Редакційна рада НСТУ розробила 10 заповідей Суспільного на парламентські вибори 2019 (ТЕКСТ)

Редакційна рада НСТУ розробила 10 заповідей Суспільного на парламентські вибори 2019 (ТЕКСТ)

17:34,
26 Червня 2019
3979

Редакційна рада НСТУ розробила 10 заповідей Суспільного на парламентські вибори 2019 (ТЕКСТ)

17:34,
26 Червня 2019
3979
Редакційна рада НСТУ розробила 10 заповідей Суспільного на парламентські вибори 2019 (ТЕКСТ)
Редакційна рада НСТУ розробила 10 заповідей Суспільного на парламентські вибори 2019 (ТЕКСТ)
Редакційна рада Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) на виїздному засіданні розробила рекомендації для висвітлення парламентських виборів, які назвала «10 заповідей Суспільного на ці парламентські вибори». Засідання відбулося на базі Запорізької філії Суспільного 24 червня за підтримки проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні».

Про це сайту «Детектор медіа» розповіла голова редакційної ради НСТУ Ольга Вакало.

За її словами, перед редрадою стояло два завдання: нагальнерозробити рекомендації для висвітлення парламентських виборів і довгострокове – продовжити випрацьовувати механізм співпраці редрад всіх філій, щоб мати зі всіма безпосередній контакт і бути одним живим організмом.

«Через редради філій ми будемо розповсюджувати і просувати 10 заповідей Суспільного на ці парламентські вибори, щоб до 1 липня максимально передати наші напрацювання у всі регіони», – сказала вона.

Пані Вакало розповіла, що на засіданні вони працювали над удосконаленням механізму співпраці з філіями, почали складати мапу редрад філій, описувати ситуації і проблеми у всіх редрадах регіональних компаніях. «Ми ставили перед собою мету остаточно розробити механізм через три місяці після першого виїзного засідання, на якому розпочали роботу над цим питанням. Але це припаде серпень, тож вирішили перенести на початок вересня. До кінця року хочемо, щоб цей механізм був практичним, не тільки на аркуші паперу», – додала голова редради.

У виїзному засіданні членів редради взяли участь секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський та представниця медійних проектів Ради Європи в Україні Орися Федорчук.

Вадим Міський підкрелив важливість роботи редакційної ради НСТУ як органу управління, що має спрямовувати редакційну політику мовника та допомагати підвищувати якість контенту. В цьому контексті він відзначив ініціативу вироблення редрадою рекомендацій для висвітлення парламентських виборів.

Разом із тим редакційна рада заслухала основні рекомендації для НСТУ за результатами моніторингу висвітлення президентської передвиборчої кампанії, проведеного за підтримки проектів Ради Європи.

Орися Федорчук нагадала, що за результатами моніторингу серед рекомендацій для Суспільного мовника йдеться про те, що «UA:Перший» мав би приділити увагу висвітленню реальності такою, як вона є: не боятися показувати емоції людей, позитивні або критичні / негативні погляди. Нейтральність не повинна сприйматися як абсолютна мета, адже у такому випадку новини стають поверховими та «стерильними». Важливо, щоб новини на суспільному мовнику представляли інформаційну цінність та сприяли збагаченню суспільної дискусії. Тому суттєво, щоб журналісти «UA:Перший» активно шукали інформацію, а не просто чекали, про що інформуватимуть інші ЗМІ, для того, щоб «переробити» їхні повідомлення. Крім того, Суспільному телебаченню необхідно посилити інформаційно-політичне мовлення й активніше висвітлювати у новинах складні політичні процеси, а також про запуск політичного ток-шоу (не лише дебатів) із перших днів виборчої кампанії, яке могло б забезпечити якісну дискусію щодо питань виборчого процесу.

«Ми врахували рекомендації Суспільному мовнику у розробці 10 заповідей. Офіс Ради Європи не тільки фінансує діяльність редради НСТУ, але і забезпечує нашу творчу діяльність. Я їм за це дуже вдячна», – сказала Ольга Вакало.

Вона також подякувала Катерині Жемчужніковій, комунікаційній менеджерці громадської мережі «ОПОРА» (м. Київ), яка була запрошена на виїзне засідання, щоб модерувати творення 10 заповідей.

Як пояснила пані Вакало, робота редради до липня 2019 року була можливою завдяки фінансовій підтримці проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні».

Наразі невідомо, звідки редрада НСТУ отримуватиме фінансування для того, щоб проводити наступні засіданні.

«Будемо на власному ентузіазмі онлайн обговорювати нагальні питання. На жаль, питання нашого фінансування зависло у повітрі. Ми дуже сподіваємося на продовження підтримки Офісу Ради Європи. На кінець жовтня ми маємо подати наші пропозиції щодо фінансування наглядовій раді і правлінню НСТУ на наступний рік», – сказала Ольга Вакало.

Подаємо повний текст «10 заповідей Суспільного на ці парламентські вибори:

1. Говорити_не_ можна_ мовчати!

Врахувати рекомендацію незалежного моніторингу активніше висвітлювати складні політичні процеси, зокрема вибори, не тільки в новинах, а і подбати про запуск суспільно політичного шоу «Виборчий округ: співбесіда» з 1 липня до 19 липня 2019

2. Процес, а не тільки персоналії.

Приділяти увагу інформуванню про те, як забезпечуються виборчі права громадян, особливо, чутливих соціальних категорій, під час позачергової кампанії.

3. Календарний план ЦВК.

Моніторити виконання у регіонах затвердженого ЦВК календарного плану організації та проведення позачергових парламентських виборів 21 липня ЦВК, інформувати про відповідність/невідповідність ходу виборчої кампанії у регіонах ухваленому графіку

4.  Інформувати, а не агітувати.

На виконання п.2.2.6 та 2.1.5.Редстатуту ПАТ НСТУ  журналісти Суспільного забезпечують і відповідають за  якісне інформаційне висвітлення виборчого процесу і не задіяні у виготовленні та  розміщенні передвиборної агітації.

5. Дрес-код виборчого періоду.

Протягом кампанії (до 21 липня включно) у новинах та ефірах суспільно політичного шоу «Виборчий округ: співбесіда» не дозволяти використання політичної символіки та інших ознак виборчої агітації.

6. Експерти. Незаангажованість.

У випадку відсутності (особливо в регіонах) незаангажованих експертів подбати про збалансованість  - «експерти-антогоністи» або про коментар з іншого регіону чи столиці. Якщо експерт, авторитетний у певному питанні, став суб’єктом цього виборчого процесу, його поява в ефірі для коментування ситуації  можлива хіба у виняткових випадках (доведена ексклюзивність)

7.  Стандарт якості – якість стандартів.

Демонструвати ринку стандарт якості роботи у висвітленні виборів напротивагу заангажованій редакційній політиці приватних телеканалів. Посилити увагу дотриманню зафіксованих у редакційному статуті вимог до створення і поширення контенту.

8. Нові - старі обличчя. Персоналії.

Для забезпечення свідомого поінформованого вибору сприяти максимальному «розкриттю» кандидатів і кандидаток -  обов’язковий бекграунд, аналіз виборчих програм і обіцянок, життєві цінності і пріоритети. 

9. «Людська» мова.

Ясно, чітко і доступно про складне, заплутане і важливе. 

10. Про порушення відповідально.

Поки порушення не доведене у судовому порядку використовуємо фразу «те, що має ознаки порушення» і обов’язково та чимповніше  їх фіксуємо: випадки підкупу виборців, незаконної агітації, застосування адмінресурсу тощо».

Нагадаємо, 10 травня члени редакційної ради НСТУ провели своє перше виїзне засідання в Луцьку на базі Волинської філії («UA: Волинь»). Після засідання в інтерв’ю «Детектору медіа»  Ольга Вакало розповіла, наскільки продуктивно пройшло виїзне засідання, про фінансування редради, де можна ознайомитися з їхніми документами та рішеннями, а також про те, як редрада працюватиме з філіями, щоби працівники Суспільного по всій Україні знали й дотримувалися вимог до створення та поширення інформації.

Фото: Фейсбук-сторінка Медійні проекти Ради Європи в Україні

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду