Що не поділили менеджери-організатори «Євробачення-2017»

Що не поділили менеджери-організатори «Євробачення-2017»

11:59,
14 Лютого 2017
6691

Що не поділили менеджери-організатори «Євробачення-2017»

11:59,
14 Лютого 2017
6691
Що не поділили менеджери-організатори «Євробачення-2017»
Що не поділили менеджери-організатори «Євробачення-2017»
Ввечері 13 лютого в Національній суспільній телерадіокомпанії відбувся брифінг її керівництва. Причиною брифінгу стала оприлюднена того ж дня заява частини команди «Євробачення» про рішення піти з проекту

Нагадаємо, про рішення піти з проекту оголосила 21 особа з числа тих, хто працювали над підготовкою «Євробачення-2017», у тому числі виконавчі продюсери «Євробачення-2017» Вікторія Романова та Олександр Харебін.

Під час брифінгу з’ясувалося, що каменем спотикання стали 200 млн грн. Так, перший заступник генерального директора Національної телекомпанії України Олександр Харебін заявив, що саме на таку суму збільшився кошторис пісенного конкурсу «Євробачення», з 655,7 млн грн. до 856 млн грн. За його словами, всі ці кошти підуть на «Євробачення», а можна було б 200-250 млн грн. внести у недофінансований бюджет Національної суспільної телерадіокомпанії. Натомість тимчасово виконуюча обов’язки голови правління Національної суспільної телерадіокомпанії Ганна Бичок назвала такі пропозиції «нонсенсом». За її словами, бюджет «Євробачення» не передбачає коштів для основної програми (фінансування ПАТ «НСТУ»), для цього потрібне рішення Кабінету Міністрів.

У конфлікті розбирався «Детектор медіа».

Олександр Харебін: «Євробачення» відбудеться на високому рівні, але без нас

На думку Олександра Харебіна, новий заступник генерального директора Національної телекомпанії України Павло Грицак, який прийшов у компанію 15 грудня 2016 року, робив паралельно нову структуру підготовки до «Євробачення», не погоджував свої рішення з виконавчими продюсерами, тобто з ним і Вікторією Романовою, та розробив новий кошторис конкурсу, який зріс на 50%, а Держкомтелерадіо і тимчасово виконуюча обов’язки голови правління НСТУ Ганна Бичок затвердили цей бюджет. Тому частина команди «Євробачення-2017», засумнівавшись у прозорості і новій вартості проекту, вирішила піти.

«Ми дуже хочемо, щоб конкурс відбувся в Україні. У нас відрізняються підходи до стратегії, тактики, прозорості, вартості, транспарентності конкурсу. Павло Грицак має своє бачення, Ганна Бичок – своє розуміння, як робити конкурс. Павло Грицак має величезний досвід, оскільки працював на конкурсах Євробачення у 2005, 2009, 2013 роках. У нас такого досвіду немає, тому ми з задоволенням залишаємо проект, щоб шановні менеджери з розумінням,відповідально і прозоро готували конкурс. Павло Грицак робив паралельно нову структуру, яка практично заміщала нас. Ми не знайшли розуміння стосовно прозорості і вартості», – сказав Олександр Харебін.

Він також зазначив, що, за його інформацією, кошторис «Євробачення» збільшився на 200 млн грн., до 856 млн грн. Відповідне подання розробив Павло Грицак, а Держкомтелерадіо і Ганна Бичок його затвердили.

«Тобто весь дохід, який ПАТ НСТУ повинно було отримати для забезпечення діяльності, чомусь без нашого погодження був врахований як видатки на конкурс. Для нас це нонсенс, коли такі речі робляться за нашою спиною, ми не розуміємо, з чого складаються ці видатки, ми не можемо бути тими людьми, які прикривають це рішення. Ми залюбки залишаємо цих людей з їх професіоналізмом», – пояснив пан Харебін.

Олександр Харебін додав, що в нового керівника (Павла Грицака. – ДМ) є своє розуміння вартості виробництва, яке відрізняється від його розуміння. При тому в пана Харебіна немає сумніву, що конкурс відбудеться на високому рівні, але вже без нього та частини команди, яка вирішила піти.

«Моє прізвище звучало в минулому році під заявою про те, що конкурс складається з 22 млн євро видатків: це 15 млн євро, що дала держава, 7 млн євро – від Києва. Ми очікували, що НСТУ повинна отримати 7 або 8 млн євро від проведення конкурсу. Ці кошти складалися з 4,9 млн євро внеску до Європейської мовної спілки, близько 2 млн євро – від реклами і спонсорства (на сьогодні НСТУ має три підтверджені контракти на національне спонсорство і три контракти на міжнародне спонсорство). Крім того, дохід складався з вартості квитків і продажу коментаторських кабінок. Все це давало суму 7 або 8 млн євро (200-250 млн грн.), в залежності від продажу квитків. Ми розраховували, що ті 250 млн грн. надійдуть на рахунок НСТУ, компенсують ту нестачу, яку держава залишила в фінансуванні суспільного мовника. 980 млн грн. + 250 млн грн. – виходило б 1 млрд 230 млн грн.: це те, що потрібно НСТУ. Але сталося як сталося. Мабуть, дійсно перенесення термінів тендерів потребує більше видатків для забезпечення проведення конкурсу. Ми не можемо це коментувати, тому йдемо. Ми не можемо давати оцінку діям людей, які взяли на себе відповідальність. Це відповідальність керівника НСТУ і керівника проекту Євробачення», – сказав Олександр Харебін.

Навіщо у бюджеті «Євробаченя» закладати більше коштів?

Ганна Бичок, вислухавши пояснення Олександра Харебіна, зауважила, що, можливо, він зробив правильний висновок піти і займатися іншими процесами. Вона запевнила, що 655,7 млн грн. – це точно затверджений бюджет конкурсу. На сьогодні сума рахунку не збільшилася.

«655,7 млн грн. – це 455,7 млн грн. (те, що виділяє держава, уряд) і 200 млн грн. (те, що виділяє місто Київ). Є ще такі джерела, вони були й раніше, як внески від країн-учасниць, які збирає Європейська мовна спілка, потім перераховує мовнику-організатору після проведення самого конкурсу. Є ще доходи від міжнародних спонсорів, від національних спонсорів і від використання коментаторських кабінок. Ці суми ще не уточнені, але вони неодмінно будуть як джерела надходження. Суспільству буде прозвітовано по кожному джерелу надходження, як воно використано», – сказала Ганна Бичок.

Павло Грицак додав, що буде економити гроші, виділені державою і Києвом. «Можу запевнити, що робитиму все для того, щоб на підготовку Євробачення було витрачено менше, ніж 655,7 млн грн. Вже ті кроки, які ми зробили, дають нам підставу вірити в це», – зазначив він. Пан Грицак розповів, що проводить відкриті тендерні торги, підписує договори на менші суми, ніж спочатку просять, як це було з Міжнародним виставковим центром, де проходитиме шоу, саме для того, щоб вкластися в бюджет. Спершу вартість оренди складала 39 млн грн, а через систему «Прозорро» підписали договір на суму 35 млн грн.

Однак у бюджеті «Євробачення-2017» закладені кошти, які можуть перевищити згадану суму – 655,7 млн грн.

«Бюджет Євробачення не передбачає коштів для основної програми (фінансування НСТУ. – ДМ). Це нонсенс. Він не передбачає такої комерційної складової. Чому бюджет показаний саме такий? Це бюджетні кошти. Якщо є кошти, зароблені від комерційних угод і інших джерел, вони у першу чергу йдуть на підготовку і запуск “Євробачення в Україні. Бюджеті кошти у такому випадку йдуть в останню чергу. Такого бути не може, щоб Євробачення в Україні дало можливість самому ПАТ НСТУ компенсувати недофінансовані кошти. У плановий кошторис дійсно вкладені прогнозовані надходження, не вкладати їх неможливо, про це знає головний розпорядник, про це знає Мінфін, інакше не формуються бюджети. Якщо ці кошти залишаються, а ми плануємо, що вони можуть залишитися, то юридична особа ПАТ НСТУ звертається з обґрунтуванням, які кошти були виділені, як витрачені, і чи можливо ПАТ НСТУ задіяти ці кошти на основну бюджетну програму і на основні виробничі процеси. Якщо Кабінет Міністрів дасть дозвіл, то лише після того можуть використовуватися кошти. Інакше ніяк. Та версія, яку озвучив Харебін, неможлива для реалізації в бюджетній системі», – пояснила Ганна Бичок.

Ще є час подумати: піти чи не піти

Ганна Бичок закликала частину команди, яка вирішила піти, ще раз подумати над своїм рішенням, поки що для них «двері відкриті». Вона сказала, що до вечора 13 лютого жодної офіційної заяви не отримала, тож 14 лютого можна ще раз обговорити умови співпраці над проектом «Євробачення-2017». Із 21 особи, які підписали заяву про те, що залишають проект, лише троє є штатними працівниками – Олександр Харебін, Вікторія Романова (виконавчі продюсери «Євробачення-2017») та Ірина Асман (комерційна директорка НТКУ, відповідальна за пошук спонсорів на «Євробачення»), решта (івент-менеджмент і департамент із безпеки) працювали згідно з цивільно-правовими договорами.

«Троє наших штатних працівників залишаються працювати в НСТУ. Буде бажання працювати над Євробаченням” – просимо. Не можна дозволяти собі розбірки. Давайте працювати всі разом. Були затримки, не проведені вчасно тендери, тож давайте разом працювати, маємо це упущення наздогнати. Між ПАТ НСТУ і ЄМС є жорстка угода щодо проведення “Євробачення. Мовник-організатор має виконати всі умови цієї угоди. У нас немає жодного часу з’ясовувати стосунки. Команда, яка працювала, може залишатися і працювати надалі», – запропонувала Ганна Бичок.

Якщо у підписантів заяви думка не зміниться, то підготовка до «Євробачення» все одно йтиме за графіком, затвердженим ЄМС. А щоб вакантні місця не були порожні, Павло Грицак уже веде консультації.

«Найголовніше – це телевізійне шоу, сумарний рейтинг якого становить більше 200 млн телеглядачів по всьому світі. Я не знаю жодної людини станом на зараз, яка займається виробничою і телевізійною частинами, і пішла з проекту», – сказав Павло Грицак.

Вакантні місця порожніми не бувають

На вакантні місця, які з’являться, НСТУ буде шукати нових людей. «Давайте будемо відвертими, це достатньо конкурентний ринок з точки зору пропозицій. Я думаю, що є достатньо людей, які могли би долучитися до проекту», – припустив пан Грицак і підтвердив слова Ганни Бичок про те, що ті, хто хочуть іти, якщо напишуть офіційні заяви, можуть іти; захочуть працювати – будуть працювати.

«Сформований штатний розпис, у людей є можливість зайти на штатні посади і працювати. Затягувати процеси і з’ясовувати стосунки немає часу», – закликав приймати рішення Павло Грицак.

Він пояснив, що вже розглядає варіанти, ким замінити менеджера з безпеки Олексія Карабана, комерційного менеджера Ірину Асман і подієвого менеджера Дениса Блощинського.

«Менеджер з безпеки є підписантом. Є керівник міжвідомчої групи з безпеки. Завтра він буде на виробничій нараді. Мовник-організатор лише частково займається цим питанням. Що стосується менеджера подій, то я розраховую на місто Київ. У них є дуже хороший досвід у проведенні великий заходів. Представники КМДА запевнили нас, що ми можемо на них розраховувати, вся їхня подієва команда є нашою командою. Що стосується комерційного директора, яка є підписантом, то є інші працівники, які займалися питаннями спонсорства по 15 років. Ми провели попередні консультації, є людина, яка може прийти на цю посаду, яка працювала на комерційному каналі, відповідала за спонсорство і рекламу, готова в найближчі дні приєднатися. На будь-яку позицію в нас є заміна. Зробимо все від нас залежне, щоб ми рухалися динамічно та інтенсивно», – запевнив пан Грицак.

Олександр Харебін категорично проти того, щоб повертатися до роботи над «Євробаченням». Він сказав, що 18 грудня Павлу Грицаку передавалися справи: договори, конкурсі пропозиції, штатний розпис. І тепер він не може миритися з тим, що Павло Грицак за два останні тижні 2016 року підписав 30 договорів.

«Я залишаюся в НСТУ, поки мене не звільнять. Вчора (12 лютого. – ДМ) виповнилося два роки моєї роботи в НСТУ. НСТУ створила команда, яка дуже сильно перетинається з командою Євробачення. НСТУ – це моє дитя, я дуже добре знаю, яким має бути суспільне мовлення, побачимо, що буде далі, мені дуже важко коментувати дії нового керівництва», – розповів Олександр Харебін.

Натомість Павло Грицак вважає заяви пана Харебіна лицемірством: «Якби договори були розроблені, то були б підписані. Ми не просто розробляли самі договори, ми розробляли механізми, за якими можна підписувати ці договори. При тому неодноразово пропонувалося Олександру Харебіну, щоб він узяв право підпису. Людина не погодилася на це. Так, у нашій країні це небезпечно. Навіть 50 тис. грн. – це величезні гроші для країни. Це величезна відповідальність, мені теж страшно. Та ми рухаємося, у нас інтенсивний проект».

Грицак також не розуміє, чим саме не давав менеджерам проекту працювати: «Я не забирав у них нічого, вони працюють у тих же кабінетах. Я підписав із Блощинським контракт, за це він отримував гроші».

Закупівлі продовжуються, команда «Євробачення» забезпечить шоу на високому рівні

На брифінгу був присутній Ола Мейсон, який займається продакшном конкурсу. В Україні він працював над «Євробаченням» у 2005 році, займався дитячим «Євробаченням» у 2009 і 2013 роках.

«Ні для кого не є таємницею, що ми запізнюємося, однак я впевнений, що з командою міжнародних спеціалістів, яких зібрали тут, ми зможемо організувати Євробачення належним чином. Ми знаємо, що робити, як готуватися, у нас є всі необхідні плани для того, щоб здійснити організацію цього конкурсу», – сказав він.

Ола Мельзиг розповів, що знає про закупівлі в різних сферах – зокрема про те, що 10 лютого був підписаний договір із туристичною компанією «Пілот», яка займатиметься забезпеченням готелів для делегацій; що 13 лютого на сайті «Прозорро» опубліковані декілька оголошень про закупівлю послуг щодо встановлення глядацьких трибун, проведення акредитації, забезпечення відеозйомки та формування телевізійного сигналу для «Євробачення-2017».

На відміну від частини команди, яка висловила своє незадоволення рівнем прозорості, Ола Мельзиг впевнений, що команда «Євробачення», до якої він також належить, рухається з належним темпом прогресу. Він закликав не сумніватися в тому, що ця команда забезпечить прекрасне шоу.

Фото: Максим Поліщук, Віталій Носач, Ольга Жук

Ілюстрація: theduran.com

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду