Ігор Розкладай: Головне, щоб ми об’єдналися в процесі підготовки статуту НСТУ

Ігор Розкладай: Головне, щоб ми об’єдналися в процесі підготовки статуту НСТУ

12:57,
6 Травня 2015
6724

Ігор Розкладай: Головне, щоб ми об’єдналися в процесі підготовки статуту НСТУ

12:57,
6 Травня 2015
6724
Ігор Розкладай: Головне, щоб ми об’єдналися в процесі підготовки статуту НСТУ
Ігор Розкладай: Головне, щоб ми об’єдналися в процесі підготовки статуту НСТУ
Юрист Інститут медіа права Ігор Розкладай презентував рекомендації щодо того, що обов’язково має містити Статут НСТУ.

Під час конференції «Реорганізація державних ТРК та створення НСТУ: регіональний вимір» Ігор Розкладай презентував рекомендації щодо того, що обов’язково має містити Статут НСТУ. За його словами, стаття про Статут існувала і в первинній редакції Закону про створення НСТУ, але вона була змінена до другої редакції. «Були рекомендації політиків, зокрема заступника голови парламенту Оксани Сироїд, яка сказала, що чим краще буде прописаний Статут, тим більше у нас буде гарантій незалежності», – сказав медіаюрист.

Статтею 2 Закону про НСТУ передбачено, що Статут затверджується Кабміном. Відповідно до ст. 6 Наглядова рада у разі необхідності може внести зміни до Статуту, висунувши пропозиції уряду, який, якщо вважатиме за потрібне, внесе ці зміни.

«Статут має містити повноваження акціонерів, в даному разі – це Кабмін, органів управління НСТУ та їх компетенцію. Тобто – про Наглядову раду, правління, певною мірою відсилочну норму про ревізійну комісію, так само дуже коротка норма про редакційну раду НСТУ і редакційні ради в регіонах. Відповідно ст. 6 Статут НСТУ має містити гарантії незалежності суспільного мовника, заборону на втручання з боку акціонера й інших субєктів владних повноважень в редакційну політику. Повноваження Наглядової ради НСТУ щодо членів правління, структуру НСТУ, що є дуже важливим, повноваження щодо структурних підрозділів НСТУ (саме це положення з’явилося між першим і другим читанням), в тому числі це стосується регіонального мовлення. А також положення про заборону щодо відчуження, передачі, приватизації нерухомого майна. Моя особиста позиція – це зажорстка норма в законі, думаю, що через рік-два її доведеться ревізувати, тому що у нас буде висіти баластом майно, яке не можна буде жодним чином використовувати, очевидно, що треба буде з ним щось робити. Але поки ми це не чіпаємо, бо йдемо шляхом, який прописаний в законі»,– зазначив Ігор Розкладай.

За його словами, в загальних положеннях Статуту будуть назва і статус, мета та принципи діяльності, гарантії незалежності, права та обов’язки та розмір статутного капіталу.

Щодо повноважень Кабміну, то тут треба врахувати в Статуті норми, які є в чинному законодавстві, – це положення щодо установчих зборів, в тому числі їх повноважень з урахуванням особливостей закону, ухвалення рішення про заснування НСТУ, питання про статут НСТУ, також зміни за поданням, розміщення акцій НСТУ. Тут, можливо, ще будуть деякі положення спеціального законодавства.

Щодо Наглядової ради. Певною мірою Статут буде повторювати положення закону, точно перейдуть вимоги щодо членів Наглядової ради НСТУ тощо. «Тут головне прописати обрання голови та заступників, повноваження Наглядової ради. Тобто закон говорить про основні, але так само він дозволяє дописати ті повноваження, які потрібні для ефективної діяльності НСТУ. Питання щодо засідань Наглядової ради, права та обовязки членів, наприклад, ініціація ними питань тощо. Також треба прописати повноваження членів і голови правління, вимоги до них, обрання членів і голови правління, норми щодо засідань правління і звітності», – розповів юрист ІМП.

Щодо ревізійної комісії. Як наголосив Ігор Розкладай, щодо цієї комісії є відсилочна норма, водночас заявив, що буде прописане положення про ревізійну комісію НСТУ як окремий документ, який буде розроблятися в пакеті, для подальшої передачі його майбутній Наглядовій раді.

Також у Статуті обов’язково має бути прописана структура НСТУ, тобто яким чином виглядатиме суспільний мовник. «Найбільш гостре питання – це питання філій, чи це будуть відокремлені структури, чи вони будуть в структурі НСТУ, просто знаходитимуться за різними адресами. Це так само має визначити статут», – сказав Розкладай.

Статут має містити базові норми, а саме: для чого призначений Перший, «Культура», місцеве мовлення, радіомовлення. Частина норм ще буде в редакційному статуті, як окремому документі, який має визначати редакційну політику і тому числі редакційної ради НСТУ і малих редакційних рад філій.

Окрім того, Статут має містити положення про громадські консультативні ради НСТУ. «Можу сказати, що на це є шалений запит, мене постійно запитують, чи можуть місцеві громади в регіонах якимось чином висловлювати свою думку, пропонувати ідеї. Громадські ради будуть одним з найбільш ефективних способів комунікації. У законі прописано (п. 7 ч.2 ст. 7), що Наглядова рада НСТУ створює та ліквідовує громадські ради та інші дорадчі органи та визначає порядок їхньої діяльності, формує їхній склад. Головне, щоб у Статуті були записані механізми: як це має відбуватися», – сказав медіаюрист.

Окремий розділ Статуту має бути присвячений майну НСТУ. В законі прописана заборона на відчуження землі і будівель, все це буде утримуватися на праві господарського відання. Мають бути положення щодо власного майна, щодо оренди, можливо, навіть про державно-приватне партнерство. Крім того, має прописуватися фінансово-господарська діяльність НСТУ, в тому числі, і як мають розподілятися фінансові потоки, а також питання прав трудового колективу НСТУ.

На думку Ігоря Розкладая, одна з важливих речей – це аудит та звітність. Одна з особливостей суспільного мовника – це повна підзвітність перед суспільством. Має бути дуже чітка звітність, яка показуватиме, що було зроблено, скільки на це було витрачено коштів, де були залучені ресурси і т.д. Тому Статут має включати й положення про аудит.

«Враховуючи, що ми створюємо суспільного мовника за світовими стандартами, то й аудит у нас має бути відповідно до міжнародних стандартів, в тому числі і принципи відбору аудиторських фірм, технічні завдання, вимоги щодо проведення аудиту, тобто базові речі мають закладатися в Статут. Звісно, коли буде безпосередньо конкурс на аудиторську фірму, там буде прописуватися детальне технічне завдання. Після проведення аудиту, цей звіт має публікуватися, так само як і всі інші звіти, передбачені законом», – зазначив Розкладай.

Юрист впевнений, що об’єднавши зусилля, можна створити навіть таке складне по суті, в умовах війни та дуже застарілого обладнання Суспільне мовлення. «Я переконаний, що ми це зробимо. Головне, щоб ми обєдналися в процесі підготовки підзаконних документів, в тому числі Статуту, редакційного статуту, щоб регіони долучалися і пропонували свої пропозиції», – сказав він. 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду