Реанімаційний пакет реформ закликає Верховну Раду забезпечити належне фінансування для суспільного мовлення

Реанімаційний пакет реформ закликає Верховну Раду забезпечити належне фінансування для суспільного мовлення

16:49,
16 Грудня 2016
3673

Реанімаційний пакет реформ закликає Верховну Раду забезпечити належне фінансування для суспільного мовлення

16:49,
16 Грудня 2016
3673
Реанімаційний пакет реформ закликає Верховну Раду забезпечити належне фінансування для суспільного мовлення
Реанімаційний пакет реформ закликає Верховну Раду забезпечити належне фінансування для суспільного мовлення
Реанімаційний Пакет Реформ закликає Верховну Раду забезпечити фінансування Публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» в 2017 році в повному обсязі, передбаченому законом про суспільне телебачення і радіомовлення – тобто, на рівні 1,28 млрд грн.

Про це сайту «Суспільне мовлення» повідомили у РПР. 

Публікуємо повний текст заяви РПР:

«Реанімаційний пакет реформ, нагадуючи про зобов’язання України перед Радою Європи та  в рамках Угоди про асоціацію Україна-ЄС щодо необхідності створення суспільного мовлення, закликає Верховну Раду завершити інституційне реформування державного мовлення та забезпечити належну фінансову основу для подальшого становлення суспільного мовника.

РПР відзначає значний вклад Верховної Ради у забезпечення засад існування суспільного мовлення та оперативне реагування на проблеми, які виникали в процесі реформування. Парламентські фракції вчасно і відповідально підійшли також і до номінування кандидатів у Наглядову раду Публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ НСТУ).

Утім, зусилля останніх трьох років можуть не дати очікуваного результату, адже наразі повноцінне фінансування суспільного мовлення під питанням. В той же час забезпечення фінансової стабільності є критично важливим для успішного проведення реформи та впровадження її результатів.

Законом про суспільне телебачення і радіомовлення передбачено, що суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ НСТУ у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн. (близько 47 млн. євро). Утім, проект державного бюджету на 2017 рік передбачає, що ПАТ НСТУ отримає лише 953 млн грн, що створює на самому початку реорганізації дефіцит в 300 млн. грн.  

При цьому, за оцінками Європейської спілки мовлення (EBU) в середньому в Європі фінансування суспільних мовників становить 0,39% видатків бюджету, тобто в Україні  має бути понад 2 млрд грн. До прикладу, на суспільне мовлення Хорватії витрачається 182 млн євро, Польщі — 290 млн євро, Румунії — 215 млн євро.

Звертаємо увагу, що в 2016 році через обмежене бюджетне фінансування Національна телекомпанія України змогла спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Існуючий жорсткий юридичний статус державної установи не дозволяє провести ані технічну модернізацію, ані оптимізацію персоналу. Це стане можливо лише в новоствореній ПАТ НСТУ та за умови належного фінансування.

В зв’язку із цим, Реанімаційний Пакет Реформ закликає Верховну Раду забезпечити фінансування ПАТ НСТУ в 2017 році в повному обсязі, передбаченому законом про суспільне телебачення і радіомовлення – тобто, на рівні 1,28 млрд грн.».

Як писав раніше сайт «Суспільне мовлення», у проекті держбюджету-2017 було заплановано 897,8 млн грн на суспільне мовлення та 455,7 млн на «Євробачення».

1 листопада 2016 року генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія написав заяву на звільнення за власним бажанням. Він не згоден з тим, що суспільне мовлення, яке має постати у 2017 році, буде недофінансоване на значну суму. Наступного дня Кабінет Міністрів погодив звільнення генерального директора Національної телекомпанії України Зураба Аласанії.

Варто зазначити, Кабінет Міністрів 3 листопада 2016 року на позачерговому засіданні, яке транслювалося в прямому ефірі  «UA: Перший», підтримав пропозиції щодо повноцінного фінансування ПАТ НСТУ та міжнародного конкурсу «Євробачення» під час розгляду проекту бюджету на 2017 рік, підготовленого до другого читання за підсумками опрацювання зауважень та пропозицій Верховної Ради.

9 листопада стало відомо, що у проекті державного бюджету на 2017 рік, який Кабмін підготував до другого читання, фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії збільшили на 73 млн грн. Відповідно до проекту закону уряд пропонує фінансову підтримку НСТУ у розмірі 970 797,8 грн. Не вистачає 309 202,2 грн. 

Варто зазначити, що раніше заступник генерального директора НТКУ Ганна Бичок повідомила, що граничний обсяг видатків на суспільне мовлення 2017 року не дозволить ані особливо оновити техніку, ані значно збільшити зарплату. З коштів, які Міністерство фінансів виділить на ПАТ НСТУ, 200 млн гривень піде на податки, «На виробництво й технічне переоснащення практично не залишається», – сказала Ганна Бичок.

9 грудня голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко звернувся до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням погодити проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» щодо тимчасового звільнення від оподаткування публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України».

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду