Ранок на Суспільному мовленні. Важко не переключитися

Ранок на Суспільному мовленні. Важко не переключитися

14:56,
18 Вересня 2017
3337

Ранок на Суспільному мовленні. Важко не переключитися

14:56,
18 Вересня 2017
3337
Ранок на Суспільному мовленні. Важко не переключитися
Ранок на Суспільному мовленні. Важко не переключитися
Мій телевізор показує три канали суспільного мовлення із всеукраїнським покриттям – «UA: Перший», «UA: Крим» і «UA: Культура». Кожен ранок я починаю з того, що вмикаю на своєму пульті кнопку «1» і дивлюся «UA: Перший».

Скажу чесно, я часто вмикаю «UA: Перший» суто з патріотичного міркування, щоб підтримати суспільне мовлення, щоб додати каналу рейтингу, щоб подивитися, що вони показують і при нагоді похвалити перед знайомими, які ні слова не знають про суспільне і не вірять, що в Україні якісний контент може мати попит.

Я з охотою переглядаю вечірні новини, особливо «Новини: Культура», від яких без перебільшення просто фанатію, бо на якому ще каналі мені 20 хв розказуватимуть і показуватимуть, чим моя країна і світ живуть у культурному вимірі. Але ранок на Суспільному я ще жодного разу не подужала. Яким би сильним і загартованим не був мій патріотизм, я все таки переключаю далі і зупиняюся на одному з комерційних каналів, де дізнаюся анонси подій на день, свіжі плітки шоу-бізнесу, почую цікавих людей чи не завжди об’єктивні новини.

Перший канал суспільного мовлення «UA: Перший» пропонує зранку досить нестандартний вибір. Наприклад, 14 вересня можна було подивитися: 6:00 – Д/с «Орегонський путівник» 19 с., 6:35 –Погода, 6:40 – М/с «Піп відкриває світ» 16 с., 7:05 – М/с «Піп відкриває світ» 17 с. ,7:30 – Погода, 7:30 – Ера бізнесу, 7:35 – Агроера, 7:40 – Спорт, 7:40 – Погода, 7:50 – Від першої особи, 8:15 – Погода, 8:20 – Світ на Першому, 8:40 – М/ф «Книга джунглів» 36 с., 9:05 – Д/с «Розповіді про Хансік» 2 с. У серпні «UA: Перший» теж мав меню не для гурмана, наведу телепрограму одного з літніх днів: 6:55 – М/с «Мандрівники в часі» 9 с., 8:15 – М/с «Мандрівники в часі» 10 с., 8:20 – Погода, 8:50 – М/ф «Книга джунглів», 9 с. Чи може суспільне мовлення конкурувати з комерційними каналами України, вже не кажу інших країн, з таким підбором ранкового контенту? Навряд чи. Та поки все без змін, з тижня у тиждень я бачу приблизно однаковий підбір ранкових програм, де обов’язково будуть мультики.

Навесні,  ще до обрання Зураба Аласанії головою правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, «UA: Перший» зі старою командою намагався оживити пізній ранок, який починався з 9:00. Нагадаю, що ТРК «Ера» ділила мовлення в мережі УТ-1 з «UA: Першим» з 2001 року по 14 квітня 2017 року, тобто виходила в ефір з 6:00 до 9:00.  Тож будь-які зміни в сітці мовлення починалися з 9:00. І це були досить вдалі проекти. З січня 2017 року дитячий блок перенесли на час, коли діти повертаються зі школи. Мовлення починалося повторним випуском Спорту. 11 січня «UA: Перший» запустив о 9:00 проект «Україна на смак». Його родзинкою було те, що кожного дня одна з філій пропонувала свою кулінарну програму. Так за кілька місяців я побачила, як про кулінарію говорять у Сумах, Полтаві тощо.

11 квітня відбулося те, про що я не один місяць мріяла. О 09:00 телеканал запустив регіональні новини «Про Україну!» тривалістю 30 хвилин. І це було страшенно цікаво. Я бачила, чим живе Україна, які проблеми турбують різні області, хто чим гордиться, з чим бореться. Через ці новини, бувало, я навіть затримувалася на роботу, бо хотіла подивитися, що ж вони зроблять цього разу. Або приходила швидше в офіс, щоб за комп’ютером переглянути, що ж там робиться.

Тодішній директор творчого об’єднання «Новини» телеканалу «UA:Перший» Сергій Мамаєв (який, до речі, входив до складу команди Романа Вибрановського, який подавався на конкурс голови правління НСТУ) пояснив, що ранкова програма виходить в записі, без фінансових вкладень. За його даними, у перший день виходу програма отримала кращий показник на «UA:Першому». І я йому вірю. Бо певне не тільки я у ці ранки дивилася саме суспільне мовлення. А й в регіонах телеглядачам було цікаво, чи покажуть їхню область сьогодні на всю Україну.

Але пройшов час, після приходу нової команди на чолі з Зурабом Аласанією закрили «Україну на смак» і «Про Україну!». З одного боку зрозуміло, це були проекти попередньої команди, і певне не можна їх продовжувати без них. З іншого боку, я, як телеглядач, отримала замість українського контенту, який є командною роботою всієї України, імпортний і не завжди мені цікавий замінник, як от документальний серіал «Розповіді про Ханкіс» (9:05) чи телесеріал «Гранд-готель» (9:30).

Наприкінці літа я мала розмову з членом правління НСТУ Юрієм Макаровим. Після інтерв’ю на диктофон я запитала його, коли ж нарешті «ЕРА Медіа» отримає можливість виходити в ефірі «UA:Першого», як це було заявлено. Згідно з липневими домовленостями між суспільним мовленням і «ЕРА Медіа», остання мала виробляти з 6:30 до 9:30 ранкову розважально-інформаційну програму спеціально для Суспільного. Пан Макаров зізнався, що поки ніяк не приступлять до співпраці, наче «Ера» побоюється, що НСТУ її підведе, хоча суспільне мовлення зі всіма працює прозоро і відкрито, завжди дотримується свого слова. Ранкового шоу варто чекати у кращому випадку з жовтня, у гіршому його відкладуть на невизначений термін.

Також я не могла не поцікавитися про регіональні новини. На що почула він пана Макарова, що філії НСТУ не завжди роблять якісні сюжети, часто доводиться їх переозвучувати чи доробляти. Надто багато зусиль, аби вийшли в ефір регіональні новини. Згодом, коли філії працюватимуть більш професійно завдяки тренінгам, подібний проект неодмінно повернеться.

Звичайно, на колір і смак товариш не всяк. Та я би дуже хотіла, щоб суспільне мовлення проводило ранок в ефірі більш яскраво і різноманітно, корисно для суспільства, а не замилювало телепрограму мультфільмами та серіалами. Сподіваюся, новий сезон, який має розпочатися з жовтня на «UA: Першому», мене не розчарує черговими мультиками у ранковому слоті. Інакше, доведеться відмовитися від телевізора і перейти винятково на радіо. На першому каналі «Українського радіо» чи на «Промені» або «Культурі» я точно почую цікавезні програми, розмови, новини та анонси, щоб мати уявлення, чим живе моя країна та я в ній.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду