Суспільне працює над документальним фільмом про мисткиню Параску Плитку-Горицвіт

Суспільне працює над документальним фільмом про мисткиню Параску Плитку-Горицвіт

12:43,
1 Квітня 2025
895

Суспільне працює над документальним фільмом про мисткиню Параску Плитку-Горицвіт

12:43,
1 Квітня 2025
895
Суспільне працює над документальним фільмом про мисткиню Параску Плитку-Горицвіт
Суспільне працює над документальним фільмом про мисткиню Параску Плитку-Горицвіт
Над створенням стрічки «Горицвіт: квітнути всупереч» працює команда «Суспільне Івано-Франківськ».

Як повідомляє корпоративний сайт Суспільного, допрем’єрні покази документального проєкту про гуцульську мисткиню заплановані в Івано-Франківську та Львові на 9 та 11 квітня, а ютуб-прем’єра — на 16 квітня 2025 року.

Параска Плитка-Горицвіт була письменницею, художницею, іконописицею, фотографкою, створювала витинанки, робила скульптури. Її творчість не сприймали односельці і рідний батько. У молодому віці через допомогу Українській повстанській армії Параска відбула майже дев’ять з половиною років заслання. Коли повернулася, батько не дозволив їй жити вдома. Частина односельців трималася подалі від мисткині через колишнє ув’язнення, ще частина — не розуміла її: Параска вела спосіб життя, який був нетиповим для жінки того часу та Гуцульщини. 

Над створенням документального проєкту «Горицвіт: квітнути всупереч» працювали: авторка Ілона Захарук; режисер Сергій Жулін; редактори Ганна Силаєва та Василь Скрипка; продюсер Юрій Надольський; оператори Назар Вінтонюк, Роман Кочержук, Володимир Стадник;  режисерка монтажу Тетяна Василів;  графічний дизайнер Андрій Дмитрик;  звукорежисер Богдан Тищенко; кольорокорекція Тараса Романика; мемуари Параски Плитки-Горицвіт озвучила Наталія Весоловська.

За словами авторки проєкту, завідувачки редакції контенту «Суспільне Івано-Франківськ» Ілони Захарук, для них було важливо показати Параску Плитку-Горицвіт не лише як мисткиню, а й сильну жінку.

 «У проєкті ми аналізуємо, як їй це вдалося, розмірковуємо, чи можна вважати Параску феміністкою, а також спростовуємо деякі наративи, які були поширені про неї», — каже Ілона Захарук.

У стрічці «Горицвіт: квітнути всупереч» дев’ять героїв і героїнь розповідають про мисткиню та аналізують її життєвий і творчий шлях. Команда фільму розшукала подругу мисткині, з якою вони разом жили, коли Параска повернулася із заслання. Унікальними спогадами поділилися родичі Плитки-Горицвіт із села Бистрець, звідки вона родом. Знімали проєкт високо в горах — дорога до частини локацій була непроїзною, тож команді доводилося добиратися до них пішки.

 «Параска Горицвіт дивує і зачаровує, її спадок — незбагненний. На мою думку, авторці, Ілоні Захарук, вдалася глибока і небанальна — це важливо! — розповідь. Історія Параски — багатошарова, складна, драматична. Вона точно заслуговує серіалу на Netflix. А поки його немає, мусимо актуалізувати, привертати увагу, популяризувати», — розповіла продюсерка регіональних проєктів Суспільного Ганна Силаєва.

Лейтмотивом стрічки стали цитати з мемуарів мисткині — рукописної книги-щоденника «І в будні, і у свята» з музею Параски Плитки-Горицвіт у селі Криворівня. Обрамлення для кожної сторінки Параска малювала власноруч. Ці елементи стали основою графічного оформлення документального проєкту «Горицвіт: квітнути всупереч».

Нагадаємо, 16 березня на ютуб-каналі «Суспільне Суми» вийшов перший випуск проєкту «Нематеріальне», який присвячений кролевецькому ткацтву. У першій історії проєкту «Нематеріальне» розповідають, як працюють на місцевому підприємстві, чого навчають у кролевецькому училищі та які експонати є в музеї.

Фото: Суспільне

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду