лікуванні у Чернігівському військовому шпиталі. Про це Суспільному розповів начальник офтальмологічного відділення Іван Присяжнюк.

Іван Присяжнюк, начальник офтальмологічного відділення: Солдат у нас поступив із діагнозом із осколковим пораненням м’яких тканин кісті і передпліччя, кон’юнктиви правого ока. Дерев’яні частини, якогось незрозумілого характеру. В терміновому порядку було проведено первинну хірургічну обробку, накладено шви. На даний момент стан солдата задовільний. Загрози життю та зору пацієнта немає.

Ведуча: Вчора ввечері двоє строковиків, які перебували в добовому наряді на території полігону підняли невідомий вибуховий пристрій, кинули у багаття. Один військовий травмований, інший поранень не зазнав. Призначено службове розслідування».

3. Сьогодні останній день для публікацій результатів опитування перед виборами Президента України

«Ведуча: Сьогодні останній день для публікацій результатів опитувань перед виборами Президента України, які відбудуться 31 березня. Згідно з законом, забороняється публікація результатів опитування громадської думки пов’язаного з виборами, в тому числі щодо партій суб’єктів виборчого процесу та кандидатів на пост президента впродовж останніх 2 днів перед днем голосування. Завтра має завершитися агітація, після чого 30 березня має бути “день тиші”».

4. Національне агентство із запобігання корупції виявило порушення в здійснені внесків у 17 кандидатів у Президенти

«Ведуча: Національне агентство з запобігання корупції виявило порушення в здійснені внесків у 17 кандидатів у президенти. Про це сьогодні повідомила член НАЗК Наталія Корчак. За її словами, найбільші порушення є у фондах Володимира Зеленського та Анатолія Гриценка. Внески в їхні фонди здійснюють особи з податковим боргом. За словами Корчак, в такому разі закон вимагає передати такі внески до бюджету. Розпорядники коштів Зеленського та Гриценка відмовляються повертати гроші.

Наталія Корчак, член НАЗК: Для тих, хто як то кажуть, все життя збирали кошти, щоби віддати політичній партії. Люди які перераховані як внескодавців, не знаходяться ні в журналі “Форбс”, не є підприємцями, є студентами, пересічними громадянами. Закон виписаний таким чином, що Національне агентство не має вивчати джерела походження відповідних коштів. Правоохоронні ж органи можуть використовувати інформацію, яка вказана щодо внескодавців, в частині перевірки уже на предмет легальності.

Ведуча: Журналісти Суспільного намагаються отримати коментар зі штабу Володимира Зеленського з приводу порушень під час формування виборчого фонду. Представник штабу Анатолія Гриценка Єгор Фірсов розповів, що більшість тих, хто зробили благодійні внески у фонд кандидата, не здогадувались що є боржниками, а процедура перевірки чи не є ти боржником забюрократизована, каже Єгор Фірсов.

Єгор Фірсов, представник штабу Анатолія Гриценка: Для більшості з них — це звичайно була несподіванка. Лише декілька пройшли таку процедуру, що поїхали і почали дізнаватись, чому саме їх гроші не пройшли на фонд кандидата і виявилось що не так легко людині виявити, який саме в неї борг. Тобто вона має їхати до податкової, отримувати електронний підпис, писати запит. Більшість людей, які просто перераховують ці гроші — це дрібні якісь борги».

5. До 51-ї виборчої дільниці Івано-Франківська сьогодні почали розвозити бюлетені для голосування

«Ведуча: До 51-ї виборчої дільниці Івано-Франківська сьогодні почали розвозити бюлетені для голосування.

Кореспондент: Руслан Петрущак, заступник голови виборчої дільниці № 867. Каже, що сьогодні доставляє бюлетені для голосування на дільницю.

Руслан Петрущак: Сьогодні отримали бюлетені. Уточнені списки, чекаємо, наш голова та поліціянт, який нас супроводжує, пішли на огляд транспортного засобу, яким ми маємо доставити бюлетені та уточнені списки на дільниці.

Кореспондент: Голова окружної виборчої комісії Івано-Франківську Олександра Петрик розповідає, що сьогодні бюлетені для голосування отримає половина дільниць.

Олександра Петрик, голова окружної виборчої комісії: Ми дільничним виборчим комісіям видаєм бюлетні і протоколи. Три члени ДВК ходять розписуються отримають протоколи, отримають бюлетні. Міліціонер, під’їхавши машина таксі, він її оглядає і тоді каже дільниці — заходьте будь-ласка. Супроводжує міліція».

Випуск о 19:00

1. На передовій поранено одного українського військового

«Ведуча: Чотири рази проросійські бойовики обстріляли українські позиції в зоні конфлікту на Донбасі. Втрат серед українських армійців немає. Такі дані станом на 18-ту годину “Українському радіо” повідомив речник штабу Операції об’єднаних сил Олексій Тригуб. Застосовували окупанти і важке озброєння, заборонене мінськими домовленостями.

Олексій Тригуб, речник штабу Операції об’єднаних сил: У смузі відповідальності оператично-тактичного угруповання “Схід” було здійснено три обстріли: два з гранатометів та стрілецької зброї поблизу міста Авдіївка. З великокаліберних мінометів в районі населеного пункту Лебединське. У смузі відповідальності оператично-тактичного угруповання “Північ” окупанти обстріляли наших захисників з мінометів калібру 82 міліметри у районі населеного пункту Кримське. Наші захисники дали адекватну відповідь вогнем зі штатного озброєння».

2. До Одеси з Харкова прибув літак із десятьма пораненими на сході військовослужбовцями

«Ведуча: До Одеси з Харкова прибув літак з десятьма пораненими на сході військовослужбовцями. Каретами “швидкої” їх доправили до військово-медичного центру південного регіону. Як розповів Суспільному волонтер Андрій Танцюра, поранення бійці дістали кілька днів тому в Луганській області. Спочатку їх госпіталізували до Харкова. Говорить Андрій Танцюра.

Андрій Танцюра: У більшості в бійців — складні травми, з них у шести переломи. Один військовий в тяжкому стані в реанімації. У нього поранення нижньої частини тулуба, пошкодження артерія, багатоуламковий вогнепальний перелом».

3. 31 березня в день голосування може бути проблема, пов’язана з використанням технічних членів у дільничних окружних та виборчих комісіях

«Ведуча: 31 березня, у день голосування, може виникнути проблема, пов’язана з використанням технічних членів у дільничних окружних та виборчих комісіях, які працюватимуть на користь фаворитів президентських перегонів. Про це сказав сьогодні в Києві під час прес-конференції генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель. За його словами, комітет виявив пам’ятки з інструкціями щодо роботи технічних членів ДВК та інструкції з перерахунку голосів на користь одного з кандидатів. Журналістам також продемонстрували системи пломбування для захисту скриньок з бюлетенями та іншою виборчою документації.

Кореспондент: Звіти Комітету виборців України свідчать, що на окружних виборчих комісіях в середньому по 37 членів. Тоді, як офіційно кандидатів на посаду президента залишається 39. За словами генерального директора Комітету виборців Олексія Кошеля є кандидати на посаду президента, у яких відсутня агітація, немає зустрічей з виборцями, але вони активно просувають своїх представників до окружний та виборчих комісій.

Олексій Кошель: Вони активно продавали свої квоти і делегували технічних членів до виборчих комісій різних рівнів. Ми маємо підстави говорити про те, що існує ризик того, що низка дільничних виборчих комісій може контролюватись технічними членами, які працюють в інтересах фаворитів виборчої кампанії.

Кореспондент: З початку виборчої кампанії кандидати на посаду президента сукупно витратили на виборчу кампанію 1 мільярд 273 мільйони гривень, повідомив аналітик Комітету виборців України Денис Рибачов. Проте, каже він, 6 кандидатів подали до ЦВК фактично порожні фінансові звіти.

Денис Рибачов: Хто ці особи? Це Олександр Ващенко, Микола Габер, Дмитро Гнап, Олександр Данилюк, Роман Насіров, Руслан Ригованов. Ці кандидати поки що не витрачали нічого із своїх виборчих фондів і це ставить під питання взагалі мотиви участі у виборах.

Кореспондент: Для захисту скриньок з бюлетенями та іншої виборчої документації будуть використовуватися пластикові індикаторні пломби, кожна з яких має свій номер. Пломби-наклейки і так звані сейф-пакети. Розповідає президент Асоціації виробників систем опломбування Ростислав Цирин.

Ростислав Цирин: Протокол з результатами голосування, а саме перший і другий екземпляр, пакується у спеціальний пакет із системою захисту. Такий пакет захищений від можливості надрізу. Є спеціальний клапан, з номером який неможливо знищити, підробити.

Кореспондент: Пломби-наклейки при спробі їх відклеїти, змінюють свою структуру і на них проступає напис “Стоп”, додає Руслан Цирин. Цього разу, каже він, на виборах президента використовуватимуться пластикові індикаторні пломби білого кольору. Їх можна буде побачити на скриньках, куди виборці опускатимуть бюлетені. Усе це має убезпечити від маніпуляцій з бюлетенями і протоколами виборчих комісій».

4. Акцію «Не проспи» провели сьогодні в Полтаві

«Ведуча: Акцію «Не проспи» провели сьогодні у Полтаві студенти Української академії лідерства. Як розповіла Суспільному ініціаторка заходу Ілона Вороніна: 40 студентів із гаслами: “Я не голосую”, “Мені байдуже”, “А що зміниться?” і “Що далі?” лежали з ковдрами на асфальті. Таким чином вони демонстрували позицію людей, які відмовляються голосувати на виборах. Водночас учасники акції спілкуватимуться з перехожими про важливість участі у президентських виборах. Говорять Ілона Вороніна та студентка Христина Марчук.

Ілона Вороніна: Цю акцію ми зробили для того, аби привернути увагу людей. В першу чергу на певний песимізм і таку пасивність, яка іноді побутує в нашому суспільстві. І вдруге — це певний заклик, про те, що все ж таки відповідальність, вона лежить в наших руках також і що важливо приходити на вибори і робити свій усвідомлений вибір.

Христина Марчук: Для мене це теж актуально, хоча мені не має18 років. Мені дуже прикро, що я не можу цього року обирати. Але я хочу тим самим закликати інших людей, які мають таку можливість, щоб вони дослухались і прийшли на вибори, і проголосували за того, кого вони вважають, що він зможе керувати цією державою».

Випуск о 20:00

1. У Миколаєві епідемія кору

«Ведуча: У Миколаєві епідемія кору, про це «Суспільному» повідомила начальник Миколаївської міськради Ірина Шамрай. В місті станом на 27 березня захворіло 509 людей. В області — 757. Причину Ірина Шамрай вбачає у відмові батьків від вакцинації. Розповідають начальник управління охорони здоров’я Миколаївської міськради Ірина Шамрай та заступник директора Миколаївського обласного лабораторного центру Олександр Ігнатенко.

Ірина Шамрай: Дивлячись на те, що у нас така велика кількість запасів вакцини, є батьки, які категорично відмовляються щеплювати своїх дітей по віку і тому вся відповідальність лежить на батьках.

Олександр Ігнатенко: В основному зараз хворіють зараз дорослі. Це дорослі десь віком від 20 до 35 років. Це ті особи які були не щеплені, або щеплені, як правило з порушеннями.

Ведуча: Також троє дітей і двоє дорослих захворіли на кір у Бердянську Запорізької області, у дитячому соматичному санаторії «Бердянський», повідомляє прес-служба Бердянської міської ради. За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні з початку року на кір захворіло 32939 людей, з них 18109 дітей. Від ускладнень кору померли 14 людей».

У випуску о 21:00 — повтори матеріалів попередніх випусків.

Випуск о 22:00

1. Державне бюро розслідування дасть оцінку діям прокурора, який готував підозру високопосадовцям

«Ведуча: Державне бюро розслідування дасть оцінку діям прокурора Генеральної прокуратури України, який готував підозру колишньому керівнику Нацбанку Валерії Гонтаревій, екс-главі Адміністрації Президента Борису Ложкіну та заступнику глави Адміністрації президента Олексію Філатову. За словами речника Генпрокуратури Андрія Лисенка, прокурор порушив процесуальне законодавство.

Андрій Лисенко, речник Генпрокуратури: Воно готувалося прокурором Куліком, але були порушені основні процесуальні дії. По-перше — не було доказової бази, що пред’являти, по-друге не було рішення старшої прокурорської групи на врученні цієї підозри і не було власне вручення цієї підозри підозрюваному. Підозрюваного потрібно було викликати до прокуратури.

Ведуча: Про що йшлося у підозрі Андрій Лисенко сказав, що не готовий сказати. «Суспільне» намагається зв’язатися з прокурором Костянтином Куликом, який готував підозру, аби це з’ясувати, а також із особами, щодо яких вона готувалася. Надіслали запит і в Державне бюро розслідування, аби дізнатися чи почалася вже перевірка. Раніше ЗМІ повідомляли, що Генпрокуратура нібито оголосила підозри Ложкіну, Гонтаревій, Пасенюку та заступнику глави Адміністрації президента Філатову за участь у мільярдних махінаціях, до яких причетний олігарх Сергій Курченко. Нібито йшлося про відмивання грошей сім’ї Януковича. Департамент міжнародного правового співробітництва Генпрокуратури раніше повідомляв, що завершив розслідування щодо Курченка».

2. Пожежу на заправці у Кропивницькому спричинив вибух газу, який перекачували на сусідній автостоянці з автоцистерни, повідомили в обласній прокуратурі

«Ведуча: Газ, який перекачували з однієї цистерни в іншу, вибухнув біля заправки у Кропивницькому вчора ввечері. Автоцистерни були на стоянці і стосунку до заправки, яка горіла, — не мають, повідомила нам речниця обласної прокуратури Наталія Олексєєнко. Внаслідок пожежі травмовано 4 людей, один із них 58-річний водій цистерни, яка привезла газ, перебуває в реанімації. За словами лікаря Олександра Ювенка у чоловіка обпечено понад 40 % тіла. Потерпілий у свідомості, дихає самостійно. Інші троє травмованих перебувають в опіковому відділенні. За фактом вибуху відкрито кримінальне провадження, сказала речниця Кіровоградської обласної прокуратури. Вибух такої сили, що кілька машин на стоянці згоріли вщент, а у будинках неподалік повибивало шибки. Мешканка одного з будинків, що на вулиці Тепличній, Галина Деркач розповіла, що вибуховою хвилею зірвало шифер з даху, потріскалися і вигнулися стіни будинку.

Галина Деркач, мешканка пошкодженого будинку: Двері геть рознесло, одного стекла немає і вирвало осьо люстру.

Ведуча: Голова комітету будинку, де стався вибух Валентина Доліна надала кореспондентам Суспільного номер телефону власника цистерн, які були на автостоянці. Його звуть Олександр. Свого прізвища він назвати відмовився.

Олександр, власник цистерн: Загоріла ємність, яка приїхала, привезла скраплений газ.

Ведуча: Поліція розслідує пригоду, як порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, розповів Роман Козяков, начальник поліції Кіровоградщини.

Роман Козяков, начальник поліції Кіровоградщини: Щодо законності функціонування автозаправочних станцій, а також тих маніпуляцій, що проводилися на автостоянці, — оцінка буде надана в рамках кримінального провадження.

Ведуча: Нагадаю, вогонь на автостоянці біля заправки у Кропивницькому спалахнув вчора, близько 8-ї вечора. Полум’я поширилося на будівлю колишньої станції техобслуговування. Поруч зайнялися десять легкових та п'ять вантажних автомобілів. Три вантажівки із газозаправним обладнанням вибухнули. Загасили пожежу близько 11-ї вечора».

У випусках за 28 березня повідомлялося про всі важливі теми дня.

29 березня (п’ятниця):

Випуск о 18:00

1. За фактом вибуху автоцистерни у Кропивницькому оголошено підозру керівнику та головному інженеру компанії, що зберігає та реалізує газ

«Ведуча: За фактом вибухів автоцистерни у Кропивницькому керівнику та головному інженеру компанії “Еланвій”, яка зберігає та реалізує газ, оголосили підозру. Їм інкримінують порушення правил безпеки, під час проведення робіт з підвищеною небезпекою, що спричинили тяжкі наслідки. Чоловікам загрожує до 8 років колонії. Про це “Українському радіо” розповіла речниця обласної прокуратури Наталія Алексєєнко.

Наталія Алексєєнко, речниця обласної прокуратури: На сьогодні прокуратурою вже готується клопотання до суду про обрання запобіжного заходу. Прокуратура наполягатиме на триманні під вартою. Мова йде про підприємство, яке займалося про реалізацію та зберігання скрапленого газу і було орендарем земельної ділянки, де власне і стався потужний вибух. Станом на сьогодні інженера цього підприємства правоохоронцями було затримано при спробі покинути територію України. Інший чоловік — керівник цього підприємства перебуває у лікувальному закладу.

“Українське радіо” намагається дізнатися позицію сторони захисту. Нагадаю, вибухи у Кропивницькому сталися ввечері 27 березня. На одній із автостоянок зайнялася платформа вантажівки, яка перевозила скраплений газ. Вогонь знищив 18 автівок. В сусідніх житлових будинках та школі вибило шибки. Кілька мікрорайонів залишилися без світла. Водія автоцистерни прооперували. Про це Суспільному сказав реаніматолог Обласної лікарні Анатолій Бондаренко. За його словами, в опіковому відділенні залишається троє травмованих, найтяжчий стан у пожежника Ярослава Жебутинського, якому 29 років».

2. У день виборів президента уповноважена ВР з прав людини буде приймати звернення громадян про порушення їхніх виборчих прав

«Ведуча: У день виборів президента уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова буде приймати звернення громадян про правопорушення їхніх виборчих прав. Про це омбудсмен розповіла в коментарі “Українському радіо”.

Людмила Денісова: Повідомляти уповноваженого Верховної Ради з прав людини про порушення виборчого права за телефоном 0800-50-17-20 або робіть електронне звернення за посиланням омбудсмен.gov.ua. Сьогодні-завтра ми працює в режимі до 18-ї години, електронні звернення цілодобово приймаємо, а 31 березня в день виборів ми працює в режимі з 7-ї ранку до 22-ї вночі. Якщо ви хочете особисто подати заяву, то можете звернутись до офісу. Також можете звернутися телефонами в областях. Вся інформація по цих телефонах є на сайті уповноваженого».

3. Останній шостий ефір політичного ток-шоу «Зворотній відлік» на Суспільному почнеться за півгодини. Чи прийдуть кандидати у Президенти?

«Ведуча: Шостий, останній ефір політичного ток-шоу Суспільного “Зворотній відлік” має розпочатися о 18:30. В цьому шоу кандидати в президенти дискутують про майбутнє України. Транслюються дебати в ефірі “UA: Перший”, “UA: Культура”, “UA: Крим”, “Українського радіо”, всіх регіональних каналів Суспільного. На сьогоднішній ефір запросили Петра Порошенко, Юлію Тимошенко та Володимира Зеленського.

Кореспондент:Власне нікого поки нікого із заявлених на політичне ток-шоу «Зворотний відлік» ще не видно. Я поспілкувалася із ведучою програми Мирославою Барчук. Вона сказала, що відповіді про участь або неучасть у ток-шоу не отримали від жодного із трьох запрошених кандидатів у президенти. За її словами, це не просто відмова, це ігнор “Суспільного мовника” і глядачів, які чекають перед екранами цих дебатів. Ведуча все ж таки висловила сподівання, що запрошені учасники ток-шоу прийдуть на програму. Якщо ж вони не прийдуть, то відбудеться спілкування із експертами. Зокрема участь у програмі візьме письменниця Оксана Забужко, яка прилітає із Осло і одразу прийде на прямий ефір. Також серед запрошених виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Джорджа Сороса Євген Бистрицький, український дипломат, колишній міністр закордонних справ, надзвичайний і повноважний посол України Володимир Огризко. Будуть обговорювати програми кандидатів і що чекатиме Україну після виборів Президента. І власне зараз продовжують збиратися глядачі ток-шоу».

Випуск о 21:00

1. 23 кримських татар, які зникли із СІЗО могли вивезти до Росії

«Ведуча: 23 кримських татар, які зникли із СІЗО, могли вивезти до Росії. Про це Суспільному розповів адвокат Едем Семедляєв.

Едем Семедляєв, адвокат: Точно стало відомо, що їх вивезли, за нашими припущеннями, їх вивезли в Ростов-на-Дону. Поки цю інформацію перевіряємо.

Ведуча: Також Едем Семидляєв сказав, що 24-му затриманому Таїбу Ібрагімову, який вчора прийшов до суду в Сімферополі підтримати кримців — присудили штраф у 15 тисяч рублів, це приблизно 6200 гривень. Обшуки на анексованому півострові співробітники ФСБ влаштували 27 березня. Затримали 20 кримських татар, ще трьох затримали вчора у Російському Ростові. Під вартою вони пробудуть до 15 травня. Людей підозрюють у причетності до діяльності міжнародної ісламської організації “Хізб ут-Тахрір”. В Росії її визнали екстремісткою, в Україні вона легальна».

2. Один український військовий загинув, двоє дістали поранення сьогодні на передовій

«Ведуча: Один український військовий загинув, двоє дістали поранення внаслідок бойових дій сьогодні на Донбасі, повідомив “Українському радіо” представник прес-центру Об’єднаних сил Олексій Тригуб. За його словами, російські окупанти десять разів, станом на 18-ту годину, відкривали вогонь. Сім із них із забороненого мінськими домовленостями озброєння.

Олексій Тригуб: У зоні відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” ворог сім разів обстріляв наших захисників. Тричі з мінометів 120-го та 82-го каблібрів. Озброєння бойової машини піхота БМП та автоматичних пускових гранатометів в районі селища міського типу Стрілецьке. Двічі з мінометів 120-го калібру та озброєння машини піхоти у районі населеного пункту Новоалександрівка. З мінометів 82-го калібру та ручних протитанкових гранатометів поблизу селища Золоте-4, зі стрілецької зброї біля селища міського типу Зайцеве».

3. Паралельний підрахунок голосів на виборах президента вестиме громадянська мережа «Опора»

«Ведуча: Паралельний підрахунок голосів на виборах президента здійснюватиме громадянська мережа “Опора”. Про це повідомила сьогодні в Києві, під час прес-конференції, голова правління “Опори” Ольга Айвазовська. За її словами, паралельний підрахунок робитимуть на основі статистичної вибірки.

Ольга Айвазовська, голова правління “Опори”: Паралельний підрахунок голосів не є опитуванням громадян на виході громадян з дільниць, не є екзіт-полом. Це фактично фіксація, фактичного волевиявлення громадян у вигляді задукоментованого факту. Тобто наявність галочки у бюлетенях і потів відповідних цифр у даних кінцевого протоколу. Паралельний підрахунок явки ми будемо оприлюднювати станом на 12-ту, 16-ту і 20-ту годину».

4. 2344 зареєстрованих Центрвиборчкомом іноземців будуть пильнувати за процесом голосування в Україні 31 березня

«Ведуча: 2344 зареєстрованих Центрвиборчкомом офіційних спостерігачів від 19 міжнародних організацій та 17 іноземних держав пильнуватимуть за процесом голосування в Україні 31 березня. З них 160 спостерігачів від міжнародної організації “ЕНЕМО” прибули сьогодні до Києва аби пройти навчання, як працювати на виборчих дільницях. Опісля вирушать по регіонах.

Кореспондентка: До складу міжнародної спостережної місії увійшли представники із понад 20 організацій з країн Євросоюзу та центральної Азії. Це 48 дострокових і 148 короткострокових спостерігачів, розповів генеральний секретар “ЕНЕМО” і голова місії “ЕНЕМО” в Україні Златко Вуйович. За його словами, короткострокові спостерігачі будуть присутні на виборчих дільницях лише у день голосування. Там вони відстежуватимуть процес волевиявлення і підрахунку голосів першого туру президентських виборів.

Златко Вуфович, голова місії “ЕНЕМО” в Україні: В одинадцяте ми будемо спостерігачами на виборах в Україні. Весь цей час ми були тут і підтримували демократичність виборів. Цієї неділі ми будемо спостерігати за президентськими виборами знову. І це буде тест на демократичність виборів України.

Кореспондентка: Місія спостерігачів “ЕНЕМО” сприятиме прозорому та демократичному процесу виборів в Україні, сказала посол США в Україні Марі Йованович

Марі Йованович, Посол США в Україні: Неупереджені вибори не лише забезпечують процес зміни влади, але і є підтвердженням результатів посиленням демократичних інститутів.

Кореспондентка: Головна мета участі міжнародних спостерігачів в процесі волевиявлення полягає у стриманні тих, хто намагатиметься маніпулювати виборами або рішенням виборців, сказав Посол Німеччини в Україні Ернст Райхель.

Ернст Райхель: Вибори цього року — це великий шанс для України продемонструвати, що це демократія відповідно до найкращих міжнародних стандартів, зокрема європейських також. Результат цих виборів невідомий заздалегідь і це дуже важливий момент. Це відрізняє Україну від деяких інших країн в цій частині світу.

Кореспондентка: Спостерігачі місії “ЕНЕМО” у вівторок 2 квітня планують оприлюднити проміжний звіт з висновками про процес голосування і підрахунку голосів».

Випуск о 22:00

1. Допомогу з міського бюджету нададуть жителям Кропивницького, чиє майно пошкоджено в результаті вибухів скрапленого газу на стоянці

«Ведуча: У Кропивницькому комісія обстежила будівлі, пошкоджені під час вибуху автоцистерни. За словами її голови Сергія Коваленка, людям, чиє майно постраждало, дадуть допомогу з міського бюджету. Для оцінки збитків комісія залучила незалежних експертів. Говорить Сергій Коваленко.

Сергій Коваленко: Ми відпрацювали ті заявки, які надходили на телефон Міської ради. Поки що таких чотири звернення: одне по криші будинку і три звернення по завданої шкоди внутрі будинків.

Ведуча: Власник згорілого автомобіля Олександр Фадєєв каже, що вперше залишив авто на стоянці, поруч з якою вибухнула автоцистерна.

Олександр Фадєєв, автовласник: Залишив машину і поїхав. Я заплатив тут жінці наперед дав завдаток. Ніяких квитанцій, нічого мені не дали. Сьогодні тут перший день. Поки що ніякої інформації. Нічого не відомо, куди звертатись, кажуть, потрібно писати заяву, аби відшкодували збиток. Машина в принципі недорога і коли дозволять, заберу і здам на металобрухт. Я дивлюсь у людей є побільше збитків.

Ведуча: Експерт у справах відшкодування збитків Владислав Пузир пояснює, як людям відшкодувати завдані збитки.

Владислав Пузир, експерт у справах відшкодування збитків: Існує декілька варіантів виходу з цієї ситуації. По-перше, це звернення до страхової компанії. Вартість збитків розраховується із вартості транспортного засобу до та після пригоди. За відкритим вже провадженням можна звернутись із заявою до суду з проведення саме експертизи за участі спеціаліста, який вже повністю проводити оцінку понесених збитків та їх відшкодування.

Ведуча: Голова квартального комітету мікрорайону Кропивницького, де сталися вибухи, Валентина Додоліна розповіла Суспільному, що збирає підписи жителів будинків зі зверненням до міськради, аби прибрати звідти автостоянку та газозаправну станцію. Нагадаю, вибухи сталися в вечорі 27 березня на одній із автостоянок зайнялася платформа вантажівки, яка перевозила скраплений газ. Вогонь знищив 18 автомобілів, у сусідніх житлових будинках та школі вибухом вибило шибки. Кілька мікрорайонів залишилися без світла. Водія автоцистерни прооперували, сказав реаніматолог обласної лікарні Анатолій Бондаренко. За його словами в опіковому відділенні залишаються троє травмованих. Найтяжчий стан у пожежника Ярослава Жебутинського, йому 29 років».

2. Гроші за голоси роздавали жителям Черкас

«Ведуча: Гроші за голоси роздавали виборцям у Черкасах, розповів “Українському радіо” речник обласної поліції Дмитро Грищенко. За його словами, людям пропонували від 2 до 4,5 тисяч гривень. Хтось поскаржився на підкуп у поліцію. Коли правоохоронці зайшли до офісного приміщення, знайшли коробки з готівкою. Там було 1,5 мільйона гривень і 12 тисяч доларів. Гроші роздавав представник передвиборчого штабу одного з кандидатів, за якого і мав проголосувати виборець післязавтра. Прізвище кандидата у поліції не називають. В офіційному повідомлені вказують лише першу літеру П. На фото, яке опублікували у Нацполіції, є нотатники з написом “Солідарність”, “Блок Петра Порошенка”. Упродовж двох годин ми телефонували очільнику передвиборчого штабу Петра Порошенка Олегу Медвєдєву, аби отримати його коментар. Поки він не відповідає. У списку кандидатів є дві людини, чиє прізвище або ім’я починається на П, крім Порошенка — це Володимир Петров. Ми зателефонували йому. Володимир Петров порадив поліції назвати другу літеру в прізвище кандидата, представників штабу якого підозрюють у підкупі виборців. Говорить речник обласної поліції Дмитро Грищенко.

Дмитро Грищенко, речник обласної поліції: Сьогодні надійшло повідомлення, що в одному з приміщень в місті Черкаси відбувається видача коштів невідомими особами. На місце події було направлено слідчо-оперативну групу, наряд патрульної поліції. Дійсно, прибувши на місце події в одному з приміщенні офісних було виявлено людей. Виявлено офісну техніку, також картонну коробку з грошовими коштами, списки. На місці події відпрацювала слідчо-оперативна група докази по страві вилучено. Зараз вирішується питання про відкриття кримінального провадження статтею 160 Кримінального кодексу України. Проводяться слідчі дії. Можу сказати точно, що за нашою інформацією, за одного з кандидатів, який балотується на пост президента України.

Ведуча: Заяви зі зверненнями від представників різних кандидатів на посаду президента, щодо підкупу виборців із боку конкурентів фіксували впродовж березня спостерігачі громадянської мережі “Опора”, фактично у всіх регіонах. Про це повідомив сьогодні в Києві аналітик “Опори” Олександр Клюжев.

Олександр Клюжев, аналітик громадянської мережі “Опора”: В окремих випадках є підстави вважати у наших спостерігачів, що заяви про організацію підкупу виборців, які лунають від представників одного кандидата мають політичну мотивацію, для того щоби створити негативний імідж одного чи іншого кандидата або навпаки. Якщо представники кандидата заявляють про підкуп виборця, то вони обов’язково мають не тільки обмежитися не тільки заявою, а звертатися до Національної поліції».

3. Завтра в Києві відкривається фестиваль «Французька весна в Україні»

«Ведуча: Повітряно-циркових вуличним дійством “Садівниця Мю і кінематика флюїдів” від французького колективу “Франц експрес” завтра о 20:30 на Софійській площі у Києві відкриється фестиваль “Французька весна в Україні”. Як зазначено на офіційній сторінці фестивалю, це небесно-повітряна феєрія, створена засобами музики, візуальних образів та акробатики. У програмі фестивалю — допрем’єрні кінопокази французьких стрічок переможців національної кінопремії “Сезар”, також найкращі представники світового стріт-арту у Києві працюватимуть над створенням муралів та інсталяцій. У програмі також концерти сучасної та класичної музики і балет».

У випусках за 29 березня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Держдепартамент США закликав Росію звільнити кримських татар.

Прокурор Кулик заявляє про тиск Банкової на прокуратуру, щоб пригальмувати справи близького оточення президента.

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду