Суспільне зробило заяву щодо обшуків Державного бюро розслідувань

Суспільне зробило заяву щодо обшуків Державного бюро розслідувань

17:06,
30 Серпня 2019
4533

Суспільне зробило заяву щодо обшуків Державного бюро розслідувань

17:06,
30 Серпня 2019
4533
Суспільне зробило заяву щодо обшуків Державного бюро розслідувань
Суспільне зробило заяву щодо обшуків Державного бюро розслідувань
У Національній суспільній телерадіокомпанії України розповіли, що в ухвалі Печерського районного суду міста Києва від 1 серпня, строком дії 30 днів, яка була надана як підстава для проведення обшуків, йдеться про три факти, які між собою не пов’язані.

Про це йдеться в заяві НСТУ, опублікованій на сайті «UA: Суспільне мовлення».

«Зокрема, йдеться про факт закупівлі для телерадіокомпанії аудіовізуального обладнання, що було закуплене телерадіокомпанією ще 2017 року. Також в ухвалі згадують  про земельну ділянку, що є в складі статутного капіталу телерадіокомпанії, та діяльність благодійного фонду «Підтримки створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення в Україні». Як пов`язані ці три факти — важко навіть уявити», – зазначили на Суспільному.

Працівники Державного бюро розслідувань здійснюють слідчі дії, оскільки вважають, що в працівників Суспільного можуть бути знайдені документи чи флешки, які є речовими доказами в кримінальному провадженні щодо можливих протиправних дій службових осіб ПАТ «НСТУ», а саме зловживання службовим становищем із метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб.

У зв’язку з цим 30 серпня 2019 року рано-вранці в оселях голови правління ПАТ «НСТУ» Зураба Аласанії та кількох директорів департаментів телерадіокомпанії, а пізніше у головному офісі телерадіокомпанії відбулися обшуки.

Під час обшуків працівники «UA: Суспільного мовлення» погодилися добровільно надавати правоохоронцям Державного бюро розслідувань у супроводі Служби безпеки України усі матеріали та документи, що й робили протягом кількох годин.

У НСТУ в офіційній позиції поставлили кілька запитань щодо доцільності обшуків.

Зокрема, їм невідомо, про які саме порушення закупівлі йде мова, оскільки в ухвалі про це нічого не зазначено. 

У НСТУ пояснюють, що всі закупівлі в телерадіокомпанії відбуваються згідно із законодавством — тільки через систему Prozzoro. Вся інформація щодо всіх закупівель відкрита, договори на закупівлі публікуються, всю інформацію можна знайти на сайті системи, а вся закуплена техніка — наявна й перебуває в студіях компанії, де обшук навіть не відбувався.  

«Щодо земельної ділянки, про яку йдеться в ухвалі, маємо повідомити, що керівництво телерадіокомпанії раніше виявило незаконні дії державного реєстратора, який зареєстрував на території компанії право власності нерухомого майна за сторонньою юридичною особою. Працівники Суспільного самостійно звернулися щодо виявленого порушення до правоохоронних органів, аби врегулювати ситуацію й виправити наслідки порушень з боку державного реєстратора. Тоді допомоги у вирішенні цієї ситуації від правоохоронних органів ми так і не отримали», – йдеться у заяві НСТУ.

На Суспільному не розуміють, чму проводили обшуки  в благодійному фонді «Підтримки створення та розвитку суспільного телебачення і радіомовлення в Україні», що є окремою юридичною особою і не входить до складу телерадіокомпанії. 

«Яким чином фонд, котрий не використовує коштів державного бюджету та взаємодіє лише з донорами, може потрапити до уваги такої структури, як Державне бюро розслідувань?», – запитують на Суспільному.  

Також у них є питання, чому обшуки почалися саме сьогодні в останній можливий для проведення цих дій день? 

За інформацією НСТУ, жодних інших слідчих дій із квітня, коли було порушено кримінальне провадження, у телерадіокомпанії взагалі не відбувалося, не проводилися допити, не отримувалися ухвали  про тимчасовий доступ до речей.

«Згадані факти ми можемо розцінити тільки як спробу залякати керівників єдиної незалежної медіакомпанії нашої країни, що не належить жодній політичній чи бізнес-групі, не обслуговує інтереси політиків чи олігархів», – зазанчили у НСТУ.

Також на Суспільному повідомили,  що вранці 30 серпня 2019 року до офісу телерадіокомпанії також прибув представник «Опозиційної платформи — За Життя» Нестор Шуфрич, який наразі очолює комітет з питань свободи слова у Верховній Раді України, який зазначив, що прагнув пересвідчитися, що діяльності незалежного ЗМІ ніщо не перешкоджає.

Народний депутат України Вікторія Сюмар у Фейсбуку зазначила, що ДБР та СБУ мають негайно пояснити свої дії і навіть те, наскільки це їх підслідність.

«Відсутність прозорості у справі обшуку каналу і Zurab Alasania має всі ознаки спроби взяти під контроль інформ простір і незалежний канал з боку структури, яка помічена не в правоохоронній, а замовній діяльності по переслідуванню політичної опозиції і реально незалежного ЗМІ, яким є Суспільне. Дуже чекаю також на реакцію журналістської спільноти і міжнародних партнерів. Нагадаю, що раніше «глибоке занепокоєння» викликали навіть законопроекти про 20 хв депутатського звіту. Це розцінювали як політичний тиск. Як можна розцінювати тоді сьогоднішні дії ДБР та СБУ)?», –  вважає вона.

Нагадаємо, 30 серпня у НСТУ та  Зураба Аласанії відбуваються обшуки. Державне бюро розслідувань (ДБР) у супроводі співробітників Служби безпеки України проводить обшуки  за шістьма адресами. Раніше ДБР проводило розслідування справ про можливі розтрати коштів НСТУ.

У ДБР пояснили, що слідчі дії проводяться в рамках досудового розслідування кримінального провадження щодо можливих протиправних дій службових осіб ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України»,  а саме зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб.

Адвокат Зураба Аласанії Андрій Гук розповів, що цінного знайшли у помешканні голови правління НСТУ. За його словами, найціннішими були неопубліковані вірші голови правління. 

Слідчі під час обшуку помешкання Зураба Аласанії мали ухвалу суду на вилучення паперів і електронних носіїв.За даними «Детектора медіа», ухвала суду датована 1 серпня і має строк дії 30 днів.

Відомо, що у НСТУ проводили обшуки через закупівлю аудіовізуального обладнання на 15 мільйонів. 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду