«UА: Суми»: Нішевізація як стратегія розвитку регіонального суспільного
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«UА: Суми»: Нішевізація як стратегія розвитку регіонального суспільного
Обласні державні ТРК увійдуть до складу Національного суспільного телебачення України. Найперше ми проаналізували сітку й контент Сумської ОДТРК, яка 2015 року стала філією НТКУ, а в березні 2016-го першою з усіх ОДТРК припинила свою юридичну особу.
З 1 січня 2016 року обласна телекомпанія вийшла в ефір під логотипом «UА: Суми». А свій ребрединг телекомпанія розпочала зі зміни контенту й, насамперед, формату новин, які є основним продуктом у сітках регіональних телеканалів.
Архітектура сітки
Структурно сітка мовлення «UА: Сум» досить подібна до сітки «UА: Першого», в ній поєднано традиційні блоки для різної вікової аудиторії, які відповідають усталеному формату інформаційно-просвітницького каналу. Багато в чому на контент телекомпанії впливає й державне замовлення (це стосується, приміром, програми «На часі Ранок»). Водночас сітка структурована й має для проектів чіткі слоти.
Сітка «UА: Сум» складається з двох інформаційних блоків:
7.00–9.00 — ранкове інформаційне мовлення;
17.50–22.00 — вечірнє інформаційне мовлення.
А також кількох тематичних блоків:
9.00–12.00 — науково-просвітницькі проекти;
13.00–15.00 — дитячий блок;
15.00–16.00 — музичний блок;
20.00–21.00 — кінопоказ.
Впадає в око, що канал іноді транслює ті ж програми, які виходять на «UA: Першому». Наприклад, до річниці Чорнобильської трагедії обидва канали транслювали документальну стрічку «Не хочу згадувати», в обох ефірах виходив проект «Слідство. Інфо» За словами генерального директора телеканалу Миколи Чернотицького, наразі сітку «UА: Сум» із загальнонаціональним телеканалом не погоджують: «Так збіглося, що, приміром, “Слідство. Інфо” виходило на “Першому”, й так само ми уклали угоду з “Громадським телебаченням” на показ проекту».
За його словами, сітка «UА: Сум» стабільна й не зазнавала кардинальних змін упродовж останніх кількох років. У ній поєднано різножанровий продукт, що характерно для великих каналів. Але разом із тим структуровані інформаційні блоки та наявність коротких інформаційно-аналітичних програм наближують мовника до традиційних новинних каналів.
Зазвичай прем’єри з’являються, як і на інших каналах, в осінній сезон, адже саме влітку творча група розробляє нові формати. «Щороку ми намагаємося запустити десь 3-4 нові проекти. Зазвичай улітку ми проводимо мозковий штурм», — розказує пан Чернотицький.
Та попри таку стабільність минулого року зазнав суттєвих змін основний продукт регіонального каналу — новини.
«На часі»
Вибір слоту для новин є ключовим для кожного каналу, і саме від нього залежить побудова успішного прайм-тайму, а також формування передпрайму й постпрайму. Основний випуск новин на «UА: Суми» виходить о 19.00. Взагалі на каналі інформаційні включення відбуваються сім разів на день: о 7.30, 8.00, 8.30, 9.00. 13.00, 19.00 та 21.30.
«Коли формували слоти новин, намагалися не потрапляти на сітку центральних каналів. Насамперед дивились на “1+1” та “Інтер”, — розказує Микола Чернотицький, — а вже після загальнонаціональних телеканалів зважали на міські. Наразі наші новини перетинаються в часі з одним із них. Але при цьому інші канали роблять один випуск на день, записують і повторюють упродовж дня. Ми маємо п’ять унікальних випусків на день і один підсумковий».
Сумські телеканали, а донедавна і «UА: Суми», транслюють місцеві новини в запису. Однак із жовтня 2015 року колишня ОДТРК зважилася робити прямоефірні випуски. Надихнули їх на цей експеримент тренери «Інтерньюз-Україна» Ігор Куляс та Олександр Макаренко. «Виявилося, що новини в прямому ефірі робити набагато простіше», — наголошує генеральний директор.
Також змінились і хронометражі інформаційних випусків. Адже на багатьох регіональних телеканалах сюжети затягнуті й задовгі. Якщо раніше ранкові новини на «UА: Суми» тривали близько 13 хвилин і сюжети повторювались упродовж дня, то нині ранкові та денні випуски мають хронометраж 5 хвилин, і в кожному виходить нова інформація.
Основний блок новин о 19.00 перетинається в часі лише з одним загальнонаціональним телеканалом — ТРК «Україна». Раніше о цій порі новини також виходили на Новому каналі, який кілька років тому відмовився від інформаційного продукту і зробив ставку на розважальний контент.
За словами Миколи Чернотицького, інколи новинарі каналу не встигають підготувати всі сюжети на 19.00, і ті виходять у підсумковому випуску о 21.30: «Маємо застарілу техніку, інколи не встигаємо змонтувати вчасно».
Власні проекти
У праймі телеканалу є дві вертикальні лінійки інформаційно-аналітичних та публіцистичних програм, що межують із новинами: о 19.30 та о 21.15. Їхня тривалість близько 15 хвилин.
У цих лінійках поєднано різнорідний продукт: спорт, музику, кулінарію, новини з Криму й Донбасу, проект про присадибні ділянки тощо. За словами генерального директора, було вирішено об’єднати в цих лінійках ті проекти, які виходили історично й мають свого глядача (наприклад, «6 соток» люблять дивитися власники дач), а також нові актуальні програми.
Так, рік тому на «UА: Сумах» з’явився свій проект журналістських розслідувань — «Під прицілом». Деякі випуски мали неабиякий резонанс у місті й призвели до відкриття кримінальних справ. Утім, критичні сюжети не єдині у проекті, «під прицілом» журналістів також і позитиві успішні історії сумчан.
Також у цьому слоті виходить програма «Тест на якість», у якій перевіряють якість наданих послух, приміром, сервіс у маршрутках тощо.
Окрім цього деякі соціально значущі програми канал бере у своїх партнерів. Так, програму про Донбас «UА: Сумам» надає «Громадське Донбасу».
Кінопоказ і трансляції спортивних подій
Наразі кінопоказ каналу складається переважно з документальних фільмів, а також колумбійського серіалу «Перша леді». Документальні фільми «UА: Суми» отримує від колег. А от на купівлю художніх фільмів та серіалів канал коштів не має.
«Перша леді» стала єдиною серіальною покупкою каналу минулого року, адже коштувала лише близько 12 тисяч гривень. За словами Миколи Чернотицького, виявилося, що бабусям такий серіал до вподоби. «У цьому році ми також спробуємо купити фільми», — додає він.
Утім, фільмопоказ не аж так потрібен для громадського каналу. Звісно, в ефірі таких суспільних мовників, як ВВС чи ZDF, є вартісні фільми (й документальні, й художні). Але все залежить від обраного формату.
Також цього року канал «UА: Суми» спробував робити трансляції місцевих подій із багатокамерною зйомкою. У прямому ефірі вийшов Чемпіонат України з легкої атлетики. В червні канал планує показувати Чемпіонат України зі спортивної ходьби, а також фестивалі й концерти.
Аудиторія
Наразі «UА: Суми» не має змоги купувати телевізійні дослідження, тож телеканал не може оперативно реагувати на вподобання глядачів. І зазвичай добирає продукт і формує сітку радше інтуїтивно.
За словами пана Чернотицького, глядачі телекомпанії — люди старшого віку, 45+. Саме ця аудиторія цікавиться новинами, спортивними трансляціями тощо. Молодших глядачів канал намагається залучати через соціальні мережі. «Розміщуємо наш контент на YouTube і домовляємося з адміністраторами великих соціальних груп “Вконтакті”, щоб розміщувати на їхніх сторінках наші цікаві сюжети. Наприклад, це можуть бути місцеві журналістські розслідування. Це добре заходить у соціальних мережах. Якщо людину зацікавить такий контент, то рано чи пізно вона стане глядачем нашого каналу», — зазначив пан Чернотицький.
Також телеканал намагається взаємодіяти з молодою аудиторією в ранковому проекті «На часі Ранок». Для цього через соцмережі запускає конкурси та розіграші.
P. S. Сумський канал, навіть якщо він хоче в ролі суспільного мовника відповідати інтересам різних громадян, може знайти свою унікальну нішу. Адже будь-який регіональний канал уже є нішевим.
Саме нішевізація може стати ефективною стратегію розвитку для регіонального каналу. Добірка сучасних, динамічних, актуальних форматів (місцеві реаліті, прямоефірні включення, розслідування тощо), розрахованих саме на сумчан, дозволить створити унікальний контент, який не матиме аналогів на інших мовниках.
«UА: Суми» може стати альтернативою розважальному телебаченню. Або навпаки — зорієнтуватися на потреби молодої аудиторії та створити інтерактивний контент у тісній співпраці з соціальними мережами та новітніми платформами. «UА: Суми» також може зосередитися саме на інформаційних та прямоефірних форматах і стати своєрідним пульсом міста та регіону. Шляхів для розвитку безліч.
А за таких умов мовнику так чи інакше доведеться відмовитися від частини аудиторії. Й зосередитися на укріпленні лояльного ядра глядачів. Адже це й стане запорукою створення стійкого та впізнаваного бренду, що вирізнятиме «UА: Суми» з-поміж інших.
Фото надане каналом «UА: Суми» та з архіву Миколи Чернотицького