На Суспільному відбудеться прем’єра документального фільму «100 років «Українського радіо»
На Суспільному відбудеться прем’єра документального фільму «100 років «Українського радіо»
Як повідомляє корпоративний сайт Суспільного, стрічка розкриває найважливіші віхи історії першої української радіостанції. Через розповіді та інтерв’ю оповідачка фільму — ведуча радіо «Промінь» Анна Заклецька — проводить глядача історією радіо.
Над створенням документальної стрічки працювали: автор ідеї Дмитро Хоркін, ведуча Анна Заклецька, режисерка Марина Нікітіна, консультант Анатолій Табаченко, редакторки Олександра Талабіра, Аліна Панченко, Тетяна Балла, гостьова редакторка Світлана Дубик, оператор-постановник Юнус Сейтаблаєв, виконавчий продюсер Олександр Опанасюк, продюсер Володимир Ладижець.
Ведучий «Українського радіо» та член правління Суспільного Дмитро Хоркін у фільмі зазначає, що «Українське радіо» є аудіохронікером України, адже «за ці 100 років разом з українським народом воно пройшло цю дуже складну історію. І це все зафіксовано у нашому радіоформаті — саме через ефір “Українського радіо”».
У1920-ті роки українські голоси першими зазвучали в радіоефірі. У 1930-ті працівники радіо зазнали репресій, у 1970-ті на радіо почали лунати мелодії українського музичного відродження — хіти «Червона рута» і «Водограй». У 1991 році радіослухачі стали свідками проголошення державної незалежності в прямому ефірі — на хвилях «Українського радіо» прозвучав Акт проголошення незалежності України.
Документальна стрічка «100 років «Українського радіо» містить оповідь про те, якими словами починався перший ефір радіо, коли вперше прозвучали радіоконцерт і радіовистава, чиї голоси вдалося знайти й відтворити авторам стрічки. У фільмі використані справжні архівні знахідки й розказані особисті історії людей, які працювали й продовжують працювати на «Українському радіо».
За роки існування Будинку звукозапису «Українського радіо» створено золотий аудіофонд, що налічує десятки тисяч аудіозаписів найкращих музичних творів.
Розповідь про історію «Українського радіо» глядачі почують з уст працівників радіостанції різних поколінь, відомі українці розкажуть, яку роль радіо відіграло в їхньому житті. Серед спікерів фільму: Дмитро Хоркін, ведучий та член правління Суспільного; Анатолій Табаченко, ветеран «Українського радіо»; Галина Бабій, ведуча «Українського радіо»; Алла Мазур, тележурналістка, кореспондентка та ведуча «Українського радіо» (1987–1993); Данило Гайдамаха, ведучий радіоблогу «Знак переходу» на радіо «Культура»; Іванна Климпуш-Цинцадзе, народна депутатка України, ведуча дитячих програм «Українського радіо» у 80-х роках; Олег Скрипка, співак і лідер гурту «ВВ»; Олег Комаров, ведучий програми «Від суботи до суботи»; Віктор Герасимов, ветеран «Українського радіо»; Юрій Табаченко, виконавчий продюсер «Українського радіо»; Юлія Шелудько, менеджерка проєкту Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності; Володимир Шейко, художній керівник та головний диригент Заслуженого академічного симфонічного оркестру «Українського радіо»; Наталя Сумська, акторка, народна артистка України; Тарас Петриненко, співак, народний артист України та багато інших відомих особистостей.
«Це складний проєкт для усієї команди, адже розповісти про цілу епоху за одну годину і не забути про когось — цілий виклик. Багато архіву було втрачено, деякий все ж вдалось зібрати, але найцінніший матеріал ми все ж отримали від працівників та дотичних до радіо людей. Багато що залишилось поза кадром, але я впевнений, що нам буде що сказати ще, можливо, в іншому проєкті...», — каже продюсер проєкту, директор департаменту виробництва соціально впливового контенту та спеціальних проєктів Суспільного Володимир Ладижець.
Документальний проєкт «100 років “Українського радіо”» покажуть 16 листопада о 14:05 на Першому каналі Суспільного, другий показ о 22:55; о 18:00 — на телеканалі «Суспільне Культура. Його також можна буде переглянути на ютуб-каналі Першого.
Нагадаємо, 15 листопада, напередодні Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку, відбудеться презентація художньої поштової марки «Нове сторіччя “Українського радіо”», яка приурочена до 100-річного ювілею «Українського радіо».
Фото: Суспільне