Хору «Українського радіо» — 90. Що про нього варто знати

Хору «Українського радіо» — 90. Що про нього варто знати

11:52,
10 Грудня 2022
4687

Хору «Українського радіо» — 90. Що про нього варто знати

11:52,
10 Грудня 2022
4687
Хору «Українського радіо» — 90. Що про нього варто знати
Хору «Українського радіо» — 90. Що про нього варто знати
Найцікавіші факти про історію хору та його внесок у Суспільне.

7 грудня виповнилось дев’яносто років від дня заснування Академічного хору «Українського радіо». Це один із найстарших професійних хорових колективів України. Він був створений 1932 року в Харкові. Ось цікаві речі, які про нього варто знати.

Український композитор, диригент і педагог Борис Лятошинський, один із засновників модернізму й експресіонізму в українській класичній музиці, присвятив хору «Українського радіо» свої знамениті п’ятнадцять обробок українських народних пісень. Це було під час Другої світової війни, коли колектив і композитор були в евакуації й працювали на радіостанції імені Тараса Шевченка.

Хор «Українського радіо» і його соліст Олександр Таранець були першими виконавцями «Пісні про рушник» Платона Майбороди на слова Андрія Малишка.

Королева Іспанії після виконання твору Вольфганга Амадея Моцарта «Реквієм», попри норми етикету, спустилася до хору «Українського радіо» й висловила захоплення бездоганним виконанням її улюбленого твору.

Хор «Українського радіо» став музичним голосом багатьох кінострічок, зокрема «В бой идут одни старики», «Капітошка» (солістка Олена Слободяник), «Владика Андрей» та інших.

Хор одним із перших у Радянському Союзі почав протидіяти комуністичнм заборонам на духовну музику. Він записав для фондів радіо чимало духовних творів, написаних українськими композиторами.

Специфікою хору «Українського радіо», крім концертів і гастролей, є робота «на мікрофон». Вона вимагає бездоганної інтонації, нетемперованого строю, вміння тримати виконавський стан при повторі дублів.

У різні часи колектив очолювали хормейстери Гліб Таранов, Олександр Міньковський, Георгій Дмитревський, Василь Мінько, Юрій Таранченко, Григорій Куляба, Валентин Мальцев, Павло Муравський, Віктор Скоромний.

Із 2010 року хором керує заслужена артистка України Юлія Ткач — мисткиня, викладачка й науковиця, доцентка кафедри хорового диригування Національної музичної академії України. У творчому доробку хору за цей час — участь у прямих ефірах державного і суспільного телебачення і радіо, близько 500 записів до фонду «Українського радіо», сотні концертних виступів на мистецьких майданчиків України, Європи і Африки, презентації культурних проєктів.

Хор «Українського радіо» — лабораторія для українських композиторів: тут вони можуть створити твір, виконати його і внести в нього корективи.

В ефірі «Українського радіо» була рубрика «Розучуємо пісню», де в прямому ефірі кожна партія співала свій голос, голоси поєднували й потім вивчали разом. Завдяки цій рубриці пішли в народ і стали популярними пісні «Рідна мати моя», «Чорнобривці», «Київський вальс» і багато інших.

Хор володіє всіма стилями виконання — від середньовічної музики до джазу і спірічуелзів.

Хор виконує й записує твори, крім української, англійською, французькою, німецькою, латиною, вірменською, грузинською та іншими мовами.

Хор «Українського радіо» 2018 року брав участь у «Дитячому Євробаченні». Відео виступу Дарини Красновецької з хором «Українського радіо» набрало найбільшу кількість переглядів на офіційному ютуб-каналі «Євробачення».

 

Хор «Українського радіо» і співачка Монсеррат Кабальє — однолітки. З нагоди 85-річчя хор привітав співачку 2017 року в Києві. Кабальє висловила захоплення співом хору.

Ставши частиною Суспільного, хор став продукувати й медіапроєкти не лише для радіо, а й для телебачення: «Зустріч епох», «Постаті», «Ера романтизму», «Ода Музиці», Christmass Carol, In Paradisum та інші.

У жовтні 2022 року хор «Українського радіо» урочисто відкрив Міжнародний музичний фестиваль у Базелі.

Хор збирав гроші на купівлю тепловізорів і спеціальних пічок для бійців протиповітряної оборони. Серед артистів хору є волонтери, учасники територіальної оборони та воїн української армії.

Хор «Українського радіо» досліджує співачка й науковиця Тетяна Коробка. Вона написала про хор дисертацію і монографію «В ефірі хор “Українського радіо”».

Фото: пресслужби Суспільного

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Віктор
00:31 / 04.03.2023
Міньківський, а не "Міньковський"
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду