Наглядова рада Суспільного закликала Нацраду не обмежувати НСТУ особливими умовами конкурсів на ФМ-частоти

Наглядова рада Суспільного закликала Нацраду не обмежувати НСТУ особливими умовами конкурсів на ФМ-частоти

14:14,
5 Травня 2017
3572

Наглядова рада Суспільного закликала Нацраду не обмежувати НСТУ особливими умовами конкурсів на ФМ-частоти

14:14,
5 Травня 2017
3572
Наглядова рада Суспільного закликала Нацраду не обмежувати НСТУ особливими умовами конкурсів на ФМ-частоти
Наглядова рада Суспільного закликала Нацраду не обмежувати НСТУ особливими умовами конкурсів на ФМ-частоти
А саме утриматися від проведення форматних конкурсів на ФМ-частоти, доки не буде розбудовано ФМ-мережі другого і третього загальнонаціональних радіоканалів НСТУ.

Про це йдеться у зверненні Наглядової ради, що ухвалене на черговому засіданні 27 квітня 2017 року, оприлюдненому на сайті «UA:Перший».

Зокрема члени Наглядової ради зазначають, що відповідно до закону про Суспільне мовлення, НСТУ має здійснювати мовлення не менше ніж на трьох загальнонаціональних ефірних радіоканалах (суспільно-політичному, культурно-освітньому, молодіжному). «Завдяки діям Національної ради протягом 2014-2016 років вдалося побудувати загальнонаціональну ФМ-мережу першого каналу «Українського радіо». Водночас другий і третій суспільні радіоканали («Промінь» і «Культура») досі не мають достатнього ФМ-покриття та не є загальнонаціональними ефірними радіоканалами», – йдеться у зверненні.

Наглядова рада нагадала, що на один з останніх конкурсів Національною радою було виставлено перелік із 16 ФМ-частот, прорахованих «УДЦР». Проте Національна рада визначила особливі умови конкурсу в частині програмної концепції мовлення (обов’язковий музичний формат мовлення), які унеможливили участь у конкурсі Суспільного мовника, який не підпадає під суто музичний формат. Унаслідок цього Суспільний мовник був позбавлений можливості участі в конкурсі на дефіцитні ФМ-частоти. Наглядова рада НСТУ закликає не повторювати цього прикрого досвіду.

Сайт «Суспільне мовлення» друкує звернення повністю:

Звернення Наглядової ради ПАТ «НСТУ» до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з приводу конкурсів на вільні радіочастоти

Членам Наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ «НСТУ») з публікацій у ЗМІ та публічних заяв членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національної ради) стало відомо, що Національна рада планує оголошувати низку конкурсів на вільні радіочастоти. У тому числі розглядається можливість проведення форматних конкурсів із чітко заданою програмною концепцією мовлення, яку мовник не матиме права змінювати протягом строку дії ліцензії.

Стаття 5 закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» передбачає, що НСТУ здійснює мовлення не менше ніж на трьох загальнонаціональних ефірних радіоканалах (суспільно-політичному, культурно-освітньому, молодіжному). Завдяки діям Національної ради протягом 2014-2016 років вдалося побудувати загальнонаціональну ФМ-мережу першого каналу «Українського радіо». Водночас другий і третій суспільні радіоканали («Промінь» і «Культура») досі не мають достатнього ФМ-покриття та не є загальнонаціональними ефірними радіоканалами.

З боку Національної ради та ДП «Український державний центр радіочастот» неодноразово лунала інформація про те, що в Україні бракує частотного ресурсу для розбудови мереж другого і третього радіоканалів НСТУ, доки не буде вимкнено аналогове телебачення. Але з останніх повідомлень у ЗМІ стало відомо, що вимкнення аналогового ТБ не відбудеться 30 червня 2017 року і буде знову відкладено на невизначений строк. Тобто масове вивільнення радіочастот відкладається. А отже, протягом 2017 року на конкурси надходитиме незначна кількість частот, яку зміг прорахувати «УДЦР» або яку вивільнили радіостанції, в яких закінчилися ліцензії.

На один з останніх конкурсів Національною радою було виставлено перелік із 16 ФМ-частот, прорахованих «УДЦР». Проте Національна рада визначила особливі умови конкурсу в частині програмної концепції мовлення (обов’язковий музичний формат мовлення), які унеможливили участь у конкурсі Суспільного мовника, який не підпадає під суто музичний формат. Унаслідок цього Суспільний мовник був позбавлений можливості участі в конкурсі на дефіцитні ФМ-частоти. Наглядова рада НСТУ закликає не повторювати цього прикрого досвіду.

Члени Наглядової ради нагадують Національній раді про необхідність поступового забезпечення ПАТ «НСТУ» ФМ-частотами для другого і третього загальнонаціональних ефірних радіоканалів. Ми закликаємо Національну раду під час оголошення конкурсів на вільні радіочастоти враховувати інтереси Суспільного мовника та не створювати особливими конкурсними умовами перешкод для участі НСТУ в цих конкурсах.

Ми закликаємо утриматися від проведення форматних конкурсів, доки не буде розбудовано ФМ-мережі другого і третього загальнонаціональних радіоканалів НСТУ».

Нагадаємо, 16 березня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення підбила підсумки форматного конкурсу на українське музичне радіо, оголошеного 14 грудня 2016 року. На конкурс були виставлені 6 частот в обласних центрах і 10 частот у великих районних центрах із потужністю передавачів від 100 до 500 Вт.

Основним переможцем конкурсу стала комерційна радіомережа «Країна ФМ» (ПрАТ «Радіокомпанія "Гала"»), яка здобула 15 частот із 16, виставлених на конкурс. Одну частоту в місті Луцьку здобула нова комерційна радіостанція Radio1 (ТОВ «ТРК "Українське музичне мовлення"»), яка дотепер мовила лише в інтернеті і претендувала на сім частот у цьому конкурсі. Участі в конкурсі не брав Другий канал «Українського радіо» – «Промінь», хоча його формат відповідав оголошеному конкурсу і суспільний мовник паралельно навіть подавав заявку на прорахунок частот.

Нагадаємо, 23 березня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення переоформила 86 ліцензій Національної суспільної телерадіокомпанії України на радіомовлення, об’єднавши їх у три ліцензії для трьох радіоканалів Суспільного мовника: «Українське радіо», «Промінь» і «Культура». Також Нацрада продовжила строк дії нових трьох ліцензій на сім років.

Між трьома радіоканалами перерозподілено частотний ресурс, яким раніше володіли центральна дирекція «Українське радіо» та всі обласні філії. Унаслідок об’єднання ліцензій на радіомовлення НСТУ радіо «Промінь» отримало можливість мовити на семи додаткових ФМ-частотах, а радіо «Культура» – на п’яти ФМ-частотах. Водночас із ліцензій було вилучено загалом близько 60 УКХ і середньохвильових частот, на яких або давно відсутнє мовлення, або в цих містах уже отримано ФМ-частоти.

Раніше, 16 березня, Нацрада переоформила ліцензію на аналогове телевізійне мовлення телеканалу «UA: Перший» з Національної телекомпанії України на Національну суспільну телерадіокомпанію України, змінивши в ліцензії також керівника і засновника, а також вилучивши з ліцензії 110 телевізійних частот з малопотужними передавачами (від 1 до 10 Вт) у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернівецькій областях. В аналоговій мережі «UA: Першого» залишилося 357 телевізійних частот замість 467, які були раніше.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду