Чернівецька «Тема дня»: соціалка, комуналка, вакцина проти кору та фемінізм

Чернівецька «Тема дня»: соціалка, комуналка, вакцина проти кору та фемінізм

12:45,
30 Листопада 2018
3674

Чернівецька «Тема дня»: соціалка, комуналка, вакцина проти кору та фемінізм

12:45,
30 Листопада 2018
3674
Чернівецька «Тема дня»: соціалка, комуналка, вакцина проти кору та фемінізм
Чернівецька «Тема дня»: соціалка, комуналка, вакцина проти кору та фемінізм
Програма виходить у гарній студії та з упевненими в собі ведучими, однак оминає політичні гострі кути.

Декретна відпустка, вакцина проти кору, опалювальний сезон у школах і дитсадках, інклюзивно-ресурсні центри та сортування сміття, література та фемінізм, — теми вечірнього ток-шоу на каналі «UA: Буковина» в середині листопада. Політики тут наче й не уникають, але й не обговорюють, коли в цьому є сенс.

На сайті «UA: Буковина» подивитися «Тему дня», як і записи інших програм, вам не вдасться: сторінка не оновлюється з кінця жовтня. «Про події міста та області слідкуйте на нашій сторінці у Facebook», — із таким дивним формулюванням сайт переадресовує читачів на фейсбук-сторінку. Записи програми можна подивитися на цій же сторінці або на ютуб-каналі Чернівецької філії Національної суспільної телерадіокомпанії.

«На підготовку програми йде цілий день, — розповідає редакторка програми Лілія Дутка. — Беремо те, що є актуальним і болючим, моніторячи всі місцеві та центральні видання та шукаючи регіональний аспект загальноукраїнських проблем. Якщо трапляється дві резонансні події й ми мусимо обирати, яку взяти в ефір, звісно, зупиняємося на тій, що більш резонансна, зачіпає більшу частину населення і стосується всієї області, а не лише обласного центру». Втім, за її словами, Буковина — спокійний регіон, і значущих для всієї області подій трапляється не так багато. Коли не стається нічого важливого, редакція бере «вічні» соціальні теми, які можна роз’яснити аудиторії. У вихідні випуски завжди присвячені культурно-просвітницьким темам.

Випуски програми збирають на Ютубі по кількадесят переглядів, на Фейсбуку від кількох сотень до кількох тисяч.

 

«Активність глядачів залежить від гостя й від теми. Більше реагують на соціальні теми, такі як захворюваність на кір, ремонт доріг та житлово-комунальне господарство. Коли до студії прийшов секретар міської ради, було багато переглядів і поширень у соцмережах», — розповідає Лілія Дутка. Справді, на Фейсбуку цей ефір набрав понад дві тисячі переглядів. Ефір про те, чому не можна спалювати листя, не дійшов і до двохсот.

Випуски тривають до 26 хвилин. Розмовляючи з гостем, ведуча закликає глядачів ставити свої запитання під трансляцією у Фейсбуку та обіцяє озвучити їх в ефірі. Особливо активними глядачі були під час ефіру із секретарем міськради, одначе писали не запитання до Василя Продана, а радше свої репліки. А ось у випуску «Як зупинити кір, якщо немає безкоштовної вакцини для дорослих?» глядачів включали Скайпом.

Як і в багатьох проектах філій Суспільного, у буковинській «Темі дня» намагаються використовувати сучасні візуальні технології. У випуску «Сортування сміття на Буковині: Що для цього потрібно?»ведуча у прямому ефірі показує інтерактивну мапу пунктів прийому сміття й розказує, як користуватися та де знайти. Використовують в ефірах і інфографіку, яка доступно передає інформацію. Наприклад, у програмі від 16 листопада «Інклюзивно-ресурсні центри: що це і чим займаються?»

Натомість, на відміну від «Тем дня» на багатьох інших філіях, тут не зловживають вуличними опитуваннями — вокспопами. Коментарі місцевих спікерів із теми випуску тут подають синхронами або телефонним аудіозаписом, київських — часто у форматі тексту з фото на екрані.  Іноді телефонні коментарі бувають задовгими. Наприклад, в уже згадуваному ефірі від 14 листопада «Що буде із опалювальним сезоном у навчальних закладах Чернівців?» до випуску включили коментар начальника комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» Олександра Меленчука тривалістю майже три хвилини. Після секундної заставки та підводки ведучої в ефірі почався ще один коментар на три хвилини — голови правління ВАТ «Чернівцігаз» Віктора Горда. Потребу в цих коментарях можна пояснити балансом думок, однак у таких випадках краще запрошувати героїв до ефіру, щоб вони могли дискутувати. У «Темі дня» на «UA: Буковині» гість в ефірі зазвичай один, хоча формат не виключає запрошення двох опонентів або носіїв різних думок.

«Гість один, а решту думок ми даємо скайп-включеннями та коментарями. Звісно, цей формат для гостей іноді не дуже зручний, адже говоримо на одну тему двадцять шість хвилин у прямому ефірі», — пояснює Лілія Дутка.

Іноді коментарі й сюжети у випусках є неповними та незбалансованими. 12 листопада у випуску «Що може змінитися у наданні декретної відпустки з 2019 рок?» гостею студії «Теми дня» була Людмила Березовська — директорка департаменту соціального захисту Чернівецької міської ради. В ефір дали начитаний закадровим голосом коментар міністра праці та соціальної політики Андрія Реви, не пояснивши, коли, за яких обставин і з якої нагоди міністр це говорив. У цьому ж випуску є відеокоментар вагітної жінки щодо проекту «Муніципальна няня», але він не може бути репрезентативним. Варто було щонайменше поцікавитись у матерів, які мають дітей від року до трьох, чи зацікавлені вони в цій послузі.

«Культурний» випуск «Теми дня» 17 листопада, гостем якого був письменник Артем Чапай, вийшов без сюжетів, коментарів чи інтерактивів. 26 хвилин суцільного діалогу ведучої та гостя, який варто було хоча б чимось розбавити. Загалом такий формат характерний для «культурного» формату «Теми дня» в Чернівцях, хоча інші філії його урізноманітнюють.

Чого точно ніде, крім «UA: Буковини», не побачиш, то це «Теми дня» румунською мовою. У Чернівецькій філії є румунськомовна редакція, яка проводить власні ефіри щонеділі без дубляжу й перекладу.

До «Теми дня» регулярно запрошують чиновників, щоб вони прокоментували актуальні події чи проблеми у сфері своєї компетенції. Політиків не ігнорують, проте, як пояснила Лілія Дутка, не бачать необхідності їх запрошувати. «У нас є “Виборчий округ”, нехай там політики собі й розповідають, що вони роблять, — пояснює редакторка. — Якщо це буде важлива тема дня й політик матиме до неї стосунок, ми його запросимо». Втім, на практиці це не завжди так. До прикладу, 3 листопада головною подією дня, зокрема й у новинах Суспільного в Чернівцях, був конфлікт навколо приїзду Юлії Тимошенко. Це було в суботу, тож в ефір вийшла «культурна» «Тема дня», присвячена річниці Буковинського віча, де про Тимошенко не йшлося. У понеділок, 5 листопада, випуск був присвячений ремонту чернівецького проспекту, хоча конфлікт аж ніяк не був вичерпаний. Зокрема, напередодні з’ясувалося, що на журналістів нападав син голови обласної ради. «Виборчий округ» навряд чи може розібратись у цій проблемі, а ось «Тема дня» могла би, якби захотіла.

Поза тим, ефіри «Теми дня» на «UA: Буковині» загалом цікаві й насичені. Ведучі в кадрі почуваються впевнено та не бояться ставити гостям незручні запитання. Можливо, програма була б іще кращою, якби не боялася братися ще й за «незручні» теми.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду