І хочеться, й колеться. Про новий телеформат НСТУ для народних депутатів
І хочеться, й колеться. Про новий телеформат НСТУ для народних депутатів
На регіональних телеканалах філій Національної суспільної телерадіокомпанії України знайшли альтернативу «двадцятьом депутатським хвилинам», що їх мали колись народні депутати на ОДТРК. Згідно із Законом України «Про статус народного депутата», народний депутат має право виступу до 20 хвилин із питань його депутатської діяльності не рідше одного разу на місяць на телебаченні. Проте відповідно до Закону про Суспільне мовлення, НСТУ (до якої увійшли колишні ОДТРК) не зобов’язана висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб. Менеджери Суспільного мовлення знайшли компроміс, щоб давати змогу глядачам і слухачам знати, чим займаються народні депутати.
У жовтні в ефірі регіональних телеканалів вийшли перші програми «Виборчий округ» тривалістю 26 хвилин, під час яких журналіст спілкується з народним депутатом, ставлячи йому прискіпливі запитання; гість має відповісти на запитання виборців з округу та експертів, подивитися сюжети про те, що робиться в регіоні, де його обрали, та прокоментувати побачене. Окрім того, програма виконує функцію політично-просвітницької, оскільки в ній за допомогою інфографіки візуалізують обов’язки народних депутатів.
Нагадаємо, що за часів Віктора Януковича було запроваджено змішану виборчу систему із закритими списками. Це означає, що 50 % Верховної Ради (225 депутатів-мажоритарників) виборці обирають, голосуючи за одного кандидата з наданого переліку. 50 % (225 депутатів-списочників) — обирають за пропорційною системою із закритими партійними списками, тобто голосують за партію. Набравши понад 5 % голосів виборців, партія потрапляє до парламенту. Згодом депутатські фракції мали б розподіляти депутатів-списочників за певними областями чи округами. Наразі виборці не отримують інформації про те, хто за ними закріплений.
На програму «Виборчий округ» запрошують народних депутатів України, обраних як за пропорційною системою, так і за мажоритарною.
«Детектор медіа» вже писав про казусні моменти під час підготовки до програми «Виборчий округ». Наприклад, про те, що народний депутат Юрій Тимошенко відмовився від участі у проекті «Виборчий округ» на «UA: Карпатах», мотивуючи це тим, що «він немає часу глупостями займатись, їздити по ефірах». Подібні ситуації траплялися і в інших філіях НСТУ. «Детектор медіа» розпитав у продюсерів філій Суспільного, як відбувається комунікація журналістів із народними депутатами, а також про готовність перших і других до якісної політичної програми.
Віктор Мозалевський, продюсер Вінницької філії НСТУ:
— Взяли у штат, згідно зі вказівкою Центральної дирекції, двох людей — ведучу Світлану Вернигору та відеографа Вадима Демця. Це досвідчені медійники, обоє раніше працювали у філії. Під час роботи на окрузі вони працюють разом, а коли приходить час знімати народного депутата, тоді беремо ще одного оператора, три комплекти камер, світло.
Підготовка до програми в ідеалі триває до півтора тижня: потрібно мінімум два дні на збір інформації про народного депутата, домовитися й записати експертів, зняти героя програми, змонтувати тощо.
Записуємо народних депутатів винятково в округах. Наразі відзняли три випуски з депутатом-списочником Олексієм Рябчиним (ВО «Батьківщина») та двома мажоритарниками Іваном Споришем та Миколою Кучером. У грудні запланований запис із Олександром Домбровським, принаймні так пообіцяла нам його помічниця.
Зв’язуємося з народними депутатами насамперед через сайт Верховної Ради, це ефективно, коли я дублював запрошення дзвінком, спілкувався з помічниками. Звернувся до всіх 14 народних обранців, кого знаємо: 8 мажоритарників і 6 списочників. На сьогодні Блок Петра Порошенка і Радикальна партія Олега Ляшка нам не надали списку, яких депутатів делегували на який округ.
Першим на мого листа особисто відповів Олексій Рябчин. Він приїхав до Вінниці в рамках візиту Юлії Тимошенко. Тоді ми його й записали.
Єдиний, хто відмовив, — це Петро Юрчишин. Я йому особисто телефонував на мобільний. Спочатку він відповів, що не розуміє, для чого йому з нами говорити, якщо в нього є свій журналіст, який усе відзніме, напише текст, а ми це мали би просто дати в ефір. Після того, як я пояснив суть проекту, що будуть запитання від експертів та жителів округу, народний депутат відмовився від участі у проекті, сказавши, що це шантаж. Я йому ще буду телефонувати, сподіваюся, він змінить свою думку.
Решта депутатів, точніше їхні помічники, сказали, що передзвонять. Помічник Олексія Порошенка порадив звернутися у вінницький офіс народного депутата. Тепер я з ним на зв’язку, та схвальної відповіді про зйомки ще досі чекаю.
Відчувається, що в них є пересторога, можливо, вони подивляться програму й погодяться. Мені здається, що вони думають, що, можливо, їх будуть «мочити». Ми першими проектами показали, що нікого не валимо, беремо факти, коментарі й працюємо з ними.
Депутати спілкуються між собою про «Виборчий округ». Принаймні, мені так здалося після того, як записував на телефон відгуки народних депутатів після участі у програмі. Іван Спориш сказав, що не розуміє, чому інші бояться приходити на «Виборчий округ».
Гості програми зізнавалися, що ми їх змусили попітніти. У відгуках казали, що були цікаві запитання, відчувалася підготовка команди Суспільного, дізнавалися щось нове про округ, що про них насправді думають люди, це їх мотивувало більше працювати.
Після наших програм є зміни в діяльності депутатів. Світлана Вернигора запитала Івана Спориша, чому він дуже рідко виступає у Верховній Раді. Після нашого запису Світлана спостерігає, що він майже на кожному засіданні бере слово.
Помічники просять подивитися програму перед ефіром, звертаються ніжно та обережно. Ми відмовляємо, програму можна подивитися вже в ефірі. Поки що тиску, спроби жорсткого впливу немає.
Запитань на окрузі багато та більшість із них повторюються. Людей цікавить медицина, ремонт доріг і наявність робочих місць. Ми записуємо запитання голів об'єднаних територіальних громад та перехожих на вулиці. Коли ведуча пропонує поставити запитання народному депутату, люди перепитують, чи справді можна питати все, що хочеш.
Якщо списочник не з Вінничини, то я не бачу великої потреби. Бо буває таке, що народного депутата закріпили за Вінницькою областю і ще за якимось регіоном, а насправді він всього лише кілька разів був у нашому місті, не обізнаний у наших проблемах. Тоді виходить загальна розмова, люди не знають, що його питати, крім як про ціни на медикаменти чи комунальні послуги. Інша справа — розмовляти з народним депутатом, який народився чи працював на Вінниччині. Мажоритарники завжди в темі, багато людей їх знає особисто, тому й запитання гостріші, й розмова жвавіша.
Фінансування Суспільного народні депутати одноголосно підтримують у розмовах поза ефіром. Кажуть, що це демократично, правильно й так має бути.
Ми всі разом вчимося на помилках. У нас не було раніше такого проекту, ми не проходили курсів підготовки. Перша програма була точкою відліку, тоді побачили всі свої вади. Запис другої програми був кращим. Третій випуск програми вийшов досконалішим.
Раніше, на ОДТРК, кожен депутат мав 20 хвилин на виступ. Народні депутати відповідали на стандартні запитання журналістів, звітували про партійну діяльність. Ні в кого не було думки робити ці «двадцять хвилин із народним депутатом» у форматі «Виборчого округу». Тоді не проводили глибокого аналізу діяльності народного депутата. На це не було часу, та й завдань таких не стояло.
Зоряна Биндас, продюсерка Тернопільської філії НСТУ:
— Знайти людину на «Виборчий округ» непросто. Вона мала би тямити в суспільно-політичних процесах, орієнтуватися, чим займаються народні депутати, як із ними можна побудувати комунікацію і програму, окрім того має вільно почуватися в кадрі. Ми знайшли журналістку, яка в перспективі буде займатися «Виборчим округом». Перші два випуски підстрахувала команда суспільно-політичного мовлення філії, програму вела її керівниця Анна Василенко.
Контактували з мажоритарниками і списочниками через пошту, вказану на сайті Верховної Ради, телефонували у приймальні, писали повідомлення у Фейсбук. Лише два народні депутати зі всіх, відповідальних за Тернопільську область, відгукнулися. Наразі ми відзняли програми з Тарасом Пастухом та Олегом Барною. Плануємо зйомки з Миколою Люшняком. Вдалося сконтактуватися з помічниками народного депутата Романа Заставного. Він не відмовився від участі, просто послався на зайнятість, категоричної відмови не було, але й не було твердого «так».
Народні депутати кажуть, що під час роботи на окрузі не мають часу на зйомки, пояснюють це тим, що до них приходить багато людей, вони не можуть залишити своїх виборців і піти зніматися на проекті.
Жоден із депутатів не просив показати запитання перед програмою. Ніхто не хотів щось вирізати чи прибрати. Із Тарасом Пастухом записували інтерв’ю просто неба на центральній площі Тернополя. Він мене кілька разів перепитував, чи ми робили подібний проект. Під час зйомок була динамічна безперервна розмова, він відповів на всі запитання, залишився задоволеним. Програма з Олегом Барною була складніша у виробництві. Журналістка з оператором працювали весь день на окрузі, записувати опонентів і людей, які мають запитання до народного депутата, а ввечері Олег Барна дав інтерв’ю. Журналістка Анна Василенко родом із тих країв, добре знає ситуацію, має багато напрацьованого матеріалу, тож справилася за день.
Є позитивні й негативні сторони у зйомці просто неба й у приміщенні на окрузі. Взимку за поганої погоди наша команда шукає на окрузі приміщення, яке б годилося для запису програми. Ми намагаємося уникати кабінетів, де народний депутат сидить за столом на фоні символіки й портрета, а журналіст — на маленькому стільці. На вулиці теж не завжди комфортно працювати. Коли знімали Тараса Пастуха, була хороша погода. Ми поставили банер із логотипом Суспільного, але під час інтерв’ю довелося його постійно тримати, щоб не звалився. Правда, тоді були і плюси: до нас підходили люди, запитували, що знімаємо, впізнавали народного депутата, спілкувалися з ним. Найкраще для зйомок «Виборчого округу», якби був open space на нейтральній території.
Люди не розрізняють обов’язки та благодійність народного депутата. У мене таке враження склалося від запитань, які вони ставили народним депутатам. Люди розповідали про діяльність депутата на окрузі, формулюючи це так, наче він за кошти із власної кишені відремонтував якийсь заклад чи розпочав ремонт дороги. Виборціне завжди розуміють, звідки беруться кошти на потреби їхньої громади, часто асоціюють це з особистими досягненнями їхнього народного депутата.
Якщо вони продовжать не виходити на зв’язок, то будемо робити програми про народних депутатів без народних депутатів. Запрошуватимемо експертів, аналізуватимемо їхні передвиборчу програму, що з обіцяного виконали, чого — не реалізували. Ми будемо продовжувати писати головам фракцій через Центральну дирекцію, звертатися повторно до помічників народних депутатів, ми зацікавлені в тому, щоби кожен, хто закріплений за Тернопільською областю, взяв участь у «Виборчому окрузі». Думаємо, що депутати після того, як подивляться формат програми, матимуть менше хвилювань і будуть із нами комунікувати. Адже глядачі теж роблять висновки, бачать, хто з народних депутатів готовий до діалогу, це вплине на їхній майбутній вибір.
Максим Волошин, продюсер Чернівецької філії НСТУ:
— Збоку може здаватися, що записати 26 хвилин телепроекту — це швидко й не потребує значних ресурсів, але на практиці це не зовсім так. Над виготовленням телепроекту працює творча команда, яка включає двох редакторів, трьох операторів та режисера. На різних етапах підготовки до випуску долучаються й інші працівники команди телеканалу «UA: Буковина». Ведучий телепроекту — Андрій Кучуран, раніше очолював громадський рух «Чесно» в Чернівецькій області, є кандидатом політичних наук. Андрій має значний досвід комунікації з депутатами різних рівнів у рамках роботи громадського руху «Чесно», що, звісно, є хорошим бекґраундом для роботи над «Виборчим округом». Проте в останньому цьогорічному випуску «Виборчого округу» глядачі зможуть побачити на телеекранах уже знайому ведучу Євгенію Гайфер, яка є одним із облич щоденного суспільно-політичного телепроекту «Тема дня» на «UA: Буковині».
Комунікація зі списочниками поки ведеться «в одні ворота». На сьогодні записали чотирьох із чотирьох депутатів-мажоритарників, які обиралися на виборчих округах Чернівецької області. Залишилися троє депутатів-списочників. У приймальнях більшості депутатів за номерами, вказаними на сайті Верховної Ради, трубки не беруть. Те ж стосується електронних адрес: як повідомляли у прес-службах, наші листи в електронному форматі до більшості депутатів не дійшли. Звісно, ми не уникнули класики й додатково відправили офіційні листи-запрошення звичайною поштою. Народний депутат Михайло Папієв не відповідає на телефонні дзвінки та офіційні запрошення, депутат Іван Кириленко хоче провести зйомку в Києві, хоча йому повідомили список філій, на яких можна відзняти програму. Народний обранець Олександр Дроздик прямої відповіді не дає й не може запланувати на початку листопада те, що має бути в кінці місяця.
Із Блоком Петра Порошенка та Радикальною партією Олега Ляшка поки продуктивний діалог відсутній. Тому зараз працюємо над додатковими варіантами комунікації з депутатами, які потрапили до Верховної Ради за списками політичних партій Блоку Петра Порошенка та Радикальної партії Олега Ляшка.
Всі депутати, з якими ми встигли поспілкуватися в рамках «Виборчого округу», подякували за можливість прозвітувати. Григорій Тіміш та Іван Рибак жартували про деякі елементи декору, які ми використовували для запису. Як на мене, це дивно, враховуючи той момент, що зараз Суспільному мовнику доводиться виживати, а рівень фінансування залежить, у тому числі, від народних обранців. Формат передачі передбачає позастудійний запис, адже спеціальних декорацій та окремої студії для цього проекту ми не маємо й не можемо придбати.
Побажали Суспільному велике суспільне плавання й зазначили, що незаангажованість — наша фішка. Народні депутати після запису програми залишили відгуки у Фейсбуку. Григорій Тіміш зробив репост випуску «Виборчий округ» і написав: «Бажаю Суспільному велике суспільне плавання. Нестандартний формат спілкування прямо на окрузі, на свіжому повітрі, серед людей, на мою думку, має покращити діалог з виборцем і звичайно підніме рейтинг каналу. Те, що мені приписали 204 округ, говорить про намагання молодої команда Суспільного все зробити бездоганно з точки зору журналістики і в процесі просто не звернули увагу на таку дрібницю... Або ведучий Andrii Kuchuran часто думає про 204-й, мажоритарника з 204-го і трохи перегорів. Це не проблема. Надіюсь на гідну конкуренцію суспільників приватним обласним каналам. Незаангажованість — це ваша фішка».
Максим Бурбак у Фейсбуку поділився фото, підписавши їх: «Чернівці, листопад, холод, дощ. Інтерв'ю Суспільному телебаченню. Цікавий формат, а головне — відкритий)».
Іван Рибак теж запостив фото зі зйомок і залишив відгук у Фейсбуку: «В Україні стартував загальнонаціональний проект Суспільного мовлення “Виборчий округ”. Поспілкувалися сьогодні із ведучим телеканалу “UA: Буковина” Andrii Kuchuran про результати законотворчої діяльності Верховної Ради VIII скликання, а також про досягнення роботи народним депутатом у Вижницькому, Путильському, Сторожинецькому та Кіцманському районах Чернівецької області, які входять до виборчого округу №202. Звичайно, за чотири роки активної роботи людям є про що розповісти. Крім цього, цікаво було почути запитання від експертів та самих буковинців. Тож незабаром очікуйте черговий випуск нової суспільно-політичної програми в ефірі телеканалу ТРК "Буковина"».
Декілька разів нам доводилося відмовлятися від оренди локації для зйомки, адже в депутатів виникала нагальна робота. Ми з розумінням ставимося до цього й поки конфліктів чи відмови від участі з боку депутатів ми не отримали. Запису передачі передує ґрунтовна аналітична робота двох редакторів та представника громадянської мережі «Опора» у Чернівецькій області. Фактично ми досліджуємо публікації місцевих та всеукраїнських ЗМІ, сторінки в соціальних мережах, законотворчу діяльність і роботу народних обранців у парламентських комітетах. До цього додаємо знання місцевого суспільно-політичного контексту і вже на цій основі ми отримуємо від п'яти до десяти запитань для депутата. Також збираємо запитання від мешканців виборчих округів, експертів та від користувачів соціальних мереж. Крім цього редактор готує пояснювальні графічні матеріали з інформацією про виборчий округ та про біографію депутата, разом із режисером монтажу готує анонси для інформаційних платформ мовника. Така аналітична робота триває від одного до двох тижнів перед записом. Далі складніше з точки зору комунікації: узгодити дату, час та місце зйомки. Декілька разів нам доводилося відмовлятися від оренди локації для зйомки, адже в депутатів виникала нагальна робота.
Формат телепроекту не передбачає студійного запису. Ми виходимо в люди: записуємо «Виборчий округ» у теплу пору на вулиці, а з похолоданням працюємо в місцевих хабах, кав’ярнях, і в цілому шукаємо локації, пов’язані з виборчим округом, від якого обирався народний депутат, або максимально відкриті й доступні для жителів міста.
Усі депутати здивовано відреагували на наше прохання підписати згоду на умови запису програми, де, зокрема, прописаний пункт про те, що депутат погоджується не агітувати голосувати за політичні сили чи кандидатів у нашому ефірі. Серед наших запитань до депутатів були такі, які стосувалися їхнього піару на державних коштах. Наприклад, Григорій Тіміш дописував у Фейсбуку про те, що «… на садочок у селі Опришени виділено 3 мільйони гривень за сприяння Г. Тіміша», а Максим Бурбак розмістив рекламні білборди зі своєю фотографією та надписом: «400 млн грн виділено на дорогу Чернівці — Хотин» та у двох районах Чернівецької області. В обох випадках депутати не вказали, що ці гроші виділені державою. Коли ж ми запитувати про це, обидва депутати вдавали, що не розуміють, що ж у цьому поганого.