Для суспільного мовлення важливо розвивати регіональну мережу — експерт із Норвегії
Для суспільного мовлення важливо розвивати регіональну мережу — експерт із Норвегії
Голова адміністрації суспільного мовника Норвегії NRK Ульф Мортен Девідсен під час семінару «Регіональні моделі Суспільного мовлення в Європі» розповів колегам із України, як організований суспільний мовник Норвегії — Норвезька мовна корпорація (The Norwegian Broadcasting Corporation, NRK); а також про універсальних журналістів для телебачення і радіо, про те, який контент виробляють офіси в регіонах для себе, а який — для центрального каналу.
Ульф Мортен Девідсен учетверте відвідав Україну; 2015 року він побував у Полтаві й Дніпрі, добре обізнаний зі створенням суспільного мовлення в Україні й радий поділитися власним досвідом. На суспільному мовнику Норвегії він пройшов шлях від журналіста, регіонального редактора, головного редактора до виконавчого менеджера проекту «NRK-регіони». Нині пан Девідсен керує офісами NRK у південному і східному регіонах Норвегії.
На початку зустрічіголова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг зазначив, що покладає великі надії на ефективну роботу філій суспільного мовника, які мають шанс стати лідерами на медійному ринку в регіонах, провайдерами об’єктивних новин і незалежних репортажів.«Регіональні філії суспільного мовника в Україні потенційно можуть виробляти високоякісний незалежний контент у регіонах, що зробить їх надзвичайно важливими для місцевих громад», — сказав пан Енберг.
Гість із Норвегії на прикладіNRKдовів, що побажання Мортена Енберга щодо суспільного мовлення в Україні є реальними, головне — не зупинятися й не боятися змін. Сайт «Суспільне мовлення» публікує текст виступу експерта на семінарі.
«Великий пиріг» за 290 євро
Норвезька мовна корпорація (The Norwegian Broadcasting Corporation, NRK) — як один великий пиріг, що надає суспільству різноманітний контент через три національні телеканали NRK1, NRK2, NRK3, також NRK Super (для дітей від 2 до 11 років), 14 національних радіоканалів, головний веб-сайт nrk.no, подкасти й онлайн-послуги, такі як «NRK ТВ-плеєр» (TV-player), «NRK Радіо-плеєр» (Radio-player), P3.no (для молоді), yr.no (прогноз погоди).
NRK на 96 % фінансується коштом абонентської плати, яку сплачує кожна домівка, де є телевізор. Якщо норвежець вирішив купити телевізор, він має заплатити збір. Цього року абонплата становить 2800 норвезьких крон (290 євро) на рік, тобто сім крон (менше одного євро) на день. Це немала сума, якщо порівняти з абонплатами за суспільне мовлення в інших європейських країнах. Тут слід зважати, що Норвегія — одна з найдорожчих європейських країн, ціни тут — найвищі в Євросоюзі. Тож виходить не так багато, половина вартості газети.
Абонплату сплачують 95 % норвежців, вона напряму зараховується до NRK. Ці кошти витрачаються на фінансування діяльності NRK. Кожен може ознайомитися з фінансовою звітністю компанії. У 2015 році загальний бюджет становив 5,3 млрд норвезьких крон, що дорівнює приблизно 550 млн євро. Щороку парламент Норвегії переглядає розмір абонплати.
Абонплату можуть скасувати
Звісно, нікому ні за що не хочеться платити. Молодь відмовляється від телевізора на користь інтернету, де можна безкоштовно переглядати і слухати онлайн усі теле- й радіоканали NRK. Із 2015 року в уряді тривають дебати про нові джерела фінансування NRK, що були би стійкішими в контексті технологічних змін у використанні медіазасобів. Остаточного рішення ще не прийнято. В уряді розуміють: якщо тепер забрати абонплату — зменшиться вага медіа.
Одна політична партія хоче позбавити NRK фінансування з абонплати. Є пропозиція ввести загальний збір за медіа, який залежатиме від доходів господарства. Зі збору частина коштів може спрямовуватися іншим мовникам. Ця ідея до вподоби представникам NRK, адже відбудеться справедливий розподіл коштів.
Через п’ять років антени не користуватимуться попитом, усе буде в інтернеті. Щоб іти в ногу з часом, NRK перейшла на стрімінг.
В NRK довго розмірковували, чи робити контент веб-сайту nrk.no безкоштовним для широкого загалу. З одного боку, якщо він буде у вільному доступі, то забиратиме читачів у газет, які просять десять доларів за місяць. Чи платитимуть люди за газети, якщо той самий контент матимуть безкоштовно на сайті? Та NRK вирішила залишити веб-сайт безкоштовним, щоби вижити в майбутньому. Наразі цей сайт — другий за кількістю відвідувань у Норвегії, 87 % користувачів мережі заходять на nrk.no. Вони вибирають NRK не тому, що це NRK, їх приваблює цікавий контент.
NRK заробляє 4 % від бюджету
NRK — некомерційний суспільний мовник, підпорядкований міністерству культури. При тому, згідно з законом, мовник має бути незалежний і демократичний. Тож попри те, що міністерство культури є «начальником» NRK й керівником ради директорів, редактор на суспільному мовнику незалежний у своїх діях.
На NRK взагалі немає реклами. Раніше вона була тільки на сайті. Та це може заважати моделі некомерційного суспільного мовника, тому віднедавна NRK повністю позбавлена реклами.
Абонплата — це старий метод фінансування суспільного мовлення. Але як інакше наповнити бюджет? Запустити рекламу? Це не годиться, адже тоді NRK вкраде рекламу в усього ринку реклами, забере гроші інших. NRK — єдина мовна корпорація, яка найширше охоплює населення Норвегії. Близько 87 %, дев'ять із десяти громадян Норвегії (віком від 12 років) щоденно користуються однією або кількома послугами NRK. У 2016 році норвежці дивилися в середньому 174 хвилини на день. Якщо NRK змінить форму фінансування й зароблятиме на рекламі, всі рекламодавці перейдуть до неї. При тому в Норвегії не так багато рекламодавців, адже населення монархії становить 5 млн осіб.
Суспільний мовник Норвегії живе не на саму лише абонплату, а заробляє на продажі архівів, програм і новин. Архіви, які охоплюють більше ніж 100 тис. годин оцифрованих аудіо- й відеоматеріалів (понад 50 тис. програм), є у вільному доступі на сайті NRK. Якщо приватні телевізійні компанії чи продакшни захочуть використати записи з архіву, вони повинні за них заплатити.
NRK може залучати спонсорів до показу великих подій, таких як «Євробачення» чи олімпіади. Ці кошти не мають перевищувати 1 % від бюджету.
Абонплата відповідає якості
NRK має високий рівень довіри аудиторії порівняно з іншими мовниками. Люди можуть подивитися NRK в будь-якому куточку Норвегії, вони почуваються власниками. 93 % користувачів думають, що NRK надає новини та інформаційні послуги, яким можна довіряти. 83 % мають хороше або дуже хороше враження від NRK. Близько 81 % громадян Норвегії вважають, що NRK є справедливою і збалансованою. 73 % користувачів вважають, що отримують хорошу якість послуг за абонплату.
Телебачення помирає, радіо досі в хорошій формі
За п’ять років щоденне охоплення аудиторії NRK зросло на 10 %. Невже люди почали більше сидіти на дивані перед телевізором? Ні, це пов’язано з тим, що зросло використання онлайн-контенту та мобільного контенту.
Раніше телебачення вважалося популярнішим за радіо. Тепер ситуація змінилася: телебачення поволі помирає, а радіо досі в хорошій формі. Сумарна частка трьох каналів NRK на ринку в 2016 році становила близько 40 %. Сумарна частка радіоканалів NRK на ринку станом на третій тиждень 2017 року становила 67,8 %. NRK переходить на нові мультимедійні платформи; наразі перед корпорацією стоїть завдання завоювати аудиторію віком 12–29 років та іммігрантів. Наприклад, на одній із платформ NRK запустила серіал про старшокласниць Skam. Щодня на платформі skam.p3.no з’являється одна серія, щоп’ятниці можна переглянути всі серії за тиждень. Перегляд доступний лише на території Норвегії. Цей серіал користується шаленою популярністю серед молоді віком від 15 до 22 років. У соціальних мережах є сторінки Skam, де публікують інформацію про героїв серіалу.
Комерційні конкуренти NRK в регіонах не вижили
До 1990-х років NRK посідала перші місця в усіх регіонах, конкуренції не було. В 1990-х відкрили 15 комерційних телеканалів, які почали змагатися з регіональними філіями NRK. Тепер вони збанкрутували. У регіонах вижила лише NRK, тепер це єдина компанія, яка працює по всій Норвегії. Інші медіахауси зосереджені в Осло. Слід розуміти, що Норвегія — сільськогосподарська країна, територія не густо заселена. Людям не подобається, що на інших каналах уся інформація сконцентрована на Осло. Якщо хочете втратити конкуренцію — працюйте тільки зі столиці. NRK цього не хоче, тому працює з регіональним контентом. У кризові, радісні чи сумні періоди NRK завжди з людьми по всій Норвегії.
Головний офіс NRK в Осло, побудований у 1938-1941 роках. У будівлі був штаб нацистів. Будинок вирішили продати і переїхати у менше приміщення, щоб зекономити на комунпослугах
У 1980-х роках NRK була державною компанією. Коли в Норвегії постало питання про створення суспільного мовлення, NRK стала спадкоємицею нової моделі. Та щоби компанія не була монополістом на ринку, уряд заснував конкурент — суспільного комерційного мовника TV2. Він фінансується доходом від реклами, каналу платять за програми. Два роки вони мали кращі, ніж в NRK, рейтинги, тепер помінялися місцями. Якби в Норвегії не було TV2, NRK навряд чи був би таким конкурентоспроможним.
На NRK за два роки звільнили майже 400 людей
У центральному офісі компанії працює близько 3400 осіб. За останні два роки скорочено майже 300 працівників. У регіонах у штаті 934 особи. Впродовж останньої хвилі оптимізації скоротили 96 працівники. Усі скорочення, які відбуваються в NRK, не мають шкодити виробництву контенту. NRK скорочує в регіонах бухгалтерів, економістів, радників, адміністративних працівників. Тепер Осло обслуговує всі офіси корпорації.
Заробляють удвічі менше, ніж на комерційних каналах
Журналісти NRK отримують не найбільшу заробітну плату на медіаринку. В NRK зароблять половину того, що на комерційних каналах. Мовна корпорація приваблює журналістів тим, що має стабільність і накачані м'язи. Компанія не може собі дозволити зваблювати дорогого журналіста за кошти від абонплати.
Більшість працівників NRK працює у штаті. Середня зарплата на рік становить 50 тис. євро. Стільки ж заробляє журналіст у місцевій газеті. Журналіст на комерційному каналі отримує 120 тис. євро на рік.
Регіональні офіси — запорука успіху
NRK має 56 офісів у Норвегії та 11 закордонних кореспондентів в Африці, Азії, на Близькому Сході, в Росії, Великій Британії, США, Туреччині тощо. NRK — єдина мовна корпорація в Норвегії, яка має кореспондентів у всьому світі. Всі інші користуються послугами агенцій і бюро.
Головний офіс NRK розташований в Осло. У містах Тромсе, Тронгеймі та Бергені NRK має великі регіональні продакшн-центри, які відповідають за основні сфери жанрів, такі як наука, світогляд і природа. Наприклад, у Тромсе, розташованому на півночі Норвегії, за полярним колом, де сонце видно безперервно з кінця травня до кінця липня, відповідають за створення арктичного контенту й дитячих програм. У Тронгеймі створюють більшість програм для радіо NRK — P1, яке охоплює аудиторію за тридцять і зосереджується на новинах, місцевій журналістиці, музиці, поточних новинах, спорті, традиціях і розвагах. Берген відповідає за виробництво документальних фільмів і програм різними діалектами.
Найпопулярніший норвезький серіал про підлітків
Десять років тому NRK мала 15 регіональних офісів. Тодішній керівник вирішив, що краще закрити два офіси. Тоді з NRK пішло багато працівників, корпорація втратила рейтинги. У 2016 році нове керівництво вирішило повернути офіси в регіони, щоби бути присутніми на всій території. Тепер корпорація має 15 офісів у Норвегії. Загалом Норвегія поділяється на 19 областей (фюльке), Осло є однією з таких фюльке. На головному веб-сайт nrk.no кожна з областей має свою платформу, в них однаковий дизайн.
Чому не вигідно, щоби регіони були повністю незалежними від центру?
NRK має одну ліцензію. Всі офіси працюють згідно з одним законом, де нічого не вказано про регіональне мовлення. Та якщо в регіоні зникне мовлення, буде скандал на всю Норвегію. Справа в тому, що регіональні мовники — чи не єдиний майданчик, де політиків запрошують на програми. В Осло їм не так легко потрапити в ефір.
Наразі в п’яти регіонах суспільним мовником керує п’ять голів. Вони беруть на себе щоденну роботу, відповідають за те, щоби працювати в рамках бюджету, передають гроші в центральний офіс, самостійно приймають рішення про кадрові зміни. Загалом, у регіональних офісах керівники управляють самостійно, та зобов’язані звітувати в центральний офіс. Також юридичні та фінансові питання вирішуються в Осло.
Кожен регіональний мовник має свою сторінку на головному сайті NRK
Раніше регіональні офіси почувалися маленькими королівствами, менеджери регіонів думали, що можуть діяти на власний розсуд. Тепер усі офіси працюють разом, вчаться один в одного, а отже отримують більше знань і виробляють кращий контент.
Час для регіонального мовлення
Регіональні офіси вироблять від чотирьох до восьми годин контенту, з яким виходять кожен у своєму ефірі в ранковому й вечірньому слотах. Це ідеальний розподіл. Зранку, коли люди їдуть автомобілями на роботу, а також увечері, коли повертаються додому, по радіо слухають місцеві новини і програми. Упродовж дня цікавість до місцевих новин переходить в інтернет.
Центральні канали надають регіональному мовленню шість годин на радіо і 20 хвилин на телебаченні.
Найбільша норвезька радіостанція P1 має регіональні вікна: з 06:03 до 09:00 та з 14:00 до 17:00, плюс новини на початку кожної години. Мовлення розбивають між усіма регіонами.
На найбільшому норвезькому телеканалі NRK1 виходить два щоденні регіональні вікна: 18:45–19:00, 20:55–21:00. Це пов’язано з тим, що люди вмикають телевізор значно пізніше, ніж радіо.
На загальнонаціональному каналі NRK2, який пропонує спеціалізовані знання, культурні програми й поточні події, регіони можуть включатися та відправляти екстрені новини в будь-який час.
Якщо в регіоні відбуваються важливі події, місцевий редактор зобов’язаний передати новини, які потребують більшого розголосу, в Осло. Такі новини бувають 10–15 разів на рік.
NRK відбиває географічну різноманітність Норвегії і щодня транслює регіональні передачі. Серед них щодня показують програми місцевими діалектами, якими розмовляють у Лапландії, мовлять для народу саами. Щоби для всіх було зрозуміло, про що мова, вони виходять із субтитрами.
Як розвиваються регіональні офіси
Якщо в регіоні з'являється ідея нового проекту, менеджер запрошує інноваційну групу з Осло, яка вирішує, чи знімати програму. Тоді в центральному офісі знаходять гроші, передають регіону, який на місці виробляє проект. В інноваційну групу NRK входять найкращі професіонали, які вирішують, що краще знімати.
Нещодавно один із офісів придумав і реалізував цикл передач, у яких корабель зі співробітниками NRK заходив у кожен порт Норвегії. Журналісти зустрічалися з місцевими людьми, разом на борту розігрували драми. Щодня, з понеділка по п’ятницю, виходила одногодинна програма з якогось порту. Одного разу впродовж ночі співробітники NRK на кораблі палили ватру й розказували в прямому ефірі, як це добре. Пізніше Барак Обама пожартував, що норвежці такі божевільні, що можуть цілу ніч дивитися по телевізору, як горить вогонь. А людям це подобалося.
Всі вакансії на NRK передбачають досвід роботи на трьох платформах: телебаченні, радіо і сайті
У регіональних офісах є співробітники, які працюють лише для центральних каналів, а є ті, які створюють місцевий контент. В одному з офісів була передача про музеї, авторка якої працювала в регіональному офісі, але її продукт виходив на національному рівні. Наразі в одному регіоні журналістка веде програму про садівництво, яку також показує загальнонаціональний канал. Центральний офіс у такому випадку доплачує авторам передач за додатковий контент.
Радіо і телебачення автономні?
Більшість журналістів у корпорації NRK працюють на різних платформах: радіо, телебаченні, веб-сайтах. На початку 1990-х радіо було відокремлене від телебачення. Останні 15 років працюють спільні ньюзруми, де все взаємопов’язано. Якщо журналіст збирає матеріал для телевізійної програми, він одночасно виготовляє програму і для радіо. На події відправляють трьох людей: фотографа, оператора і кореспондента. Вони роблять одночасно сюжети для телебачення, радіо й на веб-сайт. Наразі на NRK є лише окремі спеціалісти, які працюють на онлайн-платформах.
Радіо й телебачення також не мають окремих керівників. Є ньюзменеджери, які працюють на всю структуру. Немає поділу на групи. Керівник працює на три платформи.
NRK витрачатиме 40 % телебюджету на зовнішній контент
Офіси NRK виробляють новини, спортивні програми, журналістські розслідування як для місцевої, так і загальнонаціональної аудиторії, в аналітичних оглядах намагаються роз’яснювати те, що відбувається, проводять дебати й дискусії, до обговорень залучають громадськість, знімають передачі й документальні фільми про спільну історію. Наприклад, три роки тому Норвегія святкувала 200 років конституції. Комерційні канали приділили цій даті один день. Показу спільної історії NRK присвятила значно більше часу. Корпорація зняла шоу, де показала конституцію очима дітей.
Канал для дітей
NRK зняла декілька драм, серіал Nobel — про участь норвезьких військ у миротворчій місії, популяризує і створює норвезьку музику й телеп’єси. Три роки поспіль NRK показувала комедію власного виробництва Lilyhammer, яку купив провайдер інтернет-служби Netflix для подальшого виробництва. Мета NRK — виробляти контент, який об’єднує людей, національні меншини, регіони. NRK часто пропонує контент, щоби глядач мав вибір. Наприклад, щонеділі один із каналів транслює півтори години служби з церков в Осло. Ця трансляції не входить у топ у рейтингу, однак релігійні люди з цікавістю її дивляться й пишуть у соціальних мережах схвальні відгуки.
NRK виробляє лише той контент, який є суспільно важливим. Корпорація не має людей, які виробляли би розважальний контент, тому у продакшн-компаніях купують те, що показують у суботу ввечері, а це драми, розваги, шоу. Корпорація наразі витрачає 30 % вільного телебюджету на закупівлю / замовлення зовнішніх програм. У 2016 році уряд дозволив NRK купувати програми за 40 % вільного телебюджету, тоді у співробітників корпорації буде більше часу, щоби краще робити свої програми.
Готовий продукт закуповує тільки центральний офіс. Регіональні офіси вироблять весь продукт самі.
Рейтинг важливий
NRK має аналітичний відділ, який досліджує аудиторію. Аналітики щодня, щотижня і щомісяця заміряють теле- і радіоаудиторію загальнонаціональних каналів, запитують, що сподобалося, а що — ні. Їхні дослідження відкриті широкому загалу. Можна зателефонувати в центральний офіс корпорації і дізнатися про результат.
Перегляд серіалу доступний лише на території Норвегії
Часом корпорація замовляє зовнішні дослідження. У регіонах дослідження аудиторії проводять раз на три місяці. Чим менше слухачів, то довше триває дослідження.
Не розумієте норвезької? Шкода
Десять років тому NRK показувала програми мовами національних меншин. Нещодавно в корпорації вирішили, що більше цього не робитимуть, суспільний мовник має зміцнювати норвезьку мову. Якщо хочеш допомогти іншим інтегруватися у країні, розмовляй державною мовою. Нацменшини мають знати норвезьку! Не розуміють? Шкода. NRK створює контент для єдиної аудиторії й таким чином інтегрує нацменшини.
Згідно з законом, NRK зобов’язана показувати передачі для національних і мовних меншин. NRK має відповідь: загальнонаціональні канали ведуть щоденне мовлення для народу саами.
Контент на колір і смак
Кожен із каналів NRK має свою специфіку та орієнтується на різну аудиторію. «Коли я сідаю в автомобіль із 15-річним сином, він вмикає молодіжну радіостанцію NRK P3. Коли я переключаю на NRK P1, він каже, що цього слухати не буде, й виходить із машини», — пояснив Ульф Мортен Девідсен, навіщо потрібні різножанрові канали.
Нагадаємо, під час семінару пан Девідсон повідомив, що Норвегія стала першою країною у світі, яка у січня 2017 року відключила FM-радіо і перейшла на цифрове радіо. Таке рішення прийняв парламент Норвегії. Перехід на цифрові технології викликало хвилю протестів серед автомобілістів.
«Починаючи з січня, ми вимикаємо FM-радіо і переходимо на Digital Audio Broadcasting (DAB) і DAB+. Це відбуватиметься поступово по всій Норвегії, у кожному регіоні по черзі вимикатимуть FM-радіо. Вимкнення почалося 11 січня з району Нурленн. До кінця року у нас має бути лише цифрове радіо, цей процес плануємо завершити 12 грудня 2017 року», – сказав Ульф Мортен Девідсен.
За його словами, ці зміни обурили автомобілістів, чиї машини оснащенні FM-передавачами. Тепер їм для того, щоб слухати радіо, доведеться встановлювати DAB-приймачі, які коштують в середньому 1500 норвезьких крон (168 євро).
P. S. Семінар проведено за підтримки проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи». У заході взяли участь члени Наглядової ради публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія», менеджери й редактори НСТУ, представники Держкомтелерадіо (акціонера ПАТ НСТУ), медіаюристи, журналісти.
Фото, відео Валентини Балабанової