Філії Суспільного під час місцевих виборів: висвітлення без упереджень та агітації

Філії Суспільного під час місцевих виборів: висвітлення без упереджень та агітації

17:16,
29 Жовтня 2020
2874

Філії Суспільного під час місцевих виборів: висвітлення без упереджень та агітації

17:16,
29 Жовтня 2020
2874
Філії Суспільного під час місцевих виборів: висвітлення без упереджень та агітації
Філії Суспільного під час місцевих виборів: висвітлення без упереджень та агітації
Деякі філії Суспільного в день виборів подавали тільки новини, дехто виходив в ефір ще й із прямоефірними програмами. Але ніхто з працівників Суспільного не дозволив собі порушити стандарти і зманіпулювати думкою глядача, слухача й читача.

Зазвичай неділя для філій Суспільного – вихідний. У цей день не виходять місцеві новини та вечірня інформаційна година. Але 25 жовтня – день місцевих виборів – філії Суспільного мобілізувалися і відпрацювали у посиленому режимі без жодних збоїв. Новинарі філій працювали на два фронти, а саме для себе, роблячи три випуски теленовин, випуски новин на радіо, наповнюючи регіональну стрічку новин на сайті «Суспільне. Новини», та для всіх, маючи прямі включення в новинах на «UA: Першому» та «Українському радіо» (до речі, щогодини) та в спецефірах на телеканалі й радіо. І цей день яскраво демонструє, чим у регіонах відрізняється сьогоднішнє Суспільне від недавнього державного мовлення, а особливо нині – від комерційних каналів, які на час виборів перетворилися на канали політагітації.

«UA: Буковина»: з думкою про виборця та роботу виборчих дільниць

Напередодні виборів шефредакторка телеканалу «UA: Буковина» Христина Гаврилюк анонсувала, що команда новинарів Суспільного Буковини працюватиме 25 жовтня цілодобово: вдень – ньюзрум, а вночі за подіями стежитиме диджитал-відділ. Насправді в посиленому режимі працювали не тільки новинарі, а й уся філія.

Новини. Новинарі Суспільного охопили за день усю Чернівецьку область, роблячи з різних куточків регіону сюжети й маючи прямі включення. Із новинних випусків можна було дізнатися, чи є черги на дільницях і з чим це пов’язано, чи всюди дотримуються заходів безпеки, чи можуть проголосувати виборці, в яких піднялася температура, як голосують люди з COVID-19 та що відбувається в гірських районах.

Один із сюжетів «UA: Буковини» взяли у випуск «Новин» на «UA: Першому» та зробили коротке відео для цифрових платформ. У ньому йдеться про літню жінку Марію Яковійчук із високогірного хутора Білий Потік, яка під дощем подолала п’ять кілометрів лісом, щоби проголосувати, бо це для неї принципова справа. Це був найоптимістичніший сюжет того дня в Буковині.

Найбільш моторошною була історія про спецдільницю в міській лікарні №1, де голосували хворі на COVID-19. Члени виборчої комісії були в захисних костюмах, масках і окулярах. З їхніх слів, вони «всі мокрі й замучені», кожному виборцю треба було пояснити, як голосувати і що це за цифри в бюлетенях.

Вони розповіли журналістам Суспільного, що весь ризик зрозуміли вже на місці, коли швидка за швидкою привозили все нових хворих, а один із пацієнтів, який був внесений у список виборців, помер у реанімації від наслідків коронавірусу. На цій спецдільниці мав би проголосувати 71 виборець, проголосувало 25.

Інші сюжети були про більш звичні події: про незначні порушення на дільницях, черги, відсутність кандидатів у списку виборців, про голосування у громадах, де всі говорять румунською й велика частина населення виїхала закордон, а також про приховану агітацію. Наприклад, журналістці Суспільного у день виборів зателефонував на мобільний чоловік, який представився кандидатом у мери від «Слуги народу» Віталієм Другановським і закликав піти і проголосувати. Такі дзвінки та смс-повідомлення отримало чимало чернівчан, чим ділилися в соцмережах. У «Слузі народу» новинарям Суспільного сказали, що Другановський дзвонив лише знайомим.

«Українське радіо. Буковина». Із 17:10 по 18:00 в ефірі радіо з трансляцією на телеканалі та ютуб-каналі Суспільного Буковини вийшов прямоефірний проєкт «Прайм-Тайм» про хід голосування.

У Чернівецькій філії вже давно немає чіткого поділу на радійників і телевізійників. Упродовж останніх півроку якраз тележурналісти все частіше ведуть прямоефірні радіопроєкти. У день виборів було саме так. Вели ефір Маргарита Олійник та Олеся Жук, яка раніше була керівницею творчої групи «Ранок» Чернівецької філії. Ведучі спершу розповіли, як вони проголосували та що побачили на своїх дільницях, а потім закликали радіослухачів і телеглядачів телефонувати у студію. Упродовж години ефіру лінія весь час була зайнята, що свідчить про велику аудиторію програми, потребу людей висловитися й довіру до Суспільного.

«Сьогодні. Головне». Із вересня інформаційна година з 19:00 до 20:00 з новою назвою поєднує в собі випуск новин і суспільно-політичну програму «Тему дня». Зазвичай ведучі, які ведуть розмову зі спікерами, працюють у телестудії, але цього разу естафету перейняла радійна студія, яка виглядає більш затишною і сприяє відвертій розмові, а також дозволяє приймати дзвінки у студію. Ведучі обрали для обговорення три теми: «Про дотримання прав людини та доступність виборчих дільниць», «Про хід виборів та основні проблеми у день виборів» і «Про дотримання безпеки на дільницях області».

За словами заступника голови правління обласної організації «Комітету виборців України» (КВУ) Ігоря Бабюка, коронавірус став основною причиною низької явки на виборах, у людей був острах захворіти. Адже Чернівецька область – найменша й перебуває в п’ятірці лідерів по захворюваності на коронавірус. Однак, якщо порівняти з місцевими виборами у 2015 році, то явка вже не така й низька. Він сказав, що тоді по області проголосувало 40% зареєстрованих виборців, тоді як 25 жовтня цьогоріч – приблизно 30-35%.

Загалом розмова з Ігорем Бабюком видалася максимально інформативною. Він звернув увагу на низку проблем, які стосувалися як забезпечення засобами захисту виборчих дільниць і навчання членів виборчих комісій, так і поведінки виборців.

Він розповів, що один із виборців прийшов на дільницю без маски й після зауваження одягнув на обличчя пакетик і в такому вигляді хотів проголосувати. Також, що спостерігачі КВУ обійшли десятки дільниць, де їм міряли температуру, і вона щоразу була іншою.

За словами Бабюка, по області був різний рівень підготовки. На одних дільницях членів виборчої комісії забезпечували всіма необхідними засобами захисту (це здебільшого Чернівці й районні центри), а на інших навіть масок не було (села й селища). І що члени комісій на місці креативили та робили для людей з температурою кабінки з дверей і стільців. За його словами, за умови роботи й голосування на дільницях мають відповідати голови селищ або сіл, і з них треба питати.

Ігор Бабюк виступив за те, щоб удосконалювати виборчу систему, яка би сприяла більшій умотивованості членів виборчих комісій. Бо наразі люди, які весь день відпрацювали на дільниці й цілу ніч рахували голоси, отримали по 600 грн, а ті, хто повністю відповідає за весь виборчий процес, – 4 тис. грн. Також їм потрібне навчання, і краще на постійній основі, а не тільки перед самими виборами. Бо саме через низьку обізнаність було зіпсовано чимало бюлетенів і в день виборів члени комісії ще телефонували та питали, як їм рахувати голоси, як оформлювати протоколи.

Ведучі також з’ясували, що за п’ять років від попередніх місцевих виборів доступність дільниць для людей з інвалідністю нічим не поліпшилася. Спікер програми порадив, що треба вимагати і куди звертатися зі скаргами, щоб ситуація змінювалася на краще.

Поза ефіром. Радіослухачі й телеглядачі у день виборів не дізналися про те, хто лідирує в перегонах. Результати екзитполів оголосили о 20:00, коли філії вже не мали ефірного часу, контент ішов із центральної дирекції. Та журналісти відстежували все, що стосувалося Буковини, і повідомляли на сайті «Суспільне. Новини» та в соцмережах.

«UA: Кропивницький»: новинами єдиними

Команда «UA: Кропивницького» вирішила в неділю обмежитися трьома випусками новин на телеканалі (о 14:00, 17:00 і 19:00), а «Сьогодні. Головне» з експертами провести вже після виборів.

Більшість із сюжетів у трьох випусках новин журналісти знімали на виборчих дільницях Кропивницького. Два сюжети були із сіл Кіровоградщини, у яких кореспонденти звертали увагу на наявність антисептиків, окремих кабінок для людей з підвищеною температурою, на те, чи всім виборцям при вході вимірювали температуру. До речі, лише в новинах «UA: Кропивницького» одна з голів виборчої комісії сказала, що коли виявлять у виборця високу температуру або якщо він буде погано почуватися, то його огляне лікарка, яка чергувала на дільниці, і за потреби викликатиме швидку. Також у сюжеті «UA: Кропивницького» показали, що члени комісії просили виборців приспустити маску, щоб переконатися, чи саме ця людина є власником паспорта, з яким прийшла на дільницю.

У селі Ставидла Олександрійського району Кіровоградської області журналістів Суспільного вигнали на вулицю з виборчої дільниці, бо вони не показали дозвiл вiд територiальної виборчої комiсiї на проведення зйомок. Врешті після дзвінка журналістів у територіальну виборчу комісію вони змогли попрацювати на дільниці.

Героями стали переселенка з Донбасу, яка шість років проживає у Кропивницькому, подружжя незрячих, породіллі у пологовому, для яких облаштували окрему дільницю, 90-річна жінка, яка голосувала вдома, та інші.

У кількох сюжетах журналісти Суспільного висвітлили різні форми порушень. Наприклад, представниця прокуратури розповідала про затримання посередників від одного з кандидатів у депутати міської ради: він купував голоси виборців за 500-1000 грн. На одній з дільниць виборці рвали бюлетені, бо не погоджувалися зі списком кандидатів. На іншій дільниці в бюлетенях була допущена помилка: вписали у список кандидатів у депутати іншого округу.

У Кіровоградській області явка на виборах була майже така ж, як і на Буковині, в межах 35%. Однак, якщо на Буковині спікери в студії Суспільного та люди, які потрапляли в сюжети новинарів, основною причиною називали острах заразитися коронавірусом, то на Кіровоградщині найбільшою проблемою були черги. Черги створювалися через те, що на дільниці пускали обмежену кількість виборців, а ті багато часу проводили в кабінці, бо не могли розібратися з бюлетенями. Через це люди стояли по дві години під дверима дільниць, і врешті йшли по справах, так і не проголосувавши.

У кількох сюжетах процес голосування та можливі порушення коментувала координаторка «Опори» Зоя Лебідь, яка в день виборів стала чи не головним спікером «UA: Кропивницького».

«UA: Чернігів»: а що там кандидати в мери?

У Чернігові команда Суспільного, як і в Кропивницькому, зосередила сили на новинах, які на каналі виходили о 14:00, 17:00 та 19:00, а на «Українському радіо. Чернігівська хвиля» – о 12:10 та 17:10. Для тих, хто пропустив прямі ефіри, у нагоді міг стати сайт «Суспільне. Новини», де крім новин з відеорепортажами журналісти вели з 09:00 до 22:00 текстову онлайн-трансляцію «День виборів на Чернігівщині».

Журналісти «UA: Чернігова» виділили у своїх сюжетах кілька тем, зокрема, неправильно надруковані бюлетені на одній з дільниць. Цей сюжет відібрали для «Новин» на «UA: Першому». Цікаво, що члени комісії не помітили плутанини, а це виявили виборці, коли дільниці працювали вже більше години. Така ж ситуація була і в Кропивницькому. Люди в обох містах обурювалися такою «технічною помилкою». Заступник міського голови Чернігова Олександр Ломако сказав Суспільному, що «можливо, у цьому немає злого умислу», але однозначно це сталося через «неуважність і халатність членів територіальної виборчої комісії, які відповідали за друк бюлетенів».

Однією з найбільших проблем під час виборів, на думку виборців, до яких зверталися по коментарі журналісти «UA: Чернігова», стали черги, які утворювалися через те, що люди по хвилин 15 проводили в кабінці для голосування, та через карантинні обмеження. Деякі виборці скаржилися, що їм так і не вдалося відшукати кандидатів, за яких вони хотіли проголосувати. Про цю проблему також говорили виборці й журналістам «UA: Кропивницького».

Низьку явку виборці Чернігівської області пояснювали журналістам Суспільного тим, що люди прописані в якомусь селі чи райцентрі, а самі давно звідти виїхали й на вибори не приїжджають. Незважаючи на те, що Чернігів у цей час був у «червоній» карантинній зоні, це не налякало виборців, про це йшлося в одному з сюжетів.

Одна зі знімальних груп провела день виборів у селі Ломанка Новгород-Сіверського району. Журналісти супроводжували членів виборчої комісії, які ходили додому до людей похилого віку. Їм доводилося долати по кілька кілометрів лісом і польовими дорогами між хатами, щоб ці кілька виборців не були позбавлені свого права проголосувати.

Журналісти не тільки висвітлювали дотримання карантинних умов на дільницях, процес голосування й порушення, а й «полювали» за віп-персонами, про що робили відео тільки для цифрових платформ. Так, одне відео було присвячене колишньому міському голові Чернігова, народному депутату та міністру транспорту часів президентства Віктора Ющенка Миколі Рудьковському, який голосував у Чернігові. Журналісти Суспільного з’ясували, що це його перша публічна поява після півторарічного ув’язнення в Російській Федерації та що він не збирається повертатися в політику.

Інше відео для цифри було про те, як голосували кандидати в мери Чернігова. Інші філії намагалися в цей день про жодного з кандидатів не згадувати, якщо, звісно, не йшлося про порушення.

Не обійшлося в Чернігові й без казусів. На Буковині та в Кропивницькому у випусках новин по одному сюжету зробили про опитування Володимира Зеленського: журналісти намагалися з’ясувати, хто саме проводить його. У Чернігові ж один чоловік викрав коробку з результатами опитування президента і викинув її в смітник. Його спіймали, коли хотів те саме зробити й з іншою коробкою.

Уже після виборів, 27 жовтня, журналісти «UA: Чернігова» знайшли поліцейського, який на дільниці в Ніжині, охороняючи бюлетені, розважав колег і виборців піснею про вибори. Ролик, де він грає на фортепіано, поширили майже всі регіональні інтернет-ресурси. Журналісти зробили про співочого поліцейського з Ніжина кепш-відео, яке за добу у Facebook переглянули майже 40 тисяч разів.

«UA: Херсон»: низька явка – наслідок зневіри, та як члени виборчих комісій порушували права виборців

Новини. Новинарі «UA: Херсона» вийшли в ефір з трьома випусками новин 14:00, 17:00 та о 19:00 в рамках інформаційної години «Сьогодні. Головне». На «Українському радіо. Херсон» вийшов один інформаційний випуск новин о 17:10.

Упродовж дня знімальні групи працювали як на дільницях у Херсоні, так і по області. У денні випуски новин робили прямі включення, а вже на вечір підготували розгорнуті сюжети, які стосувалися процесу виборів в області.

Із-поміж стандартних для Суспільного сюжетів, у яких журналісти розповідали про (не)дотримання карантинних вимог на дільницях, черги, заплутані бюлетені та ставлення краян до опитування президента (такі сюжети були у всіх філіях і загальнонаціональних каналах), новинарі «UA: Херсону» порушили ще одну тему. Знімальна група вирушила до Скадовського району, де найменші дільниці (у межах 200 зареєстрованих виборців), одне із сіл розташоване на острові. На цих дільницях люди досить пасивно голосували. Журналістам Суспільного розповіли як самі виборці, так і члени комісії, що люди перестали вірити кандидатам, які під час виборчих кампаній обіцяють, але нічого не виконують.

 

У селах немає магазину, дитячого майданчика, садка, клуб не працює, медпункт закрили. У двох випусках новин було включення голови обласної організації «Комітету виборців України» Дементія Білого, якого пізніше запросили до студії «Сьогодні. Головне».

«Сьогодні. Головне»: Якими б повними не були випуски новин, та все-таки вечірня розмова з експертами, які впродовж дня побували на багатьох дільницях особисто й володіють інформацією від колег-спостерігачів, майже повністю вимальовує те, як проходив день голосування по всій області.

У Херсоні у студію запросили двох представників «Комітету виборців України» – Дементія Білого та експерта Володимира Молчанова. Від КВУ в області працювало 67 спостерігачів і журналістів. Вони зафіксували, що на дільницях бракувало скриньок, і якби явка була хоча б 50%, то виборці не мали б куди кидати бюлетені. Пан Молчанов розповів про недоцільність окремих кабінок для людей з температурою, вищою 37,2. За його даними, по всій області тільки одна людина прийшла на дільницю з температурою та проголосувала в цій кабінці. Він сказав, що на багатьох дільницях після 14:00 туди почали пускати всіх виборів.

Дементій Білий розповів про надмірну активність поліції до спостерігачів. На деяких дільницях вони прискіпливо перевіряли документи спостерігачів і «навіть фотографували паспорти». У студії показали фрагмент відео, де жінка з бейджем, схожим на члена виборчої комісії, кричала журналісту: «Вийдіть! Журналісти не мають права знімати дільницю й робити фотозйомку».

Представники КВУ також зауважили, що члени виборчих комісій «відмахувалися від виборців, які просили пояснити процедуру голосування». По області траплялися випадки, коли члени комісії не знали, як виконувати закон, і через це люди з поганим зором, які мали право скористатися сторонньою допомогою, кидали в урни порожні бюлетені. Володимир Молчанов зазначив, що якщо вони подадуть скаргу, то є можливість притягти до відповідальності таких членів комісії.

Вони також розповіли, що не всі члени комісій були готові до того, щоб піти зі скриньками до людей на самоізоляції, в яких виявили коронавірус. Одна сім’я із чотирьох осіб напередодні звернулася до членів комісії й за власний рахунок купила їм захисні костюми, але члени комісії все одно відмовилися до них іти. І ці виборці не зможуть це оскаржити, бо не мали оформленої довідки від лікаря.

Чого бракувало?

Відповіді на питання, хто ж лідирує в кожній області, громаді частково можна було знайти на сайті «Суспільне. Новини», де публікували результати екзитполів соціологічної групи «Рейтинг» і «Савік Шустер студії» та «України 24». Після 20:00 філії транслювали спецефір «Суспільна студія. Місцеві», де ведучі зі спікерами в основному обговорювали результати виборів у Києві та опитування Володимира Зеленського.

Насправді в ефірах філій у день виборів пролунало багато цікавої інформації про місцеві вибори, якої не було на жодному загальнонаціональному каналі. Можливо, менеджери Національної суспільної телерадіокомпанії України не були до кінця впевнені в якості сюжетів, але можна було сміливо ризикнути і, наприклад, замість фільмів про дику природу у вечірньому слоті перед марафоном на «UA: Першому» запустити новинні сюжети зі всіх регіонів України. Бо якраз вони в цей день були родзинкою інформаційного поля України.

Після виборів

Із понеділка вже всі філії Суспільного щовечора виходять з інформаційною годиною «Сьогодні. Головне», під час якої експерти аналізують результати виборів і підрахунок голосів. Іноді це відбувається спокійно, обережно і виважено, що може видаватися нудним, але точно без істерик, що все пропало, і наїздів на якусь із партій чи вивищення когось із кандидатів.

Окремо хочеться відзначити роботу сайту «Суспільне. Новини», який у кожному регіоні ведуть новинарі та цифровий відділ. Окрім усіх актуальних новин про місцеві вибори, вони ведуть текстові трансляції про результати голосування по кожній області, які постійно оновлюють.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду