На Суспільному запустять нову програму для депутатів-мажоритарників – Роман Вінтонів. ВІДЕО

На Суспільному запустять нову програму для депутатів-мажоритарників – Роман Вінтонів. ВІДЕО

12:44,
19 Квітня 2018
2681

На Суспільному запустять нову програму для депутатів-мажоритарників – Роман Вінтонів. ВІДЕО

12:44,
19 Квітня 2018
2681
На Суспільному запустять нову програму для депутатів-мажоритарників – Роман Вінтонів. ВІДЕО
На Суспільному запустять нову програму для депутатів-мажоритарників – Роман Вінтонів. ВІДЕО
Член правління ПАТ «НСТУ» Роман Вінтонів презентував ідею нової програми, на якій народні депутати-мажоритарники матимуть змогу отримати доступ до виборців, а виборці до депутатів.

Про це Роман Вінтонів сказав на черговому засіданні Комітету свободи слова та інформаційної політики, що відбулося 18 квітня 2018 року, на якому розглядалося питання: «Про діяльність ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України»: виклики та шляхи їх вирішення». Для обговорення цього питання були запрошені голова правління ПАТ «НСТУ» Зураб Аласанія та члени правління; голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ» Тетяна Лебедєва та члени НР, народні депутати та ін.

Роман Вінтонів зазначив: «Ми впевнені, що депутати повинні мати доступ до виборців, щоб вони знали, що було зроблено і не зроблено, і коли буде зроблено. Власне з цієї гіпотези ми й виходили, коли планували програму «Звіти наживо», яка вже реалізована. Що стосується депутатів-мажоритарників, то для них програма буде можливо з іншою назвою, але суть її така ж. Після кожної сесії ми б хотіли би, щоб депутат приїжджав в округ, ми йому даватимемо півгодини, безкоштовно, без жодних обмежень. Він матиме можливість розповісти як голосував, які були його рішення. Ми будемо ставити запитання, люди будуть ставити запитання. Це буде 5х5: п’ять запитань від ведучого і п’ять від виборців. Таким чином кожен депутат отримає доступ до своїх виборців, так само виборці отримають доступ до депутата, щоб з ним поспілкуватися».

За його словами, наразі на область є від 4-х до 20 депутатів, тому на НСТУ думають, як забезпечити всім рівний доступ до ефіру.

«Водночас ця програма виконає функцію пояснення меж відповідальності депутата. Що люди мають вимагати від депутата, а що не є в його компетенції. Ми хочемо, щоб українці розуміли, хто за що відповідає: де місцева влада, де обласна адміністрація, де обласна рада, а де Верховна Рада, чи Кабмін», – сказав Вінтонів.

Він зауважив, що в годинну програму «Звіти наживо», яка виходить раз на місяць, може прийти будь-який представник влади: мер, представник облради, чи облдержадміністрації. «Є графік, який вони знають наперед. Наприклад, цієї пятниці буде друга серія програм, де ми говоритимемо про культуру. Місяць тому була програма, на яку приходили мери міст, заступники голів ОДА та ін. тобто в один і той самий день у всіх областях транслювалася ця програма. Так само ми хочемо реалізувати й програму для народних депутатів», – додав Роман Вінтонів.

Народні депутати уточнили, чи точно після кожної сесії виходитиме програма, чи все ж мова йде про сесійні тижні. Вінтонів зазначив, що про це вони хотіли поговорити з самими народними депутатами, як їм буде зручніше: чи після сесійного тижня, чи після сесії. «Про це ми хотіли поговорити на зустрічах з головами фракцій», – зауважив він.

На думку члена Комітету свободи слова Григорія Шверка, логічно було б це робити під час тижня роботи народних депутатів в округах. «Коли буде запущено цю програму, чи встигнемо до виборів? Чи готові всі філії так працювати?» – запитав Григорій Шверк. Роман Вінтонів запевнив, що встигнуть до осені, і що філії готові так працювати, що лише треба узгодити графіки, щоб можна було планувати роботу наперед.

Народний депутат-мажоритарник Ярослав Дубневич поцікавився, чи планує керівництво Суспільного розблокувати можливість в новинних блоках висвітлювати роботу депутатів-мажоритарників. Роман Вінтонів відповів, що вона не є заблокована.

«Вона заблокована, бо на Львівщині ні одна інформація, повязана з депутатами-мажоритарниками, не береться до новинного блоку, і на філіях посилаються на закон. Ми маємо чітко визначитися, якщо допущені неправильні норми в законі, то потрібно підготувати зміни до закону і якнайшвидше їх проголосувати, щоб розблокувати питання інформаційного висвітлення роботи  депутатів всіх рівнів. На Львівщині Суспільне зробило дві погані речі: максимально виключило висвітлення війни на Сході. До створення суспільного телебачення на Львівщині була прекрасна програма з цілим колективом журналістів, яку очолювала Оксана Клим, які їздили на Схід у наші військові частини, висвітлювали, як хлопці воюють на Сході, як вони там живуть. Це максимально згуртовувало волонтерський рух разом з ЗСУ. І якщо ми зараз візьмемо відсоток висвітлення військових подій на Сході, то пробачте, олігархічні канали, як ви їх називаєте, куди більше приділяють цій темі уваги. Друге питання, що твориться з майном, яке передане суспільному телебаченню. Працівникам львівського радіо дана вказівка шукати нове приміщення, бо тому, яке вони займали в центрі Львова, треба знайти інше примінення», – запитав пан Дубневич.

Зураб Аласанія заявив, що жодної заборони на висвітлення діяльності депутатів немає. «Ніяких заборон на висвітлення ані депутатів, ані губернаторів не існує. Цьому є психологічне пояснення. Люди раніше настільки так робили, що зараз побоюються навіть натякнути щось про владу, бо всі можуть подумати, що це заказуха. Ми знаємо цю проблему і працюємо з людьми, щоб вони не боялися, проводимо навчання», – пояснив Зураб Аласанія, додавши, що приміщення, де було радіо, ніколи не належало Львівській філії, воно належить місцевій раді.

Член Комітету Богдан Онуфрик наполегливо повторив, що на НСТУ заборонили показувати будь-якого чиновника чи депутата.

Роман Вінтонів відповів на закид: «Не існує ніякої заборони, мені прикро, що це звучить. Якщо у вас є факти, що звучить якась заборона, я буду радий їх побачити. Якось нелогічно, що ми ніби з одного боку забороняємо, а з іншого запускаємо спеціальні програми про діяльність влади».

На думку Богдана Онуфрика, це легко перевірити: треба взяти і проаналізувати всі сюжети.

Голова Комітету Вікторія Сюмар зазначила, що такі обговорення є подоланням браку комунікації. «Вже склалися певні стереотипи про діяльність СМ. Це не на користь, в першу чергу, глядачам. Ми поговорили про різні речі, ви почули, що у депутатів є певні побоювання, у членів Наглядової ради є певні зауваження, почули, що є самоцензура. Я вважаю, що нам усім у суспільстві треба вчитися говорити, слухати і чути один одного. У нас з цим є проблеми. Якщо ми сьогодні почули один одного, то вважатимемо, що цей час витратили не дарма. Ніхто нікому ніяких вказівок давати не буде. Ми обмінялися думками, побоюваннями, кожен заявив свою позицію. Я від Комітету позицію заявила: ми будемо говорити за ваше фінансування, і говорити за вашу незалежність. Ми дуже просимо боротися за стандарти, боротися за країну, боротися за якісну журналістику, якої сьогодні бракує», – сказала вона.

Нагадаємо, раз на місяць упродовж 2018 року всі регіональні телеканали Національної суспільної телерадіокомпанії України показують у прямому ефірі програму «#Звіти_наживо». Під час програми представники місцевої влади звітують і відповідають на запитання журналістів і громади у прямому ефірі 23-ох філій НСТУ. У березні в прямому ефірі в кожній області звітували мери або голови ОДА. Цієї п’ятниці, 20 квітня, у прямому ефірі відповідатимуть на запитання представники місцевих департаментів культури.

Варто зазначити, що 12 липня 2017 року народні депутати з депутатської фракції політична партія «Народний фронт» Максим Бурбак і Микола Федорук направили на розгляд Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики проект закону №6681 про внесення змін до статті 18 Закону України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення України» (щодо висвітлення діяльності органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб в засобах масової інформації України). Цей проект закону стосується зобов’язання Національної суспільної телерадіокомпанії висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів.

В їхньому законопроекті вказана одна коротка зміна до закону про Суспільне мовлення: замість норми «НСТУ не зобов’язана висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб» – «НСТУ зобов’язана висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, у межах визначених іншими Законами».

4 квітня 2018 року члени парламентського Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики порекомендували Верховній Раді відхилити проект закону №6681.

На думку голови Комітету Вікторії Сюмар, запропонована норма №6681 може знівелювати ідею незалежності Суспільного мовника.

17 квітня 2018 року Верховна Рада мала обговорювати та голосувати щодо проекту закону №6681. Напередодні у Раді Європи закликали український парламент відхилити зміни до закону про суспільне мовлення про «20 депутатських хвилин».

Відео: канал у Youtube Світлани Остапи, фото: скріншот відео

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду