Дві великі різниці: як ТРК «Львів» змінила формат спілкування з Олегом Синюткою

Дві великі різниці: як ТРК «Львів» змінила формат спілкування з Олегом Синюткою

12:30,
4 Липня 2018
6632

Дві великі різниці: як ТРК «Львів» змінила формат спілкування з Олегом Синюткою

12:30,
4 Липня 2018
6632
Дві великі різниці: як ТРК «Львів» змінила формат спілкування з Олегом Синюткою
Дві великі різниці: як ТРК «Львів» змінила формат спілкування з Олегом Синюткою
Раніше на ТРК «Львів» (колишня обласна державна телерадіокомпанія, а нині філія Національної суспільної телерадіокомпанії України) ведуча запитувала в голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки, як він буде святкувати день народження, а тепер журналісти хочуть почути від нього відповіді на конкретні запитання, від яких чиновник майстерно ухиляється.

Порівнювати державне й суспільне мовлення зручно на прикладі програм із представниками влади. Приміром, із головою Львівської обласної державної адміністрації (ОДА) Олегом Синюткою, який до кінця 2017 року мав «свою програму» на ТРК «Львів» «Віч-на-віч з Олегом Синюткою». 22 червня пан Синютка вперше у 2018 році був запрошений на цей канал у ролі гостя проекту Суспільного «#Звіти_наживо».

«#Звіти_наживо» — спільний проект команди НСТУ та громадського руху «Чесно», покликаний змінити застарілий формат звітування посадовців на інтерактивне інтерв’ю у прямому ефірі регіональних філій Суспільного. Проект стартував 23 березня, виходить в ефір на трьох платформах (телеканал, радіо, Фейсбук) усіх філій Суспільного раз на місяць і має тривати до кінця 2018 року.

І в старому, і в новому проектах Олег Синютка говорив про «головне з життя міста, про актуальні проблеми і їх усунення» (колишній анонс програми «Віч-на-віч з Олегом Синюткою»). Однак є низка відмінностей, завдяки яким видно чітку різницю між телеканалом державним і суспільним. На цьому прикладі можна пояснювати студентам факультетів журналістики, що таке Суспільне мовлення та яка його місія.

На початку ефіру «#Звіти_наживо» 22 червня Олег Синютка сказав: «Хочу подякувати Суспільному телебаченню. Сьогодні за весь час Суспільного телебачення це — дебют голови обласної державної адміністрації. Я вважаю, що питання прямих ефірів, питання відповідей — це не право, це обов’язок голови ОДА і всіх чиновників». Він ще не знав, який діалог його чекає наступні 50 хвилин у прямому ефірі.

У таблиці ми зібрали десять відмінностей між тим, яким було спілкування з чиновником та як воно змінилося за останні кілька місяців, на прикладі двох випусків програм ТРК «Львів»:

«Віч-на-віч з Олегом Синюткою» від 6 лютого 2017 року

«#Звіти_наживо» від 22 червня 2018 року

Олегові Синютці під час прямого ефіру телефонують телеглядачі зі всієї області, поміж дзвінками журналісти зачитують запитання, які надходили до чиновника впродовж місяця.

Ведучий на початку розповідає про формат програми: гість має 5 хв. на презентацію, де може говорити про зроблене та плани, далі відповідає на запитання журналістів із різних видань, жителів Львівської області та експертів.

Ведуча неодноразово казала, що нібито є дуже багато запитань від телеглядачів до голови ОДА. У програмі показували кол-центр, де троє операторів безперервно приймали дзвінки до Олега Синютки. Та які запитання залишилися поза ефіром, телеглядач так і не дізнавався.

Проект транслюється у прямому ефірі на телеканалі, радіо та на офіційній сторінці «UA: Львів» у Фейсбуку. Телеглядачі та радіослухачі можуть телефонувати у студію, писати свої коментарі в соцмережі тощо.

Олег Синютка сидить за столом, склавши руки, уважно слухає запитання додзвонювачів, нотує й на все має позитивну відповідь.

Олег Синютка сидить на високому стільці без столу посеред студії між групою журналістів та ведучим, весь час активною жестикулює, що допомагає телеглядачам зрозуміти, наскільки щирим він є у відповіді.

Програма триває близько години (4 лютого 2017 року 58 хв., 5 листопада 2017 року — 1 год. 1 хв.)

Програма триває 52 хв.

Відповідь розлога, зазвичай близько 3–5 хв. Ведуча просить бути лаконічнішим, щоб мати змогу відповісти на всі дзвінки. Пан Синютка на це каже: «Яка демократія, голові ОДА в прямому ефірі закривають рота».

Регламент відповіді — 3 хв. Якщо гість перевищував ліміт, у студії лунав дзвінок і ведучий зупиняв промовця.

Голова ОДА дозволяв собі перебивати ведучу і продовжувати свою відповідь на попереднє запитання.

Олег Синютка — до ведучого й журналістів у студії: «Що у вас такі звички перебивати? То з того боку перебиваєте, то з цього боку перебиваєте. В принципі, ви маєте право».

Голові ОДА телефонують і дякують за те, що на Львівщині голова — «не кабінетний чиновник», дякують за роботу чиновників. Він у свою чергу дякує людям, які вони мудрі, вміють похвалити і посварити. Олег Синютка: «Знаєте, як приємно чути подяки чиновникам».

Голова ОДА ухиляється від відповідей на конкретні гострі запитання.

Наприклад, після запитань шеф-редактора інтернет-видання Zaxid.net Олега Ониська про можливу корупцію під час ремонту доріг без тендерів і про те, навіщо було відкривати недобудований Львівський обласний клінічний перинатальний центр за участі Президента України Петра Порошенка, голова ОДА уникає конкретної відповіді: «Я розумію, що ви репрезентуєте іншу політичну силу, яка на сьогоднішній момент не дуже любить, коли відбувається...»

Олег Онисько: «Запитання по суті, відповідайте. Ми говоримо не про політику, а про господарку. Ви є господарник».

Олег Синютка: «Я є голова ОДА. Я розумію, що вас дратують і турбують позитивні речі, які робить в країні Президент нашої держави».

Олег Онисько: «Я вас конкретно питаю, навіщо було робити помпезне відкриття два місяці тому, підставляючи у тому числі Президента».

Олег Синютка: «Я прекрасно розумію, що вас дратують всі позитивні речі, які робляться у державі. Сьогодні дуже багатьом хочеться, щоби держава, яка йде в сторону Євросоюзу, Північно-Атлантичного оборонного альянсу, розвернулася в іншу сторону. Це ніколи нікому не вдасться. Наші люди насправді є дуже грамотними. На багато речей нарікають… Та ніхто нашу державу не розверне з курсу на Європу».

Голові ОДА телефонують із проханням вирішити низку питань, наче на гарячу лінію в ОДА або ж у приймальний день. Він усім обіцяє, що дасть розпорядження вирішити це питання, зверне увагу, проінформує міську раду, якщо проблема стосується Львова.

Коли голові ОДА зачитують про гостру проблему від жителів області і ведучий запитує, чи він бере «це питання під свій контроль?», чиновник відповідає: «Я не знаю, чи там є проблематика. Це треба вивчити».

Олег Синютка перебиває одного додзвонювача з області, показуючи свою поінформованість, каже, що знає про цю проблему та шукає шляхів вирішення.

Запитання ведучого про відсутність системи подачі кисню для новонароджених у комунальному закладі Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «Охматдит») і користувачки Facebook Антоніни Іванової про «знищення шкiл-iнтернатiв пiд виглядом переведення на iнклюзiю» стали для голови ОДА несподіванкою. То він відповідає, що це може бути «фейк, який розпускають», то зізнається: «Чесно кажучи, трошки непокоїть, що про таку проблематику я дізнаюся під час ефіру».

Випуск завершувався запитанням ведучої: «Як ви будете святкувати свій день народження наступного тижня?».

Подібних запитань журналісти не ставили.

Ефіри з Олегом Синюткою можна розглядати на тренінгах із дотримання стандартів журналістики, які для працівників НСТУ проводять не один рік медіатренери Ігор Куляс та Олександр Макаренко. Вони часто описують приклад журналістської солідарності, коли спікер уникає конкретної відповіді, тоді журналісти повторюють одне й те ж запитання. Така сталося й під час «#Звітів_наживо». Олег Онисько не отримав відповіді від Олега Синютки, навіщо було проводити урочисте відкриття перинатального центру за участі Президента України, якщо заклад досі не працює. Голова ОДА намагався включити журналіста в політичну гру й таким чином уникнути відповіді. Тоді журналістка міського медіахабу «Твоє місто» Анна Журба повторила це ж запитання. У пана Синютки не було вибору, тож мусив пояснити, чому центр досі не працює, а крайніми виявилися лікарі, в яких були претензії до будівельних робіт.

Голова ОДА почав захищатися нападом. Наприклад, він звинуватив журналістів Львівської філії НСТУ, що ті некоректно зняли сюжет про ситуацію з перинатальним центром, бо після виступу Президента на відкритті першого корпусу у квітні показали недобудоване приміщення іншого корпусу. «Недостойно проводити дискусію на такому примітивному рівні. Я хотів би звернутися до всіх майбутніх матерів, до всіх, хто хоче отримати якісні послуги, акушерський корпус до ваших послуг», — сказав голова ОДА. Він додав, що його більше турбує те, щоби швидше завершили й відкрили другий корпус, а не «заангажована підбірка ряду в сюжеті».

На запитання про одну з перепалок у Фейсбуку Олег Синютка сказав, що телебаченню, яке стає на ноги, «недобре вдаватися у жовтизну» та з’ясовувати стосунки, треба «використати ефір на корисні речі». Олег Онисько порадив чиновнику у випадку, якщо медіа пишуть неправду, подавати до суду. «З журналістами, ЗМІ я ніколи судитися не буду, що б вони не писали і як би вони не писали. Вони мають право робити те, що вважають за потрібне», — заявив Олег Синютка. Онисько продовжив: «Ви ризикуєте наразитися на судові позови з боку журналістів, якщо не припините публічно звинувачувати медіа бездоказово у брехні». Голова ОДА пояснив: «Я маю право відстоювати свою позицію і буду це робити».

Єдину позитивну реакцію в голови ОДА під час «#Звітів_наживо» викликав дзвінок його давнього додзвонювача з «Віч-на-віч» Павла Рибія. «Дякую пану Павлу, він дуже активна і послідовна людина у своїх переконаннях. Думаю, що він уже скучив за тим часом, бо раніше я мав можливість кожного місяця бути у прямому ефірі», — сказав Олег Синютка. 4 лютого 2017 року Павло Рибій теж телефонував у студію, й голова ОДА явно зрадів, почувши знайомий голос: «Уже третій ефір, а ви не телефонуєте». Тож щось спільне в обох програмах таки знайшлося.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду