7 радіовистав за творами шкільної програми зарубіжної літератури

7 радіовистав за творами шкільної програми зарубіжної літератури

13:02,
14 Вересня 2020
7463

7 радіовистав за творами шкільної програми зарубіжної літератури

13:02,
14 Вересня 2020
7463
7 радіовистав за творами шкільної програми зарубіжної літератури
7 радіовистав за творами шкільної програми зарубіжної літератури
Радіо «Культура» разом із «Новою українською школою» підготували топ-7 радіовистав за художніми творами, які входять до програми зарубіжної літератури з 5 до 11 класу.

Зараз існує безліч можливостей ознайомитися з текстом: взяти книжку в бібліотеці, придбати друковану чи електронну версію, завантажити аудіокнигу. Але саме радіовистави дозволяють слухачам поринути у світ твору, відчути його атмосферу, почути смисли, які хотів передати автор, в інтонаціях майстерного виконання професійних акторів та акторок і просто отримати задоволення.

Радіо «Культура» разом із «Новою українською школою» підготували топ-7 радіовистав за художніми творами, які входять до програми зарубіжної літератури з 5 до 11 класу. Рекомендуємо слухати інсценівки після прочитання тексту.

Марк Твен «Том Соєр» (5 клас)

Марк Твен стверджував, що «Пригоди Тома Сойєра» – перший твір, рукопис якого був надрукований на друкарській машинці, хоча дослідники вказують на інший твір авторства Твена – «Життя на Міссісіпі» 1883 року.

Спершу автор визначав «Тома Сойєра» твором для дітей. Але текст став дуже популярним серед дорослих. Навіть виникло поняття за іменем головного персонажа – «томсоєрство», що означає переконати когось виконати роботу замість себе.

У фондах Українського радіо зберігається запис вистави Львівського театру юного глядача. Ролі виконують: Том Соєр – Людмила Бжезінська, Гекльберрі Фінн – народна артистка України Ольга Гапа, Мері – народна артистка України Олена Баша, Сід – Євген Бжезінський. Твір подається за перекладом Миколи Петренка. Запис 1991 року.

Слухати 

Ганс Крістіан Андерсен «Снігова королева» (5 клас)

Ганс Хрістіан Андерсен – видатний данський казкар, а ще романіст, поет і драматург. Батько Андерсена дуже любив книжки, багато читав, його захоплення успадкував син. Світове визнання автору принесли казки. Серед численних казкарів, яких подарувала нам епоха романтизму в різних країнах, казки Андерсена відрізняються тим, що в них майже немає дидактичних основ. Зі сторінок книжок постає образ видатної людини, великого фантазера, який зумів через усе життя пронести дитячу закоханість у таємничий світ казки й щедро поділився цим світом зі своїми читачами.

Ми почуємо одну з найбільш відомих казок засновника жанру літературної казки «Снігова королева». Радіовистава записана у 1991 році, подається в перекладі Оксани Іваненко та за літературною редакцією Івана Малковича. Постановка та музичне вирішення Наталії Стрижевської, звукорежисерка Катерина Шугаєва, інсценівка Світлани Гудзь-Войтенко.

Образ мудрого Оповідача створив майстер художнього слова, заслужений артист України Борис Лобода, роль величної Снігової королеви виконала Нелля Даниленко, турботливою бабусею стала Лариса Потапенко, Герда – Катерина Почапинська, Олень – Костянтин Левицький, Стара фінка – заслужена артистка України Лариса Недін, Кай с Ігор Іванов, Маленька розбійниця – Софія Гордійчук.

Слухати  

Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом» (9 клас)

Американський фантаст Рей Дуглас Бредбері замислився над кар’єрою письменника у 12 років. По закінченні школи, Бредбері був змушений заробляти на життя продажем газет, а системні знання отримував у бібліотеці.

«Жуль Верн був моїм батьком, Веллс – мудрим дядечком, Едгар Аллан По був мені двоюрідним братом, він, як кажан, вічно мешкав у нас на темному горищі. Флеш Гордон та Бак Роджерс – мої брати й товариші. Ось вам і вся моя рідня. І ще додам, що моєю матір’ю цілком імовірно була Мері Волстонкрафт Шеллі, авторка “Франкенштейна”. Ну, ким я ще міг стати, як не фантастатом-письменником із такою сімейкою?», – так згадує своє становлення автор близько 400 літературних творів різних жанрів.

Роман «451 градус за Фаренгейтом» написаний за 9 днів. Радіодрама звучить в українському перекладі Євгена Крижевича, авторка інсценівки – Наталя Коломієць. Ролі виконують: Ґай Монтеґ – народний артист України Олексій Богданович, Кларіс – Наталя Коломієць, Мілдред – Алла Загинайло, Санітар – Сергій Труфанов, режисерка-постановниця – Олена Єфимчук.

Слухати

Частина 2

Ш. Бронте «Джейн Ейр» (9 клас)

Опублікований у вікторіанську епоху під псевдонімом Каррер Белл, роман «Джейн Ейр» одразу отримав схвальні відгуки читачів та критиків, зокрема Вільяма Теккерея, якому авторка присвятила друге видання. І навіть сам видавець «Сміт, Елдер і Ко» впродовж року не знав, що авторкою тексту є жінка. Головні ролі в постановці виконують народні артисти України Богдан Ступка та Ірина Дука.

Слухати

Частина 2

Стендаль «Червоне і чорне» (10 клас)

Сюжет першого великого прозового твору Анрі-Марі Бейль, відомий під псевдонімом Стендаль, взяв із реального життя. Родину, де прототип головного героя був учителем, Стендаль добре знав, як і місце, де відбулася драма.

Дія роману охоплює майже 4 роки, твір має підзаголовок «Хроніка ХІХ століття». Радіовистава подається в українському перекладі Єлизавети Старинкевич. Ролі виконують народна артистка України Валерія Чайковська і заслужений артист України Борис Лобода.

Слухати

Оскар Вайлд «Портрет Доріана Грея» (10 клас)

Уже сама постать і життя автора маніфесту європейського естетизму має вигляд захопливого роману. Скандальний, як на свій час, Оскар Вайлд написав драматичну, парадоксальну, але водночас глибоко моральну книгу про етику мистецтва.

«Портрет Доріана Грея» – єдиний роман Вальда, відомого також як поет, драматург і лектор. За опитуванням каналу ВВС, проведеного 2007 року, мешканці Великої Британії вважають Оскара Вайлда етнічним ірландцем, найбільш дотепним співвітчизником за всю історію.

Слухати

Ернест Гемінґвей «Старий і море» (11 клас)

Батьки назвали Гемінґвея на честь діда, але власне ім’я Ернесту не подобалося, він пов’язував його з наївним, навіть дещо простакуватим героєм комедійної п’єси Оскара Вайлда «Як важливо бути серйозним».

Літературне покликання Ернеста Гемінґвея виявилося ще в шкільні роки. Потому він багато подорожував, працював журналістом і навіть воєнкором. Історія про боротьбу старого рибалки з найбільшою здобиччю у своєму житті спершу була надрукована 1936 року в журналі Esquire під назвою «Блакитна вода».

Повість-притча «Старий і море», перетворена на радіовиставу, звучить в українському перекладі Володимира Митрофанова. Роль Сантьяго виконує народний артист України Богдан Ступка.

Слухати

У проєктах «Освітній спецпроєкт: Шкільна класика», «Радіотеатр» та «Вистава без антракту» звучать вистави не лише зі шкільної програми, а й для додаткового навчання. Зокрема, тут можна ознайомитися з творами, які вивчають в українських вишах. Також на сайті Українського радіо є можливість завантажити записи.

Дарина Анастасьєва, спеціально для «Нової української школи»

Ілюстрація: радіо «Культура»

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду