Гендиректор Концерну РРТ Петро Семерей: «Ми двічі попередили НСТУ про припинення мовлення»

Гендиректор Концерну РРТ Петро Семерей: «Ми двічі попередили НСТУ про припинення мовлення»

16:24,
19 Червня 2018
4766

Гендиректор Концерну РРТ Петро Семерей: «Ми двічі попередили НСТУ про припинення мовлення»

16:24,
19 Червня 2018
4766
Гендиректор Концерну РРТ Петро Семерей: «Ми двічі попередили НСТУ про припинення мовлення»
Гендиректор Концерну РРТ Петро Семерей: «Ми двічі попередили НСТУ про припинення мовлення»
Генеральний директор Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ) Петро Семерей каже, що призупинення аналогової трансляції «UA: Першого» вдень у дев’яти містах через борги Національної суспільної телерадіокомпанії України – це компромісне рішення, під час ухвалення якого були враховані інтереси НСТУ, телеглядачів і держави. За його словами, в уряді знали про проблему і порадили Концерну відключати мовлення та подавати до суду за борги.

З 18 червня щодня з 6:00 до 18:00 Концерн РРТ вимикає аналогову трансляцію телеканалу «UA:Перший» в дев’яти містах: Білопілля (Сумська область), Вінниця, Дніпро, Ізюм (Харківська область), Київ, Ковель (Волинська область), Одеса, Тернопіль і Чернігів. Причина – 75 млн 120 тис. грн. боргу НСТУ за послуги Концерну РРТ.

Про призупинення трансляції першою повідомила сама НСТУ, вкотре нагадавши про 50-відсоткове недофінансування Суспільного з державного бюджету, що й призвело до накопичення боргів за трансляцію.

Першим із представників влади на ситуацію відреагував міністр інформаційної політики Юрій Стець, назвавши відключення за борги мовлення «UA: Першого» неприпустимою ситуацію. Міністр вважає, що уряд разом з Верховною Радою мають негайно вирішити питання фінансування НСТУ.

Сайт «Суспільне. Детектор медіа» розпитав генерального директора Концерну РРТ Петра Семерея про передумови проблемної ситуації та шляхи її вирішення.

Пане Петре, скільки часу НСТУ не оплачувала за аналогову трансляцію «UA: Першого»?

— З 1 січня 2018 року. Кілька днів тому НСТУ заплатила 3 млн грн за радіомовлення за перший квартал.

Чому відключення почалося 18 червня, коли борг склав 75 млн 120 тис. грн?

— У нас був запас, мали депозити, які тримали на перехідний період відключення аналогового телебачення. Але у зв’язку з тим, що НСТУ не платила за трансляцію, всі наші запаси і резерви закінчилися. Нас попередили про нараховування санкцій за несвоєчасну сплату за електроенергію і майбутнє її відключення. Тож ми декілька разів зустрічалися із Зурабом Аласанією (головою правління НСТУ. – ДМ), обговорювали всі ці проблеми. Він не заперечував проти відключення. Ми двічі попередили НСТУ про припинення мовлення. Аналогове мовлення не відключили повністю: обмежили зранку і до вечора, коли не дуже багато людей дивляться телебачення. О 18:00, коли люди приходять з роботи, все працює.

Чому мовлення призупинили не всюди, а лише у містах Білопілля, Вінниця, Дніпро, Ізюм, Київ, Ковель, Одеса, Тернопіль і Чернігів?

— Передавачі, які там знаходяться, дуже потужні і дуже старі, через це споживають дуже багато електроенергії – більше, ніж нам би заплатила НСТУ. Ми економимо 1 млн грн на електроенергії – відповідно, з бюджету на 1 млн менше потрібно буде платити на підтримку НСТУ. Тож ми знайшли компромісне рішення. Крім того, ці потужні передавачі потребують ламп, які сьогодні ніхто не виробляє. У нас закінчується їх запас, тож чекаємо відключення аналогового телебачення. Подальша робота цих передавальних станцій для нас є надзвичайно тяжкою та збитковою.

Чи можна ці передавачі модернізувати?

— Неможливо. Вони можуть бути тільки збитковими, якщо працюють. А коли не працюють, то нестимуть менше збитків.

Ще однією причиною призупинення мовлення стала спека. Зважаючи на те, що передавачі лампові, вони виділяють багато тепла. Ми мусимо додатково вмикати кондиціонери, щоб їх охолодити, а це ще додаткова витрата електроенергії.

Тому вирішили узгодити призупинення мовлення з НСТУ. Зураб Аласанія прислав нам листа, в якому йдеться, що НСТУ не заперечує проти призупинення мовлення. Я читав в інтернеті новини про відключення і бачив, що нас ніхто не звинувачує.

На сьогодні ми не маємо договору з НСТУ, договір на радіомовлення і телебачення закінчився 1 квітня. У той же час НСТУ відмовляється підписувати надалі договір та акти, бо боїться, що ми подамо до суду. Але нас суд не цікавить, нам від судової справи грошей не додасться, тільки доведеться сплатити десятки тисяч судових витрат.

Чи знають про ваші проблеми в Кабміні?

— Тиждень тому в прем’єр-міністра Володимира Гройсмана відбулася нарада. Я озвучив проблему, що нас відключать за борги з електроенергії. Нам порекомендували відключати аналогове мовлення згідно із законом і подавати до суду.

Який борг за електроенергію має КРРТ?

— Нам потрібно сплатити до 26 червня 17 млн грн за електроенергію, ми при тому не маємо ні копійки. Якщо не оплатимо, нарахують великі санкції, які ніхто не компенсує.

Чи будете відключати аналогову трансляцію «UA: Першого» в інших містах?

— Наразі Зураб Аласанія поїхав у відрядження. Якби він був у Києві, можливо, ми б домовилися про відключення передавачів в інших містах, які мають меншу потужність, але так само старі. Завдяки цьому ми могли б зменшити споживання електроенергії. Я не думаю, що населення сильно постраждає від цього. Якщо «UA: Перший» не попрацює зранку кілька годин, то великої біди не буде, а економія для держави і для нас буде.

Чи мала НСТУ довготривалу заборгованість за попередні роки?

— Раніше теж були такі моменти, але не настільки болючі, як сьогодні. Бувало, що і по півроку тоді ще НТКУ не оплачувала за трансляцію. Останнім часом наприкінці кварталу вони завжди оплачували, хоч і несвоєчасно, та заборгованість закривали, проблем не виникало.

Із чим пов’язано те, що раніше заборгованість НСТУ (НТКУ) перед КРРТ не була болючою?

— Це пов’язано зі зміною законодавства. Раніше, якщо нам не заплатили, то з бюджетних грошей ми не платили податків, тобто нам не платили і ми в бюджет не платили. Тепер, незалежно від того, чи заплатила нам НСТУ чи ні, ми сплачуємо податок на прибуток, дивіденди. За перший квартал ми сплатили 8 млн грн податків за те, чого не отримали. Це подвійно боляче і несправедливо. Ми просили уряд звільнити нас від дивідендів, які змушені платити, але нас ніхто не чує.

Можу сказати, що Зураб Аласанія сам майже попросив відключити мовлення, бо бачить нашу ситуацію. Саме про це на словах ми вели переговори.

Якщо Кабмін не сплатить борг НСТУ перед вами, чи відключите ви повністю трансляцію «UA: Першого»?

— У мережі українського телебачення по Україні працює 270 передавачів, з яких ми відключили частково дев’ять. Відключити вечірній час «UA: Першого» у цих містах – це всього-на-всього п’ять годин їхнього мовлення. Наразі ми відключили 12 годин, ці п’ять годин особливо не вплинуть на економію електроенергії. Можливо, простіше буде відключити ще 50 передавачів меншої потужності зранку, ніж відключати ввечері години. Вечірній час – це прайм-тайм, під час якого телеканал транслює рекламу, щось заробляє. Ми враховуємо і поважаємо потреби телеглядачів, не підриваємо авторитет мовника, тому шукаємо компроміс.

Сподіваємося, що НСТУ врешті-решт оплатить за вечірній час. Та це має бути рішення уряду. Не можу зрозуміти, чому Суспільному вдвічі скоротили фінансування. Пояснюють, що планове відключення аналогового телебачення мало бути 31 березня, тому в бюджет заклали гроші тільки на перший квартал. При тому коштів за перший квартал на трансляцію не дали. На ситуацію вплинуло перенесення строків відключення аналогового телебачення (на 31 серпня. – ДМ). У нас одна рука не знає, що робить інша. Кабмін не фінансує трансляцію НСТУ, але переносить строки відключення аналогового мовлення, тож у результаті виникають такі питання.

Facebook Незалежної асоціації телерадіомовників
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду