Програму розслідувань на «UA: Одеса» закрили, авторам не заплатили. Що сталося?

Програму розслідувань на «UA: Одеса» закрили, авторам не заплатили. Що сталося?

17:01,
8 Листопада 2019
9993

Програму розслідувань на «UA: Одеса» закрили, авторам не заплатили. Що сталося?

17:01,
8 Листопада 2019
9993
Програму розслідувань на «UA: Одеса» закрили, авторам не заплатили. Що сталося?
Програму розслідувань на «UA: Одеса» закрили, авторам не заплатили. Що сталося?
Замовляти програми на аутсорсі через Prozorro виявилось ризикованою справою.

25 жовтня на «UA: Одеса» вийшов перший випуск програми журналістських розслідувань «Сліди корупції», який на замовлення Одеської регіональної дирекції НСТУ підготував Валерій Болган – головний редактор видання «ІзбірКом» і координатор Центру публічних розслідувань. Програма мала виходити щоп’ятниці. Перший випуск — «Тилігульський клондайк» — був і останнім. 1 листопада о 20:00, коли в ефір мав вийти другий, глядачі натомість побачили проєкт «Сильні», раніше запланований і на восьме листопада. «Сліди корупції» закрили.

Перший 26-хвилинний випуск, зроблений у стилі, схожому на «Схеми» чи Bihus.info, був присвячений корупції, пов’язаній із Тилігульським лиманом:

Журналістка Олена Чернишова зробила сюжет із коментарями директора регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» Віталія Петрусенка,  головного редактора «Наших грошей» Олексія Шалайського, депутата Одеської облради Ігоря Єрьоменка (його компанія «Укргазифікація Південь» отримала кошти для проведення робіт на лимані), Олексія Бурлакова, який здійснював технічний нагляд, депутата Одеської облради Олега Кутателадзе, який лобіює це питання, звернулася за коментарем у СБУ, простежила ланцюжок, за яким перераховувалися гроші між компаніями.

У студії працював ведучий Віталій Устименко – відомий в Одесі громадський активіст, керівник одеського «Автомайдану», координатор ГО «Центр UA» в Одеській області, колишній член громадської ради при НАБУ. Раніше Віталій був ведучим програми «Тема дня» на «UA: Одеса». У червні 2018 року біля телерадіокомпанії невідомі напали на нього з ножем

Віталій Устименко поспілкувався у студії з колишнім радником начальника головного управління Національної поліції (ГУНП) в Одеській області, експертом правоохоронної діяльності Владиславом Сердюком і в.о. директорки національного природного парку «Тузлівські лимани» Іриною Вихристюк.

Загалом продукт справляв враження якісного й такого, що відповідає стандартам Суспільного. Що ж пішло не так?

У липні 2019 року продюсерка Одеської філії НСТУ Ірина Кипоренко розповіла в інтерв’ю «Детектору медіа», що вона «придумала цю програму ще рік тому, пройшла з нею всі етапи пітчингу, який проводили генпродюсери Суспільного, прописала бюджет, знайшла людей, розробила попередні теми». 1 серпня 2019 року менеджер  філії Олег Небольсин підписав договір із розслідувачем Любомиром Ференсом, який мав робити «Сліди корупції».  Бюджет проекту становив 643 560 гривень. За ці гроші команда повинна була випустити 12 програм хронометражем 26 хвилин із кінця серпня до кінця грудня 2019 року.

Любомир Ференс займався журналістськими розслідуваннями на телеканалі ТВі у програмах «Знак оклику» та «Тендер News з Наталією Седлецькою», був журналістом у розлідувальному проекті «Слідство.Інфо», співпрацював із «Детектором медіа». Зараз він є ведучим програми Prime на телеканалі ATR, веде авторську програму «Точка зору з Любомиром Ференсом» на кримській радіостанції Meydan FM та програму «Справа честі» на «Українському радіо».

Любомир Ференс працював як редактор над «Слідами корупції» та брав участь у виробництві першого випуску.

Кошти не перерахували, оскільки Любомир Ференс не підписав Акту приймання-передачі

У вересні 2019 року Любомир Ференс розірвав договір із Одеською філією НСТУ. «Я до кінця не був ознайомлений зі специфікою роботи в регіоні. Також, зважаючи на завантаженість в інших проєктах, вирішив розірвати угоду. Щоб не ставити в незручне становище Одеську філію НСТУ заздалегідь усно повідомив про свій намір розірвати домовленості. На той час вже був змонтований перший сюжет, графічне оформлення програми та звук. Записали студію. Очільниця Одеської філії запропонувала укласти мені усну «джентльменську угоду»  і передати їм сюжет, та без проблем письмово розривати угоду», — пояснив розслідувач «Детектору медіа».

Після цього 8 жовтня філія оголосила у системі Prozorro відкриті торги, аби знайти нового виробника. На тендер подались підприємці Валерій Болган та Євгенія Генова. Пропозиція Євгенії була на 320 гривень більшою — 643 560 грн, тобто якраз та сума, на яку уклав угоду Ференс. Тендер виграв Валерій Болган.

 

«Наскільки я розумію, тендер ще не відбувся. Зі мною ще не підписали договір», — сказав він «Детектору медіа» 4 листопада. Як координатор Центру публічних розслідувань він долучився до роботи над першим випуском «Слідів корупції» й був готовий працювати далі. За словами Болгана, у виробництві першого випуску брала участь низка людей, які не отримали винагороди. Хоча, за його словами, гроші на те, щоб із ними розрахуватись, знайдуться: «Люди пропрацювали над цим випуском у рамках Центру публічних розслідувань. У нас є закритий фонд, який складається частково з внесків, частково із бюджету проектів».

«Зараз цим проектом ніхто не займається. Є підготовчі стадії. Ми робимо розслідування, але жодне із них не може вийти у телесюжеті, — сказав Валерій Болган. — Нехай вирішує Суспільне. Якщо буде все юридично правильно зроблене, ми готові допомогти. Я вважаю, що в Одесі ми (Центр публічних розслідувань – Ред.) є найбільш підготовленою командою.  Цей бюджет невеликий як для журналістських розслідувань. Ми зробили пілотний випуск, щоб показати, що могло би бути».

За словами Болгана, тендер, скоріш за все, визнають таким, що не відбувся, адже його єдиною конкуренткою була Євгенія Генова. «Ми юридично не пов’язані. Та тут важливіша чесність», — сказав він: Євгенія Генова є його співробітницею у виданні «ІзбірКом».  — Через те, що не було третьої особи, на мою думку, тендер може стати для самого Суспільного болючою темою. Ми не хотіли би підставити канал через це».

На Суспільному кажуть, що Болган відмовився укладати договір. «Ми провели відкриті торги через систему Prozorro, аби обрати переможця тендеру, який би її виробляв. Ним став ФОП Валерій Болган. Проте Валерій відмовився від укладання договору, а наступний в черзі учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам. Отож він не буде виробляти програму щотижневих випусків, як планувалось раніше, не буде», — сказали у компанії 6 листопада.

Невдовзі після цього у Prozorro з’явилось повідомлення про скасування тендеру. А вже наступного дня Валерій Болган сказав «Детектору медіа», що не візьметься за «Сліди корупції»: «Я не готовий запустити проект, як це було прописано в оголошеному тендері. Я не можу за півтора місяці виконувати те, що планувалося на чотири». Він пояснив, що розраховував на швидшу процедуру, а в майбутньому готовий співпрацювати з Суспільним, але лише за умови, що розумітиме умови та матиме достатньо часу для роботи.

У НСТУ кажуть: оскільки договір не було укладено, жодних грошей компанія нікому не платила: «Ці кошти  залишаться у бюджеті телерадіокомпанії та будуть перерозподілені нами на виробництво проєктів». Що ж до першого випуску, то він був подарунком Валерія Болгана Суспільному, і про те, чи оплачена була праця його авторів, у компанії нічого не знають.

Рішення аукціону скасували після того, як 4 листопада зранку Валерій Болган дав коментар «Детектору медіа»

За інформацією «Детектора медіа», у команди, яка займалась проєктом, є відзнятий матеріал для ще декількох випусків. На запитання, чи спробують запустити «Сліди корупції» ще раз у 2020 році, в НСТУ відповіли: можливо. «Ми зацікавлені в тому, щоб в ефірі регіонального суспільного мовника була якісна розслідувальна програма. Розуміємо, що виробництво проєктів на аутсорсі і тендер через Prozorro несе певний ризик для Суспільного… Але саме така процедура передбачена законодавством», — йдеться в коментарі.

Зараз лише одна філія Суспільного — «UA: Суми» — має програму розслідувань «Під прицілом», яку замовляє на аутсорсі.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду