«Євробачення – 2019»: чи законні умови контракту, запропонованого Maruv?

«Євробачення – 2019»: чи законні умови контракту, запропонованого Maruv?

18:08,
25 Лютого 2019
6435

«Євробачення – 2019»: чи законні умови контракту, запропонованого Maruv?

18:08,
25 Лютого 2019
6435
«Євробачення – 2019»: чи законні умови контракту, запропонованого Maruv?
«Євробачення – 2019»: чи законні умови контракту, запропонованого Maruv?
Якщо про те, що майнові права на пісню належать іншій особі, було відомо ще до початку конкурсу, то як цю пісню взагалі допустили до конкурсу?

Скандал навколо умов контракту для співачки Maruv набирає обертів. Артистку обурили висунуті умови. Зокрема, це стосується заборони імпровізації, тотальний контроль, передача авторських прав та заборона спілкування з журналістами. За недотримання цих позицій договором передбачено штраф.

Аналізуючи висунуті вимоги з позиції права, варто зазначити, що контракти можуть містити будь-які положення, що не порушують закону. Якщо сторони погодили між собою умови договору – він є дійсним і має виконуватися. Опубліковані Maruv критерії, можливо, і є доволі жорсткими, але абсолютно законними. Пропоную проаналізувати кожну позицію окремо.

1. Заборона імпровізації. Якщо контрактом передбачено повне погодження концепції виступу – її необхідно буде дотриматись. Це може стосуватися світла, шоу, декорацій тощо. Водночас необхідно врахувати, як саме сформульовано цю умову. Якщо не прописано, що саме вважається імпровізацією або яке має бути шоу, – у суді порушення буде неможливо довести. Й аргумент, що може використовувати співачка, – відсутність визначення поняття «імпровізація» та детального опису номера.

2. З передачею авторських прав на пісню теж не все просто. Права на пісню належать її автору з моменту створення. До цих прав належить право автора використовувати пісню самостійно та право дозволяти іншим особам її використовувати. За цією юридичною конструкцією криється право на поширення пісні в будь-якому форматі, її виконання та розповсюдження, тобто всі права, що дозволяють отримувати дохід від пісні.

Передача прав на пісню взагалі є звичайною практикою. Часто автори залишають за собою лише право називатись автором того чи іншого твору, а реалізацію майнових прав та вирішення фінансових питань передають іншим особам на підставі договорів або ліцензій, за що й отримують винагороду. Строк дії такої передачі визначається в кожному випадку окремо, але, в будь-якому разі, дотримуються норми закону: строк дії майнових прав на пісню не може бути більше, ніж 70 років після смерті автора.

Важливим є те, що Правилами проведення Національного відбору «Євробачення – 2019» прямо було передбачено, що майнові права на пісню мають належати учаснику з правом їх передачі. Тобто, учасник має бути автором пісні і мати всі права на неї, що в подальшому можуть бути передані, зокрема НСТУ. Виникає логічне питання, якщо про те, що майнові права на пісню належать іншій особі, було відомо ще до початку конкурсу, то як цю пісню взагалі допустили до конкурсу? Зараз, для того, щоб відповідати Правилам конкурсу, Maruv необхідно припинити дію ліцензії на пісню, що була видана раніше. І тут уже складно прогнозувати, які це може мати наслідки для самої співачки. Але в будь-якому разі, при передачі прав до НСТУ Maruv має право на отримання винагороди за таку передачу.

3. Щодо виконання будь-яких вимог НСТУ теж багато залежить від того, як саме сформульований пункт договору. Оскільки якщо є бодай якесь обмеження щодо цих вимог (наприклад, «усі вимоги, пов’язані з участю артиста в конкурсі»), то це загалом зрозуміло й аргументовано. А ось якщо такого застереження немає – це вже інша справа, і до співачки й справді можуть застосувати санкції за будь-яку відмову від участі в корпоративі. Хоча знову-таки, у договорі має бути передбачений порядок, за яким НСТУ висуває вимоги. В іншому випадку – співачка може їх не виконувати, а НСТУ буде важко довести факт порушення.

4. Заборона спілкування з журналістами є умовою договору, що теоретично може бути погоджена сторонами. До речі, з нашої практики це є розповсюдженим положенням у договорах з артистами. Частіше за все ним пояснюють необхідність створення певного іміджу артиста.

Загалом зазначені положення не є чимось незвичним для юридичної складової шоу-бізнесу. Цікавим є лише те, що, відповідно до публічних заяв інших учасників «Євробачення» від України, раніше ці ж положення були сформульовані інакше. Це, наприклад, стосується штрафів, які раніше не вносились у контракт. Презумпція свободи договору діє і у сфері шоу-бізнесу. Це значить, що сторони можуть самостійно погодити або змінити умови.

Разом з тим, відповідно до Правил проведення Національного відбору «Євробачення – 2019» переможцем стає той артист, якого обрали журі та глядачі конкурсу. Зазначені правила не передбачають юридичної процедури позбавлення Maruv статусу переможця у випадку незгоди з контрактом НСТУ, але затягнення цієї процедури може вплинути на подальшу підготовку до конкурсу.

P.S. Невдовзі після публікації цієї колонки стало відомо, що Суспільний мовник (ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України») та співачка Maruv, яка перемогла в національному відборі, не дійшли згоди щодо участі в пісенному конкурсі «Євробачення – 2019» і так і не підписали угоди.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Facebook
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду