Уряд має негайно вжити заходів, щоб відновити мовлення «UA: Першого» (ЗАЯВА)
Уряд має негайно вжити заходів, щоб відновити мовлення «UA: Першого» (ЗАЯВА)
Ми, правозахисні, медійні організації та журналістська спільнота, закликаємо уряд негайно вжити заходів, щоб відновити мовлення телеканалу «UA: Перший» по всій території України.
Сьогодні, 25 вересня 2018 року, о 6:30 ранку Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (Концерн РРТ), що надає послуги трансляції телевізійного сигналу Національній суспільній телерадіокомпанії України, повідомив НСТУ про припинення аналогової трансляції телепрограм каналу «UA: Перший» у зв'язку із заборгованістю. Для оплати всіх трансляцій НСТУ необхідно 330 млн грн на рік, проте виділено і передбачено в плані бюджетних асигнувань лише 54,7 млн грн. На сьогодні сума боргу перед Концерном РРТ складає близько 80 мільйонів грн. Така ситуація була абсолютно передбаченою, і ми розцінюємо урізання фінансування Суспільному як акт свідомого саботажу реформи і пряме втручання в незалежність і ефективність суспільного мовника.
Недофінансування Суспільного мовника не лише не дало оновити програмне наповнення каналів суспільного, що було ключовим завданням реформи, але й оновити морально застарілу техніку та привести до належного стану робочі приміщення та студійні комплекси, що не оновлювалися ще з 1990-х років. Відключення аналогового мовлення НСТУ позбавляє доступу до інформації ті населені пункти, де відсутнє цифрове мовлення, а також прикордонні, окуповані та прифронтові території України.
Нагадаємо, що відповідно до Закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні», бюджет Суспільного мовника має становити 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. У 2017 році ПАТ «НСТУ» мала б отримати з бюджету 1,54 мільярда гривень, проте Міністерство фінансів урізало цю суму до неповного мільярда, а Верховна Рада зменшила до 776 мільйонів, тобто затвердила лише 50% цієї суми, внаслідок чого виникла величезна нестача коштів по всім незахищеним статтям витрат: виробництво, закупівля прав та трансляції програм, чим реформу було свідомо поставлено під удар.
Ми вважаємо, що зупинка мовлення Суспільного мовника ще більше підірве довіру населення як до самої реформи, так і до влади в цілому. Суспільство повинно мати можливість отримувати неупереджену інформацію — а НСТУ є єдиним в країні мовником, інформаційна політика вибудовується на засадах незалежності від держави, від олігархів, від приватних інтересів.
Створення суспільного мовника – не як формальної інституції, а як ефективно функціонуючої системи, що забезпечує інформаційні, культурні, освітні права громадян усіх національностей, – є одним з найдавніших і найважливіших зобов'язань України перед Радою Європи та Європейським Союзом.
Ми закликаємо Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана взяти на себе персональне зобов’язання щодо вирішення цієї проблеми: погасити борги НСТУ та відновити його мовлення по всій території України.
Закликаємо Президента України Петра Порошенка, як гаранта дотримання конституційних прав та свобод громадян, вжити все від нього залежне, аби захистити право громадян на свободу слова, отримання достовірної та незалежної інформації, необхідної їм для свідомого вибору.
Закликаємо Верховну Раду України ухвалили зміни до Держбюджету на 2018 рік і дофінансувати ПАТ «НСТУ» відповідно до закону.
ГО «Інститут масової інформації»
Центр громадянських свобод
Інститут демократії ім. Пилипа Орлика
ГО «Детектор медіа»
ГО «Громадське радіо»
Центр інформації про права людини
Комісія з журналістської етики
Національна спілка журналістів України
ГО «Платформа прав людини»
Центр демократії та верховенства права
Незалежна медійна рада
ГО «Громадське телебачення»
Нагадаємо, 25 вересня із 6:27 ранку Концерн РРТ через заборгованість відключив аналогове ефірне мовлення телеканалу «UA:Перший» по всій Україні, крім прифронтової зони. Голова правління НСТУ Зураб Аласанія зазначив, що борг НСТУ перед Концерном РРТ становить майже 69 млн грн, який до кінця року зростатиме і може сягнути до 140 млн.
Зазначимо, що з 1 вересня у зв’язку з переходом на цифрове ефірне мовлення по всій Україні було вимкнено аналогове мовлення всіх ефірних телеканалів, крім «UA:Першого» і регіональних філій Суспільного, а також місцевих телеканалів, які не мають цифрових ліцензій. Їхнє аналогове мовлення було збережено до кінця квітня 2019 року. Також аналогове мовлення всіх телеканалів тимчасово залишилося в зоні ООС (Донецька та Луганська області), на кордоні з Росією (Чернігівська, Сумська, Харківська області) та Кримом (Херсонська область).
Як повідомляв «Детектор медіа», в державному бюджеті на 2018 рік на фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України передбачено лише 776 млн 563,1 тис. грн, що вдвічі менше від суми, гарантованої законом "Про суспільне телебачення і радіомовлення України". Для оплати всіх трансляцій НСТУ необхідно 330 млн грн на рік, проте виділено і передбачено в плані бюджетних асигнувань лише 54,7 млн грн.