НСТУ стурбована втручанням у право на приватність Наталки Седлецької (Заява)

НСТУ стурбована втручанням у право на приватність Наталки Седлецької (Заява)

16:17,
5 Вересня 2018
1907

НСТУ стурбована втручанням у право на приватність Наталки Седлецької (Заява)

16:17,
5 Вересня 2018
1907
НСТУ стурбована втручанням у право на приватність Наталки Седлецької (Заява)
НСТУ стурбована втручанням у право на приватність Наталки Седлецької (Заява)
Національна суспільна телерадіокомпанія України вважає, що слідство може отримати доступ до відомостей, які стосуються особистого життя журналістки Наталки Седлецької чи її роботи в якості головреда та автора програми «Схеми: Корупція в деталях», яка є спільним проектом «Радіо Свободи»та «UA: Першого».

Про це йдеться у заяві НСТУ, опублікованій на сайті «UA: Суспільне мовлення».

У заяві йдеться, що НСТУ переконана у високій професійності Наталки Седлецької та команди журналістів-розслідувачів і сподівається, що джерелам, які допомагають журналістам викривати корупцію, нічого не загрожує.

Публікуємо повний текст заяви НСТУ:

«Печерський районний суд міста Києва 27 серпня 2018 року ухвалив надати головному слідчому управлінню Генеральної прокуратури України доступ до інформації з мобільного телефону журналістки-розслідувачки Наталки Седлецької для проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000003904 від 16 листопада 2017 року за фактами можливого розголошення директором Національного антикорупційного бюро України відомостей, що становлять державну таємницю.

Зокрема, суд дозволив слідчому генпрокуратури отримати у ПрАТ "Київстар" інформацію щодо вхідних і вихідних дзвінків (дати, часу, тривалості кожного з’єднання, номерів, з якими вони відбувались), відправлені й отримані текстові та інші повідомлення (SMS, MMS), територіального місця знаходження мобільного телефону журналістки за період з 19 липня 2016 року по 16 листопада 2017 року.

Втручання у право на приватність, що може бути законним та необхідним в демократичному суспільстві, повинно бути обґрунтованим.

Виходячи із обставин, наведених в ухвалі суду, у клопотанні слідчого генпрокуратури до суду немає жодного посилання на час, в який, на думку слідства, могло бути здійснене протиправне діяння директором НАБУ. Також відсутні пояснення необхідності отримати доступ до приватної інформації з телефону свідка – Наталки Седлецької – саме у вказаний період з 19 липня 2016 року по 16 листопада 2017 року.

В ухвалі суду також немає обґрунтування мотивів, з яких суд вирішив надати слідству доступ до інформації з мобільного за такий тривалий період. Припускаємо, що фактично суд надав слідству доступ до значно більшої кількості інформації, ніж це потрібно в конкретному розслідуванні.

Таким чином слідство може отримати доступ до відомостей, які взагалі не стосуються згаданого кримінального провадження, проте стосуються особистого життя журналістки чи її роботи в якості автора програми "Схеми: Корупція в деталях".

Національна суспільна телерадіокомпанія України стурбована втручанням у право на приватність Наталки Седлецької без належних обґрунтувань необхідності та тривалості періоду такого втручання.

НСТУ переконана у високій професійності Наталки Седлецької та команди журналістів-розслідувачів і сподівається, що джерелам, які допомагають журналістам викривати корупцію, нічого не загрожує.

Команда Суспільного буде уважно стежити за дотриманням усіх законодавчих норм та процедур в ході слідства й інформуватиме громадськість у випадку виявлення порушень».

Як писав «Детектор медіа», у 2017 році після спілкуванням з журналістами директором НАБУ Артемом Ситником ГПУ відкрила кримінальну справу за фактом можливого розголошення таємниці слідства посадовою особою правоохоронного органу. Тоді пан Ситник стверджував, що під час спілкування з журналістами не надавав їм даних досудового слідства.

У грудні 2017 року Наталію Седлецьку викликали на кількагодинний допит до Генеральної  прокуратури у справі проти керівника НАБУ. На допиті розслідувачка послалась на пряму норму Кримінально-процесуального кодексу, за якою журналістів не можуть допитувати як свідків про відомості, які містять конфіденційну інформацію професійного характеру, надану за умови нерозголошення авторства або джерела інформації.

27 серпня 2018 року Печерський районний суд Києва дав доступ Генеральній прокуратурі України до телефонних переговорів журналістки програми «Схеми» (проект «Радіо Свободи») Наталі Седлецької у справі про можливе розголошення державної таємниці та даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артемом Ситником.

Речниця «Радіо Свободи» Джоанна Левісон назвала це рішення «надмірним» та таким, що «грубо порушує міжнародні стандарти і не відповідає зобов’язанням України із захисту вільної преси».

Рішення суду також засудила редакція програми «Схеми» та Transparency International. Журналісти та громадські організації закликали ГПУ не реалізовувати ухвалу щодо керівника програми «Схеми».

Речник Генеральної прокуратури України Андрій Лисенко заявив, що дані з телефона журналістки необхідні слідчим «для встановлення часу, дати та місця (геолокації) ймовірного розголосу даних з обмеженим доступом керівником НАБУ» Артемом Ситником.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
1tv.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду