Качура не зміг відповісти на «Зворотному відліку» на «UA: Першому», що таке Суспільне
Качура не зміг відповісти на «Зворотному відліку» на «UA: Першому», що таке Суспільне
Народний депутат із фракції «Слуга народу» Олександр Качура не зміг відповісти ведучій токшоу «Зворотного відліку» Мирославі Барчук, що таке Суспільне. При тому раніше він зареєстрував законопроєкт, де пропонує прибрати з закону про Суспільне мовлення норму про 0,2% фінансування з держбюджету і щоб Національна суспільна телерадіокомпанія України заробляла на рекламі.
Про це йшлося під час прямоефірного токшоу «Зворотний відлік» на суспільному каналі «UA: Перший» 7 грудня.
Наприкінці програми ведуча «Зворотного відліку» Мирослава Барчук запитала в Олександра Качури, з чого складається Суспільне, що таке Суспільне. Вона нагадала, що пан Качура раніше заявив, що фінансування НСТУ у розмірі 2,2 млрд грн – це занадто.
«У вас є регіональні представництва. Є центральне», – сказав народний депутат.
Пані Барчук уточнила, скільки саме.
«Ми можемо зараз провести іспит. У мене є всі документи щодо Суспільного. Я знаю, що у Суспільного є 5 квартир, жодною з них не користуються співробітники Суспільного. Я знаю, що є земля, за яку платять щороку, але при цьому там знаходяться комерційні будівлі. У мене є готова колонка, я її поставлю», – сказав Олександр Качура.
Мирослава Барчук зазначила, що ці факти потребують підтвердження у суді. Вона знову запитала, що таке Суспільне.
«Що це означає, що таке Суспільне? У вас є прекрасна людина, вона називається Аласанія (голова правління НСТУ Зураб Аласанія – Ред.), – сказав народний депутат. – У вас декілька телеканалів, які мають, як правило, дуже поганий рейтинг на відміну від вашої передачі. Мені сказали, що ваша програма має охоплення більше двох. Все інше має з 2,2 млрд у рік охоплення 0,01%».
За словами Мирослави Барчук частка Суспільного зросла. У студії продемонстували інфографіку з рейтингом суспільних каналів.
Народна депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко перебила Олександра Качуру і наголосила, що Суспільне – це не просто канали і майно. Суспільне – це канали, за які платники податків готові платити, щоб там виходили програми і розслідування, які можуть йти при будь-якому президентові. «Свобода слова варта того, щоб платник податку платив за це», – додала вона.
Після того, як Мирослава Барчук розповіла про кількамільйонну аудиторію цифрових платформ Суспільного і кількість платформ Суспільного, Олександр Качура зазначив, що це тільки підтверджує, що Суспільне може заробляти на рекламі, як комерційні канали.
У студії були присутні народний депутат від фракції «Голос» Андрій Осадчук, ведучий Данило Мокрик, голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, виконувач обов’язків генерального прокурора України у березні 2020 року Віктор Чумак. Вони розсміялися з фрази Олександра Качури, що комерційні канали заробляють на рекламі. За словами Данила Мокрика, всі комерційні канали дотаційні.
Таймкод 1:49:57 – 1:57:15
Нагадаємо, народний депутат із фракції «Слуга народу» Олександр Качура зареєстрував проєкт закону №4230 про внесення змін до Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» щодо стимулювання ефективності роботи Національної суспільної телерадіокомпанії України та оптимізації її державного фінансування».
Додамо, що з 2017 року новостворений Суспільний мовник жодного разу не отримав повного фінансування від держави.
На фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України в проєкті держбюджету на 2021 рік уряд заклав 2 млрд 274 млн 158 тис. грн.
На 2020 рік Верховна Рада зменшила фінансову підтримку Суспільного мовлення всього на 300 млн грн, залишивши 1 млрд 711 млн 516 тис. Та вже у квітні 2020 року Верховна Рада проголосувала зміни до бюджету-2020, де на Суспільне передбачено 1 мільярд 533 мільйони гривень. Після сплати старого боргу «Євроньюз» в розмірі 10,5 млн євро перед акціонерним товариством, який перейшов Суспільному у спадок від державного мовника, у НСТУ залишилося на 2020 рік близько 60% фінансування.
Раніше голова профільного комітету гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв заявив, що не голосуватиме за бюджет, якщо в ньому скоротять фінансування Суспільному. А також закликав готувати законопроєкт про нову модель фінансування Суспільного, яка зробить його незалежним від щорічного голосування депутатів за бюджет.
За словами Микити Потураєва, не всі політики розуміють цінність Суспільного: «Не всі розуміють, що Суспільний мовник — це не про владу, а про суспільство, про контент суспільного значення. Є депутати, які свідомо діють, аби зруйнувати Суспільного мовника. Є депутати, які не повністю володіють інформацією».