У Суспільного за 3 роки 30 судових справ про захист честі і гідності незадоволених журналістськими матеріалами – Остапа

Про це сказала голова наглядової ради НСТУ, заступниця шеф-редактора «Детектор медіа» Світлана Остапа під час дискусії «Безпека журналістів та протидія безкарності за злочини проти журналістів», яка відбулася онлайн 5 червня 2020 року. Захід організований Офісом Ради Європи в Україні.

Вона розповіла, що на Суспільному мовленні багато років транслюють програми журналістських розслідувань «Наші гроші» Дениса Бігуса, «Схеми. Корупція в деталях» «Радіо Свободи», «Слідство. Інфо». У 2019 році почав працювати департамент журналістських розслідувань Суспільного мовника.

«Левова частка цих розслідувань стосується представників влади та їх оточення, яким це не подобається. Вони подають до суду. За три роки існування Суспільного мовлення НСТУ мала 30 судових проваджень, з яких 14 справ маємо про відмову у задоволенні позову. 15 справ досі слухаються у суді», – зазначила Світлана Остапа.

За її словами,  серед позивачів є гучні прізвища представників Адміністрації/Офісу президента, народних депутатів та олігархів. Вона додала, що до суду позивалися колишній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов,  мільярдер Ігор Коломойський, колишній голова Офісу президента Андрій Богдан, народний депутат III—IX скликань Андрій Деркач, народний депутат України VIII скликання Ігор Мосейчук та інші.

«Майже всі справи про захист чесні і гідності та ділової репутації через поширення певної інформації в ефірах загальнонаціональних телеканалів НСТУ та філіях. Суспільне виступає третьою стороною», – сказала пані Остапа.

За її словами, потім позивачі публічно поширюють у різних соцмережах зневажливі думки про Суспільне і загалом про журналістів, а непублічно роблять все можливе, щоб не дати Суспільному повного державного фінансування.

Світлана Остапа зазначила, що у 2020 році 106 днів були заблоковані рахунки через борг держави перед акціонерним товариством «Євроньюз». Після сплати боргу у НСТУ залишиться 57% фінансування.

«У мене є інформація, що перешкоджання у розблокуванні рахунків були такими тривалими через одне з журналістських розслідувань», – сказала вона.

За її словами, публічно у розблокуванні рахунків допомагали в парламентському комітеті, в Офісі президента, в інших державних структурах, але непублічно були деякі виконавці, які цьому перешкоджали.

В дискусії взяли участь посол, голова Європейського представництва в Україні Матті Маасікас, заступниця голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, представники Шведського та Канадського посольств, Офісу Генпрокурора, Нацполіції, виконавча директорака ІМІ Оксана Романюк та інші.

Нагадаємо, з 18 лютого до 2 червня всі рахунки НСТУ були арештовані через борг державної Національної телекомпанії України перед компанією «Євроньюз». НСТУ є правонаступницею державної компанії.  

Додамо, юристи НСТУ у 2019 році взяли участь у 271 судовому засіданні у різних судових справах.

comments powered by Disqus