Казус Maruv: от вам і «мистецтво поза політикою»

Казус Maruv: от вам і «мистецтво поза політикою»

12:56,
26 Лютого 2019
4808

Казус Maruv: от вам і «мистецтво поза політикою»

12:56,
26 Лютого 2019
4808
Казус Maruv: от вам і «мистецтво поза політикою»
Казус Maruv: от вам і «мистецтво поза політикою»
Після відмови Maruv НСТУ мала б або автоматично відправити на конкурс колектив, що посів у нацвідборі друге місце, або влаштувати новий фінал серед решти п'яти конкурсантів.

Співачка Maruv не дійшла згоди з НСТУ щодо запропонованої їй угоди й таким чином не поїде на конкурс «Євробачення» в Тель-Авіві. За словами співачки, її обурили «кабальні» умови угоди.

Отже, ані про яку політичну вмотивованість нібито не йдеться. Принаймні формально. Ба більше: точку в цій історії поставила сама Maruv, бо саме вона (а не НСТУ) відмовилася підписувати угоду. Вона ж сама заявляла, що «готова відмовитися від виступів в Росії» — тобто от саме цей пункт вимог її нібито влаштовував і не викликав заперечень.

Менше з тим, звернімо увагу на вжиті нею формулювання. Таке, наприклад: «Я хочу дарувати свою творчість без цензури». Слово «цензура» однозначно натякає на політичний і суто політичний характер конфлікту. Причому з переліку «кабальних» умов абсолютно не зрозуміло, де там цензура й у чому вона полягає. А ще співачка висловилася: «Але не готова виступати з гаслами, перетворюючи своє перебування на конкурсі в промо-акції наших політиків». У тому самому переліку «кабальних» угод, наведеному самою Maruv, жодного слова немає ані про гасла, ані про політиків, ані про їхні акції. І, даруйте, я справді не вірю, щоби НСТУ зобов'язувало співачку негайно по приїзді до Тель-Авіва залізти на броньовичок і вигукувати гасла, а тим паче агітувати ізраїльтян та європейців на користь когось із українських політиків. Попри навіть те, що в діях керівництва НСТУ трапляється чимало безглуздого (про це — нижче), в таке геть не вірю.

Тобто, або Maruv змовчала про «найкабальніші» з умов, або... все це дедалі більше скидається на провокацію, й зовсім не спонтанну. Бо, зрештою, й у півфіналі, й у фіналі, даючи саме такі відповіді на запитання про гастролі в Росії, співачка чудово розуміла, яку реакцію це викличе. Ніби навмисне дражнила, ніби навмисне готувала грунт. Й от тепер: вона відмовляється від участі в конкурсі буцімто через кабальні умови, але формулює це так, щоби «прозоро натякнути» на буцімто політичні переслідування.

Тож трохи про умови угоди. Членкиня правління НСТУ Інна Гребенюк запевнила: «Стосовно передання прав на пісню, це вимога правил конкурсу. Європейській мовній спілці, що є організатором конкурсу, має бути передано низку ліцензійних прав». І це є загальнопоширеною практикою. Maruv, яка зовсім не є артисткою-початківицею й має досвід співпраці й укладання угод із Warner Music Russia, мала би такі речі знати або принаймні не дивуватися їм.

Й от же що цікаво: у своїй гнівній заяві Maruv геть обійшла стороною питання, чи дійшли вони з НСТУ згоди щодо пункту про передання прав, і як це мало виглядати технічно — передання НСТУ прав, які належать не самій Maruv, а третій особі, тій самій Warner Music Russia. А виглядає так, що саме цей пункт і міг стати головним каменем спотикання. Зі свого боку, НСТУ теж немов води в рота набрала, тож можна лише припускати.

Вимога: «Мені заборонена будь-яка імпровізація на сцені без затвердження НСТУ. (Неузгоджений шпагат, наприклад, призведе до штрафу в 2 мільйони гривень)». У даному разі вона була цілком виправданою (навіть якщо формулювання в тексті угоди було саме таким), адже Maruv сама казала, що її творчість — «на самісінькій межі, але цю межу не перетинає». Варто Європейській мовленнєвій спілці розцінити будь-яку імпровізацію, будь-який шпагат як такий, що виходить за межі пристойності (а об'єктивних критеріїв тут немає) — й це негайно обернеться жорсткими санкціями проти НСТУ аж до дискваліфікації України. Тож підстрахуватися в даному разі було цілком логічно.

Отут і виникають запитання до НСТУ. Перше: чи нинішня угода є типовою, такою, як і щороку, а чи для Maruv було створено особливу? Друге: чи ознайомлювала НСТУ конкурсантів із текстом цієї угоди до відбіркового конкурсу, чи знали вони бодай основні вимоги? І третє, головне. В НСТУ, здавалося б, фахові (високофахові) журналісти, знайомі з основними журналістськими стандартами. Зокрема, зі стандартом подання двох позицій у конфліктній ситуації. Так от, де ж вона — точка зору самої НСТУ? Де автентичний текст угоди? Чому ми не бачимо й не чуємо самого тексту угоди, а лише думки Maruv про текст угоди, лише її інтерпретацію? І хай це є внутрішнім документом, але, зважаючи на ситуацію, відмовчуватися — щонайменше, недалекоглядно. Лише постфактум ми дізналися бодай про те, що, окрім пункту про заборону гастролей у Росії, це — типова щорічна угода, про це повідомила Олександра Кольцова. Уже вкотре складається враження, що керівництво НСТУ поводиться так само, як і наша влада: мовляв, нехай ситуація дійде точки кипіння — отоді лише ми й почнемо щось казати, давати якусь інформацію.

Ну, а російська пропаганда на повний голос поширює інформацію про те, що Maruv буцімто позбавили вибореного нею права з політичних мотивів, що в Україні буцімто «не дають людям вільно дихати». Російський продюсер Йосиф Пригожин запропонував послати Maruv на «Євробачення» наступного року від Росії, та ще й образив українців. Навіть демократичний та опозиційний Snob дав новину: «Вещатель и певица не нашли решения “по поводу миссии представителя Украины на международном песенном конкурсе”», й це нібито «уточнили в НОТУ». На підтримку Maruv виступив Філіпп Кіркоров.

І якби ж то Росією все й обмежилося! Обдурені російською пропагандою й не знаючи реальної ситуації, «політичними переслідуваннями» співачки обурюються чимало фанатів «Євробачення» з різних країн, та й не лише вони. Російські представники вже точно попрацюють із керівництвом Європейської мовленнєвої спілки. І хоча відбір учасників ЄМС повністю віддає на розсуд національних телекомпаній, у даному разі на Україну можуть посипатися звинувачення в політизації конкурсу. Й, судячи зі слів пані Кольцової, вони вже лунають.

Що ж до Maruv, то слава «жертви київського режиму» стане в Росії для неї набагато потужнішим піар-ходом, ніж будь-яке «Євробачення».

Вона казала, що вона — поза політикою? От вам і все це «поза політикою»: вона завдала Україні потужного іміджевого удару — на користь Росії. От вам і «голубеса миру».

А за словами пані Кольцової, рішення про те, хто тепер представлятиме Україну, НСТУ ухвалить кулуарно — учасника відбиратимуть із решти п'яти фіналістів. Як на мою думку, це ще один ніби навмисний крок, щоб викликати нове обурення, а то й новий скандал. Як на мою думку, після відмови Maruv НСТУ мала б або автоматично відправити на конкурс колектив, що посів у нацвідборі друге місце, або влаштувати новий фінал серед решти п'яти конкурсантів — хай не такий помпезний і дорогий, як на СТБ, але публічний. Історія, що почалася як публічна, не може завершитися кулуарно.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду