Верховна Рада прийняла за основу урядовий законопроект «Про суспільне телебачення і радіомовлення України»

17:12,
3 Липня 2013
3061

Верховна Рада прийняла за основу урядовий законопроект «Про суспільне телебачення і радіомовлення України»

17:12,
3 Липня 2013
3061
Верховна Рада прийняла за основу урядовий законопроект «Про суспільне телебачення і радіомовлення України»
3 липня Верховна Рада прийняла за основу поданий урядом законопроект № 1076 «Про суспільне телебачення і радіомовлення України». За проголосували 353 народні депутати: 185 від Партії регіонів, 84 від «Батьківщини», 33 від «УДАРу Віталія Кличка», 28 від КПУ, 23 позафракційних та жодного голосу від «Свободи».

Законопроект передбачає створення в Україні Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ), яка є юридичною особою публічного права. Структурними підрозділами НСТУ є Суспільне телебачення (здійснює мовлення на двох загальнонаціональних телеканалах: суспільно-політичному та культурно-освітньому) і Суспільне радіо (здійснює мовлення на двох загальнонаціональних радіоканалах: суспільно-політичному та культурно-освітньому). При цьому в проекті не йдеться про створення НСТУ на базі існуючих державних мовників. Передбачена видача ліцензії НСТУ поза конкурсом.

Статут НСТУ має затверджуватися Кабінетом Міністрів України. Нагляд за діяльністю НСТУ здійснюватиме наглядова рада НСТУ із 17 членів (14 представників від всеукраїнських громадських об'єднань і 3 представники від Кабміну). Виконавчим органом НСТУ має бути правління, підзвітне наглядовій раді.

Фінансування НСТУ передбачено здійснювати за рахунок коштів Державного бюджету України протягом чотирьох років з дня набрання чинності законом. Після цього НСТУ може фінансуватися за рахунок абонентної плати, продажу власної теле- і радіопродукції, державного замовлення (не більш як 20 % загального обсягу мовлення НСТУ), добровільних і благодійних внесків, пожертвувань фізичних і юридичних осіб, крім анонімних та інших надходжень.

Верховна Рада розглядала 3 липня одразу два законопроекти «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» – урядовий № 1076 та альтернативний № 1076-1, внесений народними депутатами Андрієм Шевченком («Батьківщина»), Тарасом Кутовим (УДАР) та Ігорем Мірошниченком («Свобода»).

Однак за процедурою, оскільки перший законопроект (урядовий) набрав достатню кількість голосів, другий на голосування не виносився, пояснив «Телекритиці» народний депутат Андрій Шевченко.

«"Батьківщина" та УДАР прийняли політичне рішення голосувати за ухвалення всіх законопроектів про суспільне мовлення. Без наших голосів урядовий законопроект би не пройшов», – зазначив він.

Тепер законопроект скерують на доопрацювання до профільного Комітету з питань свободи слова та інформації, який збиратиме поправки для розгляду проекту в другому читанні.

Народний депутат Ігор Мірошниченко, виступаючи з трибуни, заявив, що «Свобода» підтримуватиме депутатський законопроект, оскільки він передбачав перетворення НТКУ і регіональних телекомпаній на суспільного мовника, який фінансуватиметься за рахунок державного бюджету, а не абонентської плати.

Народний депутат Ганна Герман (Партія регіонів) нагадала, що три роки тому президент дав доручення Громадській гуманітарній раді розробити законопроект про суспільне телебачення.

«Цей законопроект був непростий. Було непросте його проходження через Кабінет Міністрів, дуже часто президент втручався і вимагав прискорення. І ось цей день прийшов», – сказала вона. Пані Герман погодилася з колегами з опозиційних фракцій, що створення суспільного мовлення розширить свободу слова в країні.

Народний депутат Ірина Геращенко (УДАР) повідомила, що її фракція підтримуватиме й урядовий законопроект, хоча вважає більш конструктивним законопроект депутатів з опозиційних партій, «тому що вважаємо, що в громадській раді мають бути представники громадськості».

Народний депутат Петро Симоненко (КПУ) заявив, що КПУ проголосує за законопроект, оскільки завжди підтримувала його. Але його фракція впевнена, що ухвалення закону не змінить ситуації в інформаційному просторі України, який захоплений «олігархічними кланами».

Микола Княжицький («Батьківщина») вказав на те, що законопроект депутатів є кращим, але його фракція прийняла рішення підтримувати урядовий законопроект лише в першому читанні. Урядовий проект, на думку «Батьківщини», має низку недоліків, які потребують доопрацювання до другого читання, зокрема документ не обумовлює ліцензування суспільного мовника, у ньому нечітко прописане фінансування тощо.

Нагадаємо, урядовий законопроект № 1076 було зареєстровано в парламенті 12 грудня 2012 року. А наступного дня, 13 грудня, свій законопроект внесли народні депутати від опозиційних фракцій. Комітет з питань свободи слова та інформації рекомендував парламенту ухвалювати саме депутатський проект.

Джерело: Суспільне мовлення

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
EpochTimes/Володимир Бородін
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду