Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»

Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»

15:38,
15 Листопада 2024
515

Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»

15:38,
15 Листопада 2024
515
Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»
Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»
Документальна стрічка розповідає про трансформацію української художниці болгарського походження Йони Тукусер, яка через мистецтво досліджує тему голодомору.

Як повідомляє корпоративний сайт Суспільного, автори фільму показують, як особисті трагедії та національна пам’ять переплітаються у творчості художниці, яка понад десятиліття бореться за правду про трагедії 1946–1947 років, досліджуючи голодомор та його наслідки для українських болгар.

Художниця Йона Тукусер народилася й виросла в селі Главані Арцизької громади Одеської області, де проживають українські болгари. Главані та навколишні села  найбільше постраждали через штучно створений голодомор 1946—1947 років, Йона Тукусен з дитинства чула історії родичів та односельців про страждання, які випали на долю людей в ті роки. Ці розповіді перетворились на творчий імпульс, який спонукав художницю до створення серії картин про голодомор та виживання. Після навчання в Ізмаїльському гуманітарному університеті та Національній художній академії у Софії (Болгарія) Йона Тукусер жила й працювала в Римі, Нью-Йорку та Лондоні. Художниця стала авторкою багатьох персональних виставок й учасницею низки міжнародних виставок у Болгарії, Україні та США.  З 2018 року вона проводить дослідницьку роботу в місцевих архівах, щоб відтворити історичну правду про Голодомор у своїх картинах, зберігаючи пам’ять про трагедію, що назавжди позначила долю її спільноти. Напередодні повномасштабної війни Йона Тукусер повернулась у рідне село, де переобладнала батьківський будинок під майстерню і завершує роботу над серією картин «Голод».

На серією картин «Голод» Йона Тукусен працює понад 13 років, вона зібрала численні підтвердження загибелі понад 100 тисяч бессарабських і таврійських болгар під час голодомору в Україні, а також понад 100 свідчень очевидців.

 «Слухаючи історію, реальну історію, у якийсь момент я починаю як творець, як художник далі трансформувати її у свій світ, який не є нереальним. Голод — це холод. Тому що немає енергії. Тіло холоне», — каже Йона Тукусен.

У своїй творчості художниця проводить паралелі між голодом 1946–1947 років та гуманітарною кризою в окупованому Маріуполі у 2022 році, нагадуючи, що боротьба за свободу і гідність триває. Цьогоріч Йона Тукусен  представила свої роботи у Європарламенті на виставці «Голод», привертаючи увагу міжнародної спільноти до злочинів Росії як у минулому, так і в сучасності.

Над створенням проєкту «Йона. Голодне марення» працювала команда Департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного. Над стрічкою працювали: Олена Кривенко — авторка та режисерка; Надія Стадницька — редакторка; Юнус Сейтаблаєв, Микола Зоценко — оператори-постановники; Надія Діновська, Руслан Кузьгов — оператори; Сергій Петренко, Олександр Грідін — звукорежисери; Олена Мамай — режисерка монтажу; Марія Харакоз-Лапаєва, Олена Кваша — лінійні продюсерки; Олена Адамчук, Оксана Мигаліско — літературні редакторки; Ігор Грицик  — дизайнер графіки; Вікторія Польченко — акторка дубляжу; Анна Терзівець — гостьова редакторка; Поліна Чечкова — колористка; Анастасія Гудима — продюсерка та керівниця.  

21 листопада о 17:15 у Будинку кіно (Київ, вул. Саксаганського, 6) відбудеться прем’єрний публічний показ документального фільму «Йона. Голодне марення», приурочений до вшанування пам’яті жертв Голодоморів різних років. Відвідати показ можна за попередньою реєстрацією.

Фото: Суспільне

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду