GromTV: «Коли ми їдемо на зйомки, то молимося. Тому що ми йдемо з чимось світлим»

16:00,
2 Липня 2013
2686

GromTV: «Коли ми їдемо на зйомки, то молимося. Тому що ми йдемо з чимось світлим»

16:00,
2 Липня 2013
2686
GromTV: «Коли ми їдемо на зйомки, то молимося. Тому що ми йдемо з чимось світлим»
Богдан Хмельницький, Андрій Павловський та Олег Дейнека розповіли про свій проект інтернет-телебачення, який вони створюють за меценатської підтримки Миколи Мельниченка.

Про інтернет-проект «ГромTV» («Громадське телебачення») заговорили, коли в одному з сюжетів їх програми «Громконтроль» Олег Дейнека і Богдан Хмельницький прийшли дарувати квіти Артему Шевченку за знищення ТВі та допитувати Костянтина Усова про те, що він робить на каналі. Не залишився непоміченим і сюжет з того ж «Громконтроля» про смертельне ДТП з участю дружини Сергія Реброва, який за кілька днів набрав мільйон переглядів на YouTube, що викликало у колег з інших ЗМІ підозри в накрутці рейтингу.

GromTV зареєстроване як інформаційне агентство й існує за рахунок меценатської підтримки екс-майора держохорони Миколи Мельниченка і особистих заощаджень журналістів. Це вже третій заявлений проект у ніші «громадського інтернет-ТБ» після «Спільнобачення» и «Громадського ТБ» (hromadske.tv). Крім них над створенням свого інтернет-каналу працюють і колишні журналісти ТВі, розраховуючи на фінансування Костянтина Кагаловського.

4 липня «ГромTV» провели презентацію. Напередодні цього заходу учасники проекту Андрій Павловський, Богдан Хмельницький і Олег Дейнека розкрили «Телекритиці» деякі подробиці створення свого інтернет-ТБ.

«Наш вищий орган управління – глядач»

 

– Як давно працює сайт GromTV? Хто його засновник? З якою метою він створювався?

Андрій Павловський: Спочатку про сайт GromTV заговорили під час старту руху «Стоп цензурі!» (Три роки тому. – ТК), але в дуже вузькому колі. Тоді Сергій КудімовМирослав ОтковичЖан Новосельцев (журналісти «1 +1». – ТК) спільними зусиллями запустили сайт, планувалося на його базі створювати громадянське телебачення. Надалі у них не вистачило часу на розвиток сайту. І півроку тому Богдан Хмельницький, Олег Дейнека, я і ще кілька журналістів з інших видань об'єдналися і перезапустили цю машину.

Богдан Хмельницький: Є багато людей, які постійно стикаються з проблемами. Їм хочеться кричати, а ніхто не чує. В даному випадку ми поєднали правозахисну діяльність і суспільне телебачення. Тому що ми не тільки показуємо сюжети про проблему, а й допомагаємо її вирішити. Наприклад, до нас прийшли люди з Обухова і поскаржилися, що у них на казково красивій території хочуть будувати сміттєвий завод. Ми зробили сюжет про те, як люди, протестуючи проти будівництва заводу, знесли паркан на будмайданчику.

Просто набридло дивитися ті новини, які пише один режисер. Таке враження, що коли ти включаєш телевізор, ти бачиш одне і те ж. Часто проблемні сюжети не виходять в ефір, тому що там зачіпаються чиїсь інтереси. Ми ж пропонуємо людям зняти все беззаконня на телефон, а ми це покажемо. GromTV буде громадським майданчиком, на якому незалежно від чиїхось інтересів, будемо розповідати про проблеми людей.

Богдан Хмельницький

 

– На кого зареєстрований GromTV?

Б. Х.: Ми зареєстрували GromTV як інформагентство у нотаріуса на весь колектив.

Олег Дейнека: На 8 осіб.

– Скільки зараз людей працює на сайті? Хто керівник?

Б. Х.: Директор сайту – Андрій Павловський, який нещодавно звільнився з телеканалу «1+1» з програми «Гроші». У нас немає ієрархії, як у звичайній редакції, у нас все вирішує колектив. Наприклад, приходить людина з проблемою, ми всі збираємося, кожен член колективу висловлює свою думку, і ми вирішуємо, як йому допомогти.

А. П.: У нас немає штату редакції, оскільки поки ми не маємо стабільного фінансування. Ми утримуємо сайт на власні заощадження.

Б. Х.: Журналістську роботу виконує шестеро людей, у тому числі й Андрій. Вони їздять на зйомки з оператором. У нас є два режисери (і дві монтажки). Поки вистачає. Ще в нас багато практикантів. Я теж уже зробив два сюжети. Один про переведення в готівку грошей. У тіні стільки крутиться грошей, що якби вони потрапили до бюджету, то хворі на цукровий діабет отримали б інсулін, чорнобильці – пенсії, влада могла б побудувати дороги і навіть їх висвітлювати. Мало того, нам уже погрожували за цей сюжет, на що ми їм відповіли: «Йдіть геть!».

Дехто нам каже, що те, що ми робимо, небезпечно. Але ми їм відповідаємо: «Якщо не ми, то хто?». І ще. У мене є донька та син. Може бути, я щось зароблю за своє життя. А що я залишу їм? Що б я не залишив, у них це відразу заберуть, тому що це комусь сподобається. Тому що немає ніякої справедливості. Тому ми вирішили діяти інакше.

– А чим займається на GromTV Олег Дейнека?

О. Д.: Я просто людина, яка приходить і виконує певні функції. Особливо якщо потрібно з кимось поборотися, з яким-небудь нечистим корупційним духом. Я роблю авторські сюжети. Був нещодавно матеріал про вишки рятувальників, які незаконно стали зносити. Янукович дав вказівку Генпрокуратурі, щоб вона очистила всі пляжі. Вони очищають всю прибережну зону в Криму, Одесі. Справа в тому, що земельні наділи на пляжах виділяються за прив'язкою до вишок, від берегової лінії рахувати важко.

 
Але значно цікавіша катавасія відбувається в президентській академії, якою я зараз займаюся. У нас є Академія держуправління при Президентові України, де навчання як такого не існує взагалі, пар немає, викладачі відсутні. І воно платне. Для чиновників – 18 тисяч з бюджету. Я не знаю, до чого вони докрутяться з такою корупцією.

Олег Дейнека

А. П.: Ми відкриті для всіх, з радістю розглянемо пропозиції всіх людей. Ми можемо допомогти безкоштовно отримати практику журналістам, які щойно закінчили виш. І вони у нас не будуть тільки каву варити. У нас на деяких зйомках може бути задіяно до 10 осіб.

– Андрій, чому ви залишили більш-менш стабільну роботу на телеканалі і вирішили приєднатися до цього проекту?

А. П.: Коли я потрапив на «1 +1» у команду Жана Новосельцева, то він мене навчив всього. Я щиро вдячний тому колективу, з яким працював, мені їх не вистачає. Але хочеться рости в висоту, а не завширшки. Хтось бореться за стабільність, хтось – за соцпакет. Для мене це не було в пріоритеті. Є віра і бажання зробити щось потрібне. Скоро про нас дізнаються велика кількість людей.

 
 Що вас об'єднує?

Б. Х.: Ідеологія. У кожного з нас є життєва історія, є діти, і ми хотіли б їм щось залишити. Я романтик. Знаєте, революцію роблять романтики, а користуються циніки. Я все-таки сподіваюся, що в нашій країні народу буде легше. Для цього я бачу два напрямки: громадське занепокоєння і ЗМІ, телебачення, яке показує правду. Це два крейсера, які можуть допомогти людям. Я впевнений, що всі люди, які до нас прийшли, надалі стануть знаменитими, тому що у них є іскорка в очах.

А. П.: Вони не стануть ховатися за чиїмось обличчям. Якщо журналіст зробив хороший матеріал, то саме він піде на ток-шоу з цієї теми, а не головний редактор, бо він бос. У нас насправді дуже демократична редакція. Правда. Я вам розкрию маленький секрет. Коли ми їдемо на зйомки, то молимося. Тому що ми йдемо з чимось світлим. Ми не йдемо грабувати або вбивати, ми йдемо розповідати правду. І це нас об'єднує.

Андрій Павловський

– Чи є у вас вищий орган управління: наглядова, редакційна або програмна рада?

Б. Х.: Наш вищий орган управління – глядач.

А. П.: Тільки глядач буде оцінювати нашу якість. Якщо йому не сподобається, він більше до нас не зайде.

Б. Х.: Коли до наглядової ради входить кожен, хто фінансує, то це мертва ситуація. Ми одразу себе поховаємо. Тому що хто платить гроші, той і замовляє концерт. Навіщо створювати собі бюрократію? Коли я створював громадську організацію, мені казали: давай наберемо певну кількість людей. Я взяв три людини, повідомив, й одразу став пікетувати Адміністрацію президента. Я не хочу бюрократії. Коли до мене прийшла людина з УБОЗу і просила показати бухгалтерію, я відповів, що в мене її немає. Маю право. Я зареєструвався шляхом повідомлення. Все.

О. Д.: Йти за системою немає сенсу.

«Якщо раптом не вистачатиме грошей, я продам свою машину»

 Яким чином ви плануєте перетворити сайт GromTV на громадське інтернет-мовлення? Поки на вашому ресурсі переважно розслідування. Чи будуть соціальні проекти, дитячі та музичні програми – всі ті проекти, які передбачає суспільне мовлення в класичному понятті?

А. П.: Ми хочемо в усіх обласних центрах і великих містах показати людям матеріали, яких у нас зібралося вже досить багато, і запитати їхню думку. Тому що зараз на телебаченні немає зворотного зв'язку. Ми запитаємо людей, яким має бути телебачення. Якщо вони скажуть, що там має бути програма про те, як дівчинка рятує життя іншій дівчинці, або про відкриття українських вчених, то ми це зробимо.

Б. Х.: Звичайно ж, ми хочемо, щоб у нас було більше позитиву. Тому що в нашій країні негативу вже стільки, що не можна на вулиці знайти усміхнену людину, як у Європі.

 Чи визначилися з контентом? Чи плануєте наповнювати текстовими матеріалами, аудіо, фото і графікою? Чи будуть відеоновини на GromTV?

А. П.: Ми плануємо щоденні новини, і соціальні, і гламурні, і для дітей.

Б. Х.: Звичайно, в майбутньому у нас буде 24-годинне мовлення. У нас будуть абсолютно інші новини – чесні. Я і мої соратники поставили собі мету робити на місяць по 3-4 сюжети. Ми маємо їхати розбиратися, знаходити істину і допомагати людям.

А. П.: Для того щоб зробити гарне розслідування, 2-3 днів мало. На класичному ТБ дедлайн не завжди дає можливість зробити так, як треба. А тут нам ніхто не ставить рамки. Якщо ми розуміємо, що ми можемо на день затримати, але у нас з'явиться ще один синхрон, який доведе всю нашу схему, то чому б і ні.

– Скільки відвідувачів у GromTV?

Б. Х.: У нас є сюжет по Реброву, дружина якого збила на смерть молоду вагітну жінку. Так от у нього більше одного мільйона переглядів на YouTube.

– У вас щотижневі планерки?

А. П.: Ні, щоденні.

Б. Х.: Щоранку ми собі ставимо завдання. Мало того, у нас ще є штрафні санкції, якщо на день запізнився, то ми віджимаємося, присідаємо, займаємося спортом. Це кожного в команді стимулює.

– А поняття робочого дня у вас є?

Б. Х.: Як правило, ми сидимо допізна. У нас немає такого, що робочий день чітко починається о 9.00. Тому що ми іноді сидимо до 2 ночі. Для нас важливий не робочий графік, а результат. Для тих, хто хоче відпочити, у нас є одна кімната з подушками, а ще душ.

А. П.: Наприклад, сюжет про Реброва перемонтовувався 50 разів. Тут у цій кімнаті було десь 12 людей, і ми колективно над цим працювали. І це було до світанку.

– Коли плануєте розпочати повноцінно мовлення?

Б. Х.: Все залежить від фінансування.

– Хто вас буде фінансувати? Звідки взяли кошти на закупівлю обладнання, оренду офісу та оплату роботи серверів, оплату праці залучених до проекту людей?

Б. Х.: У нас є меценат – відомий шпигун України Микола Мельниченко. Ми зверталися до багатьох, просили допомогти всіх, хто підтримує ідею громадського телебачення. Ми відразу говорили, що ні під ким ми не будемо. Ми не пропонували: ти будеш в наглядовій раді, якщо даси три рублі, а ти біля наглядової ради, якщо даси два рублі. Ми пропонуємо вкладати, і це буде суспільне. Миколі це стало цікаво. Він допоміг нам з камерами, орендою приміщення. Тому що він хоче на цьому каналі свої плівки оприлюднювати. Це буде по суті як WikiLeaks. Тому ми запрошуємо всіх меценатів, які вірять у суспільне телебачення, не давати нам гроші, а допомагати нам орендою, відрядними. Але відразу всіх попереджаємо, що ніхто музику замовляти не буде. Її буде замовляти народ.

– Оренда, камери – це добре. А за що ж ви будете жити? У вас же сім'ї. Має ж бути якась зарплата?

Б. Х.: Правильно ви говорите. Зарплата має бути. Думаю, що це будуть якісь членські внески, які могли б підтримувати колектив на другому етапі. Поки ми рухаємося на ентузіазмі.

– Чиї членські внески?

Б. Х.: Тих людей, які вірять в телебачення. Ми зробимо на сайті пропозицію робити благодійні внески. Громадське телебачення має фінансуватися народом. Бо якщо хтось приходить з баблом, то це вже не суспільне телебачення. Ми цього не хочемо допустити. Поки ми рухаємося на ентузіазмі, вкладаючи заощадження, які змогли заробити раніше.

А. П.: У нас усе буде прозоро. Я настільки повірив у цю ідею, що навіть прийняв для себе рішення: якщо раптом не буде вистачати грошей, продам свою машину. Я цього не боюся. Зате тут можна буде щось нове створювати, і це буде приносити мені задоволення, а глядачеві – користь.

– А є вже якісь членські внески?

О. Д.: Поки що ні. Ми самі за себе платимо.

– А чи не намагалися взяти грант?

Б. Х.: Ми обов'язково будемо звертатися і сподіватися, що знайдуться порядні грантодавці, які дадуть нам гроші. Юристи в цьому напрямку працюють, але поки жодного гранту ми не взяли. Коли ми почали розбиратися, то з'ясували, що це така корупція. Поки мені все пропонували дати грант тільки на умовах відкатів. Хтось відкриває «метелика» – громадську організацію, яка з'їдає грант і вмирає. І грантодавцям вигідніше дати грант «метелику» і при цьому взяти свій відкат, ніж нам на чесних умовах.

– Суспільне мовлення передбачає публічну звітність про надходження та витрачання коштів. Ви це будете робити?

Б. Х.: Ми за кожну копійку відзвітуємо. Тобто у нас буде два напрямки фінансування: благодійні внески та гранти. Ми на сайті будемо писати, скільки було внесків і скільки їх витрачено на зарплати або розвиток.

– Ви будете себе промотувати, наприклад, у соцмережах?

А. П.: Так, ми зараз намагаємося себе всіляко рекламувати скрізь, де можна. У нас є сторіночка в facebook, «Вконтакте». Ми показуємо матеріали методом сарафанного радіо.

– Реклама на GromTV передбачається?

Б. Х.: Мені б не хотілося, вона мені набридла в телевізорі. Одна з причин, чому я не дивлюся телевізор, – це тривала реклама. Вона просто дратує.

А. П.: Ця хвороба вже вразила і багато сайтів. Ти хочеш прочитати новину, а тобі вискакує реклама, яку ти не можеш пропустити.

– А соціальна реклама?

Б. Х.: Це потрібно, ми тільки за.

– Чи залучали ви регіональних журналістів та волонтерів? Глядачів? Чи буде інтерактив?

А. П.: Свого часу я зі знайомими створив приватне підприємство з обміну відео. Тепер у мене практично в кожному регіоні України укладено договори з суб'єктами, які можуть мені зробити відео. Ми, наприклад, доставляли відео і в Росію. Фішка була в тому, що якщо я довше, ніж за годину, доставлю їм відео, я його віддаю безкоштовно. Так що у мене вже є повна мережа, і не тільки в обласних центрах, але навіть у районах. Ми можемо просто відео чиєсь поставити з плашкою, хто його зробив. А можемо допомогти людині зробити сюжет. І я вам скажу: дуже хороші матеріали робили люди, які раніше ніякого відношення не мали до журналістики. У нас кожен, хто прийде, може зробити матеріал. І ви приходьте! Як казав один мій вчитель: на продюсера і журналіста не обов'язково вчитися.

О. Д.: Суть громадського телебачення в тому, що і глядачі самі знімають, віддають журналістам, а ми створюємо сюжети.

– Ви плануєте вихід на супутникове або цифрове мовлення?

Б. Х.: Так. Дорогу здолає той, хто йде.

– Коли плануєте презентацію GromTV?

Б. Х.: 4 липня.

А. П.: Нещодавно кілька каналів суспільного інтернет-мовлення презентували свої наміри. Ми ж вирішили на свою презентацію прийти з багажем, з якимись матеріалами. Ця презентація буде дуже незвичайна. Колись я стажувався на НТВ у програмах «Максимум», «Історія всеросійського обману» і там познайомився з Миколою Картозія. Він мені тоді пояснив одну головну річ: треба робити матеріали про те, що турбує людей і про що люди говорять у транспорті, поліклініці. А ми просто додаємо свою родзинку. Після наших розслідувань авторів запрошують на телебачення на ток-шоу або роблять на їх основі цілі програми.

Б. Х.: Коли людина сама перед проблемою, то це біда. Коли проблема стає громадською, тоді йому набагато легше.

– Чи не багато, на вашу думку, запускається громадських інтернет-мовників в Україні?

А. П.: Може бути багато, але якщо ви зайдете в Google і напишете «громадське мовлення», то випаде GromTV. «Гром» – це корінь слова «громадське». Чим більше буде таких каналів, тим якісніше буде контент. Телебачення та інтернет – це різні речі. В інтернеті ти не можеш просто сидіти і говорити. Тут ти маєш з першої секунди зачепити і шокувати читача і глядача.

Б. Х.: Я радий, що є презентації і люди, які рухають цей напрямок. Ми не конкуренти. Я вдячний, що є ще хтось, хто може робити вільне мовлення. Чим більше буде таких каналів, тим буде краще. Ми будемо тільки раді. Ми йдемо в одному напрямку. Одну паличку можна зламати, але якщо їх буде багато, то їх не зламати.

\

Фото: Максим Лисовий

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
ТК/Максим Лисовий
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду